ماجرای خاطره دختر سردار سلیمانی از شرور معروف؛ عیدوک بامری کیست؟ + ویدیو

ماجرای خاطره دختر سردار سلیمانی از شرور معروف؛ عیدوک بامری کیست؟ + ویدیو

صحبت های فاطمه سلیمانی، یکی از فرزندان سردار شهید قاسم سلیمانی، درخصوص ارتباط عجیب و پیچیده سردار قاسم سلیمانی و خانواده اش با عیدوک بامری (عیدمحمد بامری)، یکی از اشرار مسلح بلوچ، حاشیه‌ساز شد. اما عیدوک بامری کیست؟

عیدوک بامری کیست؟

شاید این سوال برایتان به وجود آمده باشد که عیدوک بامری کیست و آیا عیدوک بامری زنده است؟عیدوک بامری سرکرده اشرار جنوب شرق کشور در منطقه‌ای بین کهنوج و ایرانشهر بود. او بیش از ۱۰۰ نفر را به شهادت رسانده و درگیر گروگانگیری، نزاع، توزع مواد مخدر و سلاح بود. سال ۱۳۷۲-۷۳ سردار قاسم سلیمانی به عنوان فرمانده قرارگاه قدس منطقه جنوب شرق تصمیم به انهدام این باند می‌گیرد.

در همین زمان، ماجرای عملیات آورتین اتفاق می‌افتد و امان‌نامه به عیدوک هم ماجرایی در پی این عملیات است. البته امان‌نامه مختص عیدوک بامری نبوده و معمولاً حاکمیت در دوره‌های مختلف برای پایان دادن به درگیری‌های مستمر و پرخون برای حذف گروه‌های اشرار، به سرکرده این گروه‌ها تامین می‌داده تا از این طریق به درگیری پایان دهد.

پس از شهادت سردار سلیمانی، مستند‌های متعددی از زندگی او ساخته شد. بخشی از این مستند‌ها به فعالیت‌های وی در دهه هفتاد اشاره داشته که مربوط به مقابله قاسم سلیمانی با گروه‌های اشرار در جنوب شرق ایران به ویژه گروه بامری تحت عنوان طرحی به نام طرح احرار بود.

ماجرای خاطره دختر سردار قاسم سلیمانی و ارتباطش با عیدوک بامری چیست؟

احمد یوسف‌زاده با استفاده از خاطرات سردار سلیمانی در دومین سالگرد شهادت او کتاب «پیش از اذان صبح» را درباره زندگی او نوشته و در این کتاب به ماجرای حمله سردار سلیمانی به گروه اشرار به سرکردگی عیدوک بامری اشاره کرده است. در بخشی از کتاب به مبارزه سردار سلیمانی با اشرار در ابتدای دهه ۷۰ اشاره شده و آمده «عیدوک بامری و عباس نارویی رودبار و قلعه‌گنج را تا مرز ایرانشهر و برو تا میرجاوه ناامن کرده بودند. کاروان‌های مواد مخدر به راحتی از مرز‌های شرقی کشور به سمت کرمان روانه می‌شدند و از میان کوه‌های جوپار به سمت شیراز می‌رفتند. جوان‌های مثل دسته‌ی گل توی درگیری با اشرار پرپر می‌شدند.»

ماجرای خاطره دختر سردار قاسم سلیمانی و ارتباطش با عیدوک بامری چیست؟

نویسنده کتاب می گوید لشکر ثارالله به فرماندهی سردار سلیمانی در منطقه جنوب کرمان مستقر شد و بیانیه تامین به دست اشرار رسید. سلیمانی در این بیانیه نوشته بود «هر کس دست از شرارت بردارد و تفنگ خودش را زمین بگذارد، نه تنها بخشیده می‌شود بلکه برای ادامه معاش آب و زمین هم دریافت می‌کند تا به زندگی شرافتمندانه برگردد.»

ماجرای خاطره دختر سردار قاسم سلیمانی و ارتباطش با عیدوک بامری چیست؟

به گفته نویسنده «طولی نکشید که از تلویزیون، اشرار سبیل تاب‌داده‌ای دیدیم که موهایشان از زیر کلاه‌های پوست بره‌ای تا کمرگاه‌شان می‌رسید و سال‌ها یاغی‌گری و زندگی در کوه و بیابان چهره‌هایشان را وحشتناک کرده بود، جلو می‌آمدند، تفنگ‌هایشان را زمین می‌گذاشتند، قطارهایشان را باز می‌کردند و روی انبوهی از فشنگ و تفنگ می‌انداختند» و می‌گفتند «ما تسلیم کاسُم سلیمانی هستیم، ما تسلیم جَمهوری اسلامی هستیم.»

دادن امان نامه به اشرار

به گزارش مشرق، موضوع تامین یا امان‌نامه‌هایی که حاج‌ قاسم به اشرار جنوب‌شرق کشور می‌داد، بحث داغی بود که اوایل دهه ۷۰ شمسی در این منطقه مطرح بود. طرح احرار بر همین اساس به اشرار تامین گرفته، توصیه می‌کرد به‌جای تحصیل مال از راه نامشروع و فروش موادمخدر، با دریافت امکانات، به امور کشاورزی و آبادانی ورود کنند و اقتصاد منطقه را ارتقا بخشند.

سال ۱۳۷۴ بعد از چند بار پیغام و پسغام، عیدوک بامری، شخصا نزد حاج‌ قاسم می‌آید. او آمده‌ بود تا مانند دیگر اشرار، از تامین نظام که ابتکاری از سوی سردار سلیمانی بود، استفاده کند و شاید مسیری غیر از کارهایی که در گذشته انجام می‌داد، در پیش بگیرد. در آن جلسه حاج‌ قاسم حرف‌هایی نه تنها برای عیدوک که برای تاریخ می‌گوید.

ماجرای خاطره دختر سردار قاسم سلیمانی و ارتباطش با عیدوک بامری چیست؟

فرمانده قرارگاه قدس سپاه در جنوب‌شرق کشور آن زمان فقط ۳۹ سال داشت اما تجربه یک جنگ هشت‌ساله را پشت سر داشت و از آن مهم‌تر، در مکتبی رشد یافته بود که باعث می‌شد کلامش چون نگاهش نافذ باشد. عیدوک که وارد اتاق می‌شود، حاج‌قاسم از او استقبال می‌کند. در نبود پدر که پیش از پسر سرکرده گروه اشرار بود، حال مادر عیدوک را جویا می‌شود و به او تبریک می‌گوید که «بالاخره نترسیدی و تا کرمان آمدی!»

عیدوک ساکت می‌نشیند و حاجی صحبت‌هایش را با نام خدا آغاز می‌کند. همان ابتدا به مخاطبش می‌فهماند که برخلاف تمام جرم‌هایی که مرتکب شده، به این دلیل در امان است که «از نظر قانون شرع اسلام وقتی فردی برای امان آمد، دیگر کسی نمی‌تواند کاریش بکند، ولو این‌که بخواهد با دندان هم پاره پاره‌اش بکند. از نظر شرعی و طبق قانون اسلام نمی‌تواند آسیبی به او بزند. من منتها به این خاطر می‌گویم که شاید در ذهنت برخی موارد هم باشد اما در سپاه با یک فرهنگ اسلامی و تقدس اسلامی، اینها رعایت می‌شود.»

ماجرای خاطره دختر سردار قاسم سلیمانی و ارتباطش با عیدوک بامری چیست؟

حاج‌قاسم، مسلمان معتقدی بود. این را دوست و دشمن معترف هستند. همین است که صاف می‌رود سر وقت وجدان عیدوک و از او می‌خواهد به فطرت و اعتقاداتش برگردد: «تو به هر صورت کارهای بسیار بدی کردی، چه ما تو را بکشیم، چه خودت با مرگ طبیعی بمیری؛ در هر صورت، اگر گذشته‌ات را جبران نکنی، قطعا جهنمی هستی. این تعارف ندارد اما وقتی آمدی به سمت ما، هیچ کاری باهات نداریم. نهایتا همین که می‌گویم؛ حتی اگر آزاد باشی، هر جا بروی بنشینی و زندگی عادی خودت را بکنی، ۱۰۰ سال هم عمر بکنی یک چیزی همیشه تو را عذاب خواهدداد. همیشه برای اون افراد مظلومی که کشتی و گناهی نداشتند، دچار عذاب وجدان هستی. این را صراحتا بهت می‌گویم.»

در جای دیگری به او می‌گوید: «تو بیابانی هستی. وقتی وارد زندگی‌ات بشوی، وقتی بچه‌ات می‌آید پیشت، روی دامنت می‌نشیند، سریع چهره آن شهید در ذهنت می‌آید، همیشه [روح] تو را مثل خوره می‌خورد، همیشه وجدانت در فشار و عذاب است.»

ماجرای خاطره دختر سردار قاسم سلیمانی و ارتباطش با عیدوک بامری چیست؟

حالا که سردارسلیمانی مخاطب را متوجه وجدانش می‌کند، وقت آن رسیده به او راه جبران را هم نشان بدهد: «تو اگر بخواهی گذشته‌ات را جبران بکنی باید صادقانه به نظام بیایی؛ حداقل به همان میزانی که به نظام خیانت و با آن برخورد کردی. اگر واقعا به سمت اسلام آمدی، اسلام و نظام را پذیرفته‌ای، احساس می‌کنی اشتباه کردی و می‌خواهی گذشته‌ات را جبران کنی، شرطش این است اولا در درون خودت اظهار ندامت کنی و در پیشگاه خداوند، خودت را بدهکار بدانی. دوم این‌که در جهت جبران این گناه بربیایی.»

ماجرای خاطره دختر سردار قاسم سلیمانی و ارتباطش با عیدوک بامری چیست؟

بعد مثالی از افرادی می‌زند که «واقعا توبه الهی کرده‌اند» و وارد جنگ تحمیلی شدند و آنجا خدمت کردند: «برخی سابقه تو را نداشتند اما سابقه خوبی هم نداشتند ولی وقتی در جنگ قرار گرفتند، واقعا توبه الهی کردند. رفتند از اسلام دفاع کردند و در راه اسلام هم شهید شدند. آنجا متحول و یک آدم دیگری شدند. امروز هم خانواده‌ و هم خودشان جزو عزیزترین‌ها هستند.»خالد بن ولید مثالی است که حاج‌قاسم با زیرکی به آن اشاره می‌کند.

انگار می‌خواهد از این تشبیه وضعیت اشرار به ماجرای خالد، نتایجی بگیرد: «خالد در جنگ احد مقابل پیامبر شمشیر کشید، شاید در قتل حمزه سیدالشهدا هم نقش داشت و حتما چند نفر از یاران پیامبر را هم در جنگ احد شهید کرد. مقابل پیامبر ایستادن کم چیزی نیست اما همین خالد بعد از فتح مکه تسلیم پیغمبر شده و یکی از فرماندهان فدایی ایشان می‌شود. این برمی‌گردد به فطرت آدم‌ها.» سردار از چیزهایی سخن می‌گوید که خودش به عنوان سرباز مکتب روح‌ا… آنها را در میدان دفاع‌مقدس آموخته بود: «ما ابتدا از رهبرمان در این ماموریت‌ها شنیدیم که اگر کسی دستش را بالا گرفت، شما نمی‌توانید تیر به سمتش بزنید. آن خلبان عراقی هم که بمب می‌انداخت روی سر بچه‌های‌مان، وقتی می‌آمد پایین، آب و غذا بهش می‌دادیم، می‌بردیم تو کمپ اسرای‌مان، این قانون اسلام است.»

ماجرای خاطره دختر سردار قاسم سلیمانی و ارتباطش با عیدوک بامری چیست؟

پدر عیدوک بامری پیش از او سرکرده گروه اشرار بود و در واقع عیدوک راه او را ادامه می‌داد. حاج‌قاسم گذشته مخاطبش را به خوبی می‌داند و از او می‌خواهد برگردد، نگاهی به پشت سرش بیندازد و در این سیر تاریخی حاجی را همراهی کند: «تا الان هرچی بوده، وضع منطقه‌تان بوده، سابقه‌تان بوده، پدرتان همین طوری بوده، تو همراهش بودی. دیگران تو را در این کانال انداختند. هی هیزم می‌گذارند روی این آتش. روی بالا بردن‌های بی‌جا، روی احترام‌های بی جا… تو وقتی پدرت مُرد چند سالت بود؟ (۱۴ سال) اصلا شاید شرارت در خون تو نبوده، اینها نبوده. شاید واقعا در وجودت یک نقطه مثبتی وجود داشته که خدا بخواهد از این نقطه مثبت نجاتت بدهد.»

ماجرای خاطره دختر سردار قاسم سلیمانی و ارتباطش با عیدوک بامری چیست؟

بعد نگاهی به آینده می‌اندازد: «امروز ۲۷ سالت هست، چشمت را روی هم بگذاری ۲۰ سال دیگر هم تمام می‌شود و تو پیرمردی می‌شوی. وقتی می‌رسد که چه بخواهی چه نخواهی، تو را در لحد این‌طوری کجکی می‌گذارند! روی تو خاک می‌ریزند. باید جبران آن را بکنی. یعنی برای این‌که یک جنگ درونی خودت را جواب بدهی، وجدانت باهات درگیر می‌شود. باید این را حل بکنی و شرطش این است: در درون خودت واقعا نادم بشوی. بعد گناهانت را جبران کنی. امیرالمومنین علی(ع) می‌فرماید: کسی که خواست توبه کند هفت شرط دارد، یکی جبران گناهان گذشته است، یکی این که گوشت‌هایی را که از راه حرام به‌دست می‌آید، بریزد…

تو باید در جهت خون‌های ریخته شده اظهار ندامت بکنی. یعنی محکم بایستی. یک آدمی بشوی که نظام آن قدر به تو اعتماد کند که بتواند سلاح نظام را به دست تو بدهد و تو خودت را سرباز نظام بدانی… واقعا تبدیل شوی به یک آدمی مثل خالد بن ولید.»بعد ادامه می‌دهد: «صد درصد برگردی… صد درصد جهت تو عوض بشود. یعنی این‌طوری که به سمت قهقرای جهنم می‌روی یک‌مرتبه برگردی، صددرصد به سمت بهشت می‌روی. این کار را انجام بدهی، بعد بتوانی خانواده‌ات را کنترل کنی، بچه‌هایت، برادرت و همه اقوامت را کنترل کنی.»

آمدی سرباز نظام شدی

ماجرای خاطره دختر سردار قاسم سلیمانی و ارتباطش با عیدوک بامری چیست؟

تدابیر نظامی حاج‌قاسم به جبر استوار نبود. نزدیک را هم نمی‌دید و به دوردست نگاه می‌کرد. اصلاح اشرار از نظر او یک بعد قضیه بود و تامین امنیت پایدار منطقه بعد دیگر. او می‌خواست از وجود امثال عیدوک‌ها برای تامین امنیت منطقه بهره ببرد.

همان کاری که سال‌ها پیش رزمندگانی مثل خود او و مثل حاج‌احمد متوسلیان و محمد بروجردی و حاج‌حسین خرازی‌ در کردستان انجام دادند: «مردم منطقه باید این احساس را بکنند که نظام با تو برخورد کرده و تو دگرگون شده‌ای. تو آدم سابق نیستی، صددرصد عوض شده‌ای. آمدی سرباز نظام شدی. یعنی فردا بنده در حوادثی که در بلوچستان اتفاق می‌افتد بتوانم به تو اعتماد بکنم. بگویم تو۱۰ تا ۲۰ تا آدم بردار بیاور، برو فلان منطقه در بلوچستان و از حکومت دفاع بکن. آن روز می‌آید؟»سؤال حاج‌قاسم نه از عیدوک که از وجدان اوست.

ماجرای خاطره دختر سردار قاسم سلیمانی و ارتباطش با عیدوک بامری چیست؟

می‌گوید: «آدم تا وقتی مسلمان نشده، (مثلا) یک یهودی که عرق می‌خورد را شلاق می‌زنند، نمی‌زنند. اما وقتی مسلمان شد، اگر عرق خورد، چه کارش می‌کنند؟ شلاقش می‌زنند. قانون اسلام است. پس بنابراین هر کسی که مسلمان می‌شود، چارچوب اسلام را قبول می‌کند. تو وقتی به سمت نظام می‌آیی، من به عنوان مثال گفتم همه آن شاکله نظام را قبول می‌کنی. گردن می‌گذاری و بعد می‌آیی وارد این چارچوب می‌شوی، خب حالا خودت بگو این را ببینم که چی هست؟ در چه وضعی هستی؟ در چه هوایی هستی؟ صادقانه ها!»عیدوک پاسخ می‌دهد: «صادقانه… همه فکرها را کردم که آمدم اینجا. روزی که از پاکستان آمدم فکرهایم را کردم، ما هم در اختیار شما.»اما حاج‌قاسم با لفظ کاری ندارد.

ماجرای خاطره دختر سردار قاسم سلیمانی و ارتباطش با عیدوک بامری چیست؟

از همان ابتدا بنا را روی وجدان و درون مخاطب گذاشته و باز می‌پرسد: «اگر در آن وادی که من گفتم آمدی، با این دو شرط، یکی این‌که یک توبه درونی داشته باشی و به وجود بیاوری و دوم این‌که گذشته سیاهت را جبران و آن را سفید کنی. خب حالا بگو ببینم در وجودت چه می‌گذرد؟ تو اصلا از آنجا آمدی، با چه دیدگاهی آمدی؟ الان چه دیدگاهی داری؟ این را صادقانه بگو.» عیدوک پاسخ می‌دهد: «می‌گویم من در اختیار شما هستم، هرچی شما بگویید. من می‌دانم اشتباه کردم، ما به اشتباه خودمان پی برده‌ایم.»

نحوه کشته شدن عیدوک بامری

سردار عبدالمحمد رئوفی‌نژاد، معاون قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیای سپاه از سرنوشت کسانی که عهد امان‌نامه با حاج قاسم را شکستند تعریف کرده است: «غیر از عیدوک سایرین تسلیم شدند. عیدوک هم اول جزو تأمینی‌ها بود و به او امان‌نامه دادند. بچه‌های اطلاعات به او گفتند مواد مخدر و اسلحه و آدم‌کشی را کنار بگذار، ما هم به تو کمک می‌کنیم.»

وی در ادامه گفت: «اما عیدوک مجدداً وارد کار قاچاق شد؛ مواد مخدر یا قاچاق ماشین‌هایی که ورودشان ممنوع بود. لندکروزر و بهترین ماشین‌هایی که ممکن بود، از مناطق آزاد برای خودش آورده بود. با حکم امان‌نامه‌ای که از حاج قاسم گرفته بود، هر جا می‌خواست می‌رفت. سردار نیرو‌هایی را فرستاد و عیدوک را آوردند و با او صحبت کرد. گفت تو که حکم امان‌نامه از رهبر داری، نباید باز چنین کار‌هایی بکنی. آنجا به حاج قاسم دروغ گفت و گفت من به سیرجان می‌روم و چنین کار‌هایی نمی‌کنم، اما از سمت دیگری رفت و در مسیر به نیرو‌های سپاه صحابه برخورد کرده بود. آن‌ها فکر می‌کردند عیدوک تسلیم سپاه شده و علیه آنهاست و عیدوک را کشتند.» اطلاعاتی درباره قبر عیدوک بامری و پسر عیدوک بامری در دسترس نیست.

جمع‌بندی

در این مطلب، به بررسی این موضوع پرداختیم که عیدوک بامری کیست و چه ارتباطی با شهید قاسم سلیمانی داشته است. عیدوک بامری، یکی از اشرار منطقه سیستان و بلوچستان بود که توسط سردار سلیمانی عفو و به او امان‌نامه اعطا شد. با این‌حال، عیدوک بامری اسلحه را زمین نگذاشت و در درگیری با سپاه قدس در سال ۱۳۹۰ کشته شد.

۲۴ نظر

ورود

 • نام مرداد ۹, ۱۴۰۲

  هعی!این نوع رفتارها و برخوردها برای دهه شصت و هفتاد بود!دیکه تموم شد! الان نگاه کنید با یه معترض ساده چطوری برخورد میکنن.یه زمانی نیروهای نظامی این مملکت امثال شهدایی مثل خرازی و زین الدین و باکری و همت بودند و الان…

  • تاجی مرداد ۱۶, ۱۴۰۲

   الان باید این چرندیاتو باور کنیم؟!!!!!!!!

 • بهزاد مرداد ۹, ۱۴۰۲

  الآن هم امان نامه میدن اگه پورسانت بدی

 • سکولار مرداد ۱۴, ۱۴۰۲

  خدا رو شکر با رفتن سلیمانی دخترهاش سر از لاک درآوردن و شدن سخنگو

  این ور برو ….. اون ور برو ………………. لبنان برو سوریه برو ….. سخنرانی کن …… خاطره تعریف کن

  پس فردا از صندلی های مجلس سر در میارن …. یکی میشه نماینده تهران اون یکی میشه نماینده ورامین …..

  • تامینی دی ۱۵, ۱۴۰۲

   آیا لازمه چیزهایی که شایسته خودت هست رو به دیگران نسبت بدی ؟

  • ممدو تیر ۱۸, ۱۴۰۳

   چرا حقیقت رو نمیبینی حالا از زبون هر کسی چ نزدیک ترین شخص چ هر شخص دیگه ای
   سیاه نمایی شده عادتتون

 • تاجی مرداد ۱۶, ۱۴۰۲

  الان باید این چرندیاتو باور کنیم؟!!!!!!!!

 • ساده ها دی ۱۲, ۱۴۰۲

  اول از همه این رفتار تو همه جای دنیا هست. مثلا کلمبیا یادمه به چندین هزار نفر امان نامه دادن و گفتن سلاح ها رو تحویل بدید. و بعدش کلمبیا صلح شد.
  تو تایلند. تو ویتنام
  تو ژاپن هم این کار رو کردن. که یه سری طرفدار افراطی جبهه کمونیست و مترو سم پخش کردن. کلی ادم کشتن . بمب گذاشتن. تیراندازی کردن. ژاپن به چند صد نفر امان نامه داد. همشونم الان ازاد میچرخن. ماها ساده اییم. فکر میکنیم این کارها فقط تو ایرانه و اگه طرف این کار رو کنه پس خیلی خیلی بزرگ مرده. در حالی که این کار قانونی هست. و قانون میگه وقتی دشمن رو شکت ندادی و یا شکستش کلی هزینه داره بیا ببخشش در عوض اینکه همه چی رو ول کنه. اسپانیا و مبارزین باسک لیستشون به ۱۰ هزار نفر میرسه.
  انگلیس و ایرلند. چند صد هزار نفر رو امان نامه دادن. حداقل چند صد نفرشون ترویست بودن. یعنی پلیس و ارتش بریتانیا این چند صد نفر رو میدیدن قشنگ با تیر میزدن. نه دادگاهی نه سوال جواب میکردن از پلیس و ارتش.

  بعد یه کار عادی اونم تمام کشورا رو چسبوندن به قاسم سلیمانی و هی ازش اسطوره میسازن.

  • مه ی دی ۱۳, ۱۴۰۲

   …بخاطر امان نامه معروف نشده به خاطر مدیریت و اعتبار حرفش و عملش شد سردار سلیمانی و

  • مهدی دی ۱۴, ۱۴۰۲

   در زمان فتح مکه پیامبر تمام کسانی که در مکه بودند را مورد عفو قرار دادن از جمله ابوسفیان و معاویه
   در این مستند هم موقع سخنرانی سردار سلیمانی خودشون به این موضوع اشاره میکنن
   چرا دوست دارید همیشه بزرگترین چیزها رو تحقیر کنید در حالی که ادعای هوشمندی و دانایی دارید اما چنین چیزی رو نمیدونید و این رفتار رو با ژاپن و کلمبیا مقایسه میکنید در حالی که ۱۴۰۰ سال پیش در زمانی که بسیار عقب مانده تر از الان بودن چنین رفتاری رو از پیامبر شاهد هستیم

  • امیر دی ۱۵, ۱۴۰۲

   اولا کی گفته اینکار رو برای اولین بار تو دنیا سردار سلیمانی انجام داده ؟
   هیچکس
   پس چرا طومار نوشتی ؟
   دوما در اسطوره بودن سردار سلیمانی که شکی نیست اونم به خاطر مدیریت و اعمالشه

  • اشرار بدتر از عیدوک در لباس انسان دی ۱۵, ۱۴۰۲

   باید دل سوزوند برای شماها . فحش دادن و بد بیراه گفتن به شما کاری رو درست نمیکنه . فقط باید برای حقارتتون دل سوزی کرد . به خاطر کینه هاتون حاضرید هر جا که شد چشمتون رو روی حقیقت ببندید و برای اینکه کمی آروم بشید صداقت رو نادیده بگیرید . اون از قضیه فلسطین که به خاطر کینه تون از ج.ا حاضرید به خودتون دروغ بگید و در مورد کشته شدن ۲۲۰۰۰ تا آدم با کلمه ها بازی کنید و چه در مورد قاسم سلیمانی .
   ای کاش مستند رو میدیدی گرچه حتی اگر ببینی هم بعیده بتونی بفهمی که چجور با یه آدم شرور صحبت میکنه . تو اسپانیا و ایرلند و کلمبیا با یه آدم شرور در مورد تغییر بنیادی و انسان شدن صحبت میکنن؟ یه آدم نظامی اصلا از این حرفا میزنه اونجا؟
   ای کاش آدما قبل از حرف زدن فقط چند دقیقه با خودشون خلوت کنن و ببینن دارن با نهایت صداقت حرف میزنن یا نه ای کاش البته …

 • Taheri دی ۱۳, ۱۴۰۲

  مستند رو دیدم
  خیلی عالی بود
  فیلم جلسه سردار با عیدوک بود
  نوع برخورد سردار با این تروریست و قاچاقچی مواد جالب بود
  فیلم حمله سپاه به اشرار هم بود
  خیلی خوبه این مستند ها

  خدا رحمت کنه این مرد بزرگ رو

  • بنده خدا دی ۱۴, ۱۴۰۲

   الحمدلله واقعاً سردار شهید یک بزرگ مرد مسلمان بود البته شیاطین چشم دیدن او را نداشته و ندارند. بالاخره که همه می‌میرند و آخرت و روز حساب به حساب یاوه گویان هم خوب میرسند. منتظر باشند

 • بنده خدا دی ۱۴, ۱۴۰۲

  الحمدلله واقعاً سردار شهید یک بزرگ مرد مسلمان بود البته شیاطین چشم دیدن او را نداشته و ندارند. بالاخره که همه می‌میرند و آخرت و روز حساب به حساب یاوه گویان هم خوب میرسند. منتظر باشند

 • علی دی ۱۴, ۱۴۰۲

  عیدوک قسمش به قرآن را شکست و ناخواسته در مقابل سپاه صحابه قرار گرفت و اونا دچار سوء تفاهم شدند و کشتنش. اثر شکستن قسم و شکستن قول به سردار.

 • حسن دی ۱۴, ۱۴۰۲

  بزرگی کار حاج قاسم با کلام کسی که خود را به خواب زده اند کمرنگ نمی شود. بزرگی این کار را بهتر از هر کس مردم مناطق تحت وقوع حوادث می دانند.

 • Reza دی ۱۴, ۱۴۰۲

  عیدوک اسم مستندش هست که شبکه مستند پخش کرد..تمامش واقعیت داره

 • امیر دی ۱۵, ۱۴۰۲

  میتونی نخونی و دهنتو ببندی
  مجبوری حرف بزنی ؟

 • امیرمحمد دی ۱۵, ۱۴۰۲

  درود بر سردار سلیمانی افتخار ایران و ایرانی

 • ناصر دی ۱۵, ۱۴۰۲

  نام و یاد سردار دلها سردار سلیمانی همیشه زنده است ، اما واقعا بعد از انقلاب این جمله که خداوند دشمنان شما را از احمقها آفرید به من ثابت شد ، تو ژاپن و کلمبیا هم از این کارها شدش و دخترش میخواد نماینده بشه ووو یعنی چی ؟ واقعا عقل ندارید راحتید ، ۴۵ سال یک مشت اوسکل یک مشت غربگدای بیسواد بی …شدن ضد نظام و نیروهای مخلص نظام ، تف بر شما

 • علی دی ۱۵, ۱۴۰۲

  سردار سلیمانی مرد عمل بود .مردی که با شجاعت ۸سال با دشمن جنگید وبعد جنگ هم شر اشرار رو از جنوب شرق و بعدش هم شر داعش از سر دنیا کم کرد بعد میان میگن اسطورش کردن و‌ حرفهایی میزنن که فقط از دهن کسانی درمیاد که همسو با دشمنان این سرزمین هستند

 • فردین دی ۲۲, ۱۴۰۲

  روحت شاد قهرمان ایران زمین شهید سرافراز سپهبد قاسم سلیمانی عزیز ما.

 • Hasn دی ۲۲, ۱۴۰۲

  من خودم فدای حاج قاسم و خانواده ش