بدون نظر
ranimania

تابستان داغ ۹۵ هم در دنیای جامعه اطلاعاتی کشورمان، با اخبار و گزارشات جالبی از دنیای کلاهبرداران اینترنتی و مجرمان سایبر  همراه است که این اطلاعات به طور مرتب در پرتال روزیاتو ارائه می شود. گزارشی که می خوانید، مروری بر داغ ترین خبر ها از دنیای مجرمان اینترنتی ایران است. با ما در این گزارش داغ تابستانی همراه باشید.

سن ارتکاب به جرایم اینترنتی در ایران دایم در حال کاهش است. اگر روزگاری افراد بالای ۳۰ سال به اقدامات مجرمانه در فضای جامعه اطلاعاتی کشور مبادرت می کردند، امروزه افراد ۲۰ سال و حتی زیر ۲۰ سال به این فعالیت ها اقدام می کنند که زنگ خطر را برای امنیتت و حریم خصوصی در فضای جامعه اطلاعاتی ایران به صدا در می آورد. اکنون شمار زیادی از کاربران اینترنت ایرانی، به قولی دهه هفتادی و حتی دهه هشتادی هستند و این مقوله در شبکه اجتماعی محبوب اینستاگرام مشاهده می شود. در این گزارش هم از شیوه های کلاهبرداری دختر ۲۱ ساله خبر داریم و هم شیوه های ارتکاب به رفتار های مجرمانی دیجیتالی پسر خاله های شانزده ساله و هم چنین کلاهبرداری اینترنتی پسری ۱۴ سال از حساب بانکی پدرش!

آری! اگر زمانی دیدید که مجرم اینترنتی در ایران ۱۰ ساله بود، خیلی تعجب نکنید!

سرویس سبک زندگی دیجیتالی پرتال روزیاتو چند ماهی هست که به طور مرتب و دائمی، هر هفته نگاهی دارد به داغ ترین خبر ها و گزارشات مربوط به فعالیت مجرمان سایبر و کلاهبرداران اینترنتی ایران که به صورت رسمی توسط پلیس حفاظت و صیانت از فضای مجازی ایران (فتا) منتشر می شود. هدف اصلی ما در ارائه این اطلاعات، آشنایی مخاطبان گرامی از شیوه های کلاهبرداری و هدایت فعالیت های مجرمانه در فضای مجازی کشورمان هست که متاسفانه ظرف چند سال اخیر به شدت افزایش یافته است.

سالانه هزاران خبر و گزارش از شناسایی و دستگیری مجرمان سایبری ایران که در شبکه های اجتماعی و پیام رسان های اینترنتی فعالیت دارند از طرف پلیس فتا منتشر می شود. بخشی از این اقدامات محرمانه مربوط به کلاهبرداری اینترنتی، سو استفاده از اکانت های بانکی کاربران و نقض حریم خصوصی افراد در شبکه های اجتماعی یا پیام رسان های اینترنتی مانند تلگرام و یاهو و وایبر است. در گزارش این هفته نیز، باز شاهد نقض حریم خصوصی برخی از کاربران در شهر های مختلف کشور در شبکه های اجتماعی و پیام رسان های معروف این روز ها مانند بی تاک و تلگرام هستیم.

اخاذی سایبری پسر ۲۲ ساله

خبر اول این که پسری که در خراسان رضوی قصد داشت با تهدید دختری جوان، از وی اخاذی کند، در دام پلیس فتای استان قرار گرفت. داستان از این قرار بود که فردي شياد که با تهديد به انتشار تصاوير خصوصي يکي از کاربران شبکه هاي اجتماعي قصد اخاذي از وي را داشت توسط پليس فتا خراسان رضوي شناسايي و دستگير شد.

در پي شکايت خانمي جوان مبني بر اخاذي با تهديد به انتشار تصاوير خصوصي اش در شبکه هاي اجتماعي، تيمي از کارشناسان پليس فتا اين فرماندهي وارد عمل شدند. اما کارشناسان پليس فتا پس از بررسي دقيق اظهارات شاکي با يک سري تحقيقات فني در فضاي سايبر متهم را شناسايي و با هماهنگي مقام قضايي دستگير کردند.

متهم که مردي ۲۲ ساله است در مواجهه با مستندات ديجيتالي کشف شده به جرم خود اعتراف و اظهار داشت توسط گوشي مادرم در گروهي با عنوان خريد خانگي عضويت داشت با ترفندي مبني بر ارسال شارژ رايگان مدير گروه را فريب داده و توانستم نسخه اي از شبكه اجتماعي وي را بر روي گوشي خود نصب و با برداشت اطلاعات و تصاوير خصوصي شاکي که در اين گروه عضو بوده با تهديد به انتشار تصاوير خصوصي از وي قصد اخاذي داشتم که شناسايي و دستگير شدم.

توصیه پلیسی: از نگهداري تصاوير شخصي و خانوادگي خود در گوشي هاي تلفن همراه و رايانه خودداري کرده و به هيچ عنوان گوشي خود را در اختيار ديگران قرار ندهند و همواره از کدهاي امنيتي براي جلوگيري از سرکشي افراد غيرمجاز در گوشي هاي خود استفاده کنيد.

دختر ۲۱ ساله، صاحب صفحه جعلی علیه شهروند گیلانی در اینستاگرام

باز هم اینستاگرام در فضای جامعه اطلاعاتی ایران خبر ساز شد.

فردی که در استان گیلان علیه یکی از هموطنان ما صفحه ای در شبکه اجتماعی اینستاگرام راه اندازی کرده بود، دستگیر شد. این بار، یک دختر بیست و یک ساله به عنوان مجرم اینترنتی شناسایی و دستگیر شد.

رئيس پليس فتا فرماندهي انتظامي استان گيلان از شناسايي و دستگيري عامل ايجاد صفحه غير اخلاقي عليه شهروند گيلاني در اينستاگرام خبر داد. داستان از این قرار بود که در پي ارجاع يک فقره پرونده از دادسراي عمومي و انقلاب شهرستان رشت به دادخواهي خانم جوان گيلاني مبني بر ساخت صفحه غير اخلاقي عليه وي در اينستاگرام، موضوع به صورت ويژه در دستورکار پليس فتا قرار گرفت.

با پي جويي هاي فني و پليسي، عامل ايجاد صفحه غير اخلاقي عليه شهروند گيلاني در اينستاگرام شناسايي و با هماهنگي مقام قضايي در رشت دستگير شد .

با توجه به ادله ديجيتال كشف شده، متهم که خانمي ۲۱ ساله اهل و ساکن رشت بود، به بزه انتسابي خود و اينکه با ايجاد صفحه غير اخلاقي و نسبت دادن مطالب ناروا و انتشار مطالب موهن عليه شاکيه در اينستاگرام قصد هتک حيثيت کردن او را داشته اعتراف و انگيزه خود را از اين کار انتقام جويي و تسويه حساب شخصي عنوان کرد که جهت سير مراحل قانوني تحويل دادسراي عمومي و انقلاب شهرستان رشت گرديد.

توصیه پلیسی: همه اطلاعات و رفتار های کاربران ایرانی در اینستاگرام، قابل ردیابی توسط پلیس فتای ایران است.

پسر خاله های ۱۶ ساله، مجرم اینترنتی بودند

به نظر می رسد سن جرایم اینترنتی در ایران روز به روز در حال کاهش است. اگر در مطالب بالا صحبت از دختر و پس رهای بیست ساله یا بیست و دو ساله بود، این بار پسر خاله های شانزده ساله نیشابوری، به عنوان مجرم اینترنتی شناسایی شدند که کلاهبرداری در عرصه بانکداری اینترنتی انجام دادند.

دو نوجوان ۱۶ ساله که به حساب بانکي پسرخاله خود دستبرد اينترنتي زده بودند، توسط پلیس فتا شهرستان نيشابور شناسايي و دستگير شدند. داستان از این قرار بود که در پي شكايت مردي جوان مبني بر برداشت غيرمجاز از حساب بانکي وي به مبلغ هشت ميليون ريال موضوع در دستور كار کارشناسان پليس فتا اين فرماندهي قرار گرفت.

کارشناسان پليس فتا پس از ثبت اظهارات شاکي در تحقيقات فني و تخصصي متوجه شدند طي ۵۰ مرحله، مبالغي از حساب بانکي شاکي تحت عنوان پرداخت قبوض و خريد شارژ و… برداشت شده است.

ماموران اين فرماندهي پس از يک سري تحقيقات فني متهمان را که دو نوجوان شانزده ساله اند را در يکي از مناطق شهر نيشابور شناسايي و با هماهنگي قضايي دستگير کردند.

متهمان که هر دو پسر خاله شاکي اند ضمن قبول بزه انتسابي اظهار داشتند در اعتماد پسرخاله شان جهت خريد يک سري اقلام، کارت بانکي اش را در اختيار ما گذاشت که ما با سوء استفاده از اعتماد وي رمز دوم ايجاد کرديم.

توصیه پلیسی: همواره رمز دوم و رمز اول حساب بانکی خود را مرتب تغییر دهید تا در تور کلاهبرداری بانکداری مجازی قرار نگیرید و از رمز شما سو استفاده نشود.

پسر بچه ۱۴ ساله چطور کلاهبرداری اینترنتی کرد؟

این سوال جالبی هست! چطور یک پسر بچه ۱۴ ساله می  تواند کلاهبرداری اینترنتی بکند؟ پاسخ ساده است! از حساب بانکداری مجازی پدرش!

برای دهه شصتی ها که با نوستالژی هایی چون پلنگ صورتی و بامزی و پرین و شلمان روزگار می گذراندند و عاشق سریال اوشن شنبه شب ها بودند، چیزی به نام اینترنتی و فضای مجازی و کلاهبرداری اینترنتی معنا و مفهومی نداشت!‌اما برای بچه های دهه هشتاد، گویا قضیه کاملا متفاوت است.

اگر در اخبار بالا خبر هایی از مجرمان اینترنتی و کلاهبرداران سایبری ۲۱ ساله و ۲۰ ساله و ۱۶ ساله خبر دیدیم، این بار مجرم اینترنتی ما، یک پسر بچه ۱۴ ساله هست.

داستان از این قرار بود که مردي ۴۵ ساله ساکن شهرستان فسا با مراجعه به پليس فتا اين شهرستان، مدعي برداشت مبلغ حدود ۲ ميليون تومان ظرف ۵ روز از حساب خود به صورت ايترنتي خبر داد  در اين خصوص پرونده قضايي تشکيل و رسيدگي به آن آغاز شد كه با انجام اقدامات فني پليس فتا فرد متهم و عامل برداشت که پسر ۱۴ ساله شاکي است شناسايي شد.

زماني که شاکي پرونده با شوق زياد از کشف پرونده به پليس فتا مراجعه كرد و متوجه شد که عامل برداشت پسر ۱۴ ساله خودش بوده است، در بهت فرو رفت  بررسي هاي انجام شده در اين خصوص نشان داد که اين نوجوان با خريد نرم افزار از يکي از سايت هاي معتبر اينترنتي حساب پدرش را خالي کرده است.

توصیه پلیسی: والدين بايستي در نگهداري رمز و اطلاعات حساب خود دقت و از در اختيار قرار دادن آن اطلاعات به افراد جلوگيري نمايند، تا از بروز اين حوادث در امان باشند.

کلاهبردار اینترنتی در ارومیه شکار شد

کلاهبردار ارومیه ای که ۸۰۰ هزار تومان ناقابل کلاهبرداری اینترنتی کرده بود دستگیر شد. رئيس پليس فتا استان آذربايجان غربي از دستگيري فردي كه از طريق يکي از شبکه هاي اجتماعي اقدام به کلاهبرداري ۸ ميليون ريالي کرده بود ، خبر داد. داستان از این قرار بود که در پي شكايت يکي از شهروندان مبني بر اينكه فردي از طريق اينترنت اقدام به کلاهبرداري از وي کرده است ، بررسي موضوع در دستور كار ماموران پليس فتا قرار گرفت.

در بررسي اوليه مشخص شد؛ فردي از طريق فروشگاه اينترنتي اقدام به فروش کالا کرده و پس از پرداخت مبلغ ۸ ميليون ريال از طرف شاکي ، متهم از تحويل کالاي مورد نظر به بهانه هاي مختلف امتناع مي کند. با بکارگيري روش هاي فني و شگردهاي خاص پليسي ، متهم شناسايي و طي يک عمليات غافلگيرانه توسط پلیس فتا دستگير شد.

کلاهبردار ۳۰ میلیون ریالی شناسایی شد

خبر بعدی این که بار دیگر استان فارس با یک کلاهبردار اینترنتی رو به رو شد. فرمانده انتظامي شهرستان کازرون استان فارس از شناسايي فردي كه اقدام به برداشت غيرمجاز ۳۰ ميليون ريال از حساب يکي از شهروندان كرده بود، خبر داد.

در پي دريافت يك فقره شكايت فردي مبني بر انجام برداشت غيرمجاز به مبلغ ۳۰ميليون ريال از حساب بانكي وي ، مراتب طي تشكيل پرونده اي در دستور كار پليس فتا شهرستان كازرون قرار گرفت  پس از انجام تحقيقات پليسي و تخصصي، متهم شناسايي و براي انجام تحقيقات تكميلي به پليس فتا فراخوانده شد.  متهم پس از مواجه شدن با مستندات و ادله غيرقابل انکار، به جرم انتسابي خود اعتراف كرد.

توصیه پلیسی:   بيشتر سرقت‌هاي اينترنتي به علت اعتماد نابجا به ديگران مي باشد. شهروندان كارت و يا اطلاعات بانكي خود را به راحتي در اختيار ديگران قرار مي دهند، همچنين شماره چهار رقمي که به عنوان رمز اول کارت اختصاص مي­دهيد، به سادگي براي ديگران قابل حدس زدن نباشد، براي نمونه از سال تولد، سال ازدواج يا شماره تلفن خود استفاده نکنيد.

هم کلاسی سابق در  BeeTalk هتک حیثیت می کرد!

در تابستان ۹۵ پلیس فتا خبر های بسیاری از هتک حرمت کاربران ایرانی در نرم افزار های محبوب این روز ها از جمله بی تاک خبر داده بود. باز هم این نرم افزار زرد رنگ در کشورمان دردسر آفرید و این بار در کازرون!

عامل هتک حيثيت در شبکه اجتماعي بي تالک توسط پليس فتا استان خراسان رضوي شناسايي و دستگير شد. داستان از این قرار بود که با دريافت مرجوعه قضائي از سوي دختري جوان مبني بر هتک حيثيت و مزاحمت هاي تلفني از سراسر کشور موضوع در دستور تيمي از کارشناسان پليس فتا قرار گرفت.

در بررسي اظهارات شاکي پرونده که دانشجو مي باشد مشخص شد فردي ناشناس با درج تصوير و شماره تلفن همراه وي در شبکه پيام رسان بي تالک موجب هتک حيثيت و مزاحمت هاي تلفني از سراسر کشور شده است. کارشناسان پليس فتا با يک سري تحقيقات فني در فضاي سايبر متهم را که دوست سابق و هم کلاسي شاکي در دانشگاه مي باشد را شناسايي و به پليس فتا احضار کردند.

هک Gmail، انگیزه فروش اکانت بازی!

یکی از روش های جالب هک پست الکترونیک کاربران، از طریق فروش اکانت بازی هست! خبر دار شدیم که با پيگيري ماموران پليس فتا استان سيستان و بلوچستان ، فردي که با هک جيميل يکي از شهروندان اقدام به سوء استفاده از اکانت بازي وي کرده بود، شناسايي و دستگير شد.

جوانی به اين پليس مراجعه و از هک جيميل شخصي اش توسط فرد ناشناسي شکايت کرد که کاراگاهان پليس بررسي موضوع را در دستور کار خود قر ار دادند.   با انجام اقدامات فني توسط تيم هاي تخصصي مشخص شد، خريدار گوشي تلفن همراه شاکي از اطلاعات موجود در آن سوء استفاده کرده و موفق به هک جيميل وي شده است .

اگر سایت تجاری دارید، مطلع باشید

  • استفاده از SSL را فراموش نکنید.
  • اطلاعات مشتریان را برای مدت طولانی نگهداری نکنید .
  • هیچ دلیلی ندارد که اطلاعات حساس افراد مثل اطلاعات اطلاعات کارت اعتباری آنها و یا آدرس شخصی آنها را بر روی سرور ذخیره نگهداری کنید.
  • مطمئن شوید که همه کارمندان، دوره های آزمایشی امنیت را سپری کنند .

مدیر سایت همسریابی غیر مجاز دستگیر شد

فردی که با تحصیلات دوم راهنمایی، خود را در اینترنت دکترای فلسفه معرفی می کرد و اقدام به اغفال دختران نوجوان می کرد، شناسایی و دستگیر شد. داستان از این قرار بود که دختري نوجوان با مراجعه به پليس فتا استان فارس، مدعي شد مدتي پيش در سايت همسريابي با فردي به هويت دکتر “الف . م” آشنا شدم که اين شخص با مهندسي اجتماعي قوي اعتمادم را جلب كرد، به طوري که عکس و فيلم هاي شخصي خودم را براي وي ارسال مي کردم.

اين فرد پس از مدتي به قصد اخاذي شروع به تهديد به انتشار عکس ها اين دختر نوجوان مي كند كه بلافاصله پرونده در اين خصوص تشكيل و موضوع در دستور کار کارشناسان اين پليس فتا قرار گرفت.

با انجام اقدامات فني ماموران موفق شدند متهم را دستگير و در بررسي هاي به عمل آمده مشخص شد که اين فرد در شبکه هاي اجتماعي خود را دکتراي فلسفه معرفي كردته در حالي که تحصيلات واقعي وي سوم راهنمايي مي باشد.

اين فرد شياد، از اين طريق پس از جلب اطمينان مخاطبين خود، اقدام به تهيه عکس و فيلم از آن ها مي كرد و اين اقدامات منتهي به تهديد و اخاذي از اين افراد مي شد. متهم در برخي سايت هاي تبليغاتي اقدام به درج آگهي تحت عنوان “مشاوره و تهيه پايان نامه، مقاله، پروپوزال و …” کرده که پس از دريافت وجه از کاربران اقدام به ارسال مقاله هايي فاقد بار علمي و کيفيت نامطلوب مي كرد.

توصیه پلیسی: قربانیان شبکه هاي اجتماعي اکثرا دختران نوجوان با احساسات و عواطف بالا هستند. مهمترين عامل موثر در اين اتفاقات عدم وجود ارتباط مثبت، مفيد و موثر والدين با فرزندان است که نياز است والدين از شناسايي تيپ شخصيتي فرزندان خود و نحوه برخورد با آنان را از طريق مراکز مشاوره آموزش ببينند و در استفاده از فضاي مجازي و بخصوص آسيب هاي شبکه هاي اجتماعي آگاهي لازم را داشته باشند

برداشت پسر از حساب پدر دوستش!

نوجواني که با سوء استفاده از اطلاعات کارت بانکي پدر دوستش اقدام به برداشت غير مجاز مبلغ ۲۵ ميليون ريال کرده بود ،در زاهدان شناسايي و دستگير شد. شهروندي به اين پليس مراجعه و با طرح شکايت از کسر مبلغي بالغ بر ۲۵ ميليون ريال از حساب خود خبر داد که در پي آن پرونده تشکيل و تيم اقتصادي اين پليس وارد عمل شدند. اين مقام انتظامي ادامه داد : با بررسي هاي بيشتر و انجام اقدامات تخصصي مشخص شد مبالغ برداشتي صرف پرداخت قبوض آب و برق و خريد شارژ شده که در نهايت متهم شناسايي و به اين پليس احضار شد.

گفته شده که متهم از دوستان پسر شاکي بود در تحقيقات تخصصي پليس بيان کرد که مدتي پيش با استفاده از کارت بانکي پدر دوستش اقدام به خريد شارژ براي وي مي کند و سو استفاده اقدام به فعالسازي رمز دوم کارت کرده و به صورت اينترنتي و بدون اطلاع شاکي اقدام به خريد ي کرده است.

عامل برداشت غیر مجاز در چابهار شکار شد

عامل برداشت غير مجاز اينترنتي توسط پليس فتا چابهار انجام شد.

در پي مرجوعه قضايي به پليس فتا مبني بربرداشت غير مجاز اينترنتي رسيدگي به پرونده دردستور کار کارشناسان پليس فتا قرار گرفت.شاکي پرونده اعلام داشت که زماني که به بانک جهت دريافت وجه نقد مراجعه کردم متوجه شدم که از حساب بانکي ام مبالغي به صورت غير مجاز برداشت شده است. پس از ثبت اظهارات شاکي توسط پليس فتا ، کارشناسان در تحقيقات فني و تخصصي خودو کنترل تراکنش هاي بانکي متوجه شدند که مبالغي از حساب بانکي شاکي تحت عنوان پرداخت قبوض و خريد شارژ برداشت شده است. پس از تحقيقات فني گسترده عامل برداشت غير مجاز شناسايي و با هماهنگي لازم نامبرده دستگير وجهت بررسي بيشتر موضوع به پليس فتا منتقل شد .

اینستاگرام در فسا هم خبر ساز شد

خبر آخر این که فردي که با انتشار اکاذيب در شبکه هاي اجتماعي تلفن همراه اقدام به هتک حيثيت دختر جوان در آن شهرستان كرده بود، خبر داد. دختر ۳۰ ساله با مراجعه به پليس فتا شهرستان فسا، اعلام كرد که شخصي ناشناس با انتشار اکاذيب عليه ايشان در شبکه اجتماعي اينستا گرام موجب هتک حيثيت وي در محيط کارش شده است.

اين دختر که در يکي از فروشگاه هاي بزرگ در شهرستان فسا مشغول به کار بوده است از طريق صفحه اينستا گرام فروشگاه که بازديد کنندگان زيادي داشته است مورد هتک حيثيت واقع مي شود.  کارشناسان پليس فتا از طريق اقدامات فني و اخذ ادله غير قابل انکار از متهم وي را شناسايي كردند و مشخص شد وي قبلا خواستگار شاکي بوده که پس از شنديدن جواب منفي اقدام به اين عمل زشت با استفاده از شبکه هاي اجتماعي كرده با تصور اينکه شناسايي وي امکان پذير نمي باشد.

داستان خبر های جنجالی مربوط به کلاهبرداران اینترنتی و مجرمان سایبر، هم چنان ادامه دارد ما در طول هفته، داغ ترین خبر ها از شیوه های انجام فعالیت های مجرمانه را به اطلاع کاربران گرامی می رسانیم.

ranimania
بدون نظر

ورود