مردم در گوشه و کنار جهان تعطیلات سال نوی میلادی را چگونه جشن می گیرند؟

از فنلاند تا سوئیس

مردم در گوشه و کنار جهان تعطیلات سال نوی میلادی را چگونه جشن می گیرند؟

سال های سال است که مردم مناطق مختلف جهان به روش های سنتی به استقبال سال نوی میلادی می روند. برخی از این آیین ها، قرن هاست که در میان مردم آن سرزمین ها رواج دارد و بخشی از فرهنگ و تمدن آنها به شمار می آید.

در این روزها که مصادف با تولد حضرت مسیح و تعطیلات سال نوی میلادی است، بد نیست به مرور این آداب و سنن پرداخته و نکاتی هر چند کوتاه را در مورد آنها برشماریم. اگر هم علاقمند هستید که در مورد غذاهای چنین مناسبت هایی اطلاعاتی بدست آورید این متن را مطالعه بفرمایید.

با هم این سنت ها را از نقاط مختلف جهان مرور خواهیم کرد.

1
در مرکز فنلاند و در شهری به نام Rovaniemi، دروازه رو به آرکتیک شمالی، خانه ای وجود دارد که «خانه رسمی» بابانوئل تلقی می شود. مردی که قرمز پوشیده می تواند هر ۳۶۵ روز سال را ببیند.
2
کودکان از سراسر جهان برای تسلیم کردن آروزهای کتبی خود به بابانوئل مستقیما او را ملاقات می کنند.
3
در کرواسی، ساکنان این سرزمین، هزاران هزار فانوس را که حامل آرزوهای شان است را در پایتخت این کشور و چند روز پیش از شروع تعطیلات به هوا می فرستند.
4
جشنی که قدمت آن به قرن ها باز می گردد و به Pastorelas شهرت دارد به صورت سنتی و در مکزیک برگزار می شود. در این فستیوال، برخی از صحنه های کتاب مقدس توسط هنرپیشه ها و مردم اجرا می شود.
5
در بلاروس و در روستایی به نام Martsiyanauka، مردم اطراف یک درخت دور هم جمع می شوند و پایان تعطیلاتی به نام Kolyada را جشن می گیرند. این باور وجود دارد که انجام این مراسم باعث برداشت خوب محصول می شود.
6
در تعطیلات کریسمس در روسیه بابانوئل به همراه شخصیت هایی چون Slavic folklore و Father Frost هدایایی را مبادله می کنند. او به ندرت در کنار دخترش Snow Maiden دیده می شود.
7
خانواده های یهودی در طول هشت شبی که به Hanukkah شهرت دارد، شمع روشن می کنند.
8
در بوینس آیرس آرژانتین و در روز کریسمس مراسم آتش بازی برگزار می شود. برخی از مردم تمام طول این شب را بیدار می مانند و با دوستان و بستگان خود صحبت می کنند و سپس تمام طول تعطیلات را می خوابند.
9
کودکان در اسپانیا برخی اوقات هدایایی را در روز ششم ژانویه و در طول تعطیلاتی که به مناسبت ظهور و تجلی حضرت مسیح بزرگ داشته می شود، دریافت می کنند. راهپیمایی Three Kings’ برای ملاقات با مسیح پسر و به صورت جشن برگزار می شود.
10
در کرانه باختری و در شهر بیت لحم، در کلیسایی به نام Nativity که تصور می شود حضرت مسیح در آنجا متولد شده باشد، گروهی از مسیحیان مراسم دعا را به جا می آوردند.
در مونیخ آلمان مردها لباسی را به عنوان Krampus می پوشند که همان شخصیتی است کودکان شیطان لیست بابانوئل را تنبیه می کند. این شخصیت در اطراف مراکز خرید بچه ها را می ترساند تا عملکرد بهتری داشته باشند.
12
ممکن است با دیدن درخت های بلوط خشک شده به جای انواع تازه آن تعجب کنید. این درختان در بالای ماشین ها و در صربستان دیده می شوند. برگ های درختان برای اینکه برای آنها خوش شانسی بیاورد، سوزانده می شود.
13
بدون سرو رُل های نان سنتی، شام کریسمس مردم ونزوئلا تکمیل نخواهد شد. در داخل این رُل ها، زیتون، کشمش، گوشت خوک و در برخی از موارد هم دلمه های بیکن قرار می گیرد.
15
در میان جمعیت ارتدوکس شهر تفلیس در گرجستان، روحانیون در خیابان به بچه ها و نیازمندان هدیه و شیرینی می دهند.
000
در شهر ناپل ایتالیا، یکی از معروف ترین صحنه ها ساخت گهواره های مسیح پسر است. چندان هم دور از ذهن نیست که گهواره مسیح فرزند در خانه های مردم یافت شود. بسیاری تا ۲۴ ام ماه دسامبر مسیح را نمایش نمی دهند.
17
کریسمس در ژاپن به عنوان تعطیلات رسمی ملی به شمار نمی آید. با این حال مردم ۲۵ دسامبر با بسته هایی از «کی اِف سی» آن را جشن می گیرند. این کار از حدود سال های ۱۹۷۴ میلادی آغاز شد.
18
در هلند، کودکان کفش های شان را در کنار شومینه یا پنجره می گذارند بنابراین Sinterklaas و همراهانش که به Black Pete شهرت دارند، برای آنها در داخل کفش های شان هدیه و شیرینی می گذارند.
19
مردم در طول تعطیلات کریسمس کارت تبریک می فرستند، آواز می خوانند و به هم هدیه می دهند. در داخل مراکز خرید هم با بابانوئل ها عکس می گیرند.
20
در فستیوالی در «سن فرناندو» یعنی پایتخت اصلی برگزاری مراسم کریسمس در فیلیپین، مردم به دیدن طرح های هندسی درخشان و بزرگ دعوت می شوند.
21
کلمبیایی ها در هفتم دسامبر یا در روز «شمع های کوچک» به عنوان سمبل شروع کریسمس شمع روشن می کنند. در مناطق مختلف رقابت های فراوانی بر سر خلاقیت هایی در این زمینه به چشم می خورد.
22
بزی که از کاه و نی ساخته شده هر سال در شهر Gävle سوئد ساخته می شود که سمبلی برای تولد حضرت مسیح به شمار می رود. در برخی از خانه ها در سوئد، درخت های کریسمس هم دیده می شود.
23
در جشن های کریسمس در انگلستان و ایرلند در ۲۶ دسامبر، جشنی به نام Boxing Day که شامل اتفاقات ورزشی، خرید و نمایش است برگزار می شود.
24
فستیوال Appenzell در سوئیس؛ در زمان اجرای این جشن، مرسوم است که مردم لباس هایی از جنس خز درختان و برگ های آن به تن می کنند. سپس به دور شهر می گردند و با خواندن آهنگ مخصوص کریسمس روح شیاطین را از شهر دور می کنند و برای مردم در طول سال جدید خوشبختی و سعادت را آرزو می کنند.

منبع: businessinsider
بدون نظر

ورود