۱۰ قانون جالب و باورنکردنی که تنها در کره شمالی خواهید دید

۱۰ قانون جالب و باورنکردنی که تنها در کره شمالی خواهید دید

این روزها بخواهید در مورد هر داستان و موضوع جالبی چیزی بنویسیذ دیر یا زود گذرتان به کره شمالی خواهد خورد. در این کشور منزوی با رهبر جوان و جاه طلبش هر اتفاقی ممکن است رخ دهد و دیگر برای خیلی ها شرایط این کشور عادی شده است. اما مشکل اینجاست که هر چند وقت یک بار داستان های جدیدی از این کشور به گوش می رسد که بسیار باورنکردنی تر از قبل هستند. به نظر می رسد کره شمالی دست از شگفت زده کردن ما برنمی دارد و هر روز چیز جدیدی برای باز ماندن دهان ما ارائه می دهد. جدای از آزمایشات موشکی و تبلیغات و تهدیدهای مکرر و با شور و حرارت فراوان و البته داستان جانکاه گرسنگی و جدا ماندن مردم این کشور از جهان خارج، کره شمالی قوانین بسیار منحصر به فرد و جالبی نیز دارد که در ادامه این مطلب شما را با برخی از آن ها آشنا خواهیم کرد.

۱- شرکت صد در صدی در انتخابات

در کره شمالی رأی ندادن غیرقانونی است از این رو همه مردم این کشور در پای صندوق رأی حاضر می شوند. هر ۵ سال یکبار در این کشور انتخابات ریاست جمهوری یا همان رهبری کشور برگزار می شود و جالب این که تاکنون نه مخالفی وجود داشته و نه مخالفی رأی آورده است. تمامی مردم بلا استثنا به رهبر کشورشان رأی می دهند و به این شکل وی تا پایان عمر رهبر کشور باقی می ماند!

۲- دریافت مجوز برای اقامت در پایتخت

در کره شمالی شما اجازه نخواهید داشت به هر جایی در کشور بروید و در آن جا اقامت کنید. برای مثال اگر بخواهید در پایتخت ساکن شوید باید نامه ای رسمی به مقامات دولتی نوشته و ثابت کنید که لیاقت اقامت در پایتخت را دارید. در صورتی که دولت صلاحیت و لیاقت شما را تایید کنید اجازه سکونت در پایتخت را دریافت خواهید کرد. تنها کسانی که نهایت وفاداری شان به حکومت ثابت شده باشد و یا از مقامات کشوری و حکومتی باشند می توانند در پایتخت اقامت کنند.

۳- محدودیت در مورد کالاهای سرمایه داری

خرید و فروش و استفاده از تمامی کالاهایی که به تشخیص ضابطان حکومتی چه از لحاظ ظاهری و چه سبک تولید وابسته به نظام سرمایه داری باشند در این کشور ممنوع خواهد بود. این کالاها هر چیزی از وسایل بهداشتی گرفته تا لباس و غذا را در بر خواهد گرفت.

۴- تماشای اجباری

کره شمالی سه ایستگاه تلویزیونی دارد که همگی در کنترل دولت بوده و تحت کنترل شدید تولید اداره می شوند. علاوه بر این شهروندان کره شمالی برای اطلاع از دموکراسی در کشورشان، وضعیت سیاسی موجود و پیشرفت هایی مداوم کشور خود ملزم به تماشای برنامه های این شبکه های تلویزیونی هستند.

۵- اکنون در کره شمالی سال ۱۰۶ است

کره شمالی از تقویم جوچی استفاده می کند. جوچی به معنای «خوداتکایی» و «خود کفایی» بوده و ایدئولوژی سیاسی این کشور به شمار می آید. سال یک در این کشور مصادف با سال ۱۹۱۲ یعنی سال تولد کیم ایل سونگ، اولین رهبر این کشور و تاسیس کننده کشور کره شمالی است.

۶- تنبیه سه نسل

اگر در کره شمالی شخصی مرتکب خلافی شده و قانون را زیر پا بگذارد، پدر و مادر و فرزندان او نیز در مجازاتش شریک خواهند بود.برای مثال اگر در زندان باشید و برای فرار اقدام کنید نه تنها خودتان بلکه تمام دودمان زنده شما از پدر بزرگ و مادربزرگ گرفته تا نوه های شما نیز مجازات خواهند شد که البته نشان دادن روش موثری برای جلوگیری از اقدامات ضد حکومتی و شکستن قوانین دموکراتیک کشور است. به هر حال در کره شمالی خلاف کردن به هیچ عنوان به مجازات و زحمتش نمی ارزد.

۷- مدل موهای تصویب شده

می خواهید یک مدل موی خاص و جدید را امتحان کنید؟ اگر در کره شمالی هستید فکرش را هم نکنید زیرا به دردسر خواهید افتاد. در کره شمالی تنها ۲۸ نوع مدل موی مجاز وجود دارد که نیمی مربوط به زنان و نیمی مربوط به مردان است و تنها می توانید از بین آن ها مدل موی مورد علاقه خود را انتخاب کنید. رنگ کردن مو را هم فراموش کنید زیرا اجازه این کار را ندارید. جالب اینکه مدل موی کیم جونگ اون در این لیست قرار ندارد و او می تواند هر مدل مویی که می خواهد داشته باشد. البته برخلاف سال های اول زمامداری اون، دیگر کسی نمی تواند مدل موی او را تقلید کند.

۸- داشتن کتاب مقدس در کره شمالی ممنوع است

داشتن کتاب های مقدس در کره شمالی نه تنها ممنوع است بلکه اگر کسی این قانون را زیر پا بگذارد با مجازات مرگ روبرو خواهد شد. در کره شمالی تنها خدایی که می توانید به آن اعتقاد داشته باشید (و البته باید حتماً داشته باشید!) حکومت و خاندان کیم است که قدرت های خداوندی نیز دارند! برای مثال در مورد کیم جونگ ایل گفته می شد که می تواند با ذهنش آب و هوا را کنترل کند.

۹- خارجی بودن در کره شمالی خطرناک است

قوانین کره شمالی در مورد مهاجران و بازدید کنندگان از این کشور چنان مبهم است که دولت هر لحظه می تواند به جرم خارجی بودن شما را دستگیر نماید و شما نیز هیچ راه فراری نخواهید داشت. علاوه بر این در سفر به کره شمالی حتی به عنوان توریست نیز هیچ حریم خصوصی نخواهید داشت و هر جا که بروید یک همراه با شما خواهد بود. بدین ترتیب برای خارج شدن از هتل محل اقامت خود نیز باید مامور دولت همراه شما باشد و گردش تنها در قالب تور امکان پذیر است، آن هم تنها به جاهایی که دولت اجازه می دهد و خود نیز بر رفت و برگشت شما به محل نظارت خواهد کرد. در واقع دولت می خواهد به توریست ها ثابت کند که مانند یک شهروند کره شمالی از آزادی کامل برخوردار نیستند!

۱۰- رهبر بزرگ معاف از قوانین سختگیرانه

اگر چه قوانین این کشور بسیار سختگیرانه تدوین شده اند اما تنها کسی که بالاتر از قانون قرار داشته و قوانین در مورد او اعمال نمی شوند رهبر این کشور است. او هر کاری  در هر حوزه ای که بخواهد می تواند بکند.

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۸ نظر

ورود

 • سینا آذر ۲۲, ۱۳۹۶

  اینا دیگه علناً در زندان زندگی می‌کنند. خدا کمکشون کنه.

 • saeed بهمن ۲۵, ۱۳۹۶

  دیکتاتوری کامل ۱۰۰درصد

 • حامد فروردین ۳, ۱۳۹۸

  رهبرشون بره بمیره مرتیکه میمون:)

 • مهران (ارومیه) دی ۲۴, ۱۳۹۸

  بهترین کشور دنیا سوئیسه
  بدترین کشور دنیا کره شمالیه
  یک قانون دیگه هم من میگم
  خدمت سربازی در کره شمالی ۱۰ ساله
  برای زنان ۷ ساله

 • فرشید دی ۲۷, ۱۳۹۸

  ۲۲ سالم بود و احساس میکردم دیگه یه مرد بزرگم. با اینکه خیلی وقتا به خاطره ظاهر ساده و مثبتم مسخره شدم ولی یبار برای مدل موهام گرفتنم و به زور توی یه ماشین انداختند وقتی داشتم توضیح میدادم که من یه دانشجوی درس خونم و… یه سیلی هم خوردم (بیشتر غرورم شکست). البته آخرش با التماس و وساطت یکی آزاد شدم. خیلی قبل تر هم وقتی راهنمایی بودم اجازه پوشیدن شلوار جین و تیشرت آستین کوتاه یا طرح دار رو نداشتیم. حتی دوستم سر این قضیه یه کتک سفتی هم خورد (بخدا). فکس، ویدیو، اینترنت با سرعت بیشتر از ۲۵۶ مگابیت بر ثانیه و خیلی چیزای دیگه هم روزگاری غیر قانونی بودند. وقتی به این چیزا فکر میکنم واقعاً واسم عجیبه که آخه چرا؟

 • نجوا دی ۱۸, ۱۴۰۰

  سلام بزرگوار. ممنون بابت مطالب خوبی که در سایتتون هستش. میخواستم برای استفاده از بعضی از مطالبتون در پیج اینستاگرامم اجازه بگیرم. البته که با ذکر منبع از سایتتون این اتفاق میفته. ممنونم

 • ساغر تیر ۲۰, ۱۴۰۲

  حالا انگار کیه
  گاو عنتر
  حیف اسم گاو رو این شیطان
  شیطان انسی
  بعضی انسان ها از شیطان هم بدترن