نماز عید فطر چگونه خوانده می شود؟

نماز عید فطر چگونه خوانده می شود؟

نماز عید فطر چگونه خوانده می شود؟ چگونه نماز عید فطر بخوانیم؟ این ها سوالاتی هستند که یک روز پیش از عید فطر بسیاری می پرسند. در آخرین ساعت ماه رمضان هستیم و کم کم فرصت یک ماه مهمانی و بندگی خدا در این ماه مبارک به اتمام می رسد. حالا که در آستانه عید فطر هستیم، در این مطلب روزیاتو، برای شما طریقه خواندن نماز عید فطر را آماده کرده ایم؛ نمازی که بر مسلمانان روزه دار واجب است که در صبح روز عید آن را اقامه کنند.

گفته می شود نماز عید فطر نمازی است که در زمان حضور امام (عج) واجب بوده و در غیبت او نیز مستحب است که به صورت جماعت اقامه شود.

نماز عید فطر چگونه خوانده میشود؟

طریقه خواندن نماز عید فطر

نماز عید فطر همانند نماز صبح دو رکعت است، با این تفاوت که به جای سوره توحید در رکعت اول و دوم به ترتیب سوره‌های اعلا و سوره والشمس خوانده می‌شود و در رکعت اول ۵ قنوت و رکعت دوم ۴ قنوت دارد.

نحوه اقامه عید فطر

 • نماز عید فطر و قربان در زمان حضور امام علیه السلام واجب است و باید با جماعت خوانده شود، و در زمان ما که امام علیه السلام غایب است، مستحب بوده و می‌شود آن را با جماعت یا فرادی خواند.
 • وقت نماز عید فطر و قربان از اوّل آفتاب روز عید تا ظهر است.
 • در عید فطر مستحب است بعد از بلند شدن آفتاب افطار کنند، و زکات فطره را هم بدهند، بعد نماز عید را بخوانند.

رکعت اول نماز عید فطر

نمازگزار در رکعت اوّل بعد از خواندن حمد و سوره (که سوره اعلی مرسوم است) باید پنج تکبیر بگوید و بعد از هر تکبیر یک قنوت بخواند و بعد از قنوت پنجم تکبیر دیگری بگوید و به رکوع رود، بعد دو سجده به جا آورد و برخیزد.

رکعت دوم نماز عید فطر

در رکعت دوّم بعد از خواندن حمد و سوره (که سوره شمس مرسوم است) خوانده می‌شود و چهار تکبیر گفته می‌شود و بعد از هر تکبیر قنوت خوانده می‌شود و بعد از تکبیر پنجم به رکوع رفته و بعد از رکوع دو سجده به جا آورد و تشهّد و سلام گفته می‌شود.

قنوت نماز عید فطر

احکام نماز عید فطر

 • نماز عید فطر و قربان در زمان غیبت مستحب است.
 • ۴. مستحب است که قبل از نماز عید، غسل کنیم.
 • نماز عید، سوره مخصوصی ندارد. بهتر است که در رکعت اول آن، سوره ۹۱ (شمس) و در رکعت دوم سوره ۸۸ (غاشیه)، یا در رکعت اول سوره ۸۷ (اعلی) و در رکعت دوم سوره ۹۱ (شمس) خوانده شود.
 • نماز عید، اذان و اقامه ندارد و به‌جای آن سه بار گفته می‌شود: «الصّلوه».
 • پس از نماز، امام جماعت در برابر مردم قرار می‌گیرد و مانند نماز جمعه رجاءً در دو نوبت سخنرانی می‌کند و در ضمن پند واندرز بیان مسائل سیاسی و اجتماعی، در عید فطر احکام زکات فطره، و در سخنرانی عید قربان احکام ذبح و قربانی و موارد مصرف آن‌ها را بیان می‌نماید.

 • مستحب است نماز عید قربان را بعد از بلند شدن آفتاب بخوانند و در عید فطر مستحب است بعد از بلند شدن آفتاب افطار کنند و زکات فطره را هم بدهند بعد از نماز عید را بخوانند.
 • نماز عید فطر و قربان دو رکعت است که در رکعت اول بعد از خواندن حمد و سوره باید پنج تکبیر بگوید، و بعد از هر تکبیر یک قنوت بخواند و بعد از قنوت پنجم تکبیری بگوید و به رکوع رود و دو سجده بجا آورد و برخیزد، و در رکعت دوم چهار مرتبه تکبیر بگوید و بعد از هر تکبیر قنوت بخواند و تکبیر پنجم را بگوید و به رکوع رود و بعد از رکوع دو سجده کند و تشهد بخواند و نماز را سلام دهد.

 • در قنوت نماز عید قربان هر دعا و ذکری بخوانند کافی است ولی بهتر است‏این دعا را به قصد امید ثواب بخوانند:

“اللهم اهل الکبریاء و العظمه و اهل الجود و الجبروت و اهل العفو و الرحمه و اهل التقوی و المغفره اسالک بحق هذا الیوم الذی جعلته للمسلمین عیدا و لمحمد صلی الله علیه و آله ذخرا و شرفا و کرامه و مزیدا ان تصلی علی محمد و آل محمد و ان تدخلنی فی کل خیر ادخلت فیه محمدا و آل محمد و ان تخرجنی من کل سوء اخرجت منه محمدا و آل محمد صلواتک علیه و علیهم اللهم انی اسالک خیر ما سالک به عبادک الصالحون و اعوذ بک مما استعاذ منه عبادک المخلصون”.

 • مستحب است در نماز عید فطر و قربان قرائت را بلند بخوانند.
 • مستحب است در روز عید قبل از نماز عید به خرما افطار کند، و در عید قربان از گوشت قربانی بعد از نماز قدری بخورد.

۲ نظر

ورود

 • حسین افشاری اردیبهشت ۱۳, ۱۴۰۱

  اللهم صلی علی محمدوآل محمدالائمه والمهدیین وسلم تسلیماکثیرا

 • اس اردیبهشت ۲, ۱۴۰۲

  نماز عید فطر چگونه خوانده می شود؟

  به صورت ایستاده