قانون جدید معافیت سربازی برای پسرانی که مادر مطلقه دارند

قانون جدید معافیت سربازی برای پسرانی که مادر مطلقه دارند

هیات وزیران به تازگی آیین نامه برخی مواد قانون خدمت سربازی را اصلاح کرد. بر اساس تغییرات اعمال‌شده تنها پسرانی که مادر آن‌ها فاقد همسر (دایم یا موقت) باشد، می‌توانند از این معافیت سربازی استفاده کنند.

هیات وزیران در جلسه ۱۰ تیرماه جاری به پیشنهاد وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح و به استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی، بند (ذ) ماده (۱) آیین نامه اجرایی مواد (۴۴)، (۴۴) مکرر و (۴۵) قانون خدمت وظیفه عمومی را اصلاح کرد.

بر اساس این اصلاحیه، واژه «دایم» از مادر فاقد شوهر حذف شده است.

پیش از این و طبق تعاریف مندرج در این آیین نامه مادر فاقد شوهر، به مادری اطلاق می‌شد که همسرش فوت کرده و یا طلاق گرفته باشد و در زمان رسیدگی فاقد همسر دایم باشد. این امر سبب شکل گیری پدیده طلاق‌های صوری برای استفاده از معافیت سربازی برخی خانواده‌ها شده بود؛ در این شیوه والدین توافق می‌کردند که از یکدیگر طلاق بگیرند و پس از معافیت فرزندشان، به صورت عقد موقت طولانی مدت به زندگی مشترک ادامه می‌دادند.

قانون جدید معافیت سربازی مشمول چه کسانی می‌شود؟

بر اساس ماده ۲ همین آیین نامه مشمولان، یگانه فرزند پسر مراقب یا نگهدارنده مادر فاقد شوهر می‌توانستند از انجام خدمت دوره ضرورت معاف باشند.

افراد موضوع این بند تا سی ماه متوالی می‌توانند از معافیت کفالت موقت استفاده کنند. آنها در پایان مدت مذکور در صورت دارا بودن شرایط کفالت از معافیت دایم بهره‌مند خواهند شد. مبنای محاسبه معافیت موقت، تاریخ فوت همسر یا تاریخ ثبت طلاق است.

با این اقدام جدید، تنها پسرانی می‌توانند از این بند از قانون معافیت استفاده کنند که مادر آن‌ها فاقد همسر دایم و یا موقت باشد و به این ترتیب یکی از راه‌های سوء استفاده از قانون معافیت سربازی سد شده است.

محمد مخبر سرپرست ریاست جمهوری ۱۳ تیرماه این اصلاحیه را به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ کرده است.

منبع: ایرنا
مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود