تهرانگردی در نوروز؛ بهترین مکان‌های دیدنی تهران کجاست؟

تهرانگردی در نوروز؛ بهترین مکان‌های دیدنی تهران کجاست؟

علاوه بر مسافران نوروزی تهران، برخی از ساکنین این کلانشهر بزرگ ایران هم ترجیح می دهند در تعطیلات عید نوروز در تهران بمانند و از هوای پاک و خلوتی آن لذت ببرند. این زمان بهترین فرصت برای بازدید از مکان های دیدنی تهران است که اسمشان را زیاد شنیده اید، اما در هیاهوی زندگی، فرصت تجربه از نزدیک دیدن آنها را نداشتید.

کاخ گلستان 

مکان های دیدنی تهران کجاست؟

کاخ گلستان یکی از آثار جهانی ایران در فهرست میراث یونسکو است که به‌لطف معماری و تزیینات منحصربه‌فرد، محلی ایدئال برای عکاسی و ثبت تصاویر فوق‌العاده زیبا به شمار می‌رود. این بنای ارزشمند در سال ۱۳۳۴ در فهرست آثار ملی ایران و در سال ۱۳۹۲ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. علاوه بر این، وقوع رخدادهای تاریخی مهم در این محل، آن را به سندی زنده از تاریخ ایران تبدیل کرده است.

مکان های دیدنی تهران کجاست؟

این مجموعه که از مکان های دیدنی تهران به حساب می‌آید، در بافت قدیمی شهر قرار دارد و به‌راحتی می‌توان با وسایل حمل‌ونقل عمومی به آن دسترسی داشت و مسحور این همه زیبایی، تاریخ، معماری، فرهنگ و هنر ایران شد. کاخ گلستان در خیابان پانزده خرداد، ضلع شمالی میدان ارگ قرار دارد.

کاخ موزه سعدآباد

مکان های دیدنی تهران کجاست؟

مجموعه کاخ سعدآباد که امروزه به‌عنوان موزه از آن استفاده می‌شود، در شمالی‌ترین، بلندترین و خوش آب‌وهوا ترین بخش تهران در مساحتی در حدود ۴۰۰ هکتار واقع شده است. این مجموعه دارای جنگل طبیعی، چشمه سار، باغستان، گلخانه و خیابان پوشیده از گل و درخت است.

مکان های دیدنی تهران کجاست؟

این مجموعه با داشتن ۱۸ کاخ متعلق به دوره‌های قاجار و پهلوی بوده و با ۸ ورودی، بزرگ‌ترین و یکی از زیباترین کاخ موزه‌های کشور است. کاخ موزه سعدآباد در خیابان ولیعصر، خیابان شهید فلاحی، انتهای خیابان شهید کمال طاهری قرار دارد.

سردر باغ ملی

مکان های دیدنی تهران کجاست؟

در خیابان شلوغ و پرهیاهوی امام خمینی در پایتخت، دروازه‌ای قدیمی و تاریخی از دوران قاجار به یادگار مانده است که اکنون با نام سردر باغ ملی، از مکان های دیدنی تهران به شمار می‌آید. این سردر که پیش از ساخت برج آزادی نماد پایتخت بود، از زیباترین دروازه‌های کشور است.

مکان های دیدنی تهران کجاست؟

سردر باغ ملی از مهم‌ترین بناهای باغ ملی است که هنوز سالم باقی مانده و قدمت آن از خود باغ نیز بیشتر است. این دروازه از جمله مکان‌هایی در کشور است که هر ایرانی باید آن را از نزدیک ببیند؛ زیرا این بنای تماشایی با معماری خاص و بی‌نظیر خود آدم را به تهران قدیم می‌برد. سردر باغ ملی در ضلع شمالی خیابان امام خمینی قرار دارد.

باغ پرندگان

مکان های دیدنی تهران کجاست؟

باغ پرندگان تهران در شمال‌شرق تهران در دل جنگل لویزان واقع شده است. در دل این باغ بزرگ، مسیرها به شکلی پیچ در پیچ طراحی شده‌اند.

مکان های دیدنی تهران کجاست؟

باغ پرندگان تهران در ۲ فاز طراحی شده است. فاز اول که هم‌اکنون به بهره‌برداری رسیده، به نام «دشتچر» نام‌گذاری شده و شامل پرنده‌هایی است که در قفس نگهداری می‌شوند یا توان پرواز ندارند. فاز دوم که مساحتی کمتر از فاز اول دارد در محدوده شمالی در حال احداث است و «آبچر» نام دارد. این فاز شامل پرندگانی است که قابلیت پرواز دارند و احتمالاً مشابه آنچه در باغ پرندگان اصفهان وجود دارد، توسط تور از خروج پرندگان از آن جلوگیری خواهد شد.

کاخ نیاوران

مکان های دیدنی تهران کجاست؟

کاخ نیاوران یکی از سه کاخ اصلی تهران است که دیدن آن در حال و هوای بهاری نوروز خالی از لطف نیست. این کاخ در یکی از خوش آب و هواترین مناطق پایتخت قرار دارد. در روزهای بهاری سال جدید، بازدید از این کاخ بسیار لذت‌بخش است.

مکان های دیدنی تهران کجاست؟

بناهای مجموعه کاخ نیاوران متعلق به دوره‌های قاجار و پهلوی است. در داخل این کاخ دو بنا و کاخ دیگر به نام‌های کاخ صاحبقرانیه و کوشک احمد شاهی قرار دارد و هم‌اکنون به‌عنوان یکی از کاخ موزه‌های تهران با مجموعه نفیسی از اشیای سلطنتی قرار دارد.

مکان های دیدنی تهران کجاست؟

مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران در باغ بزرگی به مساحت حدود ۱۱ هکتار در شمال تهران، در میدان شهید باهنر (میدان نیاوران) قرار دارد که از زیبایی و جذابیت طبیعی و تاریخی فراوانی برخوردار است.

موزه مقدم

مکان های دیدنی تهران کجاست؟

موزه مقدم یکی از بناهای تاریخی به جا مانده از زمان قاجار است که از نظر تاریخچه، معماری و اشیایی که در آن نگهداری میشوند، ارزش بسیار بالایی دارد. موزه مقدم دانشگاه تهران یا به عبارتی خانه مقدم از جمله خانه‌های مجلل دوران قاجار، متعلق به یکی از درباریان آن دوران به نام محمد تقی خان احتساب الملک، است. موزه مقدم در خیابان امام خمینی، بعد از خیابان شیخ هادی، جنب بانک ملت، پلاک ۲۵۱ قرار دارد.

باغ ایرانی تهران

مکان های دیدنی تهران کجاست؟

بوستان باغ ایرانی یکی از زیباترین مکان های دیدنی تهران است که در «ده ونک» قرار دارد و بر اساس الگوی باغ ایرانی طراحی شده است. کتابخانه عمومی با فضای مطالعه مجزا برای مطالعه بانوان و آقایان در مرکز این بوستان قرار دارد و از مکان‌های بسیار زیبا در ایام نوروز تهران به شمار می‌رود.

مکان های دیدنی تهران کجاست؟

این بوستان در خیابان شیخ بهایی شمالی، ۲۰ متری پیروزان، کوچه شهید صابری واقع شده است.

برج میلاد

مکان های دیدنی تهران کجاست؟

برج میلاد یک برج چندمنظوره است که در منطقه ۲ تهران و در جنوب شهرک غرب و شمال گیشا ساخته شد. این برج ششمین برج بلند دنیا است و از نظر وسعت کاربری سازه راس بنا، با ۱۳ هزار مترمربع، وسیع‌ترین بنا در میان تمامی برج‌های مخابراتی دنیا را دارد. برج میلاد، برج مخابراتی چندمنظوره‌ای است که با ارتفاع ۴۳۵ متر به‌عنوان بلندترین برج مخابراتی ایران محسوب می‌شود.

مکان های دیدنی تهران کجاست؟

برج میلاد امکانات و کاربری‌های بسیاری دارد؛ از جمله کاربری‌های مجموعه برج میلاد می‌توان به مخابرات، رستوران، رصدخانه، کاربری تجاری، مراکز همایش برج میلاد، سالن‌های کنفرانس، هتل و مراکز گردشگری و نمایشگاهی اشاره کرد. برج میلاد در بزرگراه‌ حکیم غرب، بعد از بزرگراه چمران واقع شده است.

پل طبیعت

مکان های دیدنی تهران کجاست؟

پل طبیعت از زیباترین پل‌های گردشگری و مدرن کشور است که روی اتوبان مدرس قرار گرفته و زیبایی خاصی به‌ویژه در شب به این بخش از شهر تهران بخشیده است. پل طبیعت یکی از جاذبه‌های گردشگری پرطرفدار در تهران است که با امکانات مناسبی که برای گردشگران در آن تدارک دیده شده، هر روز شاهد حضور گردشگران زیادی است.

مکان های دیدنی تهران کجاست؟

از جمله این امکانات می‌توان به رستوران و کافی‌شاپ، فضای سبز زیبای کار شده در دو طرف پیاده راه و کافه گالری اشاره کرد. این پل در بزرگراه مدرس تهران با توجه به پس‌زمینه‌های زیبایی که در اطراف آن دیده می‌شود، به محلی زیبا برای عکاسی و گرفتن عکس‌های یادگاری هم تبدیل شده است.

عمارت مسعودیه

مکان های دیدنی تهران کجاست؟

عمارت مسعودیه مربوط به مسعود میرزا، ملقب به ظل السلطان‌، فرزند ناصرالدین شاه در سال ۱۲۹۵ قمری بنا شده است. این بنا در محله دولت تهران قدیم قرار دارد که در حال حاضر بخش‌هایی از آن در خیابان اکباتان و ملت فعلی واقع شده است.

مکان های دیدنی تهران کجاست؟

این عمارت در زمینی به وسعت ۴۰۰۰ مترمربع بنا شده و در حال حاضر در اختیار سازمان میراث فرهنگی است. عمارت مسعودیه در میدان بهارستان، خیابان اکباتان قرار دارد.

باغ‌ گیاه‌ شناسی ملی ایران

مکان های دیدنی تهران کجاست؟

در باغ گیاه شناسی ملی ایران در محیطی آرامش‌بخش و زیبا، با گشت‌وگذار و تفریح با انواع گل‌ها و گیاهان بومی ایران و جهان آشنا می‌شوید. این باغ بزرگترین باغ گیاه شناسی خاورمیانه و یکی از ۱۰ باغ برتر دنیا محسوب می‌شود که در مراتع پارک چیتگر در غرب تهران احداث شده است.

مکان های دیدنی تهران کجاست؟

این باغ در اتوبان تهران- کرج، خروجی پیکانشهر، شهرک سرو آزاد، خیابان شهید علی گودرزی، بلوار باغ گیاه شناسی ملی ایران واقع شده است.

دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • اکبر بیکار اسفند ۱۴, ۱۴۰۱

    صحیحش این هست: برج میلاد ششمین (برج مخابراتی) بلند دنیا هست