اتفاقی که بعد از ۱۰۰ روز تمرین نکردن برای یک بدنساز حرفه ای رخ می دهد

اتفاقی که بعد از ۱۰۰ روز تمرین نکردن برای یک بدنساز حرفه ای رخ می دهد

مت مورسیا (Matt Morsia)، بدنساز و یوتیوبر بریتانیایی که برای دنبال کنندگانش بیشتر با نام MattDoesFitness شناخته می‌شود، اخیرا به دنبال پارگی تاندون آشیل که اجازه تمرین اسکوات یا ددلیفت را در زمان بهبودی به او نمی‌داد، کمتر توانست مثل همیشه به تمرینات تناسب اندام بپردازد.

مت در ویدیوی جدیدی که در کانال یوتیوبش منتشر کرد، روند بهبودی‌اش را شرح می‌دهد، با فیزیوتراپیست خود ملاقات می‌کند و متوجه می‌شود طی ۱۰۰ روز گذشته چه مقدار از قدرت بدنی‌اش کاسته شده است.

فیزیوتراپیست درباره بازگشت به روند معمول تمریناتش به او می‌گوید: «در این مرحله مزیت این کار بر ریسکش ارجحیتی ندارد. انقباض سنگین‌تر و آهسته‌تر برایت کم‌خطرتر است. اگر یک وزنه یا میله سنگین به دست بگیری و مجبور شوی یک قدم به جلو برداری یا تعادلت را از دست بدهی… این خطرناک است.»

در نهایت به مت توضیح داده می‌شود که هنوز دامنه حرکتی کافی برای انجام تمرین اسکوات مورد نظرش را ندارد و به جای آن استفاده از دستگاه اسمیت به او توصیه می‌شود. اما می‌تواند تمرینات ددلیفت را دوباره با مقدار معقولی از وزنه شروع کند.

مت که پیش از رسیدن به اندام متناسب و سیکس پک، سابقه مقابله با افسردگی و اختلال تغذیه داشته و پیش از این برای المپیک تمرین می‌کرده، پس از بازگشت به باشگاه می‌گوید: «راستش را بخواهید احساس می‌کنم دارم دیوانه می‌شوم. نمی‌‌خواهم بدشانسی بیاورم. می‌خواهم صبور باشم، اما به معنای واقعی کلمه اصلا نمی‌توانم این صبوری را در خودم احساس کنم.»

او توضیح می‌دهد که برای انجام حرکت ددلیفت پاهایش را در وضعیتی عریض‌تر از حد معمول قرار می‌دهد تا مطمئن شود زانویش کمتر حرکت می‌کند، خم شدن پشتش به حداقل می‌رسد و فشار روی تاندون آشیل هایش کاهش پیدا می‌کند.

مت تمرین ددلیفتش را با سه ست ۱۰ تایی و وزنه ۱۰۰ کیلوگرمی به پایان می‌رساند که پیش از این آسیب‌دیدگی، آن را گرم کردن به حساب می‌آورد. او می‌گوید: «این تنها ۳۰ درصد از حداکثر مقدار تمریناتم است… خیلی خیلی خیلی سبک.» و اضافه می‌کند: «وزنش کاملا مناسب حالم است. درد آنقدرها هم که فکر می‌کردم بد نیست. از آنجایی که تقریبا سه ماه است تمرین ددلیفت انجام نداده‌ام پشتم کمی درد گرفت. دارم این تمرین را تا حد ممکن محتاطانه برگزار می‌کنم. از الان به بعد وزنه‌ ها را خیلی آرام بیشتر می‌کنم تا به آشیل پایم فرصت بدهم خودش را با شرایط وفق داده، قوی شود و به یک هیولای واقعی بدل شود.»

بیشتر بخوانید:

تمرین ترسناک مارتین فورد با یک دست و از جا کندن دستگاه بدنسازی + ویدیو

رتبه بندی قوی ترین مردانی که وارد دنیای بوکس شدند؛ از هافثور پی یرشون تا هالک ایرانی

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • ماجد فروردین ۱۴, ۱۴۰۲

    شما هم از سایت های زرد جلو زدین . این چه …شعری بود نوشتین …..