گرانقیمت ترین قراردادهای کفش ورزشی در تاریخ فوتبال ؛ از جک گریلیش تا ارلینگ هالند

گرانقیمت ترین قراردادهای کفش ورزشی در تاریخ فوتبال ؛ از جک گریلیش تا ارلینگ هالند

جک گریلیش هفته گذشته به تیتر اصلی رسانه های ورزشی تبدیل شد، پس از آنکه لوکس ترین و گرانقیمت ترین قرارداد کفش ورزشی خود را بست و رکوردی تازه را برای یک فوتبالیست بریتانیایی به ثبت رساند. وینگر چپ تیم منچستر سیتی و تیم ملی انگلستان، کمپانی نایکی که از زمان نوجوانی کفش های آن را می پوشید را رها کرده و با قراردادی ۱۰ میلیون پوندی برای هر فصل، کفش های پوما را پوشید. این کمپانی آلمانی مشهور نیز پیش از این قراردادی با تیم منچسترسیتی برای تامین کیت های این باشگاه به مدت ۴ سال بسته و پپ گواردیولا، سرمربی تیم را به عنوان سفیر برند خود انتخاب کرده بود.

پردرآمدترین بازیکنان فوتبال در سال ۲۰۲۲ با احتساب دستمزد خالص و قراردادهای تبلیغاتی

گرانقیمت ترین قراردادهای کفش های فوتبالیست ها

یوهان آدامسون، رییس بخش مارکتینگ ورزشی کمپانی پوما بعد از عقد قرارداد با جک گریلیش تصریح کرد: «ما می خواهیم که جک را به یکی از مهم ترین چهره های برند فوتبال و فرهنگ تبدیل کنیم. جایگاه او فرصت هایی را برای کار با بسیاری از ابتکارات فشن مان و با او در رسیدن بسیاری از اهداف شخصی اش همکاری کنیم». گریلیش ۲۷ ساله از قبل قراردادهای همکاری تبلیغاتی با برندهای گوچی و هدفون های Bose دارد. در بازاری که فوتبالیست ها میلیون ها فالوور در رسانه های اجتماعی خود دارند، برندها به خوبی از قدرتی که آن ها در متقاعد کردن و سوق دادن طرفدارانشان به یک برند خاص دارند آگاه هستند.

گرانقیمت ترین قراردادهای کفش های فوتبالیست ها

در گذشته قراردادهایی که فوتبالیست ها با برندهای کفش می بستند تنها به مبلغ قرارداد بستگی داشت اما امروزه کیفیت کفش و تاثیری که کفش در عملکردشان دارد نیز اهمیت پیدا کرده است. فوتبالیست ها به وزن کفش ها نگاه می کنند و تاثیری که کفش بر پایشان و شیوه حرکتشان می گذارد. اما بعد از این قرارداد بزرگ برای جک گریلیش، گرانقیمت ترین قراردادهایی که فوتبالیست ها برای کفش هایشان بسته اند متعلق به چه فوتبالیست هایی بوده است؟

گرانقیمت ترین قراردادهای کفش های فوتبالیست ها

۵- کیلیان امباپه (نایکی، سالی ۱۴ میلیون پوند)

با سن تنها ۲۴ سال، رزومه امباپه همواره در حال بزرگ شدن است. از این رو جای تعجب ندارد که نایکی و آدیداس برای تضمین قرارداد با او در سال ۲۰۱۹ جنگ سختی را آغاز کردند. ستاره تیم پاری سن ژرمن و تیم ملی فرانسه، برنده جام جهانی در سال ۲۰۱۸، تصمیم گرفت با نایکی قرارداد ببندد و بدین ترتیب قراردادی ۱۰ ساله به ارزش ۱۴۰ میلیون پوند بسته شد. امباپه تابستان گذشته قرارداد خود با پاری سن ژرمن را تمدید کرده و پیشنهادات رئال مادرید را نادیده گرفت اما به دنبال شکست اخیر تیمش در صعود به دور بعدی لیگ قهرمانان اروپا، باید منتظر ماند و دید که در آینده چه اتفاقی برای وی رخ خواهد داد.

با توجه به مسیر رو به رشد امباپه، به نظر می رسد که در دوران نزدیک به بازنشستگی اش، وی نفر اول فهرست گرانقیمت ترین قرارداد کفش ورزشی تاریخ باشد. او که یکی از اصلی ترین بازیکنان در رقابت برای تبدیل شدن به بهترین و گرانقیمت ترین بازیکن فوتبال در سال های آینده است، بسیاری از برندها آرزوی بستن قرارداد با وی را دارند.

گرانقیمت ترین قراردادهای کفش های فوتبالیست ها

۴- کریستیانو رونالدو (نایکی، سالی ۱۵ میلیون پوند)

کریستیانو رونالدو در زمانی که در سال ۲۰۰۳ همکاری خود را با برند نایکی آغاز کرد، الماسی تراش نخورده بود اما این شرکت آمریکایی بزرگی او را حس کرده و نشان داد که حسش درست بوده است. در نوامبر ۲۰۱۶، وقتی هنوز بازیکن رئال مادرید بود، رونالدو یک قرارداد مادام العمر با کمپانی نایکی امضا کرد و بدین ترتیب به یکی از تنها سه ورزشکاری تبدیل شد که قراردادی مادام العمر را با یک برند ورزشی امضا می کند، بعد از مایک جوردن و لبران جیمز که هر دو ستاره های بسکتبال هستند.

این قرارداد بلندمدت ۱ میلیارد دلار یا ۷۷۰ میلیون پوند ارزش داشت اما به دلیل طولانی بودن آن بدون شک به سود شرکت نایکی خواهد بود و به سالی حدود ۱۵ میلیون پوند می رسد. بدون شک چنین قراردادی با یکی از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال، سرمایه گذاری مطمئنی برای نایکی خواهد بود زیرا رونالدو بیشترین فالوور را در اینستاگرام نسبت به هر شخص دیگری دارد و تعداد فالوورهای او اکنون ۵۵۸ میلیون نفر بوده و این عدد همچنان رو به افزایش است.

رونالدو که اکنون برای النصر عربستان سعودی بازی می کند، همیشه انواع متفاوتی از کفش های نایکی را پوشیده است، به ویژه نسخه Mercurial Vapor که سرواژه های CR که به نام کریستیانو رونالدو اشاره دارند روی آن ها هک شده است. اگر چه بعد از خروج ناخوشایند از اولدترافورد، صدمه قابل توجهی به چهره اش رسید، اما هنوز هم فوتبالیست های آینده دار بسیاری در جهان وجود دارد که مایلند کفش های او را به پا داشته باشند.

گرانقیمت ترین قراردادهای کفش های فوتبالیست ها

۳- لیونل مسی (آدیداس، سالی ۱۸ میلیون پوند)

از زمانی که مسی با رهبری تیم ملی آرژانتین در جام جهانی قطر در دسامبر گذشته و قهرمان کردن این تیم، تمام رویاهای دوران حرفه ایش را تکمیل کرد، برندها و کمپانی های ورزشی بسیاری به صف شدند تا با لیونل مسی قرارداد امضا کنند. اما آدیداس از سال ۲۰۰۶ با ماجراجویی های مسی همراه بوده است، زمانی که او هنوز نوجوانی بود که در تیم جوانان بارسلونا برای خود نامی دست و پا می کرد. در دوران حضور در آکادمی لاماسیا، مسی کیت نایکی را می پوشید اما آدیداس توانست حقوق تصویر مسی را در یک دعوای حقوقی از نایکی بگیرد و الان مشخص شده که چه تصمیم هوشمندانه ای گرفتند.

