نقشه تعاملی جذابی که نشان می‌دهد خانه شما در زمان دایناسورها کجا بوده است

نقشه تعاملی جذابی که نشان می‌دهد خانه شما در زمان دایناسورها کجا بوده است

یک نقشه تعاملی باورنکردنی به ما این امکان را می‌دهد که در زمان به عقب سفر کنیم تا متوجه شویم کشورها و محل زندگی‌مان در زمان‌های قدیم و زمانی که دایناسورها و تی.رکس‌ ها در آن وجود داشتند دقیقا چه شکلی بوده‌اند.

Ancient Earth Globe (کره زمین باستان) که یک کره مجازی است که زمین در گذشته‌های دور را با قاره ها و اقیانوس‌هایش به تصویر می‌کشد و نشان می‌دهد که در طول ۷۵۰ میلیون سال از تاریخ سیاره ما، چگونه قاره ها شکافته و اصلاح شده‌اند و اقیانوس ها پیشرفت و عقب نشینی کرده‌اند.

کره زمین مجازی که نشان می‌دهد جهان در زمان دایناسورها چه شکلی داشته است

این کره مجازی همچنین دارای طیف وسیعی از ابزارها است که کشف بیشتر در مورد زمین را آسان می‌کند، مانند محل زندگی اولین خزندگان یا زمانی که اولین گل شکوفا شد. (کره زمین مجازی را اینجا ببینید.)

به گفته ایان وبستر، مهندس سابق گوگل، این نقشه با استفاده از تحقیقات دانشگاه آریزونا شمالی ساخته شده است و نشان می‌دهد که انسان‌ها در تاریخ «تنها یک نقطه جزئی» هستند.

کره زمین مجازی که نشان می‌دهد جهان در زمان دایناسورها چه شکلی داشته است

این وب‌سایت به شما امکان می‌دهد از انقراض دایناسورها تا ظهور اولین انسان‌نماها را مشاهده کنید. شما این کار را با وارد کردن مکان خود در نقشه انجام می‌دهید، که سپس آن را به مدل های تکتونیکی صفحه متصل می‌کند و به کاربران اجازه می‌دهد تا ببینند کشورها در صدها میلیون سال پیش در کجا قرار داشتند.

به عنوان مثال، می‌توانید ببینید که در زمان دایناسورها، انگلستان، ایالات متحده، اروپا، آفریقا، استرالیا، روسیه، هند، چین و ایران در کجا قرار داشتند.

این شامل دوره تریاس اولیه یعنی ۲۴۰ میلیون سال پیش تا دوره ژوراسیک، ۱۷۰ میلیون سال پیش، و دوره کرتاسه در ۹۰ و ۱۰۵ میلیون سال پیش است.

در این زمان، آفریقا اقیانوس عظیمی داشت که به سمت لبه شمال شرقی خود می‌رفت، در حالی که استرالیا و قطب جنوب تقریبا با هم مماس بودند.

کره زمین مجازی که نشان می‌دهد جهان در زمان دایناسورها چه شکلی داشته است

این نقشه همچنین نشان می‌دهد که ۶۶ میلیون سال پیش، وقتی دایناسورها توسط یک سیارک عظیم از بین رفتند، زمین چگونه بود.

هنگام جستجوی مکان‌ها، این کره مجازی قابل چرخش سه‌بعدی نشان می‌دهد که آن منطقه میلیون‌ها سال پیش در کجای زمین قرار داشته است. حتی نشان می‌دهد که کدام دایناسورها در نزدیکی منطقه‌ای که جستجو می‌کنید زندگی می‌‌کردند.

کره زمین مجازی که نشان می‌دهد جهان در زمان دایناسورها چه شکلی داشته است

به عنوان مثال، Eustreptospondylus گوشتخواری بود که در دوره ژوراسیک در جایی که انگلستان کنونی قرار دارد زندگی می‌کرد. گونه دیگری از دایناسورها به نام Neovenator نیز در جایی که اکنون انگلستان و فرانسه نامیده می‌شود زندگی می‌کرد.

آقای وبستر می‌گوید که این نقشه تعاملی را به عنوان یک ابزار آموزشی مفید برای نسل‌های جوان‌تر ایجاد کرده است. این مهندس نرم افزار افزود: «تصمیم گرفتم این نقشه را بسازم زیرا فکر می‌کنم تاریخ باستان و زمین شناسی بسیار جذاب است. تصور اینکه زمین قبلا چه شکلی بوده می‌تواند دشوار باشد. قرار دادن این دانش در قالبی که همه ما به آن عادت کرده‌ایم – یک کره تعاملی – راه طولانی را به سمت ایجاد یک ابزار آموزشی برای تاریخ زمین شناسی ارائه می‌کند.»

کره زمین مجازی که نشان می‌دهد جهان در زمان دایناسورها چه شکلی داشته است

وبستر این نقشه را به عنوان یک وب اپلیکیشن ساخت که در بالای نقشه دیگری قرار می‌گیرد که مدل های زمین شناسی ایجاد شده توسط کریستوفر اسکاتز، زمین شناس و دیرینه شناس را به تصویر می‌کشد. این مدل‌ها توسعه تکتونیکی صفحه‌ای را توصیف می‌کنند که قدمت آن به ۷۵۰ میلیون سال پیش بازمی‌گردد، یعنی زمانی که جلبک‌های سبز برای اولین بار در اقیانوس‌های زمین تکامل یافتند.

همچنین می‌توانید جستجو کنید که سیاره ما در زمان پیدایش اولین پوسته‌ها، صخره ‌های مرجانی، مهره‌داران، گیاهان و حیوانات خشکی، حشرات و خزندگان چگونه به نظر می‌رسید.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود