اگر این نشانه ها را دارید یعنی از هوش هیجانی بالایی برخوردار هستید

اگر این نشانه ها را دارید یعنی از هوش هیجانی بالایی برخوردار هستید

تست هایی وجود دارد که می توانند به شما کمک کنند سطح هوش هیجانی خود را بسنجید. با این حال، برای آنکه متوجه شوید هوش هیجانی دقیقاً چیست، ویژگی ها و نشانه هایی هست که به گفته ی روانشناسان برخورداری از آن ها به معنای بالا بودن سطح هوش هیجانی است.

۱- می توانید نسبت به دیگران همدلی نشان دهید

هر چه ارتباط بیشتری با احساسات خود داشته باشید، بهتر می توانید دیگران را درک کنید. کسانی که از هوش هیجانی برخوردارند می توانند حدس بزنند که شرایط و موقعیت های مختلف احتمالاً چگونه هستند. در نتیجه، به جای نادیده گرفتن احساسات دیگران، می توانند از آن ها حمایت کنند. یکی دیگر از نشانه های هوش هیجانی این است که برای شما مهم است که کارهایتان چه تأثیری بر دیگران می گذارد و همه ی تلاش خود را می کنید تا به کسی صدمه نزنید.

۲- مراقب حرف زدن تان هستید

این بدان معنی نیست که شما هیچ حرف بد یا ناسزایی به زبان نمی آورید. آن هایی که هوش هیجانی دارند یاد می گیرند که در انتخاب کلمات خود بسیار با دقت و هوشمندانه عمل کنند.

به گفته ی متخصصان، چنین افرادی هرگز به کسی نمی گویند «درکت می کنم». آن ها می دانند که هرگز نمی توانند به طور ۱۰۰ درصد متوجه شوند که آن شخص چه احساسی دارد. به جای آن دائماً دایره ی لغات و سبک گفتگوی خود را ارتقا می دهند تا مطمئن شوند منظورشان همانگونه که در نظر دارند منتقل خواهد شد.

۳- از تغییر استقبال می کنید

نداشتن ترس از تغییر هم یکی از نشانه های هوش هیجانی است. چنین افرادی تصویر ذهنی ثابتی از خود دارند که در موقعیت های مختلف دستخوش تغییر نمی شود. آن ها چالش ها را جزء لایفک زندگی و فرصتی برای رشد می دانند.

البته انسان به طور غریزی در برابر تغییر مقاومت می کند، چرا که مغز تمایل دارد یک روند روتین را ادامه دهد، اما آن هایی که از هوش هیجانی برخوردارند می توانند به این غریزه غلبه کنند.

۴- می توانید صبر کنید

مرور گذشته یکی از بهترین کارهایی است که افراد دارای هوش هیجانی در زندگی خود انجام می دهند. مثلاً به جای اینکه نگران و یا گیج شوند که آیا توانایی کافی برای شروع یک شغل جدید را دارند، صبر می کنند.

فرصت دادن به خود برای آرام شدن و تجزیه و تحلیل بهتر موقعیت، اقدام عاقلانه ای است که می تواند به شما امکان اجتناب از درگیری درونی را دهد. بعد از مدتی راحت تر می شود به یک تصمیم و نظر مشخص رسید.

۵- در کار اغلب عملکرد بهتری نسبت به دیگران دارید

کسانی که از هوش هیجانی برخوردارند در شغل خود نیز موفق ترند. این ویژگی هم برای مدیران ضروری است و هم برای کارکنان و اگر بتوانید ارتباط، مذاکره و رهبری موفقی داشته باشید، نتایجی همچون «مهندسی انسانی» خواهد داشت. آدم ها ترجیح می دهند با کسانی کار کنند که از آن ها خوش شان می آید و به آن ها اعتماد دارند. برخورداری از هوش هیجانی به برقراری روابط قابل اعتماد کمک می کند.

۶- دوست دارید پیشرفت کنید، نه اینکه بی عیب و نقص باشید

هیچکس کامل نیست و کسانی که هوش هیجانی بالایی دارند این امر را به خوبی درک می کنند. شما خود و طبیعت تان را همانطور که هست می پذیرید. البته این بدان معنا نیست که از خودتان مراقبت نمی کنید یا تلاشی برای رشد و ارتقا ندارید؛ بلکه برعکس است.

شما پیشرفت کردن را دوست دارید، اما خوب می دانید که تلاش برای بی نقص بودن در همه حال، امر سالمی نیست. شما به جای شکنجه کردن خودتان، رشد پیوسته را انتخاب می کنید.

۷- افکار و احساسات تان را با قاطعیت بیان می کنید

قاطع بودن یک چیز است و پرخاشگری چیزی دیگر. اگر لازم به دفاع از خودتان باشد، این کار را بدون ابراز خشم یا نفرت، به شکلی محترمانه انجام می دهید. یکی از نشانه های برخورداری از هوش هیجانی این است که بتوانید احساسات منفی خود را کنترل کنید.

با این حال، این بدان معنا نیست که شما احساسات تان را پنهان می کنید. بلکه آن ها را ابراز می کنید اما به شکلی مناسب و مؤدبانه تا حرف تان بهتر شنیده شود.

۸- مشکلی با نقد شدن ندارید

داشتن هوش هیجانی به این معنی است که نه تنها می توانید دیگران را مؤدبانه نقد کنید، بلکه تحمل نقد شدن را هم دارید. هدف از نقد، رشد و بهبود است. وقتی از هوش هیجانی برخوردار باشید می توانید دیگران را طوری نقد کنید که مفید و اثرگذار باشد و باعث دلخوری هم نشود.

در عین حال، از نقد سازنده هم استقبال می کنید. شما قبول دارید که ممکن است برایتان مفید باشد و به کمک آن عملکرد بهتری پیدا کنید.

۹- ازدواج موفقی دارید

کارشناسان می گویند ارتباط عاطفی و عوامل اقتصادی نقش مهمی در برخورداری از یک رابطه عاطفی رضایتبخش دارند. این موارد هر چه بهتر باشند، ازدواج موفق تر خواهد بود.

میان هوش هیجانی و احساس رضایت در زندگی مشترک ارتباط وجود دارد. برای مثال، وقتی شریک زندگی تان عصبانی می شود، شما می توانید خویشتن دار باشید و به او همدلی نشان دهید، بنابراین دعوا بهتر حل می شود. کسانی که نمی توانند احساسات خود را مدیریت کنند، درگیری درونی بیشتری دارند.

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲۸ نظر

ورود

 • Fardin شهریور ۹, ۱۴۰۲

  عملکردرئیسی بد چیه؟بایدمی نوشتید که
  مزخرف
  افتضاح
  شوم
  کثیف
  همه موارد

  • سیده سادات حسینی شهریور ۹, ۱۴۰۲

   😅😅 ولی دمت گرم داداش، حرف حقو زدی👍 دمت گرم بیچاره و داغونمون کرده😢

   • رهبرم سیدعلی شهریور ۱۱, ۱۴۰۲

    بعله بایدم داغون کنه بی سوادایی رو که از اقتصاد و دنیا بیخبرن از معاملات مهم جهانی از بریکس که حداقل باخبرید؟
    برای ما همین که رهبرمون از ایشون تمجید کنن کافیه

  • حسن شهریور ۱۱, ۱۴۰۲

   چرا تو دولت روحانی اینو نمیگفتید؟😂

  • عاطفه بامری شهریور ۱۹, ۱۴۰۲

   والا
   زنده باد بلوچستان😂❤️

 • فوزیه شهریور ۹, ۱۴۰۲

  عملکرد آقای رییسی من نسبت به وضعیت گرون شدن مسکن ومستاجرها میگم مزخرف بودن الان باصد میلیون هم اونم با ماهی سه جهار میلیون باید توی آشغال زندگی کنیم خدایا به داد مردم برس

 • علی شهریور ۹, ۱۴۰۲

  عملکرد رییسی درتاریخ سیاسی واقتصادی ایران نقطه عطف خواهدشد…نه اینکه ایرادنداردبلکه درمقام مقایسه بادولت پیش ودرنظرگرفتن شرایط بین المللی باحرف زد…رییسی حتی قول افزایش یارانه راهم ندادولی اونوده برابرکرد…حالا اگه میگی قیمتها هم ده برابرشده درسته کلی ۸سال روحانی مگردلار وتورم ۷برابرنشدامایارانه هایک ریال زیادشد؟؟؟؟بایک کشورافریقایی تونستیم قراردادببندیمم زمان برجاااااام؟پولهاهم ازادشدگرچه همه خرج غذاوداروشود…برجاااام فقط عقب ماندگی بودوترس والتماس

  • شایان شهریور ۹, ۱۴۰۲

   برو‌بابام‌ساندیس‌خور

  • M شهریور ۹, ۱۴۰۲

   احسنت👏

  • آزادی خواه شهریور ۹, ۱۴۰۲

   کی اصن در مورد روحانی حرف زد؟ این مقایسه شما مقایسه بین ..و ..تره و در کمال تعجب داری خوشحالی میکنی ک …انتخاب کردی معلومه از کدوم جبهه ای🖕

  • ماریا شهریور ۱۰, ۱۴۰۲

   ….. رییسی و تو و بقیه ماله کشا با هم

  • آرمان شهریور ۱۰, ۱۴۰۲

   ساندیسی

  • شمیم شهریور ۱۰, ۱۴۰۲

   احسنت، ان شاءالله هرکسی که الان در خواب غفلته، هنگام موفقیت های بسیار بزرگتر این دولت به خودش میاد و حقیقت رو متوجه میشه، من به آینده ‌ی دولت رئیسی امیدوارم✌🏻

  • حسن شهریور ۱۱, ۱۴۰۲

   کاملن درسته اونایی هم که فوش میدن 😂 حیف دین دست و بالمون رو بسته

  • رهبرم سیدعلی شهریور ۱۱, ۱۴۰۲

   ✌️✌️👌

 • علیرضا شهریور ۱۰, ۱۴۰۲

  من تو فکر اونهایی هستم که گفتن عملکرد خوب بوده. آیا واقعا منفعت شخصی اینقدر مهم و اساسی هستش که چشم به ظلم به اقشار مختلف جامعه ببندید. ما در بدترین دوران این کشور بر میبریم که بسیاری از خانواده ها و مخصوصا زوج‌های جوان بعلت عدم تمکن مالی از هم جدا میشن. خیلی از هموطنانمان متاسفانه دست به خودکشی زدن. هرچند به نظر من توی که میخوای خودکشی کنی ،نکن و تمام …. . باری که ایران دو باره آباد گردد.

 • سید شهریور ۱۱, ۱۴۰۲

  خیلی خیلی عملکردشان خوب بود‌.دولت موفقی داشتن.و خیلی عالی هستن …که کرد تا حالا به نظرم هیچ رئیس جمهوری نتونست انجام بده .

  • شایان شهریور ۱۲, ۱۴۰۲

   الکی‌ذوق‌نزن‌چه‌این‌رئیسی‌و‌چه‌رئیس‌جمهورای‌بعدی‌هیچ‌مالی‌نیستن‌و‌فقط‌شعار‌میدن

 • باران شهریور ۱۲, ۱۴۰۲

  ساکت شید عمل کرد رئیسی بد نیست داره کارشون رو خوب می‌کنه داره گند های روحانی رو جمع می کنه
  نمیتونه یه جا کار های کل کشور رو بکنه

 • سعید شهریور ۱۲, ۱۴۰۲

  عملکرد رییسی بیسواد
  افتضاح افتضاح افتضاح افتضاح افتضاح
  البته با کمال ادب نظرمو گفتم وگرنه خیلی بدتر از این هستش

 • سجاد شهریور ۱۳, ۱۴۰۲

  عملکرد اقای رئیسی بد بود البته انتظاری هم نباید داشته باشیم چون تا کلاس ۶ بیشتر نخونده 😂

 • سجاد شهریور ۱۳, ۱۴۰۲

  انتظاری نمیشه داشت چون رئیسی تا کلاس ششم بیشتر نخونده

  • نمیدونم شهریور ۲۴, ۱۴۰۲

   رییسی عشقه
   داره …مالی های روحانی رو جمع میکنه
   رییسی شش کلاسه نیست مدرک دکتراش رو توی صفحه شخصیش گذاشته قربون کارای خدا برم که اون کسی که برای اولین بار گف رییسی شش کلاسه اس رو جلو همه ضایع کرد و هیچ کسی برای سخنرانیش نرفت
   یکم هم فکر کنید بد نیست یعنی کشور انقدر تق و لقه که ادم شش کلاسه بیاد بشه رییس جمهور
   انشاالله که دوره بعد هم رییسی دوباره انتخاب شه

 • ساندیس خور نباشید شهریور ۱۴, ۱۴۰۲

  اخه برادر من اخه مرد مومن اخه من …تو این یارانه تو اصا بگو ۱۰میلیون یارانه بدن وقتی خونه تو …متری ۱۰ میلیونه با حساب اینکه هیچی نخوری نرینی ماهی یه متر میخای خونه بگیری؟با این یارانه تایر پراید هم نمیتونی بخری انقد جهان اخری زر نزنید کشوری که اقتصادش .سیاستش .امنیتش .ولی دزدی و کلاهبرداریش تو صدر جدوله چیزی واسه شاخ و شونه کشیدن نداره به کسایی ک میخان پیشرفت کنن اجازه نمیدن به کسایی ک میخان مستقل باشن مجال نمیدن به کسایی ک میخان باعث شکوفایی تمدن بشن اجازه نمیدن معلومه اینده اش چیه کار اقای رئیسی با توجه به روحانی بهتر بوده ولی کار خاصی نکرده که هیچ بعضی جاها هم ..زده دولت وقتی دس اخوند جماعت بیوفته همین بلا سرش میاد الان ایران نیاز به کسی مثل نادر شاه داره ک بفهمه با دولت و مردم و …جیکار بکنه

 • حسین شهریور ۱۵, ۱۴۰۲

  زنده باد دولتمرد شریف سید بزرگوار انشالله بترکه چشم اون ک نمیتونه ایران با اقتدار رو ببینه شمایی ک انتقاد می‌کنی اگه تا کلاس شش هم سواد داشتی باز باید می‌فهمیدی الان کشور چه پیشرفتی کرده🤭

 • عاطفه بامری شهریور ۱۹, ۱۴۰۲

  زنده باد بلوچستان❤️

 • امین شهریور ۲۱, ۱۴۰۲

  چه ربطی به دولت داشت این سایت واقعا خل چل هستین بعضی هاتون ، خدایا یک عقلی به اینا بده یک پولی هم به ما
  من تو مورد ۷ مشکل داشتم احساسات مو رو به صورت واضح نمی تونم بگویم