اگر می‌خواهید سگ سالمی داشته باشید از این ۱۰ نژاد با فرم بدنی غیرمعمول دوری کنید

اگر می‌خواهید سگ سالمی داشته باشید از این ۱۰ نژاد با فرم بدنی غیرمعمول دوری کنید

از تنه کشیده داشهوندها گرفته تا صورت تخت پاگ‌ها، بسیاری از محبوب‌ترین نژادهای سگ به خاطر فرم‌ غیرعادی بدن خود شناخته شده‌اند. با آنکه این ویژگی‌های غیرمعمول و اغراق‌آمیز اغلب «بامزه» تلقی می‌شوند، می‌توانند موجب مشکلات سلامتی شدید و درنتیجه کیفیت پایین زندگی این حیوانات شوند.

حالا دامپزشکان دستورالعمل جدیدی صادر کرده‌اند که در آنها به افراد نسبت به ۱۰ فرم بدنی غیرعادی سگ‌ها هشدار می‌دهند. مواردی مانند جمجمه برآمده یا گنبدی شکل، پشت شیبدار و چشم‌های بیرون‌زده از این جمله‌اند.

هیچ فرد حیوان‌دوستی دلش نمی‌خواهد سگ ناسالمی داشته باشد اما محبوبیت زیاد سگ‌هایی که ساختار بدنی غیرعادی دارند نشان می‌دهد که بسیاری از سرپرستان ارتباط بین شکل بدن و کیفیت زندگی سگ‌ها را به درستی درک نکرده‌اند.

۱۰ فرم بدنی غیرعادی در سگ ها که باید از آنها دوری کنید

بسیاری از نژادهای محبوب سگ از فرم بدنی غیرعادی رنج می‌برند؛ جایی که در آن ساختار بدن بر سلامت و آسایش آنها تاثیر منفی می‌گذارد. بسیاری از این ویژگی‌های غیرعادی به‌طور طبیعی تکامل نیافته‌اند و در عوض نتیجه صدها سال اصلاح نژادی هستند.

اکنون کالج سلطنتی دامپزشکی RVC با موسسه همکاری بین‌المللی درباره ساختار بدنی غیرعادی در سگ‌ها (ICECDogs) راهنمای جدیدی منتشر کرده تا به سرپرستان بالقوه سگ‌ها کمک کند «سگ‌هایی با سلامت ذاتی خوب» را برای نگهداری انتخاب کنند.

RVC در بیانیه ای توضیح داد: «سلامت ذاتی مفهومی است که پس از یک دهه تحقیق در RVC توسعه یافته است و به ظرفیت سگ برای لذت بردن از زندگی بدون محدودیت ناشی از مسائل بهداشتی مرتبط با ساختار بدنی غیرعادی و افراطی اشاره دارد».

۱۰ فرم بدنی غیرعادی در سگ ها که باید از آنها دوری کنید

به گفته محققان، برای داشتن سلامت ذاتی خوب، سگ‌ها باید بتوانند در حالت استراحت و حین ورزش یا بازی، بدون نیاز به جراحی اصلاحی، آزادانه نفس بکشند. آنها همچنین باید بتوانند دمای طبیعی بدن خود را حفظ کنند، آزادانه حرکت کنند، به بهترین نحو بخورند و بنوشند، بشنوند، بو کنند، ببینند، خود را تمیز کنند و بخوابند.

علاوه بر این، به گفته محققان، سگ‌های سالم باید بتوانند تولید مثل کرده و با سگ‌های دیگر ارتباط برقرار کنند.

بر اساس این معیارها، محققان فهرستی از ۱۰ فرم غیرعادی بدن ارائه کرده‌اند که باید در سگ‌ها از آنها اجتناب شود.

۱۰ فرم بدنی غیرعادی در سگ ها که باید از آنها دوری کنید

۱۰ فرم بدنی غیرعادی و افراطی در سگ‌ها که باید از آنها اجتناب کرد

۱. صورت تخت یا صاف

۲. چشمان درشت و بیرون‌زده

۳. پاهای کوتاه و پیچ خورده

۴. چین پوست صورت یا بدن

۵. عدم وجود دُم در بدو تولد

۶. فک بیش از حد جلو آمده یا فرو رفته

۷. سر و شانه‌های نامتناسب

۸. پلک‌های داخل رفته یا بیرون آمده

۹. جمجمه برآمده یا گنبدی شکل

۱۰. کمر شیب‌دار با پشت بسیار پایین و پاهای عقب بیش از حد خمیده

۱۰ فرم بدنی غیرعادی در سگ ها که باید از آنها دوری کنید

صورت صاف منجر به مشکلات سلامتی ازجمله مشکل در تنفس و زخم چشم می‌شود. نژادهای صورت‌تخت عبارتند از پاگ، بولداگ انگلیسی و بولداگ فرانسوی.

چشم‌های درشت و بیرون‌زده مانند چشم سگ‌ نژاد پکینز خطر آسیب و عفونت چشم را افزایش می‌دهند.

در همین حال پاهای کوتاه و پیچ‌خورده مانند پای سگ‌های نژاد داشهوند (سوسیسی) می‌توانند منجر به مشکلات کمردرد شوند زیرا این سگ‌ها اغلب از مشکلات عصبی و ستون فقرات رنج می‌برند.

۱۰ فرم بدنی غیرعادی در سگ ها که باید از آنها دوری کنید

چین پوست صورت و بدن نژادهایی مانند بولداگ انگلیسی نیز می‌تواند منجر به عفونت و درد پوست شود.

بی‌دُم بودن سگ‌هایی مانند بوستون تریر در بدو تولد نیز می‌تواند ارتباط سگ‌ها با یکدیگر را دشوار کند.

نژادهایی که فک‌ به وضوح جلو آمده یا تورفته مانند باکسر دارند ممکن است در غذا خوردن دچار مشکل شوند، در حالی که سر و شانه‌های پهن نامتناسب، همانطور که در بولداگ فرانسوی دیده می‌شود، اغلب منجر به ناتوانی در به دنیا آوردن توله‌‌ها می‌شود.

۱۰ فرم بدنی غیرعادی در سگ ها که باید از آنها دوری کنید

۱۰ فرم بدنی غیرعادی در سگ ها که باید از آنها دوری کنید

در همین حال، نژادهایی مانند بلادهوند، با پلک‌های برگشته می‌توانند مشکلات چشمی دردناکی را تجربه کنند، در حالی که نژادهایی با جمجمه برآمده یا گنبدی‌شکل مانند چی‌واوا در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری‌های مغزی هستند.

در نهایت، باید از سگ‌هایی با پشت شیب‌دار و پاهای عقب خمیده مانند سگ ژرمن شپرد اجتناب کنید، زیرا این ویژگی‌ها معمولاً با مشکلات حرکتی مرتبط هستند.

بر این اساس محققان از پرورش‌دهندگان سگ‌ها می‌خواهند که از تبلیغ، پرورش و خرید و فروش سگ‌هایی با این مشخصات ظاهری غیرعادی و افراطی اجتناب کنند.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود