شادترین کشورهای جهان در سال ۲۰۲۳؛ ایران در رده چندم قرار دارد؟ + اینفوگرافیک

شادترین کشورهای جهان در سال ۲۰۲۳؛ ایران در رده چندم قرار دارد؟ + اینفوگرافیک

آیا ثروت و رفاه، معیارهای مشروع خوشبختی هستند؟ ایمنی و سلامت چطور؟ در غرب، دموکراسی را به عنوان یک مؤلفه کلیدی برای شادی می دانند. با این حال کشورهایی تحت حاکمیت استبدادی هستند که در شاخص شادی امتیاز بالایی کسب می کنند. سوالاتی از این دست، رتبه‌بندی شادی را به یک معمای چالش برانگیز تبدیل می‌کند، اما ارزش پیگیری دارد. اگر سیاست گذاران تصویر واضح تری از شرایطی که می تواند شادی را تقویت کند داشته باشند، می توانند سیاست هایی را وضع کنند که زندگی مردم کشورشان را بهبود بخشد. با این حال اندازه‌گیری ایده‌های ذهنی مانند شادی و رضایت از زندگی، کار دشواری است. اینفوگرافیک زیر، تصویری از شادترین کشورهای جهان در سال ۲۰۲۳ ترسیم می کند.

شادترین کشورهای جهان در سال 2023

برای ایجاد شاخصی که این اینفوگرافیک بر اساس آن طراحی شده است، محققان به سادگی از مردم پرسیدند که چقدر از زندگی خود راضی هستند. امتیازات با استفاده از پاسخ های افراد ساکن در کشورهای مختلف و همچنین عوامل کیفیت زندگی اختصاص داده شد. در حالی که ممکن است معیار کاملی برای شادی در سراسر جهان وجود نداشته باشد، این گزارش تلاشی قوی و شفاف برای درک سطح جهانی شادی و شناخت شادترین کشورهای جهان در سال ۲۰۲۳ است.

شادترین کشورهای جهان در سال ۲۰۲۳

شادی جهانی در حال حاضر به طور متوسط ۵.۵ از ۱۰ است که نسبت به سال گذشته ۰.۱ کاهش داشته است. در زیر نگاهی به امتیاز ۲۰ کشور اول این لیست می اندازیم:
شادترین کشورهای جهان در سال 2023 شادترین کشورهای جهان در سال 2023
توجه: نمرات به رقم اول اعشار گرد شده است.

کشورهای اروپایی بخش عمده ای از ۱۰ کشور برتر را تشکیل می دهند و اسرائیل (شماره ۴) و نیوزیلند (شماره ۱۰) نیز در رتبه های برتر قرار دارند. فنلاند برای ششمین سال متوالی در صدر جدول قرار دارد.

شادترین کشورهای جهان در سال 2023

ایران در این میان با امتیاز ۵.۰ در جایگاه ۱۰۱ در میان ۱۳۷ کشور این فهرست قرار دارد.

شادترین کشورها بر اساس منطقه

آمریکای شمالی

حالت فعلی: شاد (۶.۳)
شادترین کشورهای جهان در سال 2023
میانگین امتیاز شادی آمریکای شمالی به ۶.۳ از ۱۰ می رسد. شادترین کشور منطقه کانادا است که کمی از ایالات متحده پیشی گرفته است. با این حال، امتیازات هر دو کشور در واقع نسبت به سال گذشته کاهش یافته است. مشخص کردن اینکه چرا شهروندان احساس رضایت کمتری می کنند دشوار است، اما تورم، عدم اطمینان اقتصادی و بسیاری از عوامل دیگر می توانند نقش داشته باشند.

تنها کشورهایی که شاهد پیشرفت در آمریکای شمالی بودند، نیکاراگوئه و جامائیکا هستند. با اعلام اخیر برنامه‌هایی برای افزایش حداقل دستمزد تا ۴۴ درصد، بسیاری از جامائیکایی‌ها ممکن است در آینده نزدیک، شادی بیشتری را تجربه کنند.

آمریکای جنوبی

حالت فعلی: راضی (۵.۸)

شادترین کشورهای جهان در سال 2023

میانگین امتیاز آمریکای جنوبی ۵.۸ است. اگرچه ونزوئلا غمگین ترین کشور این قاره است، اما امتیاز آن در واقع از ۴.۹ به ۵.۲ بهبود یافته است. با این حال، بحران انسانی و اقتصادی مداوم به احتمال زیاد امید زیادی را به مردم عادی ونزوئلایی القا نمی کند. از سال ۲۰۱۴ بیش از ۶.۸ میلیون نفر از این کشور گریخته اند.

برزیل و کلمبیا دو کشور دیگر این منطقه بودند که با کاهش سطح شادی مواجه شده اند که وضعیت شهروندان آنها نسبت به سال قبل بدتر گزارش شده است.

اروپا

حالت فعلی: شاد (۶.۴)
شادترین کشورهای جهان در سال 2023
اروپا دارای برخی از شادترین کشورهای جهان با میانگین امتیاز منطقه ای ۶.۴ است. کشورهای شمال اروپا مانند فنلاند، سوئد و ایسلند به طور مکرر نمرات بالایی را گزارش می کنند، به این معنی که مردم این کشورها از زندگی خود به شدت احساس رضایت می کنند.

علیرغم تهاجم روسیه به اوکراین، اوکراینی ها هیچ کاهشی در شادی خود مشاهده نکردند و بسیاری از آنها در مبارزه برای آزادی احساس هدفمندی می کنند. نکته جالب این است که امتیاز روسیه در مقایسه با سال گذشته اندکی افزایش یافته و از ۵.۵ به ۵.۷ رسیده است.

آسیای شرقی و اقیانوسیه

حالت فعلی: خنثی (۵.۶)
شادترین کشورهای جهان در سال 2023
میانگین جمعی آسیای شرقی و اقیانوسیه ۵.۶ است. با این حال، اقیانوسیه به تنهایی دارای بالاترین امتیاز منطقه ای در جهان با ۷.۱ خواهد بود.

چین در سال‌های اخیر افزایش قابل توجهی (۰.۶+) در امتیاز خود داشته است. تایوان پس از سنگاپور دومین امتیاز در شرق آسیا را به خود اختصاص داده است.

هند بار دیگر کمترین امتیاز شادی را در منطقه خود را به دست آورده است. امتیاز این کشور طی دهه گذشته ۰.۷- کاهش یافته است.

آسیای مرکزی و خاورمیانه

حالت فعلی: پیچیده (۵.۲)
شادترین کشورهای جهان در سال 2023
میانگین امتیاز در خاورمیانه و آسیای مرکزی ۵.۲ است. افغانستان کم‌ترین نمره شادی در میان سایر کشورهای جهان را دارد و شهروندان آن سطح بسیار پایینی از رضایت از زندگی را گزارش کرده‌اند. از زمان تسلط طالبان، زندگی برای افغان ها، به ویژه زنان، بدتر شده است.

درگیری های زیادی در منطقه وجود دارد. شهروندان ارمنستان با کشور همسایه آذربایجان که امتیاز آن برای امسال ثبت نشده است، با تنش خاصی روبرو هستند. درگیری‌ها در منطقه قره‌باغ کوهستانی از سال ۲۰۲۰ به کشته شدن صدها نفر منجر شده است و باعث کشمکش روزانه برای کسانی که در این منطقه مورد مناقشه زندگی می‌کنند، بوده است.

ایران همچنان تحت تحریم های اقتصادی است و با تنش های مداوم با آمریکا و اسرائیل مواجه است. برخی کشورها مانند سوریه و یمن آنقدر بی ثبات هستند که هیچ اطلاعاتی از آنها در دسترس نیست.

با این حال، نقاط روشن نیز وجود دارد. اسراییل با ۷.۵ امتیاز در جایگاه چهارم قرار دارد و عربستان سعودی و امارات هم امتیازی برابر با بسیاری از کشورهای اروپایی دارند.

آفریقا

حالت فعلی: ناراضی (۴.۴)
شادترین کشورهای جهان در سال 2023
شادی آفریقا، به طور میانگین به امتیاز ۴.۴ می رسد و تنوع منطقه ای زیادی دارد. بالاترین امتیاز در آفریقا به کشور موریس تعلق می گیرد که علاوه بر زیبایی طبیعی و ثبات کشور، فرصت های اقتصادی رو به رشدی نیز وجود دارد. موریس توسط بانک جهانی به عنوان یک کشور با درآمد متوسط بالا طبقه بندی شده است و یکی از سریع ترین بازارهای پردرآمد در جهان است.

سیرالئون دارای کمترین امتیاز در بین کشورهای آفریقایی است که در این شاخص گنجانده شده اند و پس از آن زیمبابوه و جمهوری دموکراتیک کنگو قرار دارند. شایان ذکر است، چند شکاف اطلاعاتی در منطقه وجود دارد، از جمله بوروندی، که در حال حاضر فقیرترین کشور جهان است.

منبع: visualcapitalist
دیجیاتو
۶۳ نظر

ورود

 • ........... فروردین ۵, ۱۴۰۲

  عجیبه که قدرت اول منطقه !!!!!!!هستیم ، رشد اقتصادی در حد ژاپن !!! داریم و انقدر پیشرفته هستیم که همه جهان غرب میخوان مارو شکست بدن!!!! همه هم از حکومت راضی هستن! هر روز هم داریم غرب رو شکست میدیم…….خخخ
  هیچ کس هم بخاطر اعتراض کشته نمیشه!!!! …… اما مردم شادی نداریم!!!!! واقعا مردم ناشکری داریم !
  چرا دشمنان ما از ما شادتر هستن؟!!!!!

