از تفلیس تا بیشکک با مقصدهای گردشگری ارزان ۲۰۱۷

گزارش فوربس از ارزان ترین مقصدهای گردشگری سال جدید میلادی

از تفلیس تا بیشکک با مقصدهای گردشگری ارزان ۲۰۱۷

سال ۲۰۱۷ میلادی آغاز شده است و خیلی ها پس از ژانویه گردی های هیجانی در مقصدهای گردشگری دریایی و جنگلی شرق و غرب جهان در نخستین هفته های سال جدید، به فکر برنامه ریزی برای گردش های بهاری و تابستانی هستند. هر سال که فراگیری فناوری اطلاعات افزایش می یابد و شبکه های اجتماعی، کاربران بیشتری را به نسبت سال قبل در کانال ها و گروه های مختلف، ترغیب می کنند، نقش گردشگری مجازی در توسعه صنعت توریسم، رونق بیشتری را تجربه می کند.

اکنون میلیون ها گردشگر در سراسر دنیا، مقصدهای گردشگری خود را بر اساس کامنت ها و نقد های ارائه شده در برترین درگاه های گردشگری از تریپ ادوایزر تا لونلی پلنت و بوکینگ شناسایی و انتخاب کرده و همه کارهای سفر را پیش از عزیمت، به طور اینترنتی انجام می دهند که در گفتاری به این موضوع پرداختیم.

بنابراین، چه برای گردش در داخل کشور و چه خارج از کشور، همواره برترین درگاه های گردشگری جهان را بوک مارک کرده تا در انتخاب مقصد گردشگری، همواره هیجانی ترین برنامه ها را در دستور کار داشته باشید. نشریه فوربس در یکی از مقالات تازه اش به مقصد های گردشگری مهم تر و پر طرفدارتر در سال ۲۰۱۷ پرداخته است و ما نیز در این مطلب قصد داریم مروری بر همین مقصد ها داشته باشیم.

با ما در گزارش امروز روزیاتو همراه باشید.

چرا گردشگری کم هزینه؟

خیلی از مقصدهای گردشگری که هر ساله با استقبال گردشگران از سراسر جهان مواجه می شوند، مقصدهای گردشگری لوکس نیستند. اما، به واسطه هجوم مخاطبان و سرمایه گذاری های عظیم انجام شده برای رفاه مسافران، هزینه هایی که برای یک شب اقامت در فلان مقصد گردشگری معروف آسیا و اروپا باید پرداخت، معمولا از سطح متوسط بیشتر می شود.

مثلا در برخی از کشورهای همسایه ایران، برخی  شهرها، با بیشترین سطح توجه و علاقمندی گردشگران منطقه ای همراه می شوند که آنتالیا و دوبی از آن جمله است. وقتی شما، لوکس سفر کردن را در برنامه خود قرار دهید، سفری که می توان با ۱ میلیون تومان انجام داد را با چند برابر قیمت انجام می دهید، در واقع فرصت گردش در دیگر مناطق کشور مقصد را از دست می دهید.

شاید از نظر خیلی ها، در ترکیه و امارات، دوبی و آنتالیا و نهایت آنکارا، بهترین مقصدهای ممکن باشد. اما بعضی ها که به دیگر شهرهای همین دو مقصد گردشگری معروف ایرانیان رفته اند و با کم ترین هزینه، چند شهر را بازدید کرده اند، نظر متفاوتی دارند.

t2
پیدا کردن بلیط های هوایی کم هزینه، گام اول در گردشگری ارزان است

در واقع، مدیریت هزینه های سفر  و برنامه ریزی بلند مدت برای گردش در مقصدهای گردشگری هیجانی، از جمله کارهایی است که گردشگران بهتر است در نظر داشته باشند تا از بودجه خود، استفاده اثربخش را در دستور کار قرار دهند. الان تورهایی برای اروپا گردی وجود دارد که با ۲۰ میلیون تومان، ۵ کشور را به گردشگران نشان می دهند.

در حالی که با ۲۰ میلیون تومان، می توان ۱۵ شهر اروپا را بازدید کرد. نه با دوچرخه یا پای پیاده، بلکه با هواپیما و حتی اقامت در هتل. آری، سفر، همچون کارهای دیگر، نیاز به مطالعه و هنر دارد.

بنابراین، گردشگری مقرون به صرفه، بیش از آنکه یک نیاز جالب باشد، یک هنر است و برای مشاهده بخش های زیادی از دنیا با پول کم، می بایست این هنر را فرا گرفت. افرادی که نیمی از دنیا را با دوچرخه و موتورسیکلت طی میکنند و پس از سفر، کتابها و مقالات و فیلم های مستند پول سازی از گردش خود منتشر میکنند، همین گردشگران فرصت آفرین مقرون به صرفه هستند.

بنابراین جای تعجب نیست که در سال ۲۰۱۷، همچون سال های قبل، فرهنگ گردشگری مقرون به صرفه و معرفی مقصدهای گردشگری ارزان و هیجانی، با استقبال گردشگران مواجه شود، آن هم در عصر اینترنت و اینستاگرام.

مقصد های گردشگری مقرون به صرفه همسایه

پیش از ادامه بحث، باید اضافه کنیم که مقصدهای گردشگری مقرون به صرفه در اطراف ایران برای عاشقان جهانگردی بسیار است. بعضی از نقاط پر مخاطب و گران گردشگری منطقه را میتوان در فصولی که مسافر کم است، با قیمت های خیلی بهتری بازدید کرد.

حتی در فصل high season، بسیاری از مقصدهای گردشگری گران را می توان با استفاده از جادوی airbnb و کوچ سرفینگ و بوکینگ و اکسپدیا، با کمترین هزینه ممکن، مشاهده کرد و همان لذتی را برد که مسافران چند میلیونی در همان ماه برده اند.

هزینه های اقامت و خوراک، بخشی قابل توجهی از هزینه های مسافران خارج از کشور را تشکیل می دهند که برای مدیریت آنها، باید به مدیریت این اقلام در سبد سفر پرداخت. به جای اقامت در هتل های لوکس ۵ ستاره UALL، می توان، این پول را برای مشاهده ۲ کشور اختصاص داد.

به جای هر وعده غذای لوکس در رستوران های بین المللی، می توان فرصت پخت غذاهای محلی کشور مقصد را در هاستل و هتل آپارتمان ها، تجربه کرد و طعم غذاهای ملل را چشید آن هم با کم ترین هزینه ممکن.

در این باره، در روزهای آینده بیشتر صحبت میکنم. اما برای آشنایی با مقصدهای گردشگری کم هزینه اطراف، می توان به برخی نقاط اشاره کرد.

t4
تفلیس یکی از مقصدهای گردشگری کم هزینه در سال ۲۰۱۷ حتی برای ایرانیان است

ایروان ارمنستان، از ماه های آینده در فهرست مقصدهای گردشگری ایرانیان قرار می گیرد. اکنون از مشهد تا نخجوان را می توان با قطار طی کرد و مسیر ۱۸۰۰ کیلومتری زیبا را به تماشا نشست. حتی سفر به ترکیه و آذربایجان و گرجستان را می توان با قطار و اتوبوس انجام داد و لذت بیشتری از مسیر برد.

وقتی استانبول و آنکارا در ترکیه، در آماج حملات تروریستی قرار دارد، می توان از ظرفیت های گردشگری و روستا گردی هیجانی این کشور در سایر شهرها که هزینه های کمتری به شما تحمیل می کند، بهره برد.

t5
بیشکک، پایتخت قرقیزستان یکی از مقصدهای گردشگری کم هزینه آسیا

تفلیس و باتومی و اقامت در خانه های محلی، از دیگر فرصت های گردشگری مقرون به صرفه سال ۲۰۱۶ بود که ارمغان خوبی برای گردشگران کم هزینه در سال جدید میلادی است. اگر دوست دارید، برای یک بار هم که شده سفر به دوبی (شهر آرزوهای خیلی ها!) را با سفر دریایی تجربه کنید، به آبادان رفته و کشتی های مسافرتی استفاده نمایید.

هزینه ای به مراتب کم تر از هواپیما داشته و لحظات خاطره انگیزی را بر فراز موج های خلیج همیشه فارس و دریای نیلگون آن، تجربه خواهید کرد.

اکنون چه با خودرو شخصی و چه با اتوبوس و قطار، تا بلغارستان می توان با هزینه کم رفت و برگشت و چندین شهر را بازدید کرد. این قضیه برای گردش در شهرهای آذربایجان و گرجستان و تاجیکستان نیز، صادق است.

۱۵ مقصد گردشگری کم هزینه ۲۰۱۷

فوریس در نخستین روزهای سال ۲۰۱۷ میلادی، به معرفی ارزان ترین مقصدهای گردشگری جهان پرداخته است. گر چه شاید از نگاه ما ایرانی ها، سفر به نقاطی در پرتغال، کم هزینه نباشد، اما در مقایسه با خیلی از مقصدهای گردشگری دنیا، این انتخاب بیست گانه، هزینه کمی را به گردشگران تحمیل خواهد کرد.

به هر حال، دنیای رایگان سوار ها و کوله پشتی باز ها و کوچ سرفینگ ها، دنیای گردشگران مقرون به صرفه است که البته، همه تمایلی ندارند به این سبک، سفر کنند. اما برای کسانی که مشتاقند با پول کم، جاهای کم خرج را تماشا کنند، موارد زیر، انتخاب خوبی خواهند بود.

از فیلیپین تا گرجستان، نام مقصدهای گردشگری هیجانی و مقرون به صرفه ای است که فوربس برای مخاطبان ارائه می کنید. یکی از دلایل انتخاب این مقصدها، کاهش ارزش پول ملی کشورها و همچنین فرصت های اقامتی و خوراک کم هزینه است که در دسترس طیف وسیعی از گردشگران قرار دارد.

۱- شمال ویتنام

t6

نخستین مقصد گردشگری ارزانی که فوربس معرفی میکند، مناطق شمالی ویتنام است. کشوری کوچک در شرق آسیا که گر چه فاصله اش با ایران زیاد است‌، اما فرصت های گردشگری بکر و کم هزینه ای برای علاقمندان دارد. چشم اندازهای طبیعی ویتنام به خصوص در پایتخت و مناطق شمالی کم تر دیده شده آن، با جاده ها و کوهستان های وسوسه انگیز با کمپ زدن، از جمله ظرفیت های گردشگری کم هزینه در قاره کهن است.

محل های اقامتی محلی در این منطقه، بین ۱ تا ۵ دلار در روز قیمت دارد و هر وعده غذایی نیز، به ندرت از ۲ دلار تجاوز می کند. برای گردش در شهرهای مختلف ویتنام، با چند دلار میتوان سفر خاطره انگیز را تجربه کرد.

بعضی از گردشگران، از موتورسیکلت برای گردش در مناطق جنگلی ویتنام استفاده می کنند.

۲- بیشکک قرقیزستان

t7

دومین مقصد گردشگری کم هزینه که خیلی هم از ایران دور نیست، بیشکک، پایتخت قرقیزستان از کشورهای جدا شده از اتحاد جماهیر شوروی سابق است. ۹۳ درصد اقلیم قرقیزستان را کوه های سر به فلک کشیده تشکیل می دهد و تاریخ فنی و فرهنگ آن به هزاران سال قبل باز می گردد. قرقیزستان را یکی از مقصدهای گردشگری نوظهور جهان برای سال های آینده می دانند.

محل های اقامت کم هزینه محلی با امکانات خوب در کنار وعده های غذایی که به ندرت از ۲ دلار تجاوز میکند، همه و همه فرصت های گردشگری هیجانی کم هزینه را برای عاشقان جهانگردی فراهم میکند.

اگر در نوروز ۹۶ به دنبال مقصد کم تر دیده شده هستید، پایتخت این کشور را در نظر داشته باشید.

اگر روش های مدیریت هزینه در سفر را میخواهید بدانید، به این لینک مراجعه کنید و از تجربه های آقای Matt kepnes که بلاگر سفرهای کم هزینه است، استفاده کنید.

۳- لیسبون

t8
هاستل های لیسبون، بهترین فرصت برای گردشگری کم هزینه در جنوب اروپا

پایتخت پرتغال و شهر مورد علاقه کریس رونالدو، ستاره رئال مادرید، یکی از کم هزینه ترین مقصدهای گردشگری اروپا به شمار می رود. به طور کل، زندگی و گردش در کشور زیبا و جذاب پرتغال، به نسبت مناطق شمالی این قاره، هزینه زیادی نیاز ندارد. هتل ها، هاستل ها و همچنین موزه های پرتغال، همه و همه مقصدهای گردشگری ارزانی را برای مسافران به ارمغان می آورد.

نزدیکی پرتغال به اسپانیا سبب می شود که شما بتوانید با اتوبوس یا پروازهای داخلی ارزان اروپا (ریان ایر)، یکی از ۱۰ مقصد گردشگری مهم دنیا را بازدید کنید.

۴- سئول

t9

فوربس، پایتخت گران کره جنوبی را در فهرست مقصدهای گردشگری ارزان ارائه کرده است که شهری مدرن به شمار می رود اما همچنان، این مقصد مدرن شرق قاره کهن را میتوان، ارزان قیمت سفر کرد. دریافت روادید سئول برای ایرانیان همچون رواید شنگن، کمی سخت است.

۵- بخارست

t10

پایتخت رومانی، هم چون براتیسلاوا، مرکز اسلواکی، یکی از مقصدهای ارزان قیمت اروپا به شمار می رود. صحبت هایی مبنی بر ورود این کشور به فهرست کشورهای پیمان شنگن شده است اما هنوز قطعیتی پیدا نکرده و میتوان به این کشور به راحتی سفر کرد. معماری چند صد ساله بخارست، یکی از ظرفیت های گردشگری فوق العاده این شهر ارزان است که با موزه ها و گالری ها و رستوران های مختلف، همراه شده است.

برای دریافت روادید سفر به رومانی از سفارت رومانی در تهران، اطلاعات لازم را کسب کنید.

۶- آفریقای جنوبی

t11

منطقه ای بسیار دور از ایران، اما به نسبت ظرفیت ها و قابلیت هایی که دارد،‌مقصد ارزانی در قاره سیاه به شمار می رود. پارک ملی Cape Point این کشور را باید فرصتی برای تماشای نزدیک حیات وحش آفریقا دانست که لحظات خاطره انگیزی را برای گردشگران به ارمغان می آورد. با ۳۵ دلار، می توان یک روز در تورهای گردشگری فراموش نشدنی این کشور که با موسیقی محلی و غذاهای آفریقایی و گشت در پارک ملی زیبای کیپ پوینت همراه می شود، شرکت کرد.

فوربس، سفر به این منطقه آفریقا را به عنوان یک باید در فهرست اولویت سفرهای کم هزینه جهانگردان می داند.

۷- یونان

t12

بحران اقتصادی، یکی از عوامل کم هزینه شدن سفر  به یکی از پایتخت های تمدن جهان است. یونان، جایی که اکنون میتوان یکی از مقصدهای ارزان قیمت و رویایی جهان در سال ۲۰۱۷ به شمار آورد، ظرفیت های گردشگری کم هزینه بسیار دارد.

بزرگ ترین جزیره آن یعنی Crete برای کسانی که دنبال گردشگری ارزان هستند، انتخاب ایده آل خواهد بود. رستوران ها و خانه های محلی جنگلی و همچنین ساحلی جزیره کرت، میتواند سفر خوبی را برای ماه عسل زوج های جوان تدارک ببیند.

وقتی به هزینه های سفر به دیگر شهر های یونان مثل آتن و سانتورینی نگاه کنیم، سفر به این مقصد، بسیار مقرون به صرفه است.

۸- پالاوان

t13

نامی ناشناخته برای خیلی ها، اما مقصدی معروف برای عاشقان گردشگری ارزان در کشور جزیره های زیبا: فیلیپین. جایی که طبیعت زیبا و مردمان خونگرم و مسلط به زبان انگلیسی اش، شهره خاص و عام است و یکی ازمقصدهای گردشگری خیلی کم هزینه در قاره کهن به شمار می رود.

یکی از متنوع ترین چشم اندازها در فیلیپین را می توان در Palawan جستجو کرد که فرصت ورزشهای دریایی و جنگل نوردی و صرف غذاهای ملل را با کم ترین هزینه ای که فکرش را بکنید، برایتان به ارمغان می آورد.

درباره فیلیپین، در روزهای آینده در روزیاتو بیشتر خواهیم گفت.

۹- کوینزلند

نام شهری در استرالیا. قاره ای که فاصله زیادی با ایران دارد و یکی از مقصدهای مهاجرت و تحصیل ایرانیان در چند دهه اخیر به شمار می رود. منطقه Burleigh Heads در شهر کوینزلند،‌ یکی از مقصدهای گردشگری معروف کم هزینه دنیا در چند سال اخیر است. استرالیا، معمولا در فهرست مقصدهای گردشگری کم هزینه قرار نمی گیرد،‌ اما افزایش هزینه ها در مقصدهای معروف گردشگری سبب شده تا افرادی که تحمل رنج سفر طولانی را بر خود هموار می کنند، بتوانند به نسبت پولی که می دهند، فرصت های گردشگری هیجانی جذابی را در کشور کانگوروها، تجربه کنند.

شهر ساحلی بورلیگ استرالیا، جایی است که فوربس برای مشتاقان سفر کم هزینه به این قاره پهناور خشک، توصیه میکند.

۱۰-پورتو

t14

یکی از شهرهای دیدنی جنوب اروپا، دهمین مقصد ارزان معرفی شده توسط فوریس است. جایی که دانشگاهش، چند سالی است که با استقبال گسترده دانشجویان بین المللی همراه شده و به نظر می رسد، هزینه های کم برای زندگی و اقامت و تحصیل و فرصت های گردشگری خوب،‌ سبب معروفیت این شهر پرتغال شده باشد.

گر چه دومین شهر بزرگ این کشور است، اما هنوز، به قول تراول بلاگ، مقصد گردشگری کم هزینه قاره سبز است. اگر به پرتغال رفتید، شهری با قدمت ۳ هزار سال را فراموش نکنید که اهالی، حاضرند خانه های خود را به قیمت کم اجاره دهند.

۱۱- ترینیداد و توباگو

t15

ترینیداد و توباگو، جایی که زیاد از آن چیزی نشنیده ایم اما یکی از مقصدهای گردشگری هیجانی، زیبا و کم هزینه در سال ۲۰۱۷ میلادی خواهد بود. جزیره ای کوچک و ارزان که خیلی توریستی نیست و در منطقه کارائیب، برخی عاشقان گردشگری در دریا با کروزهای لوکس، فرصت خوبی خواهد بود. رویای عاشقان گردشگری در دریا، میتواند این کشور کوچک باشد.

۱۲- اسلواکی

t16

همانطور که قبلا گفتیم، پایتخت زیبا و تاریخی این کشور اروپایی، یکی از مقصدهای گردشگری کم هزینه در قاره سبز است. جایی که یک وعده غذا و اقامت در هاستل و خانه های محلی، به ندرت بیش از ۴۰ دلار در روز خواهد بود. آن هم در مرکز اروپا که میتوان با قطار، به وین اتریش رفت و از آنجا با قطار های ۳۰ یورویی، به پراگ زیبا در جمهوری چک سفر کرد.

شهر Trencin اسلواکی، یکی از مقصدهای گردشگری کم هزینه در مرکز اروپا بوده که به واسطه نزدیکی با شهرهای دیگر اروپا، مقصد خوبی خواهد بود.

۱۳- لائوس

t17

فرهنگ زیبا، جذاب و طبیعت رویایی این کشور کوچک آسیایی سبب شده تا در لیست بسیاری از موسسات گردشگران فعال در عرصه سفرهای ارزان، قرار بگیرد. منطقه Luang Prabang لائوس را در نظر داشته باشید.

۱۴- مصر

شهر قاهره، از دیرباز، یکی ازمقصدهای گردشگری اروپایی ها و آمریکایی ها در قاره آفریقا بوده است. مصر، با وجود تنش های سیاسی و اقتصادی و نظامی چند سال اخیر،‌ یک مقصد گردشگری ارزان است و ظرفیت های توریستی خاص خود را دارد. اگر سفر به این کشور برای ایرانیان تسهیل شود، از مقصدهای گردشگری ارزان در شمال آفریقا خواهد بود.

۱۵- بولیوی

کشوری در آمریکای لاتین که یکی از زیباترین چشم اندازهای جهان را در خود جای داده است. فوربس از منطقه Salar de Uyuni به عنوان یکی از بهترین مناطق دنیا برای عکسبرداری یاد می کند. پرتال معروف سفر با بندر، بولیوی گردی را برای عاشقان سفرهای کم هزینه پیشنهاد می کند.

گواتمالا، بلیز و هندوراس، از جمله شهرهای ارزان قیمت جهان است که در فهرست فوربس برای سفرهای ارزان قیمت سال ۲۰۱۷ میلادی معرفی شد. جالب است که بدانید، شهر رنگارنگ تفلیس، پایتخت گرجستان، به عنوان یکی از پیشنهادهای ارزان گردی فوربس در سال جاری میلادی مطرح شده است و به نظر می رسد، طبیعت زیبا و فرصت های گردشگری مقرون به صرفه گرج ها، نه فقط برای ایرانی ها بلکه برای بسیاری از گردشگران جهان، وسوسه انگیز باشد.

* تصویر ابتدایی گفتار مربوط به میدانی زیبا در شهر براتیسلاوا اسلواکی است که یکی از مقصدهای  ارزان گردی در اروپا به شمار می رود.

منبع: forbes
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۳ نظر

ورود

 • فرهاد دی ۱۷, ۱۳۹۵

  من عاشق تفلیس شدم 🙂

 • کامران دی ۱۸, ۱۳۹۵

  لائوس خیلی خوشگله. این معرفی ها ادم رو وسوسه میکنه 🙂 من سال پیش رفته بودم بیشکک. جای قشنگیه و البته ارزون. ایرانی زیاد نبود. براتیسلاوی ها خیلی فقیرن. برای همین منطقه ارزونیه. البته توریست خیلی نداره. اما خوشگله. میشه از اونجا خیلی جاها رفت.

 • کامبیز سلجوقی دی ۲۰, ۱۳۹۵

  پورتو مفته
  من رفتم. از اونجا میشه با قطار رفت بارسلون و مادرید. اما خوب ویزاش سخته