۱۸ راز از پشت صحنه سینما که تماشاگران از آن ها بی خبرند

۱۸ راز از پشت صحنه سینما که تماشاگران از آن ها بی خبرند

ساخت فیلم یک فرآیند طولانی و بسیار دشوار است. حتی پر و پا قرص ترین سینمادوستان هم از همه ی ریزه کاری های این فرآیند خلاقانه مطلع نیستند. مثلاً تا به حال به این فکر کرده اید که چرا تیزر فیلم های سینمایی طوری هستند که بخش زیادی از داستان را لو می دهند؟ برای دانستن جواب این سؤال و چند راز جالب دیگر از پشت صحنه ی سینما با این مطلب همراه باشید.

۱- از لباس های شخصیت ها چند دست وجود دارد برای زمانی که خراب یا کثیف شوند. علاوه بر آن، برای بدلکارها هم باید لباس اضافه وجود داشته باشد. گاهی اوقات بازیگرها از لباس های خودشان در فیلم ها استفاده می کنند. مثلاً بیشتر لباس های جف بریجز در فیلم «لبوفسکی بزرگ» (The Big Lebowski) به خود او تعلق داشت.

۲- برای ضبط سکانس هایی که در آن دست یا پای یک شخصیت قطع شده، بازیگرها  دستکش ها و جوراب های سبز رنگ می پوشند و سپس در مرحله ی پس تولید، آن بخش ها با کامپیوتر حذف می شوند.

۳- در مورد سکانس هایی که با موسیقی همراه اند، صدا اغلب در مرحله ی پس تولید به آن ها اضافه می شود. در مرحله ی فیلمبرداری، از دوربین های متعددی استفاده می شود و ممکن نیست فیلم ضبط شده را بتوان طوری ویرایش کرد که موسیقی بی عیب و نقص از آب درآید. به علاوه، هر صدای اضافه ای سر صحنه مشکل ساز خواهد شد، به خصوص اگر دیالوگ هایی هم بین شخصیت ها رد و بدل شود.

۴- اتکا به پیش بینی های هواشناسی در زمان فیلمبرداری با ریسک زیادی همراه است. به همین دلیل است که برای ایجاد آب و هوای مورد نظر در فیلم، از جلوه های ویژه ی کامپیوتری استفاده می شود.

۵- باران با شلنگ هایی که در ارتفاع بسیار زیاد قرار می گیرند و به شیرهای آتش نشانی متصل اند، ساخته می شود.

۶- برف را از کاغذ یا پلاستیک می سازند. گاهی هم محصولاتی که پایه ی صابونی دارند را با قرار دادن در یک دستگاه مخصوص تبدیل به دانه های برف می کنند.

۷- برای ساخت مه، از مواد شیمیایی استفاده می شود. ترکیب یخ خشک با آب، راهی سریع برای این منظور است.

۸- حضور دوربین اضافه یا تلفن همراه سر صحنه ممنوع است. این کار برای جلوگیری از درز داستان پیش از انتشار فیلم صورت می گیرد.

۹- تا به حال متوجه شده اید که بازیگرها در فیلم ها بسیار جذاب تر از واقعیت هستند؟ دلیلش روتوش دیجیتال است، یک فناوری گران قیمت که تنها در فیلم هایی که بودجه ی هنگفتی دارند مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از این فناوری چین و چروک ها و دیگر نقص های پوستی بازیگران را از چهره ی آن ها حذف می کنند و بینی شان را کوچک تر و پاهایشان را بلندتر می کنند.

۱۰- امروزه دیگر بازیگران مجبور نیستند برای نقش خود چندین کیلوگرم وزن کم کنند یا ماه ها در باشگاه ورزش کنند. به طور حتم هنوز هم بازیگرانی وجود دارند که همه ی این کارها را انجام دهند. اما در بسیاری از موارد، چهره ی بازیگران صرفاً بر روی بدن افرادی دیگر قرار می گیرد یا بدن آن ها به شکل های مختلف ویرایش می شود. مثلاً سازندگان سریال «هوملند» (Homeland) بارداری کلر دینز، بازیگر زن اصلی این مجموعه را به همین روش پنهان کردند.

۱۱- بازیگران باید مراقب لباس های نقش خود باشند چون تغییر لباس ها، هر چند اندک، می تواند به پیوستگی نماها لطمه بزند. حتی ممکن است در فاصله ی بین برداشت ها، از لباس ها در جای مخصوصی نگهداری شود.

۱۲- در زمان فیلمبرداری، گریم بازیگران باید به طور مرتب اصلاح می شود. اما ممکن است هنگام ضبط بعضی سکانس ها گریمورها امکان حضور نداشته باشند. در این مواقع، بازیگرها خود باید گریم شان را اصلاح کنند. برای این منظور، یک دست دستمال، پودر و رژلب در اختیار آن ها قرار می گیرد.

