۲۰ نظر

فیلم ترسناک یکی از ژانرهایی است که به شدت بیننده را درگیر خود می کند و تماشای آن می تواند به یک کابوس وحشتناک تبدیل شود. عموماً داشتن دوست زندگی را شیرین تر و لذتبخش تر می کند. زمانی که دوستان در کنار شما باشند بیشتر خواهید خندید، بیشتر نیشتان باز خواهد شد و در نهایت باعث می شود از دست حالت افسردگی و ناخوشایندی که ممکن است هفته ها به آن دچار بوده اید خلاص شوید.

حتی تجربه تماشای فیلم همراه با دوستان نیز بسیار متفاوت است و فیلم های بی معنی را به کمدی هایی خنده دار تبدیل کرده و فیلم هایی که در تنهایی از دیدن آن ها کلافه می شود همراه با دوستان به فیلمی تاثیر گذار تبدیل می شود که شما را سخت به گریه می اندازد. اما گاهی اوقات باید کسی هنگام تماشای فیلمی خاص و بخصوص یک فیلم ترسناک با شما همراه باشد تا شما را به دنیای واقعی و واقعیت های موجود بازگرداند. به عبارت دیگر تعدادی فیلم ترسناک وجود دارد که به هیچ عنوان نباید تنهایی به تماشای آن ها نشست و ما در این مطلب قصد داریم به بررسی تعدادی از این فیلم ها بپردازیم.

۱- حلقه

فیلم ترسناک

علی رغم این که داستان این فیلم ترسناک عمدتاً بر یک تکنولوژی قدیمی و منسوخ شده تکیه دارد اما داستان نوار ویدیویی اهریمنی فیلم «حلقه» (The Ring) از اولین قسمت در سال ۲۰۰۲ تا به امروز بیش از پیش ترسناک شده است. در گذشته باید نوار ویدیو مذکور را به صورت عامدانه و آگاهانه در دستگاه پخش گذاشته و دکمه پخش را فشار می دادید اما از زمان توسعه رسانه های دیجیتالی دیگر به یکباره خود را در دنیای اینترنت و در حال تماشای این ویدیو خوفناک خواهید دید. علاوه بر این وقتی که فیلم «حلقه» را می بینید مسلماً شما نیز جزو کسانی می شوید که ویدیو مرگبار مذکور را دیده اید و اینجاست که یک دوست و همراه خوب می تواند به کمک شما آمده و با یادآوری این که سامارا کوچولو چندین نفر دیگر را در فهرست مرگ دارد شما را از وحشت بیرون بکشد.

۲- نزول

فیلم ترسناک

همانطور که عنوان فیلم ترسناک «نزول» یا «هبوط» (The Descent) نشان می دهد می خواهیم به سراغ فیلم ترسناکی برویم که ما را به سمت زیر هدایت می کند؛ به درون و به زیر زمین. این فیلم ترسناک در سال ۲۰۰۵ و در روزگاری که مجموعه فیلم های «اره» (Saw) فرمانروایی می کردند ساخته شد و داستان چند زن را روایت می کند که قصد دارند به درون غاری زیرزمینی در کوهستان آپالاش در کارولینای شمالی بروند. همه چیز خوب پیش می رود و زنان داستان با خوشحالی وسایلشان را جمع کرده و در کلبه ای در جنگل ساکن می شوند. به یاد داشته باشید که در فیلم های ترسناک هیچگاه کلبه ها مکان های خوب و دوست داشتنی برای قهرمانان داستان ها نبوده اند.

زمانی که آن ها وارد غار شده و راه خروجی نمی یابند رفته رفته اوضاع ترسناک می شود. گرفتار در تاریکی و در میان موجودات شبه انسانی که به شدت تشنه گوشت و خون انسان هستند، این زنان برای پیدا کردن مسیر خروجی از این غار تلاش می کنند. فیلم «نزول» بسیار تاریک و ترسناک است و صحنه های پایانی فیلم و پیچشی که در داستان شکل می گیرد شما را چنان در ترس و وحشت فرو می برد که تماشای آن نیز مانند رفتن به درون غار برایتان سخت شده و باید حتما کسی همراهتان باشد.

۳- زن سیاهپوش

فیلم ترسناک

در فیلم ترسناک تاریخی «زن سیاهپوش» (The Woman in Black) دانیل رادکلیف نقش یک وکیل مدافع کم سن و سال را بازی می کند که رازی خوفناک را کشف می کند که در آن یک روح انتقام جو با هدیه ای خیالی، کودکان را به سمت خودکشی سوق می دهد. این فیلم هیچ شباهتی به فیلم های قدیمی در مورد خانه های جن زده و نفرین شده ندارد که شما را برای مدتی سرگرم نماید بلکه با تماشای این فیلم از هر گونه صدایی مانند باز شدن در یا افتادن شیئی کوچک در آشپزخانه به شدت دچار ترس شده و منتظر رخداد خوفناکی خواهید شد. اگر هم به اسباب بازی علاقه دارید ، پس از تماشای این فیلم دیگر نمی توانید دید و نگاه سابق را به مجموعه اسباب بازی هایتان داشته باشیدو بعد از تماشای این فیلم هر گونه سایه ای شما را خواهد ترساند پس بهتر است این فیلم را به تنهایی تماشا نکنید.

۴- بابادوک

فیلم ترسناک

فیلم ترسناک «بابادوک» (The Babadook) با نام جالب و داستان عجیب و غریبش اولین پروژه کارگردانی جنیفر کنت است و داستان زن و پسربچه اش را روایت می کند که گرفتار یک هیولای مشهور داستانی به نام آقای بابادوک شده اند که اگر کسی وجود او را منکر شود با چندین قتل وجود خود را ثابت خواهد کرد. بعد از چندین مورد تشنج تب دار، توهمات خطرناک، بیدار ماندن در تاریکی و حمله های دیوانه وار که همگی توسط بابادوک هدایت می شوند، این زن و پسرش تصمیم می گیرند که یک بار برای همیشه، این هیولای مرگبار را از بین ببرند.

اگر چه تلاش های اولیه این دو ظاهراً بی نتیجه است اما تلاش های این دو در ادامه باعث می شود که بیننده بیش از پیش استرس بازیگران را حس کرده و در حالی که چشم به صفحه نمایش دارد ناخن های خود را تا استخوان بجود. علاوه بر این فیلم دارای بن مایه های غیرترسناکی مانند تابوهایی است که در باور والدین است و دلگیری که مادر و فرزند نسبت به یکدیگر دارند. شاید بتوان با قطعیت گفت که فیلم «بابادوک» ترسناک ترین فیلمی است که در سال های اخیر ساخته شده و حتی منتقدان نیز تاثیر آن را بر تماشاگر تایید کرده اند. بسیاری از منتقدان به افرادی که قصد تماشای این فیلم را دارند توصیه کرده اند که به تنهایی به تماشای آن ننشینند. بدون شک هنگام تماشای این فیلم به همراهی نیاز خواهید داشت که به یکباره برای فرار از ترس به او پناه برده و دستش را بفشارید.

۵- نفس نکش

فیلم ترسناک

فیلم ترسناک «نفس نکش» (Don’t Breathe) ساخته فید آلوارز داستان سه نوجوان کلاهبردار را روایت می کنند که قصد دارند از خانه یک مرد ظاهراً نابینا دزدی کنند و خیلی زود متوجه می شوند این مرد آنطور که فکر می کرده اند هدف آسانی برای دزدی نیست. خیلی زود ورق بر می گردد و سه نوجوانی که قرار بود سرقتی آسان را انجام دهند خود را در خانه ای عجیب و غریب و تاریک می یابند که کوچک ترین صدایی، حتی یک سرفه یا قدم اشتباه باعث می شود که قاتل بیرحم داستان به سراغ آن ها بیاید.

کارگردان موفق شده این تنش و وحشت را در تمامی طول داستان حفظ نماید و این چیزی است که حضور یک دوست در کنار شما هنگام تماشای این فیلم را ضروری می سازد. علاوه بر این داشتن دو دست اضافی برای جویدن ناخن های آن ها در هنگام تماشای این فیلم ضروری خواهد بود زیرا تجربه نشان داده یک جفت دست کافی نخواهد بود!

۶- شبح

فیلم ترسناک

۳۵ سال پس از اکران اولیه، هنوز هم فیلم ترسناک «شبح» یا «روح» (Poltergeist) نماد ترس و وحشت سینما است: اشباحی که روی صفحه تلویزیون حرکت می کنند، درخت های آدمخواری که بیرون از پنجره در کمین نشسته اند، دلقک های بدذاتی که زیر تخت قایم شده اند و دریچه ای به دنیای دیگر که گاهی اوقات در کمد لباس شما ظاهر می شود. مهم نیست که چه مدت از تماشای این فیلم برای اولین بار می گذرد و با دیدن یک خانه قدیمی در گوشه کنار شهر ناخودآگاه به فکر فرو خواهید رفت که شاید تهدیداتی آن-جهانی در این خانه در کمین شما نشسته اند. اگر کسی هنگام تماشای این فیلم در کنار شما نباشد بدون شک با شنیدن جمله ی «اونا اینجااااان!» نخواهید توانست جلوی جیغ کشیدن خود را بگیرید.

۷- تعقیب می کند

فیلم ترسناک

فیلم ترسناک و تحسین شده «تعقیب می کند» (It Follows) از آن دسته فیلم های ترسناک است که داستانی جدید و هوشمندانه را بازگو می نماید که هیچ شباهتی با داستان های دیگر این ژانر ندارد. این فیلم با بن مایه های فراطبیعی و روانشناسانه در یک محیط حاشیه شهری، به جای خونریزی ها و کشتارهای فراوان، بیننده را با حس دلهره همیشگی و در کمین بودن سرنوشتی تلخ که از آن اطلاع دارید در ترس و وحشت فرو می برد. این فیلم داستان سه نوجوان را روایت می کند که می دانند چیزی، کسی، هویتی مرگبار در تعقیب آن هاست و دیر یا زود جان آن ها را خواهد گرفت. بعد از تماشای این فیلم دیگر با کوچک ترین صدای پایی در پشت سرتان بازگشته و با ترس نگاه خواهید کرد. این فیلم شما را به شک خواهد انداخت، با تماشایش عرق خواهید کرد و در نهایت صحنه های پایانی فیلم برای همیشه شما را همراهی خواهد نمود.

۸- بازی های مسخره

فیلم ترسناک

تنها چیزی که می تواند ترسناک تر از متجاوزانی ماسک به صورت باشد که به زور وارد خانه شما شده اند، متجاوزان به عنفی است که بدون ماسک وارد خانه شما شده باشند و آن هم با دلایلی کاملاً مشخص و قابل درک و این دقیقاً همان چیزی است که فیلم «بازی های مسخره» (Funny Games) ساخته میشاییل هانکه را از همان ابتدا به یک فیلم ترسناک دلهره آور تبدیل می کند. اگر چه فیلم پایانی غیرمنتظره و پیام هایی جالب دارد اما تماشای آن در کنار چند نفر که به فیلم ترسناک علاقمند باشند باعث می شود که احساساتتان را کنار گذاشته و از زیبایی هنرمندانه داستان لذت ببرید.

۹- تعقیب گر

فیلم ترسناک

فیلم های تریلر همواره قصد دارند با داستانی واقعی یا الهام از اتفاقی که در واقعیت رخ داده شما را تا مغز استخوان دچار ترس و وحشت کنند و در این میان هیچ فیلم ترسناکی را نمی توان با فیلم ترسناک کره ای «تعقیب گر» (The Chaser) ساخته سال ۲۰۰۸ مقایسه کرد که بر اساس زندگی واقعی یک قاتل سریالی به نام یو یونگ چول ساخته شده است. یک افسر پلیس سابق و هرزه که اکنون به کارهای خلاف روی آورده، کارهای غیر اخلاقی خود را برای مدت کوتاهی کنار گذاشته و برای یافتن بدهکارانی که مدت کوتاهی قبل از پرداخت بدهی های خود به او ناپدید می شوند به سراغ روش های قدیمی پلیسی خود می رود.

در حالی که وی به شدت تحت فشار مالی قرار داشته و سرنخ های متعددی در اطراف او قرار دارد در می یابد که پای یک مشتری روان پریش و تشنه خون در میان است. این فیلم با ترکیب کردن تعلیق داستان قاتل های سریالی، مناظر نئو نوآر شهر سئول و اتفاقات خطرناکی که هر لحظه باید منتظر وقوع آنها باشید فضایی از هیچان، ترس و لذت را برای شما ایجاد خواهد کرد. با نزدیک شدن فیلم به دقایق پایانی داستان به یک نفر همراه نیاز خواهید داشت که همراه با شما از سر خشم بر سر کارگردان فیلم فریاد زده و نفری دیگر که سعی کند تپش قلب شما را در حد نرمال قرار دهد.

۱۰- رهایی

فیلم ترسناک

در فیلم ترسناک و کلاسیک «رهایی» (Deliverance) با بازی جان وویت و برت رینولدز در دورانی که این دو بازیگرانی پرکار و مشهور بودند، یک سفر دوستانه در طول رودخانه با قایق به تلاشی جانکاه برای زنده ماندن تبدیل می شود. این فیلم نامزد دریافت چندین جایزه اسکار شد که نشان می دهد این فیلم از جهات مختلف فیلمی قابل توجه و قوی است. با این وجود صحنه های ترسناک فیلم چنان شما را در وحشت فرو می برند که بهتر است هنگام تماشای آن تنها نباشید.

اگر به ژانر وحشت یا فیلم های ترسناک علاقه دارید بدون شک از خواندن مقالات زیر لذت خواهید برد.

هنگام تماشای فیلم ترسناک چه اتفاقاتی در بدن شما رخ می دهد؟

۱۴ فیلم ترسناک مربوط به موجودات فضایی که دیدنشان خواب را از شما خواهد گرفت

۱۷ فیلم ترسناکی که بر اساس داستان های واقعی ساخته شده اند

بهترین فیلم های ترسناک سال ۲۰۱۷ از نگاه منتقدان

فیلم های فوق العاده ترسناکی که بیش از یک بار تحمل تماشای آن ها را ندارید

منبع: looper
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲۰ نظر

ورود

 • سیامک بهمن ۳, ۱۳۹۶

  فیلم های ترسناک زیادی دیدم ولی از این ده تا باید بگم که هیچ کدوم ارزش نگاه کردن رو ندارن چون به شدت بی محتوا و تکراری هستند تنها فیلمی که تونست واقعا حس ترسو ایجاد کنه فیلم جن گیری ۱ و ۲ بود که با کارگردانی عالی جیمس وان اون حس تنهایی و ترسو تو بیننده ایجاد میکرد

  • Razìiii خرداد ۲۹, ۱۳۹۷

   😐

  • Reza8a مرداد ۲۱, ۱۳۹۷

   خب اولن که جنگیر رو اصن جیمز وان کارگردانی نکرده خسته نباشی
   دومن که هرکی از جنگیر ۲ ترسیده باشه باید یه روانپزشک ببینه
   سومن حس تنهایی هرجا باشه تو جنگیر ۲ نیست شب شمام بخیر

   • Mohammad Mousavi مهر ۲۲, ۱۳۹۷

    منظورشون از جنگیری فیلم احضار ۱و۲ بود – یا همون کانجرینگ

  • امیر آبان ۲۳, ۱۳۹۷

   دوست عزیز، فیلم نفس نکش ، حلقه ، زن سیاهپوش فیلمای واقعا خوبی هستن
   حلقه و زن سیاهپوش ترسناک ولی نفس نکش هیجانی و نفسگیره

 • Ali Khalili بهمن ۴, ۱۳۹۶

  و دیگر هیچdont breathe

  • بهرام روشنی آذر ۱۴, ۱۳۹۷

   کجای ای فیلم مضحک واقعا شما رو ترسوند؟
   بیشتر شبیه یک فیلم دانشجویی بود که چند تا محصل با هندی کم ساخختن

 • 3-aman so بهمن ۵, ۱۳۹۶

  حلقه نسخه آمریکاییش بود ک سال ۲۰۰۲ اومد، اگه بخوایم نسخه اصلی و ژاپنیش و بگیم سال ۱۹۹۸ با اسم ringu اومد

 • ناز اسفند ۲۸, ۱۳۹۶

  واقعا که ، فکر نکنم خودتون اصلا این فیلم ها را دیده باشین و مطالب تون حتما کپیه از تیلیغات این فیلم ها ، من چند تا از این فیلم ها را دیدم و اصلا ترسناک هم نبود ، مثلا کجای کار بازیگر هری پاتر ( زن سیاه پوش ) ترس داشت ؟؟؟ الان موسیقی را از روی فیلم برداری فیلم کاملا لوس و بی اثر میشه میشه تازه موسیقیش هم چنگی بدل نمیزنه ؛ درحالیکه قبلا ها تصاویر هم ترس به بیننده القا میکرد و شاید من بچه بودم که میترسیدم ، چون الان دوباره فیلم طالع نحس را که دیدم بنظرم خیلی بدوی اومد , در ضمن فیلم های کشت و کشتار مثل اره در هم ضمره فیلم های ترسناک به حساب نمی یاد ؛ بهتره یک گروه بندی به فیلم ها اضافه بشه برای فیلم های چیپی مثل اره

 • elnaz خرداد ۳۱, ۱۳۹۷

  من فيلم ترسناك زياد ميبينم از همه قشنگ تر سري كامل اره بود و همينطور جن گير۱ بعد از اون انابل بقيه ديگه هيچي

 • Maryam تیر ۱۴, ۱۳۹۷

  هیچ فیلمیsinisterنمیشه اگه واقعا فیلم ترسناک میخواین حتما نگاش کنین

 • علی تیر ۱۹, ۱۳۹۷

  گاراج چط

 • زحل مرداد ۲۴, ۱۳۹۷

  فیلم های اره ترسناک نیستن حال بهم زنن بیشنر من خودم هر فیلمی دیدم نترسیدم ولی شاتر و کینه ۲ واقعا ترسناک بودن کانجرینگ ۱ هم بد نبود

 • فرشید مرداد ۲۷, ۱۳۹۷

  فیلم House of Wax
  برای من ترسناک بود دیدنش توصیه نمیشه !

 • Emily macgonagal شهریور ۲۸, ۱۳۹۷

  من این فیلم هارو دوست داشتم ولی بجز فیلم های حلقه و نزول و نفس نکش و بابادوک بقیه فیلم ها توی دسته ترسناک قرار نمیگیره. خیلی فیلم های ترسناک دیگه ای هستن که دیدنشون به اینا ارجعیت داره مثل: lights out , rings ,paranormal activity’s , silent hill , the others ,white noise, ,omen,Annabelle:creation , it

 • احمد مهر ۲۷, ۱۳۹۷

  بریم موش و گربه ببینیم بهتر از اینایه به اینا میگید ترسناک😐😐

 • lpsk مهر ۲۹, ۱۳۹۷

  فیلم ترسناک فقط شب بیست و نهم.فیلم قدیمیه دهه ۵۰ سینمای خودمونه

  • کیا آذر ۱۶, ۱۳۹۷

   سلام به همه دوستان . اصولا در عصر حاضر فیلمی میتونه شمارو برسونه که اولا شما نتونی ادامه فیلم رو حدس بزنی دوم اغراق در جلوه های ویژه نشده باشه سوم حذف موسیقی حداکثر ۳۰ درصد از لذت فیلم کم کنه چهارم و از همه مهمتر : زمانی که شما یه فیلم رو میبینی اتوماتیک با فیلم همزاد پنداری میکنی / زامبی کجاست کی از زامبی تاحالا ترسیده کی احتمال میده گیر تو نقش مثبت فیلم saw قرار بگیره !! ولی امروز دسته فیلم هایی که از جن و روح اونم با اغراق قابل هضم ساخته میشن بیشتر میتونه تو همزادپنداری شما نقش داشته باشه . خواب های آشفته و کابوس و اندکی حرکت اشیا و خبر های عجیب و کلا شرایطی که شما خودتو بتونی بذاری جای هنرپیشه و ۲ هفته ترس تو جونت باشه . فیلم زیاد دیدم . بیشتر این فیلم ها مهیج هستن . هیجان صدا گریم و …. رو برای ۱٫۵ ساعت القا میکنن و ۲ ساعت بعد یادت میره . فیلم اونیه که ۱ هفته فکرت درگیر مستندات فیلم باشه . ممنون از دوستان گلم .

 • fawty آبان ۱۶, ۱۳۹۷

  هیچ فیلمی اونقدر ترسناک نیست که ادم خیلی بترسه ولی مهم اینه که تو ژانر ترسناک قرار میگیرن dont breath هم خیلی فیلم قشنگیه

 • سینا آبان ۲۴, ۱۳۹۷

  من نمیدونم اینا واقعا ترسناک نیستن یا ما نمیترسیم.موضوع اینه که من از قتل های وحشتناک فیلم های ترسناک حسابی لذت میبرم.فیلما واقعا ترسناک نیستن بلکه برای یک لحظه میترسانند و بیشتر اعصاب خراب کن هستن.
  از نمونه فیلمای اره،کابوس در خیابان الم و… فقط دلخوشی و خنده مضحک نصیبتون میشه.
  میخوام یه فیلم کوتاه که دیدنش توصیه نمیشه بهتون معرفی کنم.حتی تو آپارات هم هست.اسمش The Surgery هست.میتونین با دیدن این فیلم وحشتناک(البته اگه دل سنگ نداشته باشین)اعصابتون رو خط خطی کنین.