باورهای اشتباه در مورد دکوراسیون خانه که باید فراموششان کنید

باورهای اشتباه در مورد دکوراسیون خانه که باید فراموششان کنید

دکوراسیون داخلی خانه از جمله بارزترین نمادهای سلیقه ساکنین آن است. افراد هر خانه با انتخاب مبلمان، رنگ و وسایل تزئینی تا حدی سلیقه خود را به نمایش عموم می گذارند. از این رو، بهتر است که این امر با ظرافت و دقت فراوانی انجام پذیرد.

اما در همین راستا بد نیست اشاره کنیم که در گذشته کلیشه های رایجی در رابطه با چیدمان خانه وجود داشت که دیگر وقتش رسیده تا آن ها را به طور کامل به دست فراموشی بسپاریم و با جریان مدهای دکوراسیونی حرکت کرده و به‌روز باشیم. برای آشنایی با این موارد در ادامه با روزیاتو همراه باشید.

کلیشه ۱: سِت بودن مبل و صندلی ها

در گذشته اصرار بر این بود که حتما مبل ها با صندلی های و میز و کمد یکدست و ست باشند. مثلا اگر پایه های مبلمان سفید بود، حتما باید میز پیش‌دستی هم سفید انتخاب شود. اما در زندگی مدرن امروز، این قوانین و ضرورت ها دیگر مصداقی ندارند و شما می توانید مبل و صندلی های کاملا متفاوت از هم بخرید و به سلیقه شخصی خود در کنار هم بچینید.

پرهیز از این کلیشه چندین سال است که رواج یافته و اگر اخیرا به بازارهای مبل و صندلی سر زده باشید، متوجه می شوید که مبل ها دیگر همچون گذشته یکدست نیستند. به طور مثال در یک ست هفت نفره، هر صندلی طرح و رنگ ویژه خود را دارد و لزوما از یک پارچه، رنگ یا طرح در آن ها استفاده نشده است. یا مثلا در اطراف میزهای ناهارخوری کنونی یک نیمکت، صندلی بلند، چهارپایه یا مبل راحتی را می توانید مشاهده کنید.

مزیت مد جدید در این است که با خیال آسوده می توانید هر آنچه دوست دارید را خریداری کنید و دیگر لازم نیست نگران ست بودن آن با دیگر وسایل خانه باشید.

کلیشه ۲: خریداری سرویس خواب کامل

همچون قدیم لازم نیست برای اتاق خواب خود یک سرویس کامل خریداری کنید. یک تخت خریده و به جای پاتختی ها، از میزهای مدرن و متفاوت بهره بگیرید. یا میزتوالت خود را به سبکی متفاوت انتخاب کنید. با بهره گرفتن از وسایل گوناگون، می توانید بر زیبایی هر چه بیشتر اتاق خود بیفزایید.

کلیشه ۳: سفید نبودن دیوارها

در بسیاری از خانه های قدیمی می بینیم که دیوارها به رنگ های خنثی همانند بژ، کرم، نباتی یا رنگ های ملایمی همچون آبی‌، فیروزه ای یا یاسی هستند. دلیلش هم این است که برخی اعتقاد دارند که سفید بودن در و دیوار، فضایی همچون بیمارستان ایجاد می کند. اما اینگونه نیست. شما می توانید در کنار دیوارهای سفید، از عناصری که رنگ گرم و گیرایی دارند بهره بگیرید تا سرد بودن فضا در هم شکسته شود. عناصری همانند گلدان های طبیعی، پرده یا روتختی هایی با رنگ های گرم و تند یا حتی تابلوهای دیواری.

کلیشه ۴: استفاده از مبلمان دیواری

نصب ال‌سی‌دی روی دیوار

این ایده که از دیوار و تاقچه های دیواری برای قرار دادن وسایل استفاده کنید فقط زمانی مصداق پیدا می کند که آپارتمان شما کوچک و کم‌جا باشد. در این حالت، بهتر این است که مثلا به جای استفاده از میز تلویزیون، دستگاه را روی دیوار نصب کنید. اما اگر خانه بزرگی دارید، این کلیشه کهنه و قدیمی را کنار گذاشته و از مساحت خانه نهایت استفاده را ببرید.

کلیشه ۵: کاشی و سرامیک های ساده برای سرویس بهداشتی

استفاده از سرامیک طرح چوب برای سرویس بهداشتی

این عقیده را کنار بگذارید که در سرویس بهداشتی لازم نیست از کاشی و سرامیک شیک استفاده کنید. درست برعکس، از کاشی های طرح چوب، سنگ یا بتنی استفاده کنید تا فضای داخلی شیکی ایجاد شود.

کلیشه ۶: جفت و ست بودن میز و صندلی

همان‌طور که در بالا در مورد مبلمان گفتیم، هیچ ضرورتی برای ست بودن میز و صندلی وجود ندارد. در عصر جدید شما این اجازه را دارید تا هر تیپ صندلی که دوست دارید خریداری کرده و آن را در کنار میز ناهارخوری بگذارید. از تجربه وسایل جدید و متفاوت نترسید و آن را امتحان کنید.

کلیشه ۷: مبلمان بزرگ

دیگر همچون گذشته داشتن مبل های بزرگ و شاهانه رواج ندارد. در زمان کنونی، مبل و صندلی های کوچک و جمع‌وجور از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند. هنگام انتخاب مبلمان این نکته را در ذهن خود لحاظ کنید که هر چه اتاق یا سالن پذیرایی شما کوچک تر است، باید مبلمان و کاناپه های کوچک تری هم برای آن انتخاب کنید.

کلیشه ۸: استفاده از رنگ های روشن برای اتاق کودکان

اتاق خواب کودک می تواند بدون تاکید روی رنگ های روشن، کاملا ساده و آرام به نظر برسد. وقتی اتاق رنگ های معمولی دارد، قوه خلاقه کودک هم بیشتر رشد می کند و تخیلات بیشتر و بهتری خواهد داشت. وقتی مثلا رنگ اتاق را سفید یا بژ انتخاب می کنید، می توانید با استفاده از تابلوهای کودکانه یا اسباب بازی به تزئین و زیباسازی فضا بپردازید.

کلیشه ۹: سیمان گزینه خوبی برای داخل خانه نیست

برخلاف تصور عام، راه های زیادی برای استفاده از سیمان و بتن در داخل خانه وجود دارد که به زیبایی هر چه بیشتر آن نیز کمک می کند. بزرگ ترین مزیت سیمان این است که ضدآب است و حتی می توانید از آن برای ساخت فضای داخلی حمام و دستشویی هم بهره بگیرید.

کلیشه ۱۰: پرده های توری

این را در نظر داشته باشید که اتاق های کوچک بدون پرده های توری بزرگ تر به‌نظر خواهند رسید.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲ نظر

ورود