۱۳- بعضی بازیگران برای بلندتر نشان دادن قد خود در برابر دوربین کفش های لژدار به پا می کنند. رابرت دنیرو هم در زمان فیلمبرداری فیلم «مرد ایرلندی» (The Irishman) یک جفت از این کفش ها به پا داشت و همینطور دنیل کریگ در نقش جیمز باند در فیلم «ذره ای آرامش» (Quantum of Solace) برای آنکه هم قد جما آرترتون، بازیگر زن این فیلم شود.

۱۴- کیفیت غداها و منوی غذای عوامل فیلم به بودجه ی آن فیلم بستگی دارد. هم به بازیگران اصلی فیلم و هم به سیاهی لشکرها غذا داده می شود. و آن ها اغلب باهم غذا می خورند، بنابراین سیاهی لشکرها می توانند به راحتی با ستاره های بزرگ سینما ملاقات کنند.

۱۵- بدلکارها مجبور نیستند شبیه به بازیگران باشند. جدا از انجام بدلکاری های خطرناک، آن ها اغلب برای نمایش بخش بخصوصی از بدن شخصیت ها استخدام می شوند یا به این دلیل که از مهارت خاصی برخوردارند. مثلاً در آن سکانس معروف فیلم «تایتانیک» (Titanic) که جک را در حال نقاشی کشیدن از رز نشان می دهد، آن دستی که مشغول طراحی است نه لئوناردو دیکاپریو، بلکه در واقع جیمز کامرون، کارگردان فیلم است که نقاش ماهری هم هست.

۱۶- تیزر فیلم های سینمایی را آژانس های بازاریابی مخصوص می سازند. این فرآیند می تواند تا ۱۸ ماه به طول انجامد که طی آن چندین شرکت بازاریابی برای ساخت بهترین تیزر با یکدیگر رقابت می کنند. بسیاری از اوقات کار ساخت تیزر پیش از تکمیل شدن فیلم به پایان می رسد. به علاوه، تیزرها به صورت آزمایشی برای تماشاگرانی از سنین مختلف به نمایش درمی آیند تا در صورت نیاز اصلاح شوند.

۱۷- فیلمسازها قبلاً نزدیک به ۲ دقیقه برای جلب توجه مخاطبان با تیزر اثر خود فرصت داشتند، حالا اما به دلیل پیشرفت اینترنت، آن ها تنها ۵ ثانیه برای جذب مخاطب وقت دارند. به همین دلیل همه ی جذاب ترین بخش های فیلم در ابتدای تیزر نمایش داده می شود.

۱۸- شاید برای شما هم این سؤال پیش آمده باشد که چرا در تیزر فیلم ها بخش زیادی از داستان لو می رود و همه ی غافلگیری های فیلم از بین برده می شود؟ آیا کسی نیست که جلودار این امر شود؟ حتماً هست، اما شرکت هایی که مسئولیت ساخت تیزر فیلم های سینمایی را برعهده دارند می خواهند تا جایی که می شود نکات جالبی را در آن بگنجانند، صرفاً برای اینکه تماشاگران را به سینما بکشانند و آن ها دیگر نگران بخش های مهم داستان نباشند. به علاوه، کارگردان های تیزرها در اغلب موارد خود فیلم را تماشا نمی کنند و تیزرها را چشم بسته می سازند. آن ها خبر ندارند که در راه جذاب تر کردن تیزر ممکن است نکته ی مهمی از داستان را لو دهند.

منبع: brightside
مطالب مرتبط
۱۶ نظر

ورود

 • من آبان ۷, ۱۴۰۲

  جالب بود

 • عار آبان ۸, ۱۴۰۲

  اینا رو که دیگه همممه میدونن از آرمیتا بگو خبربمال

  • مهشید آبان ۹, ۱۴۰۲

   آرمیتا هم مثل خیلی از ادمایی ک مرگشان فرا رسیده و به رحمت خدا رفته! حالا شما چه برداشتی میکنی
   مربوط به زاییده ذهن خودت و شبکه های عنتر نشنال و ..هست و داری تکرار میکنی هست !
   انقد بدبختی که کرو گور شدید و از فاجعه وجنایت خبر ندارید و منتظرید مرگ‌عادیه ادما رو سوژه کنید !

 • سرباز گمنام آبان ۸, ۱۴۰۲

  ارمیتا ب توچه اگ توام میمردی ارمیتا اصن میفهمید اینهمه ادم میمیره روزانه چرا از اون بگ‌ دوست صهیونیست

  • ایران آبان ۸, ۱۴۰۲

   چون حال هموطن خودش رو میپرسه صهیونیست هست؟؟اونایی که هواپیما زدن و گفتن ما نبودیم،اونایی که دزدی میکنن،اونایی گشت ارشاد رو درست کردن و خودشون رفتن اون ور اب،اونایی که وعده دروغ دادن صهیونیست هستن

  • میثم آبان ۸, ۱۴۰۲

   راست میگه جناب عار.
   ایرانی مهم نیست. ما باید نگران اعراب و کشورهای دیگه باشیم

   • **** آبان ۹, ۱۴۰۲

    فعلا ک بساط برا خوشی شما ایرانم پهنه ولی از خوشی زیادی اشباع شدید

   • لیالی آبان ۹, ۱۴۰۲

    شما کجا نگران مردم ایران و هموطنان بودی
    اگ مرد بودی اون‌موقع ک حرام زاده ها و داعش داشت ب ایران میومد
    نگران حال هموطنان میشدی و سینه سپر میکردی ! شما حتی قادر ب فکر کردن نیستید و عقل و ذهنتون رو در اختیار شبکه هایی کشورهایی قرار دادید ک دارو بما نمیدن ولی انواع اقسام مفتی مجانی شبکه ب زبان فارسی راه اندازی میکنن
    فتامل!

 • شمارش معکوس آبان ۸, ۱۴۰۲

  دست پخت امثال شماها رو در این ۴۴ سال هم دیدیم اثرات مخرب شما از مغول هم بیشتره باید از شرم آب می شدید به قولی ادعا طبق طبق سگ ها به دورش وق و وق

  • رکسانا آبان ۹, ۱۴۰۲

   شما که ادعای بهترین ها رو دارید
   میشه بگید دقیقا چه خدمتی ب هم وطنات کردی ؟ شما که انسان دوست هستی ؟! تا کی مختون رو امثال صگیونیست ها وحامیان و طرفدارانش میخان تیلیت کنن !
   اگر مرد نیستید لااقل آزاده باشید .بترس از روزی ک به حال و روزگار الانتون غبطه بخورید ! دین خاری در چشمان شما شده
   و تقی ب توقی میخوره سفسطه میکنید

   • نرگس آبان ۹, ۱۴۰۲

    شما که میگی چه خدمتی به وطن کردی،ما به عنوان یه شهروند هرجاکه گفتن رای بدین و شرکت کنید رفتیم،خب نتیجه اش چی شده،. آقایون شکم گنده کردنوبچه هاشون توبهترین کشورها زندگی میکنن،اما ما مردم چی شدیم الان چی داریم که بعداً بخوادبه حال امروزمون غبطه بخوریم،داریم مثل چی زندگی میکنیم زن و مرد میریم سرکار اما حقوقمون تانصف ماهم نمیرسه،اما شما معلومه وضعت خیلی خوبه به بالاهاشاید وصلی که به حال الان غبطه میخوری.

 • امیر آبان ۸, ۱۴۰۲

  سلام من یک کارگرم کچندوقته سرگذرکاربهم نمیخوره به امام حسین دوتابچه دارم مستعجرم اجارم عقب افتاده به فاطمه زهراع خیلی مهتاجم زنم زانوش آب برداشته ندارم ببرمش دکتراگه مسلمونی میتونه کمکم کنه انسانیت کنید خدا عزیزانتو نگه داره واقعا کسی میتونه کمکم کنه
  ۶۱۰۴۳۳۷۴۴۶۵۸۰۴۴۹

  • ایران آبان ۸, ۱۴۰۲

   فکر کنم کمترین پول از هزینه هایی که داره برای تبلیغات و حمایت از فلسطین میشه بتونه فقرای زیادی تو ایران رو کمک کنه حالا که اون شعرا و پرچم و راهپیمایی ها واقعا هم تاثیری نداره خیلی راست میگن اون ۶ و ۷ میلیون نفری که تو این پویش ها شرکت کردن رو بفرستن غزه خیلی بیشتر به اون مظلوم ها کمک میکنه،

   • اتوسا آبان ۹, ۱۴۰۲

    میگم برا از سوریه و مرزها کیا رفتن امثال شماها رفتن؟‌نگران رفتن ماها ب غزه نباش اگه فراهم بشه مثل همیشه با جان و دل برا دفاع میریم.
    اون‌موقع ک پول هزینه پارتی و سگ بازی و ..میکنید بفکر نیازمندا باشید ما در طول سال همون ب فکر نیازمندا هستیم شماها چه گلی ب سر این مملکت و مردمش زدید ؟ خسته نشدید فقط ادعا و ادعا! یکم به خودت و اعمال خودت فکر کن ! میفهمی این چرندیات ک‌میگی زیر سایه امنیت و عزت کیا داری زندکی میکنی و گستاخی میکنی! بخودتون بیایید

 • Kachalnaz آبان ۹, ۱۴۰۲

  خود خانواده طرف میگن کسی به بچه ما صدمه نزده
  لاشخور ها ول کن نیستن

 • Kachalnaz آبان ۹, ۱۴۰۲

  چقدر هم شما دلت برا فقرا میسوزه !!!!!