  • سخیف فروردین ۵, ۱۴۰۲

   چه سخیف کامنت میگذاری

   • !!!! فروردین ۶, ۱۴۰۲

    و تو چقدر حقیرانه ماله کشی میکنی
    حقیقت عریان بهت فشار میاره عرررزشی
    ساندیست طعم خون جوانهای پرپر شده میده؟؟؟ دلت که سیاه هست، چشمهات رو هم ببند و بنوش

    • محمد فروردین ۷, ۱۴۰۲

     اره حقیقت عریانه الان توی اسقاطیل مردم از خوشحالی ریختن بیرون توی فرانسه از خوشحالی ریختن بیرون اونا خیلی خوشحالن همون جایی که اعتراضات مردم توی ایران حمایت می‌کرد حالا چی شده چرا از اعتراضات مردم خودش حمایت نمیکنه فکرمیکنی جای دیگه ای بودی زندگی بهتری داشتی این ساندیس مانیست که طعم‌خون میده این تویی که خون مردم رو داری میخوری فکر میکنی همه مثل خودتن اره افتخار میکنم که ساندیس مملکت خودمو میخورم ن مثل تو ….خارجی هارو

     • ........... فروردین ۷, ۱۴۰۲

      خوشحالم که یه عرررزشی همیشه با کامنت های ابله هانه ثابت میکنه بیسواد هست خخخخ
      اخه نادان فرق اعتراض های اونجا با اینجا رو نمیدونی؟
      سالهاست که مردم ما با قوانینی که باعث استبداد و سرکوب میشه مشکل دارن و میخوان این قوانین ضد بشری تغییر کنه تا کشور و مردم پیشرفت کنند.
      ولی در فرانسه چی؟ مردم اعتراض دارن که قوانینی دموکراسی رو براشون تضمین میکنه از بین بره و قوانین دیکتاتوری تصویب بشه ابله!!!؟؟؟؟ نخیر همون قوانین دموکراسی هست که به فرانسوی ها اجازه اعتراض میده به خاطر قوانین کار و باز نشستگی ، میتونن شخص اول مملکت رو بازخواست کنن. اما اینجا چی ؟ اجازه اعتراض به تغییر قوانینی که کشور رو به فلاکت رسونده میدن؟؟؟ نه . جوابش گلوله و زندان و شکنجه هست.
      همینطور در اسراییل مخالفان نتانیاهو به خاطر قانونی که به نفع خودش تصویب کرد، اعتراض میکنن. یعنی اصلاح قانون با قدرتی که دموکراسی به اکثریت میده.
      تو یا نمیفهمی یا خودتو میزنی به نفهمیدن که اونجا اعتراضات برای تغییر قوانین دموکراسی نیست، اما اینجا برعکس چون دموکراسی نداریم اعتراض مردم به خاطر قوانین استبدادی هست.
      تویی که نه دموکراسی رو میفهمی و اصلا قبولش نداری و از زندگی در استبداد لذت میبری ، دم از حق مردم نزن
      ساندیس یا همون پول مزدوری که تو اینجا میگیری از ثروت همین مردم هست برای سرکوب حقوق مردم. برای همین حرامه

  • ناصرالدین بناپارت فروردین ۶, ۱۴۰۲

   بچه بیا پایین شعر نگو سرمون درد گرفت

  • حاج محمود فروردین ۶, ۱۴۰۲

   چه میگویی ای غرب زده؟این آمارها همگی اشتباه هستند مردم ایران اسلامی همگی شاد و خندان هستند

   • علی فروردین ۶, ۱۴۰۲

    شعر نگو هرچی میشه غرب غرب نکن اخه مغز داری هرچی میشه میگی غرب غرب غرب زده چاپلوس

   • سلام فروردین ۶, ۱۴۰۲

    آره خیلی شاد هستند به خاطر تورم یا اختلاص یا آمار کشته های اعتراضات یا ویرانی کوچه خیابان، جنگل‌ها، رودها، یا دروغ و قتل و غارت مسوولان شاد هستند.

    • امیر فروردین ۶, ۱۴۰۲

     دیگه چرت نگو جنگل رود چه ربطی داره آره مسئولین خیلیهاشون پدر سوختن ولی دیگه چرت و پرتی نگو

     • ??? فروردین ۷, ۱۴۰۲

      بی تردید برای یه عرررزشی که بجای فکر کردن فقط طوطی وار تکرار میکنه، نابودی محیط زیست و زیبایی های کشورش و به تاراج رفتن منابع معدنی ش اهمیت نداره. چون وطن او ایران نیست، بلکه جاییست که بتواند “جهاد” کند. عرررزشی با زیبایی و هنر و علم شاد نمیشود، بلکه فقط با برده وار زندگی کردن به امید روز قیامت مینشیند.
      مسئولین فاسد را هم ، سیستم فاسد انتخاب میکند و بر مسند می نشاند. وگرنه افراد خبره با وجدان کم نیستند. این سیستم فاسد است که مسئول و مدیر فاسد ، اما سرسپرده و ریاکار را بجای کارشناسان اهل فن میگزارد تا بقای خود را تضمین کند، نتیجه اینکه ملک و ملت به قهقرا میرود و غم و روزمرگی بجای شادی، دلها را پژمرده میکند.

   • ….. فروردین ۶, ۱۴۰۲

    ما که تو این کشور هستیم و با اینهمه فلاکت و استبداد زندگی میکنیم– اگه بشه بهش گفت زندگی!!!
    انگل زاده های مسئولین شما هستند که شعار غرب ستیزی میدهند ولی با ثروت مردم در غرب زندگی لاکچری دارند
    حالا غرب زده کیست؟ ما یا انگل زاده های شما؟

   • مرتضی فروردین ۷, ۱۴۰۲

    چه خبر از هفت تیرت حاج محمود؟?

   • عشقی فروردین ۷, ۱۴۰۲

    حاج محمد شما خودت شکمت سیره آشنا داری پولداری.دلت خوشه کارت جای گیر نکرده نفست از جایه گرم بلند میشه.. دارا چه داند از غم ندار.. پس هیس. لطفا

   • رادوین فروردین ۱۸, ۱۴۰۲

    کدوم شادی؟
    فقر وقتی حقوق کارکر ۶ ملیونه اجاره خونه ۳ ملیونه
    گوشت کلویی ۴۰۰ برنج کیسه ای یک ملیون؟؟؟
    وقتی به دخترا داخل مدرسه شیمیایی میزنن؟؟؟
    وقتی تمام تمام تمام هدف مسولین تار موی دختراست نه جلوی اختلاس گرفتن و دزدی و فقر و بیکاری و خارج کردن سرمایه از کشور ….
    لطفا اگه نمی خواید حقیقت و بگید ماله نکشید برای هیچ کدوم از مردم پوشیده نیست وقتی ماله کشیده بشه بی اعتبار تر میشید

  • استاد دانشگاه اردیبهشت ۳, ۱۴۰۲

   فنلاند با این همه رضایت چرا آمار خودکشی بالایی دارد!!!!
   آفریقا با این همه فلاکت چرا خودکشی کم است؟
   همه چیز پول و راحتی نیست.

  • محمدرضا خرداد ۲, ۱۴۰۲

   اولا اونا فقط با رسانه القا کردن به شما که شادن
   و امیدواربودن به جهالت جهان سومی ها
   وگرنه بیشترین قرص ضد افسردگی برای همین کشورهایی که شادترینن
   شادی انسان با هیچ معیاری قابل اندازه گیری نیست
   ولی تعداد مصرف قرص ضدافسردگی چیزیه که به عدد میشه درصد مصرف کنندگان را به دست آورد که فنلاند،هلند،دانمارک،آمریکا و ….وضعیت اسفناکی دارن.
   فقط اینو نمیشه به شماغربگداها حالی کرد چون مغزتون با رسانه های بی بی سی و من و تو و …پرشده

 • محمد فروردین ۶, ۱۴۰۲

  ایران شادترین کشور دنیاس امنیت آرامش رفاه دیگه چی میخوایم واقعا جای تشکرهست خخخخخخخخ

 • Mmmm فروردین ۶, ۱۴۰۲

  امارتون می تونه درست باشه، اما نمی تونید تعمیم جهانی بدید، همونطور که در کادر اطلاعات پایین مقاله ذکر کردید ، بیشتر شبیه نظر سنجی میزان رضایت عمومی از کشور و اوضاع ان است تا سنجش میزان شادی! کاش نام مقاله ” اسامی مردمان کم تر درگیر با مناقشات سیاسی جهان” یا ” کشورهای در امان از مستعمره بودن قدرت های بزرگ” بود.
  از لحاظ روش علمی افراد می توانند در حالات روحی مختلف پاسخ های متفاوتی به تعریف شادی داشته باشند، پایایی داده ها را چطور تامین کرده اید؟
  و هم چنین حتی خود کلمه ی شادی هم در کشورها و فرهنگ های مختلف معنی متفاوتی دارد، در صورتیکه در مقاله تعریفی از شادی نشده است و به صراحت اعلام شده که تعریف جامع و کاملی نیست . در صورتیکه باید به پاسخ دهندگان تعریف یکسانی از شادی ارائه شود تا بتوان داده ها را در شرایط یکسانی بررسی کرد.
  نکته اخر اینکه کشور بوتان که اصلا نامش در این امار نیامده سالهای متمادی به عنوان کشوری دارای مردمی شاد به دنیا معرفی شده است.

 • ناشناس فروردین ۶, ۱۴۰۲

  ما بدبخت هستیم اما این نظرات درباره رضایت یا شادی و غیره پیچیده تر از اونیه که با یه معیار پخش شود خواهشمند هستم دیگر همچین مزخرفاتی که معیار ندارد را نگذارید

  • !!!! فروردین ۶, ۱۴۰۲

   وقتی یه عرررزشی از شنیدن حقیقت بهش فشار میاد و میخواد ماله کشی کنه!?
   راستی یادتون نره از آمار بدبختی های آمریکا بگید یه کم خنک بشید خخخخ

   • . فروردین ۷, ۱۴۰۲

    وقتی یه برعنداز از آمار اربابش فشار خورده و پول کرم سوختگی نداره

    • @ فروردین ۷, ۱۴۰۲

     وقتی یه ساندیسی از اینکه اربابش شیاف سوختگی بهش اینجکشن میکنه و از شادی رو درخت نارگیل تاب تاب میخوره ???

     • Just god فروردین ۸, ۱۴۰۲

      تا وقتی منطقتونو کردید تو گوشتون
      و هدفتون فقط تخریب کسانیکه که نظرشون با شما مخالف هست (چه جریان برانداز چه ارزشی ) هیچی عوض نمیشه
      حتی اگر رژیم عوض بشه یا انقلابی ترین ادم ها کل دولتو در بر بگیرن و هیچ نفوذی هم تو دولت شکل نگیر
      در هردو صورت چون احمقید (هر دو طرف ) سزاوار بسا رفتنید

 • سلام فروردین ۶, ۱۴۰۲

  تبریک به مسوولان.رتبه ی ایران با این همه نعمت خدادادی که داره شده ۱۰۱.

 • سلام فروردین ۶, ۱۴۰۲

  آره خیلی شاد هستند به خاطر تورم یا اختلاص یا آمار کشته های اعتراضات یا ویرانی کوچه خیابان، جنگل‌ها، رودها، یا دروغ و قتل و غارت مسوولان شاد هستند.

 • رامتین فروردین ۶, ۱۴۰۲

  کجاش سخیف بود؟ حتما باید مثل اون ۲۰۳۰ احمق و سایبریهای حرومخور از این همه بدبختی تو کشور تقدیر بکنه و مثل شما بیشعورها ماستمالی بکنه شرایط افتضاح مملکت رو؟ سخیف شما ابلهان هستین که آمارتون از آمنه سادات و یوسف سلامی میگیرید! کمتر تلوزیون سمی میلی ببین دلاور پفکی!

 • شهروز فروردین ۶, ۱۴۰۲

  مگه میشه بااین جماعت افراطی و متعصب و مسؤلین دزد و بی لیاقت شاد یود

  • چه فرقی دارد من یا تو فروردین ۷, ۱۴۰۲

   روزی زسر سنگ عقابی بهوا خاست، و در انتها ، از ماست که بر ماست
   آری ما رتبه ۱۰۱ را در جهان دارا هستیم و سوریه و یمن اصلا آشفته بازارند
   کسی نمپرسد چرا فنلاند رتبه یک جهان رو در طول ۶ سال برای خودش یدک میکشه و ما نمیتونیم جزء ده تا کشور اول جهان بااینهمه منم منممون باشیم
   عرزشی یا ارزشی فرقی نداره اونها اگر ایرانی باشند بالطبع باید درک اینو داشته باشند که دمل دهن باز کرده جزء عفونت و چرک ازش بیرون نمیاد و اگر بهش نرسی، میشه سرطان و آنوقت است که اونهائی هم که با این شرایط راضی هستن، دچار دردهای مزمن همین سرطان خواهند شد
   پس همدیگر رو بجای هم صحبتی، دائم سرکوب نکنیم ویا لااقل اگر بلد نیستیم حرف بزنیم ، سکوت کنیم

 • @ فروردین ۶, ۱۴۰۲

  عرررزشی ها الان وقتشه بیایید ماله کشی کنید
  درباره فقیرها و بیخانمان های غرب بگید
  ماله کشی کنید که از ما بدبخت تر هم هست، پس مردم ایران خوشحال باشید که با این همه ثروت خدادادی، ارزش پول ملی مون شده پهن?

 • م فروردین ۷, ۱۴۰۲

  واقعا جالبه که ایسلند از کشورهایی هست که بیشترین مصرف قرصهای ضد افسردگی رو داره و تو این فهرست، سومین کشور شاد هست..قبل از نظرسنجی و ثبت آمار و ارقام یه قرص میدن بهشون یا چی ؟
  کافیه سرچ کنین what country uses the most antidepressants
  تو هلند هم که حتی تو کیک و شیرینی هاشون ماری جوانا میریزن، اگه تعریف از شادی، دائما تو فضا بودنه.. بایدم رتبه خوبی بگیرن

 • ناشناس فروردین ۷, ۱۴۰۲

  این آمار واقعی نیست.امار خودکشیهای رتبه های اول جهان ،آمار مهاجرتها از فنلاد و دانمارک و قتلها و خشونتها و… همه نشان دهنده واقعیت زندگی افسرده وپر از استرس درونی مردمان این کشورهاست .ارائه این آمارهای جعلی و هدفمند فقط با هدف ظاهرسازی در جهت اهداف اقتصادی ،سیاسی و.. هست .

  • سندرز فروردین ۷, ۱۴۰۲

   افسردگی با شاخص های خاص خودش اندازه گیری میشه و شاد و نشاط هم با شاخص های خاص خودش ؛ که هر دو در تضاد هم هستند ؛ شما دنبال این هستید بگید چون مصرف قرص ضد افسردگی اونجا زیاده پس نتیجه میگیریم مردم افسردن بر اساس همین منطق باس بگیم چون تو آمریکا یا کشور های جهان اول تصادف زیاده پس مردم شون ماشین هایی مثل پراید و کوییک و… سوار میشن ؛ همین آمار در خصوص چند همسری ، کودک همسری ، قتل های ناموسی ، اعدام و…. در ایران ببینید تا بفهمید ایران اون گل و بلبلی که ۲۰:۳۰ نشون میده نیست

 • حسین زاده فروردین ۷, ۱۴۰۲

  شادی عوامل متعددی داره.ما در کشور مشکلاتی داریم که بزرگترین آنها مسئله اقتصادی است که فشار بزرگی رو مردم میاره ..سختی معیشت بالاترین مشکل ماست که هم درونی وهم بیرونیست .عوامل درونی تعدادی از افراد سودجو و فرصت طلبند که با قرار گرفتن در موقعیتهای جایگاهی از خون ملت تغذیه میکنند این افراد در همه کشورها وجود دارند و هر از چندگاهی در کشورهای مختلف مشخص میشوند .عده ای با نفوذ در دستگاههای دولتی هدفمند اموال را بالا می کشند تا هم جیب خود را پر کنند وهم با تبانی ویا غافلگیری از طرف مقابل نامشان ویا مبلغ اختلاس مشخص شده و ضربه ای کاری به روح و روان مردم جامعه وهم به اقتصاد زده شود.لزوم انتخاب افراد پاک دست اینجا خود را نشان میدهد. اما وجود تحریمها و مسایل دیگر نیز از بزرگترین عوامل ضعف اقتصادی ماست .در بقیه زمینه ها با انقلاب رشد کشور بسیار چشمگیر ودر حد رتبه های اول جهانی است .بی انصاف خواهیم بود اگر امکانات پیشرفته ایران را نادیده گرفته وفقط نقطه ضعف را بیان کنیم .در یکسال گذشته که دولت موفق به مهار تورم شده بود با برنامه ریزی زیرکانه کشورهای طماع به منابع میهن اغتشاشات درونی ، عامل اصلی تضغیف مجدد اقتصاد ونیز تحریمهای جهانی نیرو جایگاه ایران دارای شدن دست سیاستمداران در مذاکره و افت جایگاه بین المللی ایران در موارد مورد بهانه جویی حقوق بشری و… شد .افرادی که فریب این برنامه ریزی اغتشاش را خوردند بدانند که حداقل در بوجود آمدن مجدد گرانی ها و ممانعت از بهبود شرایط آغاز شده دست خودشان آلوده هست نمیدی این گرانی های تایلند و انقدر ملامت دیگران نکنند .متوجه خطای بزرگی باشند که مرتکب شدند و س از ۳۲ سال که دولتهای قبل به اقتصاد بی توجه بودند ،سال گذشته هدف بهبود اقتصاد بود که این افراد اغتشاشگر مانع ان شدند. عکسهای رزمندگان تو جبهه ها رو نگاه کنید . همگی در عکسها لبخند به لب دارن .با نان خشک میجنگیدند اما شاد بودند . امکانات هر قدر هم بالا باشه به اندازه اعتماد به نفس و ایمان شادی نمیاره .

  • @ فروردین ۷, ۱۴۰۲

   ظاهرا مردم و جوانهای که نه سلاح داشتند نه رسانه نه اینترنت که اعتراضشان را نشان دهند، حالا بدهکار کسانی شدند که از سرتا پا مسلح و جز زبان آتش و تفنگ و باتوم و زندان و شکنجه و تجاوز و…..حرفی نداشتند، ولی امروز طلبکارند.!!!
   کسی میگفت؛ مهسا امینی را کشتند و انکار کردند، و سپس برای اینکه ثابت کنند مهسا را نکشتند، صدها و صدها نفر دیگر را هم کشتند!!!!
   همینقدر حقیرانه و بی شرمانه ماله کشی میکنید…. افسوس از ایران و ایرانی. افسوس

  • سندرز فروردین ۷, ۱۴۰۲

   بله ایران بعد از سال ۵۷ خیلی رشد کرد مثلا تو حوزه های : آزادی مطبوعات و رسانه ، خط فقر ، نرخ بیکاری ، تورم ، ارزش پاسپورت و پول ملی ، اقتصاد بسته ، نیروی هوایی فرسوده ، آزادی های اقتصادی ، آزادی های اجتماعی ، اعتبار خطوط هواپیمایی ، حقوق زنان ، حقوق اقلیت ها ، فساد سیستماتیک ، اختلاس ها ، محدودیت های اینترنت ، خروج سرمایه و نخبگان ، ppp ، آزادی سیاسی و…. به چنان …رسیده که با نگاه کردن به آمار های معتبر میشه فهمید تو این چهل و چندی سال مملکت به چه خاک سیاهی نشسته /// دولت شش کلاسه هم که اومد سرکار ، کارآمدی اش رو در تورم ۶۱ درصدی ، دلار ۵۰ هزار تومنی ، پراید ۳۰۰ میلیونی ، متری خونه ۵۰ میلیونی در حوزه اقتصادی و کشتن مهسا امینی و سایر معترضین در این چند ماهه و همچنین گاز اشک آور زدن به صورت زنان در ورزشگاه امام رضا و احیای گشت ارشاد…. تو حوزه های فرهنگی و اجتماعی نشون داد /// اوج ارضا شدنشان هم تو تجمعی هست که با صدقه سر تامین امنیت و کیک و ساندیس و… به زور از جمعیت بیش از ۸۶ میلیون نفری به گفته خودشون ۲۱ میلیون نفر رو میارن خیابون تا به جهانیان القا کنند مشروعیت ما هر روز بیشتر از دیروز میشه /// البته تاریخ تکرار میشه بودند حاکمیت هایی با قدرت نظامی شوروری و آلمان نازی ، امپراتوری ژاپن، قذافی ، صدام و…. اما بدلیل ناتوانی در عرصه های اقتصادی یا نظامی و الخصوص مشروعیت داخلی سقوط کردن چه برسه به حکومتی که در ۲ انتخابات آخرش بیش از ۵۰ درصد واجدین شرایط علی رغم توصیه های ….و تبلیغات در رای گیری شرکت نکردند

