۵ دانشمند زن که اختراع و کشف تاریخ ساز آن ها به کام مردان تمام شد

۵ دانشمند زن که اختراع و کشف تاریخ ساز آن ها به کام مردان تمام شد

در طی تاریخ، زنان برای به رسمیت شناخته شدن خود همواره با مشکلاتی رو به رو بوده اند. و جای تعجب نیست که تعداد قابل توجهی از زنان دانشمند تاریخ صرفاً به دلیل جنسیت شان مورد بی اعتنایی قرار گرفته اند. از نخستین کدهای برنامه نویسی گرفته تا بازی مونوپولی و اختراع وای‌فای، مخترعان زن زیادی بوده اند که از تشویق و تقدیری که شایسته اش بودند محروم ماندند، تنها به این خاطر که جامعه آن ها را جدی نمی گرفت.

۱- نوار بهداشتی – مری بئاتریس دیویدسون کنر

مری کنر طی دوران زندگی خود ۵ اختراع به ثبت رساند. او نه تنها یکی از مخترعان مهم قرن بیستم بود، بلکه رکورد بیشترین اختراع ثبت شده توسط یک زن آفریقایی آمریکایی به او تعلق دارد.

کنر در سال ۱۹۵۷ اولین و مشهورترین اختراعش که یک کمربند قاعدگی بود را به ثبت رساند، یعنی بسیار پیش از اختراع نوار بهداشتی و تامپون و زمانی که زنان هنوز در دوران پریود از پارچه استفاده می کردند.

کنر یک کمربند قابل تنظیم اختراع کرد که در وسط آن یک جیب ضد رطوبت قرار داشت که محل قرارگیری پارچه ها بود و احتمال پس دادن خون به لباس را کم می کرد.

پس از ثبت این اختراع، یک شرکت برای تولید ایده ی او ابراز تمایل کرد، اما پس از ملاقات با کنر آن ها صحبت های خود را پس گرفتند. کنر هر بار که به دنبال سرمایه گذاری برای ایده ی خود می گردد، با همان تبعیض جنسیتی رو به ور می شود. در نهایت کنر از حمایت مالی برخوردار نمی شود و حق امتیازش برای این اختراع منقضی می شود. پس از آن شرکت های دیگر به طور قانونی از ایده ی او استفاده و کسب درآمد کردند، بی آنکه کنر خود سودی از آن ببرد.

۲- پوشک – مارین دانون

مارین دانون یکی از موفق ترین مخترعان زن عصر خود بود و در مجموع ۲۰ اختراع به ثبت رساند. در دهه ی ۱۹۴۰ زنان انتخاب های زیادی برای نوزادان خود در دسترس نداشتند. آن زمان بیشتر از پارچه و شلوارهای لاستیکی استفاده می شد که پوست نوزاد را اذیت می کرد.

دانون یک مادر جوان بود که از عوض کردن کهنه های کثیف خسته شده بود. او پرده ی حمام خانه ی خود را از جا درآورد، آن را چند تکه کرد و با آن یک پوشک ضد آب درست کرد که به جای سنجاق با استفاده از گیره روی بدن نوزاد ثابت می ماند.

اما تولیدکننده ها علاقه ای به ایده ی او نشان ندادند. دانون به سراغ همه ی شرکت های بزرگ رفت اما آن ها به او گفتند که مادرها به دنبال چنین چیزی نیستند و از خرید شلوارهای لاستیکی آن ها بسیار هم راضی اند. به همین دلیل دانون تصمیم گرفت برای تولید ایده اش شخصاً دست به کار شود.

او در سال ۱۹۴۹ شروع به فروش اختراع خود کرد که فوراً با استقبالی چشمگیر مواجه شد. او ۲ سال بعد شرکت خود و حق امتیاز اختراعاتش را به قیمت یک میلیون دلار فروخت.

۳- تپ اخترها – جوسلین بل برنل

جوسلین بل برنل در سال ۱۹۶۷ هنگام کار به عنوان یک دستیار تحقیق در دانشگاه کمبریج، متوجه فعالیت های غیر معمول اجرام کیهانی ای شد که بعدها تپ اختر نام گرفتند. این کشف به یکی از بزرگ ترین پیشرفت های نجومی قرن بیستم بدل شد. برنل کشف خود را با همکارانش در میان گذاشت و آن ها به همراه یکدیگر شروع به تحقیق بر روی این پدیده کردند.

با این حال، از برنل برای کشفش هیچ تقدیری نشد. به جایش، همکاران او، آنتونی هویش و مارتین رایل در سال ۱۹۷۴ جایزه نوبل فیزیک را به خاطر این کشف دریافت کردند.

برنل بعدها در اینباره گفت: «شاید نوبل نگرفته باشم، ولی جوایز بی شمار دیگری گرفته ام که یکی از آن ها جایزه ی الهام بخش ترین زن دانشمند زنده ی دنیا بوده.»

۴- ساختار دی‌اِن‌اِی – روزالیند فرانکلین

روزالیند فرانکلین نقشی اساسی در علم داشته است. تصاویر ایکس‌ری او از مولکول دی‌اِن‌اِی ساختار مارپیچ و دو رشته ای آن را آشکار کرد. بعدها بر پایه ی همین کشف بود که جیمز واتسون و فرانسیس کریک این نظریه را مطرح کردند که دی‌اِن‌اِی یک پلیمر دو رشته ای و مارپیچ است. آن ها به همراه موریس ویلکینز، یکی از همکاران فرانکلین برای پژوهش خود جایزه نوبل دریافت کردند.

همکاری فرانکلین در تحقیقات مرتبط با دی‌اِن‌اِی با مرگ او بر اثر سرطان در سال ۱۹۵۸ به پایان رسید. اما همکار او ارون کلوگ تحقیقات او را ادامه داد و در نهایت در سال ۱۹۸۲ موفق به دریافت جایزه نوبل شیمی شد. کلوگ بعدها در مصاحبه ای درباره ی فرانکلین گفت: «او به طور قطع دانشمندی برجسته بود. انرژی و اشتیاق زیادی برای کارش داشت و از مهارت و بینش بسیار زیادی برخوردار بود.»

۵- ماده تاریک – ورا روبین

ورا روبین یک متخصص فیزیک نجومی بود که وجود ماده تاریک را اثبات کرد. کشف او که یکی از مهم ترین پیشرفت های علم نجوم محسوب می شود، به بسیاری از مشاهداتی که برای دهه ها دانشمندان را سردرگم کرده بود، پاسخ داد.

او در دهه های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ با کنت فورد، ستاره شناس به همکاری پرداخت و همان زمان بود که آن ها به علت حرکت ستارگان در خارج از کهکشان پی بردند. گرچه از روبین به عنوان یک «گنجینه ملی» یاد می شود، اما او به خاطر جنسیتش هرگز جایزه نوبل دریافت نکرد.

منبع: brightside
مطالب مرتبط
دیجیاتو
۱۰ نظر

ورود

 • دزدی اکادمیک اسفند ۱۰, ۱۴۰۱

  ۱۰ سال قبل دانشگاه تازه وارد بودم استادمون مقاله ی یکی از دانشجوی دکتری رو به اسم خودش زد. نویسنده اصلی دانشجوعه بود.

  • ?????? اسفند ۱۱, ۱۴۰۱

   چه استاد مزخ*رفی

  • فاطی اسفند ۱۲, ۱۴۰۱

   چرا دانشجو ازش شکایت نکرد؟

 • سید علی موسوی شکیب اسفند ۱۱, ۱۴۰۱

  اطلاعات پنجمی در سایت بالا اشتباه است فرضیه ماده تاریک چه زمانی ارائه شد؟ فرضیه ماده تاریک نخستین‌بار توسط یان اورت در سال ۱۹۳۲ میلادی برای توضیح سرعت مداری ستارگان در کهکشان راه‌شیری و توسط فریتس زوئیکی در سال ۱۹۳۳ برای توضیح شرایط مربوط به جرم گم شده در سرعت‌های مداری کهکشان‌های، خوشه‌های کهکشانی مطرح شد.

  • پوآرو اسفند ۲۸, ۱۴۰۱

   نوار بهداشتی و پوشک بچه به کام مردان شد. فمنیستها …رو هم به شقیقه ربط میدن

 • کاظم گراچ اسفند ۱۲, ۱۴۰۱

  مطلبی که برای ماده تاریک هست اشتباهه.
  ماده تاریک اولین بار توسط فریتس زوئیکی کشف شد.

 • Hadis اسفند ۱۳, ۱۴۰۱

  ماده تاریک نه…در اصل انرژی تاریک هستش چون ماده از سلول ساده میشه ولی انرژی نه و انرژی تاریک از سلول ساخته نشده…

  • sad اسفند ۱۳, ۱۴۰۱

   آااحححح استااااد..!
   دریچه ای جدید در دانش فیزیک اختران گشودید..!
   چگونه به این نتیجه رسیدید که ماده تاریک نَححح، دراصل انرژی تاریک هستش..!!
   و یاحتی ماده از سلول ساده میشود..! وبازهم انرژی نَححح .! انرژی تاریک از سلول ساخته نشده.!
   مرا به شاگردی خود بپذیرید.!

 • سروش اسفند ۱۷, ۱۴۰۱

  یه سوال اگه مطالب بالا درسته و این بانوان فقط به خاطر جنسیت نوبل نگرفتن پ چطور ماری کوری نوبل گرفت ؟
  بعضی رفتار ها باعث میشه احساس کنم فمنیست یعنی مرد ستیزی

 • داود طنوریان فروردین ۱, ۱۴۰۲

  اختراع های خوبی برای جامعه بشریت بود