تحلیگر پنتاگون که به جاسوسی برای کوبا متهم شده‌ بود پس از ۲۰ سال حبس آزاد شد

تحلیگر پنتاگون که به جاسوسی برای کوبا متهم شده‌ بود پس از ۲۰ سال حبس آزاد شد

یک تحلیلگر اطلاعاتی سابق پنتاگون که به اتهام جاسوسی برای کوبا محکوم شده بود، پس از گذراندن ۲۰ سال حبس، از زندان فدرال آزاد شد و می‌گوید قصد دارد در پورتوریکو زندگی کند. سخنگوی اداره فدرال زندان ها تایید کرد که آنا بلن مونتس ۶۵ ساله، روز جمعه از زندانی در تگزاس آزاد شده است.

در سال ۲۰۰۲ مونتس به استفاده از موقعیت خود در آژانس اطلاعات دفاعی (DIA) برای افشای اطلاعات به هاوانا، از جمله هویت چهار مامور مخفی ایالات متحده و اطلاعات مربوط به برنامه های نظارت بر سلاح های کوبا، اعتراف کرد. مونتس به ۲۵ سال حبس محکوم شد که به خاطر رفتار خوبش منجر به آزادی زودهنگام او شد و پنج سال دیگر تحت نظارت پس از آزادی قرار خواهد گرفت.

آزادی تحلیل گر ارشد اطلاعاتی آمریکا که جاسوس کوبا بود پس از 20 سال حبس

این جاسوس کوبا در اولین بیانیه عمومی خود پس از آزادی گفت که امیدوار است توجه ها از او دور شود. مونتس در بیانیه خود گفت: «من مهم نیستم. مشکلات جدی در سرزمین جهانی ما وجود دارد که نیاز به توجه دارد.»

کوبا پس از انقلاب کمونیستی فیدل کاسترو در سال ۱۹۵۹ به مدت ۶۰ سال تحت تحریم ایالات متحده بوده است و تحریم ها تأثیر اقتصادی قابل توجهی بر جمعیت کوبا داشته است.

مونتس که یک شهروند آمریکایی با تبار پورتوریکویی است، کار برای DIA را در سال ۱۹۸۵ آغاز کرد و به سرعت به مقام های بالاتر دست یافت تا به عنوان تحلیلگر ارشد آژانس در کوبا تبدیل شود.

آزادی تحلیل گر ارشد اطلاعاتی آمریکا که جاسوس کوبا بود پس از 20 سال حبس

مقامات گفتند که گمان می رود مونتس در سال ۱۹۸۴، زمانی که او در یک شغل اداری در وزارت دادگستری کار می کرد، توسط اطلاعات کوبا استخدام شده باشد. به گفته مقامات، مونتس که در آن زمان دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد در جانز هاپکینز بود، در محکومیت سیاست ایالات متحده در قبال آمریکای مرکزی صریح بود و نظرات او توجه اطلاعات کوبا را به خود جلب کرد.

دادستان ها گفتند که واسطه های کوبایی مونتس درخواست کردند در جایی مشغول به کار شود که اطلاعات مفیدتری را در اختیار هاوانا قرار دهد، و او متعاقباً در DIA استخدام شد.

مونتس در این مدت پیام های رمزگذاری شده ای را از هاوانا از طریق یک رادیو موج کوتاه به صورت رشته ای از اعداد دریافت می کرد که آنها را روی یک لپ تاپ مجهز به کدشکن تایپ می کرد تا به متن ترجمه شود.

آزادی تحلیل گر ارشد اطلاعاتی آمریکا که جاسوس کوبا بود پس از 20 سال حبس

این جاسوس کوبا همچنین از تلفن های عمومی برای ارسال پیام های عددی رمزگذاری شده به اطلاعات کوبا استفاده می کرد و رمزهای خود را روی کاغذهای قابل حل شدن در آب می نوشت تا سریع نابود شوند.
در طول سال‌هایی که او در DIA کار می‌کرد، مقامات امنیتی در مورد دیدگاه‌های سیاست خارجی او باخبر شدند و در مورد دسترسی او به اطلاعات حساس نگران بودند، اما دلیلی برای این نداشتند که او رازهایی را به اشتراک می‌گذارد.

آزادی تحلیل گر ارشد اطلاعاتی آمریکا که جاسوس کوبا بود پس از 20 سال حبس

مونتس در ۲۱ سپتامبر ۲۰۰۱، اندکی قبل از حمله ایالات متحده به افغانستان دستگیر شد. او اعتراف کرد که هویت چهار مامور مخفی ایالات متحده را برای مقامات کوبا فاش کرد و در صورت آسیب به آن ماموران، با حکم اعدام روبرو می شد. اما دادستان های فدرال در آن زمان گفتند به چهار ماموری که او هویت آنها را فاش کرد آسیبی نرسیده است.

دادستان های ایالات متحده همچنین مونتس را به افشای اسرار حساس کوبا متهم کردند که نمی توان آنها را برای عموم مطرح کرد. اسناد دادگاه می گوید که او اسنادی را ارائه کرده است که جزئیات نظارت ایالات متحده بر تسلیحات کوبا را نشان می دهد.

آزادی تحلیل گر ارشد اطلاعاتی آمریکا که جاسوس کوبا بود پس از 20 سال حبس

مونتس در هنگام صدور حکم، در سال ۲۰۰۲ گفت که به وجدان خود گوش داده است و سیاست ایالات متحده در قبال کوبا ظالمانه و ناعادلانه است.

پس از آزادی از زندان، قاضی دستور داده بود که مونتس به مدت پنج سال تحت نظارت قرار گیرد و دسترسی او به اینترنت تحت نظارت باشد و از کار برای دولت ها و تماس با عوامل خارجی بدون اجازه منع شود.

در دوران ریاست جمهوری جو بایدن، ایالات متحده برخی از تحریم ها علیه کوبا را کاهش داده است، اما تحریم های دوران جنگ سرد خود را در این جزیره حفظ کرده و محدودیت ها را برای مهاجران غیرقانونی تشدید کرده است. در حال حاضر تورم شدید و کمبود دارو در کوبا به سطوح بی سابقه ای رسیده است.

بیشتر بخوانید:

اسرائیل بعد از ۵۷ سال علت اصلی لو رفتن مشهورترین جاسوس خود را فاش کرد

عملیات جاسوسی روسیه به خاطر «زیادی جذاب بودن» مامور مخفی لو رفت

منبع: dailymail
مطالب مرتبط
دیجیاتو
بدون نظر

ورود