 • قیدار آذربایجان فروردین ۷, ۱۴۰۲

  اینا قبول نیست مرد اونکه با اقتصاد ایران شاد باشه تو فلاند شاد بودنو که همه میتونن
  خیلی مردید بیاید تو ایران با این همه اختلاس دزدی بی ارزشی پول ملی گرونی ماشین همه چی شاد باشید

 • نیما فروردین ۷, ۱۴۰۲

  شادترین کشورهای دنیا بر اساس آمار یورو بارومتر بیشترین مصرف کننده روان گردان ها و داروهای ضدافسردگی هم هستند
  کمی عجیب نیست؟

  • سندرز فروردین ۷, ۱۴۰۲

   کاملا درسته مثل این میمونه که بگیم
   چون تو آمریکا آمار تصادفات جاده ای زیاده پس مردم آمریکا پراید سوار میشن ، جالب نیست !!!!

 • سامان فروردین ۷, ۱۴۰۲

  پولدارترین کشور دنیایم ولی بدبخت ترینیم خوب هم مشخصه اشکال کار کجاست فقط غم و غصه شده زندگیمون ولی تا کی باید زجر بکشیم

  • نرگس فروردین ۸, ۱۴۰۲

   فقط ایران سرهمه اس.تواوج گرونی و محدودیت عزاو مراسم ناموسا خوب دووم اوردیم .یک دهم شادی بقیه ارو نداریم ولی تااهنگ پلی میشه همه پاخخخخ ایول ب خودمون ک تواین جهنم زندگی میکنیم ولی بازم شکرمیکنیم.الهی ک بیاد همه ازته تهه دل بخندن الهیییییییی آمین

 • حاج حشمت فروردین ۷, ۱۴۰۲

  این آمارها دروغ است
  ایران یکی از شادترین کشورهای جهان است چون خندان مردم ایران بسیار سخت است این ثابت میکند

 • Jalal فروردین ۸, ۱۴۰۲

  خخحخ همچنان بگیم مرگ بر اسراییل و امریکا

 • بنده خدا فروردین ۸, ۱۴۰۲

  کشور عزیزمان با دارابودن بیشترینمواهب خدادادی ومیانگین سنی متوسط یه پاس مسوبان وطن پرست وخدارا شکر روز به روز پیشرفت می کند وچه بسا سال اینده از اخر اول شود

 • محمد فروردین ۸, ۱۴۰۲

  کاری ندارم که این آمار رو بر چه مبنایی به دست آوردند و یا اینکه آیا اتفاقی و به صورت رندوم آمار گرفتند یا از اشخاص به خصوصی، ولی اینکه اسرائیل با این همه آشوبی که اونجا هست جزء شادترین کشورهاست عجیبه!!!

  • @ فروردین ۹, ۱۴۰۲

   همینقدر که این حق و امنیت رو دارن که بیان تو خیابون هاشون و به شخص اول کشورشون که سالها قدرت داشته، اعتراض میکنن و بهش بد و بیراه میگن، اما کسی بهشون کاری نداره، خودش معنی زندگی واقعیه، بدون ترس از صاحب قدرت حرفتو بزنی. بعد هم طرف مجبور بشه در برابر اعتراض مردم کوتاه بیاد
   اما اینجا چی؟ نمیشه به یه مامور پلیس رانندگی چپ نگاه کرد، اعتراض هم بکنی …… الفاتحه روحت شاد

 • مممم فروردین ۸, ۱۴۰۲

  بله ما شادترین کشور جهان هستیم این افتخار که در این جدول چنین رتبه ای داریم بله افتخار که عرب عراقی …و لبنانی …راست راست میان به ناموسمون تجاوز میکنن بله این افتخار که جنگ هشت سال رو میگن ما پیروز شدیم اما رئیس جمهور مملکتم توی عراق میگه من از خون عراق و عراق خون من است بله اینها باعث شادی زیاد شده که اون عراقیهای نامردی که جوانهای ما رو شهید کردن الان دارن از کشور خودمون حقوق میگیرن این باعث شادی که تمام جوونهای مملکتم بیکار هستن و بیشترشون معتاد هستن چقدر افتخار بزرگ و شادی زیادی ما داریم مواد مخدر آزادانه و با کمترین قیمت به دست جوونهامون میرسه شما که میگید ایران آزادی نداره مگه نمیبینید دوا و شیشه چقدر راحت داره به دستمون میرسه چقدر زیباست که توی ثروتمندترین کشور زندگی میکنیم و آرزوی یه ماشین داریم چقدر خوشحالی زیادی که شب میخوابیم و صبح بیدار میشیم اجناس ده برابر شدن خیلی زیباتر اینکه عاشق دختری باشی و بخاطر خرج و مخارج نتونی بری خاستگاریش
  جوونهامون نتونن ازدواج کنن و تولید نسلی دیگه نخواهد بود ولی عربها راحت میان در ایران و به ناموسمون تجاوز میکنن و برای ….حرامزاده ای که میندازن شناسنامه درست میشه چه تعویض نسل زیبایی واقعأ ایرانمون داره گلستان میشه

 • رضا فروردین ۸, ۱۴۰۲

  فنلاند جز کشورهای با بیشترین آمار خودکشیه که یک چیز ثبت شدست این امار به درد خودشون می خوره، آب و هوا خوب در مرحله بعد اقتصاد خوب اصلی ترین عامل احساس شادیه

 • رضا فروردین ۸, ۱۴۰۲

  فنلاند سوئد و نروژ کشورهای معروف به افسردگی هستن اونم به خاطر آب و هوای بد و سرد کمبود نور خورشید این امار به درد عمشون می خوره بهتر امار خودکشی این کشورهای شاد با سایر کشورهای اروپایی همین لیست مقایسه کرد شاد ترین مردم ها کشورهای پولدار نزدیک خط استوا هستن مثل اسپانیا

 • میلاد فروردین ۸, ۱۴۰۲

  خاک بر سر مسوولین. که به درد هیچی نمیخورن

 • کیهان فروردین ۸, ۱۴۰۲

  ما طویله ای هم به نام اسرائیل نمیشناسیم چه برسه به کشور!

  • سندرز فروردین ۹, ۱۴۰۲

   ولی نهاد های بین المللی و کشور های عمدتا غربی حتی چین و روسیه نظر متفاوتی دارن؛ بطور کلی نظر تو و امثال تو برای اونا هیچه

 • Zahra فروردین ۸, ۱۴۰۲

  خیلی ناسپاسید، تو این کشور امنیت است برعکس سوریه و کشورهای اطراف داعش نتونست کشت و کشتار وحشتناک راه بندازد
  من یک دوست پاکستانی دارم،برای تعریف میکرد که از فامیلاش رو تو مغازه تو خیابون راحت کشتن ورفتن

 • محمد صادق منافی فروردین ۹, ۱۴۰۲

  در رد کردن این آمار همین بس که آمار خودکشی و مصرف دارو های ضدافسردگی را مقایسه کنید

 • محمد فروردین ۲۵, ۱۴۰۲

  واقعا چرا همه کشور های مسلمون غمگینن و هیچ کدوم هم صاحب دموکراسی نیستن؟؟ جواب هرچیزی توی خود سواله فقط قبلش باید تعصب رو کنار بزاری و یکم برق به مغزت برسونی تا بفهمی دلیلش چیه
  ممنون بابت پخش کامنت

 • مهدی اردیبهشت ۹, ۱۴۰۲

  اینم عاقبت شعار های که پدرانمان دادن برای انقلاب جدید . چرا خوشی ما قبل انقلاب بود ! چون اون شخص ایرانی بود . اینا فقط دنبال جنگ و خونریزی هستن . واسه ما تلاش نمیکنن فقط برای بقا خودشون . …..

 • محمدرضا خرداد ۲, ۱۴۰۲

  اولا اونا فقط با رسانه القا کردن به شما که شادن
  و امیدواربودن به جهالت جهان سومی ها
  وگرنه بیشترین قرص ضد افسردگی برای همین کشورهایی که شادترینن
  شادی انسان با هیچ معیاری قابل اندازه گیری نیست
  ولی تعداد مصرف قرص ضدافسردگی چیزیه که به عدد میشه درصد مصرف کنندگان را به دست آورد که فنلاند،هلند،دانمارک،آمریکا و ….وضعیت اسفناکی دارن.
  فقط اینو نمیشه به شماغربگداها حالی کرد چون مغزتون با رسانه های بی بی سی و من و تو و …پرشده

 • ---- خرداد ۲۹, ۱۴۰۲

  همین که کشورهای مسلمون و مخالف خودشون رو توی غمگین ترین کشورها قرار دادن، مشخصه که دارن جنگ روانی بین مردم اون کشور ها راه میندازن…
  از امار هایی که امریکا تعیین میکنه چه توقعی دارید؟ توقع دارید ایران که بزرگترین دشمنشه رو اولین و شادترین کشور دنیا معرفی کنه؟
  التماس تفکر…

 • مهدی مرداد ۱۳, ۱۴۰۲

  چجوریه فنلاند شادترین مردم جهان رو داره و از لونطرف رتبه ۲۲ خودکشی جهان؟؟؟؟. و بسیاری کشور های اروپایی که دز رده یک تا سی جهان هستند . همه میدونن انتهای افسردگی و ناشادی خودکشیه. پس این رتبه بندی نمیتونه کاملا درست باشه

 • نا شناس مرداد ۱۴, ۱۴۰۲

  خخخخخخخخخ 😐🧃🧃🧃🧃🧃🧃🧃ساندیسیا بیان ساندیس رایگان با طعم خیار

 • AS شهریور ۱۶, ۱۴۰۲

  چه چرت و پرت‌ها!
  ارزیابیِ شادی در جهان تعداد دیسکو و مشروب‌فروشی و کاباره است، یعنی در این حد هم نباید انصاف به خرج بدی برای نشر این آمارِ احمقانه!!!!
  اینا انقدر شاد هستن بعد آمارِ خودکشی و طلاقشون انقدر بالاست؟!!!

  خودتحقیرهای بدبخت!!!!