مروری بر حاشیه های ترامپ در نخستین مناظره تلویزیونی با کلینتون

کلینتون خوب می دانست نقطه ضعف ترامپ چیست

مروری بر حاشیه های ترامپ در نخستین مناظره تلویزیونی با کلینتون

نخستین مناظره تلویزیونی دو نامزد نهایی حزب دمکرات و جمهوریخواه آمریکا برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری این کشور، در حالی ساعاتی پیش به پایان رسید که بسیاری از ناظران و کارشناسان هیلاری کلینتون را  برنده بی قید و شرط اولین رویارویی تلویزیونی این دو معرفی می کنند.

اما این مناظره حواشی هم کم نداشت؛ البته زمانی که صحبت از حواشی می شود، دونالد ترامپ خود حاشیه است اما صدای گرفته و تو دماغی ترامپ و دست ندادن او به مجری در پایان برنامه از یک سو و استفاده از نام کوچک رقیب، توسط هیلاری کلینتون و نیش و کنایه های گاه و بی گاه به وی از سوی دیگر بخشی از حواشی شب او بود که به اختصار به آنها می پردازیم.

بی تردید مناقشه برانگیزترین حاشیه این مناظره سئوالی بود که از دونالد ترامپ در مورد توئیت سال ۲۰۱۲ خود درخصوص تغییرات آب و هوایی پرسیده شد.

lyovm95jjp9pqb42srtr

ترامپ در آن توئیت معروف مدعی شده بود: “جنجال گرم شدن کره زمین «بازی چینی ها» برای تضعیف صنعت آمریکا است”.

نکته جالب اینکه پس از انکار این توئیت توسط ترامپ، تیم انتخاباتی وی هم این پست را از روی اینترنت بر نداشت و توئیت معروف آقای ترامپ همچنان به راحتی قابل دسترسی است.

حاشیه دیگر بینی کیپ و صدای گرفته دونالد ترامپ بود. اگرچه احتمال می رود نامزد حزب جمهوری خواه دچار سرماخوردگی شده باشد، اما طرف مقابل با رجوع به سوابق پزشکی ترامپ و داروهایی که مصرف می کرده است، مشکل را فراتر از یک سرماخوردگی معمول می دانند بلکه بر این باورند مصرف مداوم داروهای بعضا مخدر و البته قانونی برای کم کردن وزن که عوارض بسیار زیادی دارند، در شکل گیری این رفتارهای غیرطبیعی در ترامپ نقش داشته اند. (ویدیویی که در زیر آمده است نیز به همین موضوع اشاره دارد)

از حاشیه های عجیب دیگر این مناظره به میان آوردن نام ژنرال داگلاس مک آرتور توسط دونالد ترامپ با هدف به اصطلاح به تمسخر کشیدن استراتژی آنلاین کلینتون برای مقابله با افراطی گری بود.

وی با اشاره وب سایت کلینتون گفت: “این استراتژی او در واقع کمک به تروریسم و داعش است. حتی ژنرال مک آرتور هم از این راهبرد استقبال نمی کرد.”

A giant corncob pipe became the trademark of General Douglas MacArthur and his World War II Pacific campaigns. Here he's shown in Manila in 1945. (AP Photo)
ژنرال مک آرتور فرمانده نیروهای آمریکایی در جنگ جهانی دوم و جنگ کره از هری ترومن -رئیس جمهور وقت آمریکا خواست تا مجوز بمب باران چین را صادر کند، وی بدلیل اصرار بر خواسته خود سرانجام توسط ترومن از سمت خود بر کنار شد.

ترامپ همچنین مدعی شد طرحی مخفی برای نبرد و نابودی داعش دارد.

از دیگر حواشی بحث برانگیز این مناظره استفاده ترامپ از لفظ “ایست و تفتیش” در ایالت هایی همچون شیکاگو بود. بسیاری از شرکت کنندگان در نظرسنجی پایان مناظره این اظهارات ترامپ که سمت و سویش بیشتر به سمت سیاه پوستان و محله های سیاه پوست نشین آمریکا بود را، نژاد پرستانه توصیف کردند.

جمیل بویل برای مثال در پایگاه اینترنتی اسلیتر نوشت: مراد ترامپ از بکارگیری الفاظی چون “نظم و قانون” موید یک نکته مهم است و آن اینکه قانون در آمریکا به دو دسته کلی تقسیم می شود : ۱- قانون سفید پوستان ۲- قانون برای بقیه مردم.

original

اظهارات خانم کلینتون البته در اینباره بسیار سنجیده تر  و کابردی تر بود.

از موارد بسیار مهم دیگر حاشیه ساز در این مناظره بحث “فضای سایبری” و اهمیت امنیت دنیای مجازی بود. موضوعی که باز هم نظرات ترامپ در مورد آن بسیار عجیب و بعضا مضحک به نظر می رسید.

وی درباره هک شدن وب سایت کنگره ملی دمکرات ها گفت: این می تواند کار چینی ها باشد، ممکن است روسها باشند و حتی می تواند کار فردی ۱۰۰ کلیویی باشد که به دلیل افسردگی ناشی از چاقی دست به چنین عملی زده است.

Republican presidential candidate Donald Trump gestures and declares "You're fired!" at a rally in Manchester, New Hampshire, June 17, 2015.  REUTERS/Dominick Reuter      TPX IMAGES OF THE DAY      - RTX1GZCO

ترامپ البته در بخش دیگری از نظراتش در این بخش با تایید اظهارات کلینتون گفت: فضای سایبر و امنیت سایبری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. من خود یک پسر ۱۰ ساله دارم و می بینم که با کامپیوترش چه کارهایی می کند. این نسل در بهره گیری از ابزارهای فناوری بسیار ماهرند.

ناگفته نماند ترامپ در پایان مناظره به هیچ وجه راضی به نظر نمی رسید. کار تا جایی پیش رفت که حتی با مجری برنامه دست هم نداد و در اظهاراتی کوتاه گفت: مجری برنامه هیچ اشاره ای به مشکلاتی همچون درز ایمیل های محرمانه کلینتون ، بنیاد کلینتون و یا بحران بن قاضی نکرد.

160926_debate_clintontrump-png-crop-promo-xlarge2

نامزد حزب دمکرات از سوی دیگر نمایشی به مراتب سنجیده تر و پخته تر در این شوی تلویزیونی داشت.

نظرات او درباره امنتیت سایبری، مبارزه با تروریسم، سیاست داخلی و موارد دیگر از تجربه بالای کلینتون حکایت داشت اما نامزد حزب دمکرات از هیچ فرصتی برای شیطنت و به دام انداختن رقیب جمهوری خواه خود فروگذار نبود.

برای مثال همه ما می دانیم که دونالد ترامپ در مورد نام خانوادگی خود بسیار حساس است و حتی کراوات هایی که می بندد نشان ویژه ی او را دارند. اما خانم کلینتون دیشب تنها از نام کوچک وی در حرف هایش استفاده میکرد؛ راهکاری که می توانست بر اعصاب و روان رقیب اثر گذار باشد.

برای مثال در ابتدای برنامه کلینتون خطاب به ترامپ گفت: “دونالد؛ از اینکه در این برنامه با هم هستیم، خوشحالم”. خانم کلینتون که می دانست ترامپ تا چه اندازه به نام خانوادگی خود می نازد و آن را برندی تجاری می داند، با این ابتکار در واقع این پیام را به تماشاگران مخابره کرد که ” ترامپ شوالیه ای بزرگ نیست؛ او تنها دونالد است …”

نظرسنجی های پایانی از برتری مشهود خانم کلینتون حکایت دارند.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود