چند حقیقت جالب و خواندنی درباره «کلئوپاترا» ملکه افسانه ای مصر باستان

چند حقیقت جالب و خواندنی درباره «کلئوپاترا» ملکه افسانه ای مصر باستان

ملکه کلئوپاترا شاید مشهورترین زن عصر باستان باشد. همه او را با مناسک زیبایی باور نکردنی اش و رابطه ی عاشقانه اش با ژولیوس سزار و مارک آنتونی می شناسند. اما حقایق بسیار جالب دیگری هم درباره ی زندگی این ملکه ی مصر باستان وجود دارد که کمتر کسی از آن ها باخبر است.

او به شکل متداول زیبا نبود اما مردان را مجنون خود می کرد

دودمان بطلمیوسی ۲۷۵ سال بر مصر حکومت کرد و کلئوپاترا آخرین فرمانروای این دودمان بود. نام کامل او کلئوپاترای هفتم بود، بنابراین او هفتمین زن در خانواده ی فراعنه ی مصر بود که این نام را داشت.

به گفته ی پلوتارک، فیلسوف یونان باستان، کلئوپاترا زیبایی ویژه ای آنطور که اغلب در فیلم ها نشان داده می شود نداشت. با این حال، با صدای آوازخوانی و رفتارش مردان را مجذوب خود می کرد.

دانشمندان بعد از بررسی مجسمه های کلئوپاترا و تصاویر او بر روی سکه های قدیمی به این نتیجه رسیدند که او بینی بزرگ، لب های نسبتاً باریک و چانه ای تیز داشته. کلئوپاترا ۱/۵ متر قد و اندامی پُر داشته.

رازهای زیبایی اش افسانه شد

ظاهر کلئوپاترا حتی امروز هم محبوب است. متخصصان بازاریابی محصولات زیبایی را با گفتن اینکه کلئوپاترا از آن ها استفاده می کرده تبلیغ می کنند. این ها برخی از مشهورترین رازهای زیبایی او هستند:

– طبق افسانه ها، او برای رسیدگی به پوستش با شیر الاغ و عسل حمام می کرد. با این حال، تاریخدان ها هرگز این موضوع را تأیید نکرده اند.

– خط چشم مشهور کلئوپاترا نه برای زیبایی، بلکه برای سلامتی بود. این خط چشم به او کمک می کرد از عفونت های چشمی که آن زمان بسیار رایج بود در امان بماند. کلئوپاترا چشمان خود را با سرمه آرایش می کرد که حاوی موادی بود که مانع بروز چنین بیماری هایی می شد. با این حال، وجود سرب در سرمه باعث شده استفاده از این ماده حالا ممنوع باشد.

– حالا برای بازسازی آرایش کلئوپاترا اغلب از رنگ های طلایی و رنگ پوست استفاده می شود. با این حال، کلئوپاترا لب ها و گونه های خود را قرمز تند می کرد. او برای این کار از اخرای قرمز استفاده می کرد که پس از آسیاب کردن، آن را با آب مخلوط می کردند.

– کلئوپاترا برای آنکه پوست خود را نرم و صاف نگه دارد، احتمالاً از گلاب به عنوان تونر استفاده می کرده. حتی ویلیام شکسپیر، نمایشنامه نویس بزرگ انگلیسی هم در نمایشنامه ی مشهور خود، «آنتونی و کلئوپاترا» از علاقه ی کلئوپاترا به گلاب نوشته بود. از این ماده امروزه هم در اغلب تونیک ها و پاک کننده های پوست استفاده می شود.

– کلئوپاترا از حنا به عنوان یک لاک ناخن طبیعی استفاده می کرد که به ناخن هایش یک رنگ قهوه ای مایل به قرمز می داد.

– کلئوپاترا به رژیم غذایی خود اهمیت می داد. او به طور مرتب خیارشور می خورد چرا که تصور می کرد برای ظاهرش خوب است.

– کلئوپاترا همچنین از بادام سوخته برای تیره کردن ابروهایش استفاده می کرد.

اما نقطه ی قوت اصلی اش ذهن قدرتمندش بود

کلئوپاترا یکی از باسوادترین زنان عصر خود محسوب می شد. دانش او از ادبیات، هنر، سیاست و فلسفه، هم صحبت هایش را حیرت زده می کرد. او به طرز شگفت انگیزی خواستنی بود، در نواختن عود و چنگ مهارت کامل داشت و آوازخوانی و رقص نیز بلد بود. او چندین زبان هم بلد بود و حتی اولین فرمانروا از دودمان بطلمیوسی بود که زبان مصری یاد گرفت، به همین دلیل به ندرت از مترجم استفاده می کرد و شخصاً با خارجی ها صحبت می کرد.

یک بار شورشی رخ داد و کلئوپاترا مجبور به ترک اسکندریه شد. با این حال، وقتی سزار، امپراتور روم به پایتخت امپراتوری مصر آمد، کلئوپاترا مجبور شد برای سرکوب آن شورش با او ملاقات کند. کلئوپاترا برای رد شدن از میان جمعیت عصبانی خود را درون یک کیسه ی خواب پنهان کرد تا پنهانی وارد قصر شود و با سزار ملاقات کند. سزار که تحت تأثیر زیرکی کلئوپاترا قرار گرفته بود، دیوانه وار عاشقش شد.

بعداً با دستور سزار، مجسمه ی طلایی از کلئوپاترا در معبد ونوس نصب شد و او مانند یک الهه پرستش می شد.

قلب بانفوذترین مردان عصر خود را ربود

مردم روم باستان رفته رفته به این فکر افتادند که سزار قصد دارد پسر کلئوپاترا را وارث خود اعلام کند. بر اساس برخی شایعات، همین امر منجر به شکل گیری توطئه ای علیه او شد که در نهایت به قتل سزار انجامید.

کلئوپاترا متوجه شد که تنها در صورتی می تواند ملکه ی مصر باقی بماند که بتواند مارک آنتونی، ژنرال رومی را مجذوب خود کند، به ویژه به این امید که مارک آنتونی بتواند به او کمک کند صاحب وارثانی برای خود شود. کلئوپاترا تصمیم گرفت هر طور شده قلب این ژنرال رومی را تسخیر کند. کلئوپاترا می دانست که مارک آنتونی خود را مانند دیونیزوس، یکی از خدایان یونان باستان می داند و برای تحت تأثیر قرار دادنش تصمیم گرفت او را به بازی گیرد. کلئوپاترا با لباسی شبیه به آفرودیت، الهه ی یونان باستان در شهر ظاهر شد که مارک آنتونی را فوراً شیفته اش کرد.

هم عصران کلئوپاترا می گویند رفتار او با مارک آنتونی با رفتارش با سزار متفاوت بود. کلئوپاترا با امپراتور روم بذله گو، جذاب و دل فریب بود و درباره ی هنر، ادبیات و سیاست صحبت می کرد. اما با مارک آنتونی اغواگرانه رفتار می کرد، با او تخته نرد بازی می کرد و حتی در شکار شرکت می کرد.

مارک آنتونی که دیوانه وار عاشق کلئوپاترا شده بود، هر چه او می خواست انجام می داد. حتی به خاطر کلئوپاترا از همسرش، اوکتاویا جدا شد.

عاشق آن بود که دیگران را غافلگیر و فضا را مفرح کند

– کلئوپاترا ریاضی، نجوم، فن بیان و فلسفه خوانده بود. او تنها نماینده از دودمانش بود که مذهب مصری را پذیرفت و به فرهنگ مصر علاقمند بود. تا پیش از حکومت او، بطلیموسی ها علاقه ای به خدایان و رسوم مردم خود نداشتند.

– کلئوپاترا حس شوخ طبعی فوق العاده ای داشت. او و مارک آنتونی شیفته ی پرسه زدن در خیابان های اسکندریه با پوشش مبدل و دست انداختن مردم بودند.

– کلئوپاترا هم از ژولیوس سزار و هم از مارک آنتونی فرزند داشت. نام پسرش از سزار، سزاریون بود. او از مارک آنتونی هم یک دختر و پسر دوقلو به نام های کلئوپاترا سلین دوم و اسکندر هلیوس و همچنین پسری به نام بطلمیوس فیلادلفوس داشت.

– کلئوپاترا معتقد بود از عطر می توان به عنوان ابزاری برای متقاعد کردن دیگران استفاده کرد و حتی یک کارخانه ی تولید عطر داشت. این کارخانه حتی مجهز به چیزی شبیه به اسپا بود.

کلئوپاترا آخرین فرمانروای دودمانش بود

برادر همسر سابق مارک آنتونی، اوکتاوین تصمیم گرفت با مصر وارد جنگ شود. او در این جنگ پیروز شد، اتفاقی که کلئوپاترا را در هم شکست.

کلئوپاترا در آخرین روز زندگی اش ضیافت زیبایی برای برندگان جنگ برگزار کرد. در میانه ی این ضیافت، او به اتاق خوابش رفت. بر اساس برخی روایت ها، او با خوردن سم به زندگی خود پایان داد. برخی روایت ها هم می گوید او به یک مار ضربه زد تا نیشش بزند.

کلئوپاترا به آخرین ملکه ی مصر بدل شد. مرگ او با افول عظمت امپراتوری مصر متقارن شد و آن امپراتوری زمانی قدرتمند به بخشی از امپراتوری روم بدل شد. زندگی کلئوپاترا مملوء از چرخش های شگفت انگیز بود و آنچنان پرماجرا و نامتعارف بود که کلئوپاترا تا به امروز در یادها باقی مانده است.

منبع: brightside
مطالب مرتبط
دیجیاتو
بدون نظر

ورود