۱۶ هواپیمای جنگی پر سرعت در نیروی هوایی ارتش آمریکا

هواپیماهایی با سرعت سرسام آور و قدرتی خارق العاده

۱۶ هواپیمای جنگی پر سرعت در نیروی هوایی ارتش آمریکا

نیروی هوایی آمریکا با در اختیار داشتن بیش از ۳۰۰۰۰۰ نیروی کار، ۵۰۰۰ هواپیمای آماده پرواز و بودجه ۱۶۱ میلیارد دلاری، بزرگ ترین و قدرتمند ترین نیروی هوایی در سراسر جهان به شمار می رود. این ارتش عظیم، هواپیماهایی در اختیار دارد که می توانند با سرعت ۳۰۱۷ کیلومتر بر ساعت پرواز کنند.

در این مقاله، به ۱۶ مورد از سریع ترین هواپیماهای نیروی هوایی ایالات متحده اشاره می نماییم.

۱- استرایک ایگل F-15E

Screenshot (5)-w600

این هواپیما، سریع ترین جت جنگنده در ارتش ایالات متحده به شمار می رود. استرایک ایگل (F-15E Strike Eagle) یک جت جنگنده دو کاره است که نخستین پرواز خود را در سال ۱۹۸۶ میلادی انجام داده.

این هواپیما می تواند هم در ماموریت های هوا به هوا و هم در ماموریت های هوا به زمین به کار گرفته شود. استرایک ایگل توسط دو نفر هدایت می گردد و تاکنون موفق شده بیش از ۱۰۰ نبرد هوا به هوا را بدون حتی یک شکست، با پیروزی پشت سر بگذارد.

طول بال ها: ۱۱.۸۸ متر، ۷.۵ سانت ضخامت

طول: ۱۹.۲ متر

سرعت: ۳۰۱۷ کیلومتر بر ساعت

قیمت: ۳۱.۱ میلیون دلار (بر اساس دلارهای سال ۱۹۹۸)

سامانه هدف گیری پیشرفته F-15E می تواند دشمن را از فاصله ۱۶ کیلومتری مسیر یابی کند. بعد از آن، این داده ها در اختیار بمب های هوشمند و موشک ها قرار می گیرند. تصویر بالا، این جت جنگنده را در حال شلیک تله های هوشمند طی ماموریتی در افغانستان نشان می دهد.

۲- ایگل F-15A

Screenshot (6)-w600

این جت جنگنده، هواپیمایی چند کاره محسوب می گردد که می تواند خود را با هر شرایط آب و هوایی وفق دهد و سرعتی معادل با ۳۰۸۷ کیلومتر بر ساعت داشته باشد. ایگل (F-15A Eagle) موفق ترین هواپیمایی به شمار می رود که تاکنون توسط آمریکا ساخته شده.

طول بال ها: ۱۲.۸ متر، ۲۲.۵ سانتیمتر

طول: ۱۹.۲ متر، ۲۲.۵ سانتیمتر

سرعت: ۲۶۵۵ کیلومتر بر ساعت

قیمت: ۲۹.۹ میلیون دلار

عملکرد این جت هم در عملیات هوا به هوا و هم در عملیات هوا به زمین، بسیار مناسب ارزیابی شده. در طول عملیات های «طوفان صحرا» و «حفاظ صحرا»، این جنگنده توانست از ۳۹ نبرد خود ۳۶ پیروزی به دست آورد.

Screenshot (7)-w600

۳- فانتوم QF-4E

Screenshot (8)-w600

این فانتوم (The QF-4E Phantom) یک هواپیمای قابل کنترل است که بر اساس مدل قدیمی تر فانتوم II F4 ساخته شده. فانتومی که ما درباره آن صحبت می کنیم، نقشی بسیار کلیدی در نیروی هوایی ایالات متحده ایفا می نماید. این جت جنگی برای آزمایش موشک ها، رادار ها و موشک های زمین به هوا به کار گرفته می شود. فانتوم QF-4E تا سال آینده در دسترس خواهد بود و بعد از آن، جت QF-16 جایگزین آن می گردد.

طول بال ها: ۱۱.۸۸ متر، ۷.۵ سانتیمتر

طول: ۱۹.۲ متر، ۲.۵۴ سانتیمتر

سرعت: ۲۵۷۵ کیلومتر بر ساعت

قیمت: ۲.۶ میلیون دلار

۴- رَپتور F-22A

Screenshot (9)-w600

این هواپیمای دو موتوره، به منظور تسلط بر مناطق هوایی طراحی گشته. «رپتور F-22A» برای فراهم نمودن نخستین فرصت های پیروزی به کار گرفته می شود. در واقع این جت توانایی آن را دارد که قبل از شناسایی، هدف را به کلی نابود کند.

طول بال ها: ۱۳.۴ متر، ۱۵ سانتیمتر

طول: ۱۸.۶ متر، ۲.۵۴ سانتیمتر

سرعت: ۲۴۱۴ کیلومتر بر ساعت

قیمت: ۱۴۳ میلیون دلار

«رپتور F-22A» به یک توپ ۲۰ میلیمتری M61A2 و دو موشک هوا به هوای AIM-9 مجهز شده. اسلحه های داخلی اصلی آن می توانند ۶ موشک رادار گریز AIM-120 یا AIM-120s همراه با بمب های هوشمند GBU-32 را با خود حمل کنند.

Screenshot (10)-w600

۵- جت جنگنده فالکون F-16

Screenshot (11)-w600

این جنگنده در واقع نسخه اقتصادی هواپیمای اِسترایک ایگل F-15 محسوب می شود. با در اختیار داشتن توپ داخلی والکان F6، «فالکون F-16» می تواند ۱۱ موشک را شلیک نماید.

طول بال ها: ۹.۷۵ متر، ۲۰ سانتیمتر

طول: ۱۴.۹۳ متر، ۱۲.۵ سانتیمتر

سرعت: ۲۴۱۴ کیلومتر بر ساعت

قیمت: ۱۸.۸ میلیون دلار

۶- لایتنینگ II F-35

Screenshot (12)-w600

این هواپیمای جنگنده، برای حمله به اهداف زمینی و دفاع از حریم هوایی ساخته شده. ارتش ایالات متحده، بودجه ای بالغ بر ۱.۵ تریلیون دلار را برای ساخت و توسعه این هواپیما و جایگزین نمودن آن با هواپیماهای F-16، A-10، F-18، A-18 و AV-8B تا سال ۲۰۳۷ میلادی در نظر گرفته.

طول بال ها: ۱۰.۶۶ متر

طول: ۱۵.۲۴ متر، ۱۵ سانتیمتر

سرعت: ۱۹۳۱ کیلومتر بر ساعت

قیمت: ۸۵ میلیون دلار

۷- لَنسر B-1B

Screenshot (13)-w600

لنسر B-1B که طراحی اولیه آن به سال ۱۹۶۰ برمی گردد، می تواند با سرعتی مافوق صوت پرواز نموده و بارهای سنگین را حمل نماید. ارتش آمریکا این جت را ستون اصلی نیروی هوایی خود می داند. لَنسر B-1B در کمتر از ۱ درصد عملیات جنگی نبرد عراق شرکت داده شده و با همین مقدار پرواز کم، توانسته بیش از ۴۰ درصد بمب ها را روی اهداف بیاندازد.

طول بال ها: ۴۱.۷۵ متر

طول: ۴۴.۵ متر

سرعت: ۱۴۴۸ کیلومتر بر ساعت

قیمت: ۳۱۷ میلیون دلار

۸- اِستِراتوفورتریز B-52

Screenshot (14)-w600

این بمب افکن راهبردی، از سال ۱۹۵۲ تاکنون عضو اصلی نیروی هوایی ارتش ایالات متحده به حساب می آمده. اِستِراتوفورتریز B-52 همواره در حال پیشرفت و به روز رسانی تسلیحاتی بوده، به طوری که آن ها اکنون می توانند موشک های زمین به هوای «استندُف» (Standoff) را شلیک نمایند. این هواپیما اخیرا برای مبارزه با داعش نیز به کار گرفته شده.

طول بال: ۵۶.۳۸ متر

طول: ۴۸.۴۶ متر، ۱۴ سانتیمتر

سرعت: ۱۰۴۶ کیلومتر بر ساعت

قیمت: ۸۴ میلیون دلار

۹- اسپریت B-2

Screenshot (15)-w600

هواپیمای «نورستراپ گرامان» (Northrop Grumman) یا همان B-2 که به عنوان بمب افکنی رادار گریز شناخته می شود، قادر است سیگنال ها را به خود جذب کند و بدون آن که شناسایی شود، به پرواز خود ادامه دهد.

طول بال ها: ۵۲.۴۲ متر

طول: ۲۱ متر

سرعت: ۱۰۴۶ میلومتر بر ساعت

قیمت: ۱.۱۵۷ میلیون دلار

در دوران «ریگان» و «کارتر» روسای جمهور پیشین آمریکا، این هواپیما برای حمل تجهیزات هسته ای مورد استفاده قرار می گرفت. اما سال ۲۰۰۳ میلادی و در طول جنگ عراق، از آن برای حمل بارهای مرسوم در عملیاتی به نام «ایجاد رعب و وحشت» استفاده شد.

Screenshot (16)-w600

۱۰- تاندِربولت A-10C II

Screenshot (17)-w600

این جت جنگی بیشتر با نام «وارتانگ» (warthog) شناخته می شود و خیلی راحت می توان آن را به وسیله شکل دماغه اش شناسایی نمود. «تاندِربولت» (Thunderbolt II) هواپیمایی تک سرنشین است که بیشتر برای عملیات حمایت هوایی و شناسایی مناطق جنگی به کار گرفته می شود.

طول بال ها: ۱۷.۳۷ متر، ۱۵ سانتیمتر

طول: ۱۶.۱۵ متر، ۱۴ سانتیمتر

سرعت: ۸۳۳ کیلومتر بر ساعت

قیمت: ۱۸.۸ میلیون دلار

این هواپیما به توپی جنگی مجهز شده که می تواند با سرعت ۳۹۰۰ بر دقیقه شلیک کند. همچنین تاندِربولت می تواند موشک های هوا به هوا و هوا به زمین را نیز شلیک نماید. این جت نیز اکنون برای نبرد علیه داعش به کار گرفته می شود.

Screenshot (18)-w600

۱۱- گوست رایدر AC-130J

Screenshot (19)-w600

این هواپیمای جدید، تا سال آینده مورد بهره برداری قرار نخواهد گرفت. «گوست رایدر» می تواند علاوه بر حمل یک توپ ۱۰۵ میلیمتری، محموله بمب های هوشمند را نیز با خود حمل کند. قرار است این هواپیماها تا سال ۲۰۲۰ به سلاح های لیزری مجهز شوند.

طول بال ها: ۴۰.۲۳ متر، ۱۷.۵ سانتیمتر

طول: ۲۹.۵۶ متر، ۲۲.۵ سانتیمتر

سرعت: ۶۶۹ کیلومتر بر ساعت

قیمت: ۱۰۹ میلیون دلار

۱۲- کاماندو سولو EC-130 II

Screenshot (20)-w600

لقب «اسلحه ای برای کشتار جمعی»، کاملا برازنده این جت جنگی به نظر می رسد. «کاماندو سولو» (Commando Solo) یکی از ارکان اصلی ارتش ایالات متحده برای انجام عملیات روانی به شمار می رود. این جت برای برقراری ارتباط با دشمن، فرستادن سیگنال های تلویزیونی و رادیویی و ارتباط با دیگر دستگاه ها به کار گرفته می شود.

طی عملیات «طوفان صحرا» در سال ۱۹۹۱ میلادی، این جنگنده «صدای خلیج» را برای فرستادن پیام صلح به سربازان عراقی پخش نمود.

طول بال ها: ۴۰.۵۳ متر

طول: ۲۹.۸۷ متر

سرعت: ۵۳۹ کیلومتر بر ساعت

قیمت: ۱۱۰ میلیون دلار

۱۳- کامپَس کال EC-130H

Screenshot (21)-w600

این هواپیما به جای انداختن بمب های مرسوم، جنگ های الکترونیکی را سامان دهی می نماید. «کامپَس کال» (Compass Call) تقریبا ۱۳ نفر را برای از کار انداختن سامانه های ارتباطی دشمن به کار می گیرد و باعث می شود که حریف نتواند موشک هایش را به طور دقیق شلیک کند. این جنگنده هم اکنون برای مبارزه با تروریسم، در افغانستان و عراق حضور دارد.

طول بال ها: ۴۰.۲۳ متر، ۱۷.۵ سانتیمتر

طول: ۲۹.۵۶ متر، ۲۲.۵ سانتیمتر

سرعت: ۴۸۲.۸ کیلومتر بر ساعت

قیمت: ۱۶۵ میلیون دلار

۱۴- اسپوکی AC-130U

Screenshot (22)-w600

این هواپیما نخستین بار در سال ۱۹۹۵ به منظور حمایت نزدیک هوایی ساخته شد. اخیرا نیز اسپوکی (Spooky) با اسلحه های کناری اش، برای حمایت از نیروهای عراقی مورد استفاده قرار گرفته. همچنین این جت، به سامانه های پیشرفته مسیریابی و حسگرهای مختلف مجهز شده.

به خاطر این فناوری ها، اسپوکی می تواند نیرو های خودی بر روی زمین را شناسایی نماید.

طول بال ها: ۴۰.۲۳ متر، ۱۷.۵ سانتیمتر

طول: ۲۹.۵۶ متر، ۲۲.۵ سانتیمتر

سرعت: ۴۸۲.۸ کیلومتر بر ساعت

قیمت: ۲۱۰ میلیون دلار

۱۵- اِسترینگر AC-130W II

Screenshot (23)-w600

این هواپیما که نسخه بروز شده هواپیمای «C-130H” محسوب می گردد، از فناوری هایی مانند سیستم مسیر یابی پیشرفته و یافتن تهدید ها بهره می برد.

طول بال ها: ۱۳.۴۱ متر، ۱۵ سانتیمتر

طول: ۱۸.۵۹ متر، ۲.۵۴ سانتیمتر

سرعت: ۴۸۲.۸ کیلومتر بر ساعت

قیمت: ۱۲۲ میلیون دلار

ویژگی اصلی این هواپیما، دقت بسیار بالای آن در حملات است. اِسترینگر می تواند موشک های «AGM-114» و بمب های هوشمند «GBU-39» را شلیک نماید. همچنین از این جت برای حمایت نزدیک هوایی نیز استفاده می گردد.

Screenshot (24)-w600

۱۶- کامبت تالون MC-130H II

Screenshot (25)-w600

این هواپیما برای اهداف خاص طراحی شده. «کامبت تالون» (combat talon) برای نفوذ، خروج و حمایت از نیروهای ویژه در حملات تروریستی به کار گرفته می شود. انجام عملیات روانی نیز از دیگر اهداف ساخت این جنگنده است.

طول بال ها: ۴۰.۲۳ متر، ۱۷.۵ سانتیمتر

طول: ۲۹.۵۶ متر، ۲۲.۵ سانتیمتر

سرعت: ۴۸۲.۸ کیلومتر بر ساعت

قیمت: ۱۶۰ میلیون دلار

منبع: cnet
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود