با بهترین و لذیذترین دسرهای فرانسوی آشنا شوید

با بهترین و لذیذترین دسرهای فرانسوی آشنا شوید

فرانسه همیشه در صنعت آشپزی و پخت و پز انواع غذاها و دسرها پیشتاز بوده. این سرزمین بیش از هر کشوری در جهان برای نان های مخصوص، پنیرهای خاص و غذاهایش شهرت دارد.

به دلیل تنوع موجود در دسرهای این کشور در ادامه این نوشته به برخی از معروف ترین آنها پرداخته خواهد شد تا در صورت سفر به این کشور بتوانید انتخاب مناسب تری داشته باشید. در مرور این دسرهای لذیذ با ما همراه باشید:

۱- کرم بروله (Crème brûlée)

1
این دسر که پایه اصلی آن را خردل تشکیل می دهد با لایه های کرانچی از کارمل پر شده و در تمام کشورهای جهان طرفدار دارد اما اصلیت آن به کشور فرانسه باز می گردد و تصور می شود که در سفر به این کشور از جمله بایدهای این سفر باشد.

۲- پرفیتِ رولز (Profiteroles)

2
این رول ها عمدتا از خامه شیرین، خردل و بستنی تشکیل شده اند و روی آنها هم اغلب از شکلات پوشیده شده.

۳- سوفله (Soufflé)

3
این خوراکی هم می تواند بسته به موادی که در داخل آنها به کار گرفته شده، هم به عنوان وعده اصلی و هم دسر مورد استفاده قرار بگیرد. زمانی که بخش پفدار روی آن را با قاشق برداشتید بخش زیرین راحت تر می تواند قسمت شود.

۴- ماکارون (Macarons)

4
این دسر حاوی مربا و کره و نوعی شکلات است که در بین دو بخش کلوچه مانند قرار گرفته. این دسر که در داخل دهان آب می شود در فرانسه تولید و توسط برخی از شیرینی فروشی ها همچون Ladurée به سایر کشورها نیز فرستاده می شود.

۵- پ ا شکلات ( Pain au chocolat)

5
این دسر به عنوان صبحانه، دسر یا میان وعده عصرگاهی سرو می شود. کروسانت موجود در آن مزه بسیار خوبی در هر زمانی از شبانه روز که خورده شود، به آن می دهد.

۶-  تارت تتن (Tarte Tatin)

6
این دسر سنتی معمولا از سیب کارامل دار و شیرینی پفدار تشکیل می شود. نوع معروف آن در هتل Tatin سرو می شود اما نمونه های مشابه آن به سایر نقاط این کشور فرستاده می شود.

۷- کرپ (Crêpe)

8
کرپ نیز همانند سولفه با طعم شیرین یا مزه دار تهیه شود. اگر در صدد آن هستید که آن را امتحان کنید می توانید از انواع گوناگونی که با نوتلا، شکر، کره یا میوه پر شده میل کنید.

۸- مادلین (Madeleines)

9
این کیک های اسفنجی کوچک گاهی با طعم دهنده هایی چون لیمو مزه دار می شوند. این دسر که شبیه صدف است را می توان هم تنها و هم به همراه مربا یا پودر نارگیل میل کرد.

۹- کیک شکلاتی (Éclair au chocolat)

10
این دسر یکی از تردترین دسرهایی است که بهترین انواع آن با شکلات کاستارد پر و روی آن نیز با لایه های شکلات پوشانده شده. ۱۰ برابر از دونات هایی که در آمریکا رواج دارند بهتر است و در تمام نواحی فرانسه نیز یافت می شود.

۱۰- رُل شکلات و پسته (L’escargot chocolat pistache)

11
اگر جرات نمی کنید که escargot سنتی فرانسوی را امتحان کنید، این شیرینی می تواند گزینه مناسبی باشد. ظاهر آن شبیه به حلزون است و از شکلات آب شده و پسته پر شده است.

۱۱- پَقی پِقِست (Paris-Brest)

12
این دسر که به سال های ۱۹۱۰ میلادی باز می گردد، نوعی بستنی است که در میان نوعی شیرینی قرار داده شده.

۱۲- شکلات (Chocolat)

13
بسیاری بر این باورند که می توان شکلات بسیار خوشمزه ای را در فرانسه امتحان کرد. برای خرید آنها بهتر است به مغازه های محلی مراجعه کنید.

۱۳- پتیت فُرز (Petit fours)

14
این دسر خوشمزه و متنوع عمدتا به صورت لایه لایه است و اندازه آن به گونه های است که می توان آن را به اصطلاح رایج یک لقمه کرد.

۱۴-  کلَفوتی (Clafoutis)

15
این دسر عمدتا با آلبالو تهیه می شود. معمولا هم در منطقه Limousin یافت می شود. گردشگرانی که از این منطقه عبور می کنند آن را حتما امتحان می کنند.

۱۵- کوئین اِمَن (Kouign-amann)

16
این شیرینی ترد از خمیر نان، شکر و مقدار فراوانی کره تشکیل شده. مزه کارامل می دهد که توصیه می شود در سفر به فرانسه حتما امتحان شود.

۱۶- تارت لیموی فرانسوی (French lemon tart)

17
این تارت که در فرانسه به tarte au citron هم معروف است، یک نوع شیرینی خامه ای است که در تمام مناطق فرانسه یافت می شود.

۱۷-  کلّی (Canelés)

18
این شیرینی با وانیل مزه دار می شود و با کاستارد نرم و کارامل پر می شود و در منطقه Bordeaux یافت می شود اما در تمام شیرینی فروشی ها و نانوایی های فرانسه یافت می شود.

۱۸- پوقینو لوُنس (Bugnes Lyonnaises)

19
این دسر در اغلب موارد به بال های فرشته نیز معروف است. این خوراکی سنتی اغلب در روزهای قبل از فستیوال Lent خورده می شود اما در تمام سال قابل خریداری است. این دسر از خمیرهای تکه ای که به خوبی سرخ شده تهیه می شود و روی آن پودر شکر پاشیده می شود.

۱۹- ایسپاهان (Ispahan)

20
برخی تصور می کنند که این دسر تنها ماکارون است که تزئین شده اما این دسر بسیار بیش از آن چیزی است که تصور می شود چرا که از نظر اندازه از ماکارون بزرگ تر است و از طعم دهنده هایی چون تمشک، رز و میوه های تازه تهیه می شود.

۲۰- کوگلوف (Kouglof)

21
این کیک در اصل به کشور فرانسه تعلق دارد و بهترین انواع آن نیز در فرانسه یافت می شود. برخی از مواقع در آن تکه های شکلات به کار برده می شود اما در بیشتر مواقع کشمش، بادام و آلبالو در آن دیده می شود.

۲۱- مونت بلانک (Mont Blanc)

22
این دسر که ظاهری شبیه به یک کوه دارد، معمولا بر روی آن خامه و پودر شکر گذاشته می شود.

۲۲- میل فوئی (Mille-feuille)

7
این واژه به معنای هزاران برگ در زبان فرانسه است و از لایه های شیرینی کرمدار تشکیل شده.

۲۳- ماندیا (Mendiants)

27
روی این دسر به طور سنتی با انجیر، فندق، کشمش و بادام وجود دارد. در مواردی هم می توانید پسته یا میوه های خشک و یا دانه برخی از گیاهان را بیابید.

۲۴- کرم کارامل (Crème caramel)

23
پایه اصلی آن را کاستارد نرم و کارامل تشکیل می دهد و بسیار شبیه «کرم بروله» است.

۲۵- موسِ شکلات (Mousse au chocolat)

24
ممکن است به ظاهر سفت به نظر برسد اما بسیار سبک است و گویی از هوا تشکیل شده. تکینیک های به کار گرفته توسط سرآشپزهای معروف فرانسوی این ترکیب را به وجود می آورد.

۲۶- مرنگ (Meringues)

25
این دسر سبک از سفیده های تخم مرغ زده شده به همراه شکر تهیه می شود که با بادام، وانیل یا لیمو مزه دار می شود. برای آنکه نوع سنتی آن را میل کنید به مناطقی مراجعه کنید که با یک قاشق بزرگ سرو می شود.

۲۷-  فلوتانت (Flottante)

26
این دسر از بالا شبیه به مرنگ است که در محلول خامه ای شکل و شیر کاستارد شناور شده.

منبع: thisisinsider
بدون نظر

ورود