آدیداس اکنون قراردادی مادام العمر را با ستاره آرژانتینی و بازیکن تیم پاری سن ژرمن بسته که شامل برند فرعی کفش های خاص او به نام adidas Messi نیز می شود. این برند بسیار شبیه برند بسیار مشهور نایکی به نام Air Jordan است که برای مایکل جوردن، ستاره افسانه ای بسکتبال ان بی ای ساخته شد. قرارداد مسی با آدیداس سالی حدود ۱۸ میلیون پوند ارزش دارد زیرا نایکی می داند که تا سال ها پس از بازنشستگی مسی نیز کودکان دوست دارند کفش های فوتبالی برند او را بپوشند. در حالی که این برند آلمانی بعد از ۳۰ سال دچار ضرر شده اما بعید به نظر می رسد که سیاست کاهش هزینه های آدیداس، مسی را نیز در بر بگیرد زیرا مدیران آن به خوبی می دانند که وی ارزشمندترین سفیر برند آن هاست.

گرانقیمت ترین قراردادهای کفش های فوتبالیست ها

۲- ارلینگ هالند (نایکی؟ سالی ۲۰ میلیون پوند)

این قرارداد هنوز تایید نشده اما ارلینگ هالند، همبازی جک گریلیش در تیم منچستر سیتی، در آستانه عقد قرارداد کفش خود قرار دارد که او را به یکی از گرانقیمت ترین بازیکنان در زمینه قرارداد کفش با برندهای ورزشی مشهور تبدیل می کند. بر اساس گزارش ها، این مهاجم سرشناس نروژی در ماه گذشته به تمدید قرارداد خود با نایکی به ارزش سالی ۲۰ میلیون پوند نزدیک شده است. بعد از اینکه قرارداد اخیر او با نایکی در ژانویه ۲۰۲۲ به پایان رسید، آدیداس و پوما از اصلی ترین برندهای رقیبی بودند که فکر می کردند با ارائه پیشنهادی بزرگ به هالند، او را به سمت برند خود جذب کنند.

پوما تامین کننده کیت ورزشی تیم منچستر سیتی است و امیدوار است که در این رقابت یک قدم از دیگر رقیبان جلوتر باشد، در حالی که بیورن گولدن، مدیر اجرایی ارشد آدیداس از دوستان خانوادگی هالند است. اما به نظر می رسد که وی همچنان به نایکی وفادار بماند، زیرا علیرغم پایان یافتن قراردادش با این برند همچنان به پوشیدن کفش های آن ادامه داده است. در کنار امباپه، هالند یکی از بهترین بازیکنان فوتبال در حال حاضر است و به زودی به یکی از رقبای اصلی برای کسب جایزه بهترین بازیکن فوتبال جهان خواهد بود.

گرانقیمت ترین قراردادهای کفش های فوتبالیست ها

۱- نیمار (پوما، سالی ۲۳ میلیون پوند)

در صدر گرانقیمت ترین قراردادهای کفش ورزشی دنیای فوتبال، نیمار قرار دارد. ستاره برزیلی تیم پاری سن ژرمن در تمام طول دوران حرفه ایش کفش های نایکی را می پوشید و دو سال از قرارداد ۱۱ ساله اش با این برند باقی مانده بود که در سال ۲۰۲۰ با برند پوما قرارداد بست. این کمپانی آلمانی به او بزرگ ترین قرارداد اسپانسری شخصی تاریخ ورزش را ارائه کرد که سالانه ۲۳ میلیون پوند است، پیشنهادی که رد کردن آن از سوی نیمار غیرممکن به نظر می رسید. طول قرارداد نیمار با پوما هنوز اعلام نشده اما گفته می شود که مبلغ سالانه آن دو برابر مبلغ قرارداد قبلی اش با نایکی است.

نیمار در این باره گفته است: «من با تماشی فیلم های بزرگ ترین فوتبالیست ها مانند پله، یوهان کرویف، لوتار ماتئوس، اوزبیو و دیگو مارادونا بزرگ شدم، کسانی که همه با کفش های پوما بازی می کردند. دوست دارم میراثی را بازگردانم که این ورزشکاران در زمین ایجاد کرده بودند». در شرایطی که نیمار باقیمانده فصل لیگ یک فرانسه را از دست داده و زانویش را به تیغ جراحان سپرده است، به نظر می رسد که تا مدت ها دیگر شاهد کفش های پوما در ترکیب با رنگ های پاری سن ژرمن نباشیم.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود