آموزش مجازی؛ از «آلیسون» تا «خان آکادمی» [قسمت دوم]

گزارش روزیاتو از برترین های آموزش آنلاین

آموزش مجازی؛ از «آلیسون» تا «خان آکادمی» [قسمت دوم]

اگر خواننده مطالب سرویس علمی روزیاتو باشید، به معرفی ظرفیت های آموزش مجازی دو قطب علمی جهان یعنی دانشگاه MIT و دانشگاه هاروارد پرداختیم. علاوه بر این ها، معرفی برترین های آموزش مجازی در سرزمین دیجیتال را که شامل درگاه هایی مانند یودمی و کورسرا و openlearning بود، در قسمت اول، مورد بحث و بررسی قرار دادیم.

در قسمت نخست، به این موضوع اشاره شد که آموزش مجازی، یکی از مهم ترین کارکردهای فضای دیجیتال در روزگار امروزی بوده و وقت و هزینه میلیون ها نفر از کاربران جامعه اطلاعاتی دنیا، به مقوله یادگیری اینترنتی مستمر ارتباط دارد.

در واقع صنعت آموزش مجازی، یکی از صنایع پیشرو و در حال رشد دنیا بوده که به نظر می رسد توانسته فرصت های گوناگونی کارآفرینی دیجیتالی را برای دنیای دور کارها (FREELANCER) فراهم کند. یعنی شما، چه به عنوان دانشجوی این صنعت و چه به عنوان ارائه دهنده محتوای دیجیتالی و چه به عنوان استاد و مربی فعال باشید، این صنعت برای شما فرصت آفرین است.

از طرفی، سبک زندگی دیجیتالی اینستا و فیس بوک زده امروز خیلی ها را، یادگیری مجازی حرفه ای می تواند تغییر دهد و فرصت های مختلف علمی و شغلی را برایشان به ارمغان آورد.

در کشور ما نیز همان طور که در گفتاری اشاره کردیم، ده ها دانشگاه و موسسه آموزش عالی مجوز دار، نسبت به تربیت دانشجو در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دوره های مجازی مشغول بوده و اکنون هزاران دانش آموخته ایرانی، از دانشگاه های مجازی فارغ التحصیل شده اند.

k3
خان آکادمی، یکی از معروف ترین سایت های اموزش مجازی رایگان در اینترنت

به نظر می رسد که روند پذیرش و تربیت دانشجو در بسیاری از رشته های تحصیلی در دانشگاه ها جهان به سمت سیستم آموزش مجازی در حال تغییر  است و باید از این ظرفیت ها به خوبی استفاده نمود.

در گفتار امروز، به معرفی شماری دیگر از برترین های آموزش مجازی می پردازیم  که یکی از آنها، سایت آموزش مجازی موفق هندی به نام خان آکادمی است. ابتدا، ویدیویی از اظهارات یکی از بزرگان آموزش آنلاین که کارآفرینی هندی است را تماشا کنید.

 صنعت آموزش مجازی: صنعت فرصت آفرین و کارآفرین

k6
ایندکس سایت آموزش مجازی دانشگاه هاروارد که حتی مقطع ارشد هم تدریس می کند

اگر به دنبال کسب و کار جالب و هیجانی در فضای مجازی هستید، دنیای اپ ها می تواند شما را به مقوله آموزش مجازی سوق دهد. حتما برخی از مارکت های فروش اپ در ایران و سایر کشورها را مشاهده کردید که نرم افزارهای APP آموزشی حتی معمولی، توانسته اند با نیاز سنجی خوب مخاطبان، درآمدهای میلیونی کسب کنند.

این، فرصت را باید قدر دانست و بستری برای درآمد زایی دیجیتالی در ان ایجاد کرد. قبلا هم گفتیم که در دنیای مجازی، مهم نیست که شما خیاط هستید یا آشپز یا نقاش یا حتی طراح نقشه های صنعتی و حتی مربی ورزش. هر مهارتی دارید را می توان در دنیای فریلنسرها و اپ ها، فرصت آفرین کرد و به پول تبدیل نمود.

k7
ایندکس سایت آموزش مجازی ۲۳۰۰ کورس در دانشگاه MIT

آموزش مجازی یکی از آنهاست. موزش آنلاین، یکی از بهترین فرصت­ها برای یادگیری مستمر و استفاده بهینه از زمان­هایی است که در اینترنت مشغول به پرسه زدن هستیم و جز دنیای لایک و کامنت و هشتگ­ها، فایده خاصی نصیب ما نمی­شود.

u2
خان آکادمی و EDX از جمله درگاه های معروف آموزش مجازی رایگان و غیر رایگان اینترنت هستند

چه خوب است اگر مدت زمانی که در اینترنت هستیم را زمان بندی کرده و بخشی از ان را برای کسب اطلاعات حرفه­ای و آکادمیک اختصاص دهیم که ظرفیت­های فرصت آفرین برای ما ایجاد خواهد کرد.

U3
دانشگاه ام آی تی و دانشگاه هاروارد، بخش آموزش مجازی بسیار معتبری دارند که برای علاقمندان به دریافت مدرک رسمی جهت تقویت رزومه، توصیه می شود

در روزهای قبل، به معرفی برخی از برترین درگاه­های آموزش مجازی حرفه­ای در اینترنت پرداختیم. وب­سایت­هایی مانند یودمی، دانشگاه هاروارد و MIT، از جمله معتبر ترین مراکز آموزش مجازی بوده که هر سال با استقبال میلیون­ها کاربر اینترنت مواجه می­شود.

u1
یودمی و کورسرا، یکی از برترین درگاه های آموزش مجازی هستند که میلیون ها مخاطب در سراسر جهان دارد

در این درگاه­ها، هزاران کورس در زمینه­های مختلف ارائه شده است که موارد رایگان و پولی و هم­چنین دوره­هایی که به مدارک حرفه­ای و عالی و حتی کارشناسی ارشد منتهی می­شود، در دسترس مخاطبان درس خواندن آنلاین است.

یادگیری مجازی، بخشی از ظرفیت­های فزاینده کارآفرینی دیجیتالی بوده که مخاطبان بسیاری داشته و توصیه می­کنیم که اگر برنامه نویس و اپ نویس هستید، در این زمینه فرصت­های خوبی برایتان وجود دارد که در آمد زا خواهد بود.

اما اگر خواستار تحصیل به زبان انگلیسی هستید و برای تقویت رزومه تحصیلی خود، نیازمند مدارک صلاحیت حرفه­ای از دانشگاه­های معتبر هستید، درگاه­های زیر را پیشنهاد می­کنیم که برای ثبت نام در کورس­ها، از سیستم پرداخت مجازی شرکت های صادر کننده کارت های اعتباری ارزی استفاده نمایید.

سرزمین آکادمیک

k14

مقصد اول سایت گردی امروز ما، سرزمین آکادمیک است. سایتی که از اسمش مشخص است که به موضوعات دانشگاهی می پردازد.

سرزمین آکادمیک، یکی از درگاه­های فعال در زمینه آموزش آنلاین است که مخاطبان بسیار دارد. وب­سایت HULU از جمله سایت­های فعال در این زمینه بود که در ACADEMIC EARTH، قابلیت­های خوبی در اختیارتان قرار گرفته است. این وب­سایت، توانسته مجموعه­های رایگان و متنوعی از سخنرانی­های علمی و کلاس­های دانشگاهی را از دانشگاه­های متنوع را جمع آوری کند.

این درگاه تلاش دارد تا برای هر کاربر، پیشنهادات خوبی را ارائه کند و به نظر می­رسد که روش متفاوتی را به نسبت دیگر درگاه­ها در این زمینه در پیش گرفته است.

در این وب­سایت، ۲۳۲ کورس از دانشگاه ماساچوست، ۱۶۱ کورس از دانشگاه استانفورد و ۶۴ کورس از دانشگاه معتبر برکلی در اختیار مخاطبان قرار دارد. همه این کورس­ها به صورت رایگان در اختیار شما قرار دارد.

