کدام کشورها بیشترین ذخایر طلا را دارند؟ + اینفوگرافیک

کدام کشورها بیشترین ذخایر طلا را دارند؟ + اینفوگرافیک

ذخایر طلای کشورها اهمیت بسیاری دارند و در طول بحران های اقتصادی پشتیبانی برای کشورها هستند. در سال ۲۰۲۳، در بحبوحه مشکلات مالی ایالات متحده و نوسانات دلار و ادامه خطرات ژئوپلیتیکی، این فلز، بار دیگر با ثبت رکورد جدیدی در دسامبر اهمیت خود را نشان داد. اینفوگرافیک زیر، بر اساس داده های بانک های مرکزی، بانک فدرال رزرو سنت لوئیس، صندوق بین المللی پول، بانک جهانی و شورای جهانی طلا، ۱۱ کشور که تا سپتامبر ۲۰۲۳، بیشترین ذخایر طلا را داشته اند را به تصویر کشیده است.

کدام کشورها بیشترین ذخایر طلا را دارند؟

تقاضای طلای بانک مرکزی

بیشتر طلای جهان در مکان‌های مختلفی از جمله انبارهای بانک مرکزی، سپرده‌گذاری‌های خصوصی و دارایی‌های جواهرات ذخیره می‌شود.

کشورها به دلایل مختلف ذخایر طلا را حفظ می کنند

کدام کشورها بیشترین ذخایر طلا را دارند؟

اولاً، طلا به عنوان پشتوانه مالی با ارزش پایدار و قابل اعتماد عمل می کند و به ویژه در زمان بحران های مالی، اعتماد به ثبات اقتصادی یک کشور را افزایش می دهد. علاوه بر این، برخی کشورها هنوز ذخایر طلا را برای حفظ ثبات ارز ضروری می‌دانند.

همچنین، ملموس بودن طلا، کشورها را قادر می‌سازد تا سبد کلی خود را متنوع کنند. در حال حاضر تقریباً یک پنجم کل طلای استخراج شده توسط بانک های مرکزی نگهداری می شود.

ایالات متحده بزرگترین ذخایر طلای جهان را با ۸,۱۳۳ تن ذخیره در ۱۲ بانک فدرال رزرو در سراسر این کشور دارد.

کدام کشورها بیشترین ذخایر طلا را دارند؟

روسیه و چین – رقبای اصلی ژئوپلیتیکی ایالات متحده – بزرگترین خریداران طلا در دو دهه گذشته بوده اند. بانک خلق چین با خرید ۲۲۵ تن طلا، بزرگترین خریدار طلا در سال گذشته بود.

هفت کشور برتر از نظر ذخایر طلا نیز در میان ۱۰ اقتصاد بزرگ جهان هستند.

منبع: visualcapitalist
مطالب مرتبط
۱۱ نظر

ورود

 • امیر اسفند ۲, ۱۴۰۲

  سه قدرت اروپا، که اگه از جنگ های جهانی و سلطه دلار رو دست نمی خوردند بیش از نیمی از ذخایر طلای جهان را داشتند. خیلی بدبختی هست که زندانی هات رو بفرستی به یه قاره دیگه و اون زندانی ها اکثر طلا هات رو ازت جوری به قاپن که ندونی باید چیکار کنی.

  • حمید اسفند ۳, ۱۴۰۲

   دیگه بدترازمانیستن که جوری طلاهامون را دزدیدن که نمیدونیم به کی شکایت ببریم…دزدو قاضی یکی شدن

   • سلیمان اسفند ۸, ۱۴۰۲

    مگر ایران طلایی هم برای غارت داشته؟

 • فلانی اسفند ۳, ۱۴۰۲

  آلمان در مرکز دو جنگ جهانی بود، با این حال جزعی از برترین های جهان از هر نظر است. هرچی فساد و پارتی بازی کمتر باشه، کشور پیشرفته تر میشه و برعکس. آی کیو هم رابطه مستقیم با زیربار ظلم نرفتن داره.

  • شهاب اسفند ۸, ۱۴۰۲

   کشور های عربی هم با ارزش ترین پول جهان رو دارند

 • مجید اسفند ۳, ۱۴۰۲

  بهتراینو بدونیدکه امریکا دردهه۷۰میلادی کلی دلاربی پشتوانه چاپ کردواسه خریدطلاازکشورهای جنوب شرق آسیا وامریکای لاتین.درواقع کاغذبجای طلا.سوءاستفاده شیطان بزرگ ازدلار

  • / اسفند ۴, ۱۴۰۲

   پشتوانه دلار قدرت اقتصادی یعنی تولید ناخالص ملی و قدرت خرید و صادرات ، گردش پول و تورم پایین هست
   هیچ قدرت اقتصادی بدون پول بی پشتوانه دوام نمیاره که آمریکا سالهاست ابرقدرت اقتصادیه
   دروغی دیگر از عرازشه بی سواد 😆

   • سامان اسفند ۸, ۱۴۰۲

    کره شمالی که اقتصاد و سرانه تولید نداره ولی ۱۰۰َ ساله دوام آورده
    آمریکا هم اون قدر که ادعا داره قوی و قلدر نیستش

 • 🫣 اسفند ۴, ۱۴۰۲

  میدونین چطوری اسم ترکیه هم تو این لیست هست؟مدیونین اگ فک کنین همه طلاها واسه خودشه و چندسال قبل چطوری از منجلاب تورم و ورشکستگی در اومد.شایدم خدا دوستشون داشت یهو چندتا کامیون طلا انداخت وسط کشورشون.از اسمون اومدن ن ایران.والا بخدا

 • حامد اسفند ۶, ۱۴۰۲

  باید هم آمریکا این همه ثروت داشته باشه چون تولید علم میکنه نه …

  • احمد اسفند ۱۰, ۱۴۰۲

   یه نکته جالب اینجا هست که اکثرا هم میدونند و با یه بررسی کوچک نتیجه را متوجه میشید برید گوگل سرچ کنید ذخیره طلای ایران را ببینید قطعامثل من به عنوان یک ایرانی خجالت می‌کشید خجالت آورتر مقایسه میزان ذخیره در سال ۱۳۵۷ و میزان رشد پس از ۴۲ساله!!!!! اقتدار را فقط من هرجا در هر جدول و هر دستاوردی میگردم پیدا نمیکنم حداقل یجا دولت نقش داشته باشه از نظر علمی هم که مربوط به مردم هست خانواده ها فرزند را با سخت ترین شرایط به یجا می‌رسانند ربطی به دولت نداره فقط نمیدونم کجا اقتدار آورده