U4

۸ موضوع اصلی در این سایت ارائه شده است که دارای زیر مجموعه­های گوناگونی است:

 • هنر و طراحی که معماری و سینما و تئاتر و گرافیک از جمله زیر شاخه­ های آن است.
 • کسب و کار که حسابداری و کارآفرینی و مدیریت و بازاریابی از جمله زیر شاخه­ های آن است.
 • مهندسی که شیمی و مهندسی برق و مکانیک از جمله زیر شاخه­ های آن است.
 • علوم انسانی که ارتباطات و تاریخ و فلسفه و ادبیات از جمله زیر گروه­ های آن است.
 • علوم دارویی که دندانپزشکی و پرستاری و تغذیه از زیر شاخه­ های ان است.
 • علوم که شیمی و رایانه و علوم محیط زیست از زیر شاخه ­های آن است.
 • علوم اجتماعی که زیر شاخه­هایی از جمله اقتصاد و آموزش و انسان شناسی دارد.
 • آمادگی جهت شرکت در آزمون­های بین المللی مانند GMAT, ACT, LSAT, SAT از بخش­های آموزشی وب­سایت است.
U5
بیش از ۲۰۰ کورس در قسمت BUSINESS سایت AcademicEarth ارائه شده است

دانشگاه­های مختلفی با این وب­سایت همکاری دارند. گفتنی است، این مجموعه در سال ۲۰۰۸ میلادی با حمایت برخی از برند­گان جایزه پولیتزر راه اندازی شد و اکنون توسط CMN اداره می­شود.

برای استفاده از این سایت،‌ در صورتی که با پرسشی مواجه شدید، مراتب را از طریق صفحه فیسبوک مجموعه سوال کنید.

دنیای آی تونز

k15

اپل، از معروف­ترین شرکت­های دنیای دیجیتال، اکنون یکی از مارکت­های فعال در زمینه آموزش انلاین بوده و به نظر می­رسد بخشی از مخاطبان بزرگ­ترین مارکت خدمات اپلیکیشنی دنیا، از ظرفیت­های تولید محتوای اپل استفاده می­کنند. همه قابلیت­های اپل رایگان نیست ولی حجم بالایی از منابع و مدیا از طریق برنامه آی تونز در دسترس خواهد بود.

k16

برخی از مدارس از برنامه iTunes U برای ساخت محتوا جهت دانش آموزان خود از این مارکت بهره می برند. برخی از محتواهای ارائه شده رایگان و برخی نیز با پرداخت مجازی در اختیار مخاطب قرار می­­گیرد. حتما می­دانید که کلیه اپ­های موجود در اپ استور و گوگل پلی، توسط سیستم پرداخت مجازی  در دسترس شما است.

برای آگاهی از نرم افزار­هایی که در این درگاه ارائه شده است، به قسمت BOOKS مراجعه کنید.

تلاش کنید تا از ظرفیت­های علمی و کسب و کار ارائه شده در اپل استور برای ارتقای قابلیت های علمی  و سبک زندگی خود بهره بگیرید.

همچنین با دنیای اپ ها،  می توانید با پرداخت ۹۹ دلار، یکی از developer های اپ استور شده و اپ های اموزشی خود را عرضه و به فروش برسانید.

انقلاب تکست بوک

وب­سایت دیگری که باید به آن اشاره کنیم، درگاه Textbook Revolution توسط خود دانشجویان اداره می­شود و کتاب­های رایگان بسیاری در آن موجود است. هر چند که طراحی ضعیفی دارد، اما برنامه­های آموزشی متنوع و کتاب های الکترونیکی خوبی را در اختیار شما قرار می­دهد.

به هر حال، برای دانشجویایی که در زمینه­های مختلف نیازمند جزوه علمی خوب به زبان انگلیسی هستند، این یکی از درگاه­های مطلوب است.

فهرست کورس­ها مدام در حال تکمیل شدن است و دانلود، رایگان خواهد بود.

خان آکادمی: انقلاب سلمان خان در آموزش مجازی

k8
بیش از ۸ میلیون صفحه ایندکس شده در گوگل درباره Khan Academy

یکی از معروف ترین سایت های آموزش مجازی را باید سایت خان آکادمی دانست که البته برای کاربران ایرانی نامی شناخته شده نیست. بیش از ۸ میلیون صفحه ایندکس شده در گوگل درباره این جادوی اینترنتی سلمان خان، جوان کارآفرین هندی، نشان دهنده بخشی از قابلیت های این درگاه آموزشی به شمار می رود.

هند، پایتخت فریلنسرهای آسیا و یکی از کشورهای صادر کننده نیروی متخصص فاوا در جهان است که در زمینه استارت آپ های دیجیتالی، از جمله کشورهای پیشرو به شمار می آیند. رهبری غول نرم افزار جهان (مایکروسافت) را امروزه یک هندی (ساتیا نادلا) بر عهده دارد .

خان آکادمی نیز یکی از بهترین پلتفرم­های آموزش آنلاین به شمار می­رود. دوره­ها و درس­هایی متنوعی که خواسته های کاربران از سطوح مبتدی و تحصیلات ابتدایی تا سطوح پیشرفته و سطوح دانشگاهی را در بر می گیرد، همراه با یک رابط کاربری تعاملی در این وبسایت قرار داده شده است.

k5

سلمان خان، این وب­سایت را راه اندازی کرد تا دسترسی همه افراد به کورس­های آنلاین فراهم شد.

k4

شعار آن: آموزش به هر کس، هر کجا است و آموزش های رایگانش، مخاطبان بسیار دارد.

آکادمی خان سازمانی آموزشی است که وب‌گاهی با همین نام دارد و هدف اصلی این سازمان، «ارائه امکانات آموزشی با کیفیت و استاندارد بالا، به هرکس و در هر کجا» بیان شده است.

k13
محیط آموزش مجازی سایت خان آکادمی

این سازمان غیرانتفاعی در سال ۲۰۰۶ به دست سلمان خان، آمریکایی-بنگلادشی تبار که خود دانش‌آموخته مؤسسه فناوری ماساچوست (MIT) است بنیان نهاده شد.

در وب‌گاه این سازمان بیش از ۷۰۰ دوره آموزشی دربارهٔ ریاضیات، فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی، اقتصاد، تاریخ، پزشکی و… به رایگان ارائه شده است که در وب‌گاه یوتیوب نیز قابل دستیابی است. همچنین آکادمی خان پخش ویدیو های فارسی را از سال ۲۰۱۳ شروع کرده است.

k10
ستایس بیل گیتس از جادوی نوآورانه آموزشی سلمان خان در KhanAcademy

در این آکادمی هیچ قاعده‌ای برای کارمندان وجود ندارد و هیچ راهی برای ورود به بازار بورس نیز نخواهد داشت. هزینه‌های آن از سوی افراد بشردوستانه تامین می‌شود و هیچ سرمایه‌گذاری نیز در آن انجام نشده است.

در واقع رویکرد دوستانه و بیان ساده سلمان خان به نحوی است که کودکان و بزرگسالان درسرتاسر جهان را مشتاق می‌کند تا راه خویش را بیابند. خان می‌گوید: در ابتدا می اندیشیدم که یوتیوب تنها مکانی است که در آن شیرین‌کاری سگ‌های خانگی را در معرض نمایش دیگران قرار می‌دهند.

k11
سلمان خان، منتخب فوریس

این در حالی است که ویدیوهای وی ماهانه پذیرای بیش از ۳ میلیون کاربر است. وی می‌افزاید: می‌توانستم از همان ابتدا کسب‌وکار پرسودی راه بیندازم که قابلیت سرمایه‌گذاری نیز داشته باشد، اما هم‌اکنون می‌بینیم که چندین سرمایه‌گذار دارم که یکی از آنها گوگل است.

k9
حمایت سازمان خیریه گوگل از خان آکادمی

شاید در آن صورت نیز به یک میلیارد نفر دسترسی پیدا می‌کردم، اما این کار حداقل ۵۰ سال طول می‌کشید. جالب است بدانید که مجله تایم در سال جاری در فهرست صدتایی تاثیرگذارترین افراد، سلمان خان را در مقام چهارم جای داده است و افرادی چون بیل گیتس و شرکت گوگل از سلمان خان و ایده آموزشی ‌اش پشتیبانی مالی می‌کنند.

شرکت گوگل تاکنون ۲ میلیون دلار به آکادمی‌خان کمک کرده و پس از آن نیز بیل گیتس ۴ میلیون دلار برای آنها حواله کرده است.

k12

نطق سال ۲۰۱۱ میلادی سلمان خان را درباره انقلاب آموزش مجازی در TED دنبال کنید.

اپ سلمان خان را در اپ استور رایگان دانلود کنید که ۱۶۴ مگابایت حجم دارد و در گوگل پلی نیز در دسترس است. درباره سلمان خان در آینده بیشتر خواهیم گفت.

 فرهنگ کورس­های انلاین  k17

این وبسایت به طور رایگان بیش از ۱۳۰۰ ویدیو، سخنرانی و پادکست از دانشگاه های مختلف جهان را دارد. بسیاری از منابع آموزشی دانشگاه­های جهان که فقط در وبسایت اختصاصی آنها و برای دانشجو های همان دانشگاه هستند در این وبسایت به طور رایگان در دسترس است.

دسته بندی های مختلفی نیز برای این درس­ها و دور­ه­ها قرار داده شده است که کاربر به کمک آن می­تواند براحتی درس مورد نظر خود را بیابد. در واقع به ­جای انکه برای یافتن درس خاصی وب سایت های دانشگاه­ها را یکی یکی چک کنید .بصورت جامع می­توانید همه دوره­ها و درس­ها را در این وبسایت مشاهده کنید.

دنیای جالب EDX

یک سایت فوق العاده دیگر برای آموزش آنلاین edX است.. edX دوره های زیادی را در طیف وسیعی از موضوعات در بر دارد.

k18

استفاده از این پرتال نیز توصیه می شود که دنیای وسیعی از موضوعات رایگان و غیر رایگان است.

وب­سایت معروف دنیای آموزش مجازی آلیسون

k19برخلاف وب سایت­های بالا، Alison برای برخی از دوره ها گواهینامه پایان دوره معتبر برای کاربر صادر می­کند.۸ میلیون نفر مخاطب این سایت در چند سال اخیر بوده و به نظر می رسد همچون خان آکادمی، یکی از قطب های آموزشی مجازی باشد. اما برخی از خدماتش غیر رایگان است.

k20

این وب سایت نیز بصورت رایگان دوره آنلاین برگزار می­نماید. اکثر دوره های Alison در دسته های کسب و کار، تکنولوژی و سلامت قرار می گیرند همچنین دوره هایی در زمینه آموزش زبان در این درگاه وجود دارد. این سایت ایرلندی که همچون ریان ایر ایرلندی ها، شهرت زیادی دارد، در سال ۲۰۰۷ میلادی راه اندازی شد.

k21

دوره هایی که در این سایت معروف به دریافت مدرک منتهی می شود را در این بخش ملاحظه کنید. برای آشنایی با کارکرد پرتال از این لینک استفاده نمایید.

سیستم آموزش مجازی استانفورد

k22

این وبسایت متعلق به دانشگاه استنفورد دوره های آنلاین بسیار با کیفیتی را برگزار می­­نماید. دوره­ها برخلاف وبسایت های دیگر که از دانشگاه ها و منابع مختلفی بودند، همگی متعلق به دانشگاه استفورد هستند.  کورس­های مختلفی که در سایت دانشگاه مطرح استنفورد ارایه شده است، طیف گسترده­ای از عناوین را شامل می­شود.

اگر علاقمند هستید تا پای درس برترین اساتید آمریکای شمالی به خصوص در عرصه های فنی و مهندسی نشسته و مطالب جدید را گوش کنید،‌به شما توصیه میکنیم که حتما از کلاس های آموزش مجازی رایگان و یا غیر رایگان استانفوردی ها استفاده کنید.

سخنرانی تاریخی استیو جایز (رهبر فقید اپل) در دانشگاه استانفورد آمریکا را در ویدیوی زیر مشاهده کنید که نکات آموزنده بسیاری دارد.

در ادامه لیست ۹ درگاه برتر در زمینه آموزش آنلاین را مشاهده می­کنیم:

چند نکته برای آموزش آنلاین

۱- آموزش آنلاین برای کورس­های صلاحیت حرفه­ای مانند مدیریت پروژه (PMI) و مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای (NEBOSH) و امثالهم برای اپلای شغلی بین المللی توصیه می­شود.

u6
سایت NEBOSH برای علاقمندان به موضوع زیست محیطی و مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای (OHSAS) دوره های بین المللی ارائه می کند

۲- جهت اطلاع دانشجویان ارشد و دکترا، برای تقویت رزومه آکادمیک خود جهت دریافت بورس تحصیلی، از دوره های اموزش مجازی  حرفه ای از سایت های معتبر ارائه شده استفاده کنید.

۳- کورس­هایی که به صدور مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد  منتهی می­شوند را با وزارت علوم ایران چک کنید. چرا که معمولا ارزشیابی تحصیلی و معادلسازی نخواهند شد.

۴- دریافت مدرک و گواهی پایان دوره ­های کوتاه مدت یا بلند مدت از سیستم آموزش مجازی دانشگاه­های مطرح دنیا، تقویت کننده رزومه تحصیلی و آکادمیک شما خواهد بود.

۵- تداوم آموزش و یادگیری مستمر، رمز ارتقای اثر بخشی سبک زندگی دیجیتالی بوده و فرصت آفرین است.

۶- برای ثبت نام در دوره های آموزش انلاین که نیاز به کارت اعتباری ارزی بین المللی جهت پرداخت هزینه دوره را دارید، از درگاه های رسمی پرداخت آنلاین داخلی استفاده کنید. توجه داشته باشید که این درگاه ها، نشان اعتماد الکترونیکی وزارت صنایع (ENAMAD) را در اختیار داشته باشند.

۷- اگر صادر کننده مدرک دوره هایی که با موفقیت طی کردید، محدودیتی در ارسال مدرک به ایران داشت، آدرس ثانی در کشوری دیگر معرفی کنید تا مدرک به آنجا پست و سپش برای شما ارسال شود.

۸- شرکت در دوره های آموزش مجازی استانفورد،‌ هاروارد و برخی از دوره های مطرح OPENLEARNING می تواند شانس شما را برای دریافت ادمیشن از دانشگاه های مختلف دنیا افزایش دهد.

آیا تا کنون در دوره های آموزش مجازی بین المللی شرکت داشته اید؟

منبع: KHANACADEMY ، HARVARD ، alison
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۷ نظر

ورود

 • سینا دی ۱۴, ۱۳۹۶

  آقای زمانی مطالبتون فوق‌العاد‌ست

 • محسن دی ۱۶, ۱۳۹۶

  سلام
  سپاس از مطالب بسیار خوبتون و تمام زحماتی که کشیدید.

 • سینا دی ۱۶, ۱۳۹۶

  سلام. می‌خواستم بگم خیلی خوب میشد اگر امکانش هست در مورد بازار کار جهانی این رشته‌هایی که در سایت‌ها فوق وجود داره هم مطالبی قرار بدین. مثلا امکانش هست با دریافت مدرک از این دوره‌ها در شرکت‌های خارجی کار کرد؟

  • علی زمانی دی ۱۷, ۱۳۹۶

   سلام
   ممنون از نظرات شما
   بله. امکان کار و حتی اپلای برای دانشگاه های مختلف با دریافت مدارک تخصصی از دوره ای انلاین ارائه شده توسط مراکز معتبر جهانی امکان پذیر است

   • سینا دی ۱۷, ۱۳۹۶

    سلام. ممنون از پاسختون ?
    خیلی برام جالب بود که امکان اپلای برای دانشگاه‌ها هم هست. درخواست میکنم اگر امکانش هست در این زمینه هم در سلسله مطالبی که برای تحصیل منتشر کردین، اطلاعاتی قرار بدین. ممنون ?

 • Ghasam آبان ۹, ۱۳۹۹

  سلام برای من امروز ایمیلی اومده از اکادمی مهارت اموزی مجازی آلیسون درواقع میخوام بدونم چ نوع اموزش هایی دارن چ باید انجام بدم؟؟؟؟