۱۶ اشتباه مخرب در چیدمان اتاق پذیرایی خانه

۱۶ اشتباه مخرب در چیدمان اتاق پذیرایی خانه

وقتی دست به تغییر چیدمان خانه می زنیم، اغلب بدون آنکه اصول طراحی را بدانیم تنها به احساس مان تکیه می کنیم. به همین دلیل است که نتیجه گاهی انتظارات مان را برآورده نمی کند.

در اینجا به اشتباهات رایجی می پردازیم که در چیدمان اتاق پذیرایی خانه صورت می گیرد.

۱- تنها از نورپردازی سقفی استفاده می کنید

چراغ ها فضای خاص خود را به وجود می آورند. تنها یک لوستر در مرکز فضا برای اتاق پذیرایی کافی نیست و لازم است از نورپردازی های مختلفی استفاده کنید (چراغ های دیواری، سقفی توکار، آباژور و غیره).

۲- از فرش استفاده نمی کنید یا اندازه ی آن مناسب نیست

فرش های کوچک باعث عدم تعادل در چیدمان می شوند. پس مطمئن شوید که اندازه ی درستی را برای فرش اتاق پذیرایی تان انتخاب کرده اید. فرش های بزرگ باعث می شوند فضا بزرگ تر دیده شود و چیدمان فضا کامل باشد.

۳- جای تلویزیون مناسب نیست

دیوارهای خالی بهترین جا برای قرار دادن تلویزیون هستند. تلویزیون را رو به روی پنجره یا در نزدیکی آن قرار ندهید چون به چشم هایتان صدمه می زند و اجازه نمی دهد تصاویر تلویزیون را به خوبی ببینید. فاصله ی بین تلویزیون و مبلمان اتاق به اندازه ی صفحه ی تلویزیون بستگی دارد: این فاصله باید نسبتی ۳ به ۵ داشته باشد. در زمان خرید تلویزیون این نکته را در نظر داشته باشید.

۴- قدرت کوسن ها را دست کم می گیرید

کوسن های مبلمان فضایی دنج و آرامش بخش به وجود می آورند. در زمان انتخاب کوسن توجه داشته باشید که جنس و بافت آن ها با پارچه ی کاناپه و صندلی های دسته دارتان هماهنگ باشد. اگر مبلمان اتاق پذیرایی تان از جنس مخمل است، از انتخاب کوسن هایی که جنس آن ها کتانی است پرهیز کنید. برای مبلمان کوچک تر، از کوسن های کوچک تر استفاده کنید. در مورد مبلمان بزرگ می توان از کوسن های بزرگ تر و در تعداد بیشتری استفاده کرد.

۵- مبلمان را در کنار دیوار قرار می دهید

این قانون برای اتاق های بزرگ مناسب است. اگر این امکان را دارید که مبلمان تان را دور از دیوار بگذارید، این کار را انجام دهید. با این کار فضا بزرگ تر و دنج تر به نظر می رسد. وقتی مبلمان را در کنار دیوار قرار می دهید فضای خالی وسط اتاق آن را بیشتر شبیه به یک سالن رقص می کند تا یک اتاق پذیرایی!

۶- در اتاقی که سقف کوتاهی دارد از مبلمان رنگ تیره استفاده می کنید

انتخاب مبلمان رنگ تیره برای اتاق هایی که سقف کوتاهی دارند باعث می شود فضا کوچک تر و شلوغ تر به نظر برسد. از مبلمان و صندلی های کوچک و میزهای ساده ای استفاده کنید که پایه هایشان دیده می شود. در انتخاب رنگ مبلمان از طیف های خنثی و روشن استفاده کنید.

۷- مبلمان را بر اساس ترجیح خود انتخاب می کنید نه بر اساس طراحی آن

زیبایی مبلمان لزوما به معنی مناسب بودن آن برای خانه ی شما نیست. برای آنکه مطمئن شوید راحتی لازم را دارد آن را امتحان کنید. روی صندلی یا پشت میزی که پسندیده اید بنشینید. اگر در انتخاب تان اشتباه کنید، بعدها به ندرت از مبلمان تان استفاده می کنید و مجبور می شوید آن را تعویض کنید.

۸- از مبلمان از مد افتاده استفاده می کنید

مبلمان حجیم با تکیه گاه و دسته های بزرگ مدت ها قبل از مد افتاده اند. از مبلمانی استفاده کنید که در طراحی خود خطوط صاف و باریک دارند. می توانید از کوسن هایی که طرح های سنتی دارند استفاده کنید اما به دنبال رنگ های مدرن و غیر قابل پیش بینی باشید.

۹- جای تابلوها مناسب نیست

ارتفاع مناسب برای نصب تابلوها ۱۵۳ سانتیمتر بالاتر از کف اتاق است. اگر تعداد تابلوها زیاد است، نصب آن ها روی یک دیوار و کنار هم، بهتر از گذاشتن یک تابلو در هر گوشه ی اتاق است.

۱۰- از مبلمان بزرگ استفاده می کنید

رایج ترین اشتباه در چیدمان انتخاب مبلمانی است که با اندازه ی اتاق متناسب نیست. به ویژه این مشکل در مورد کاناپه ها صدق می کند و باعث می شود اتاق کوچک تر به نظر برسد. اگر اتاق پذیرایی تان بزرگ است، می توانید از مبلمان بزرگ استفاده کنید. اما در مورد اتاق های پذیرایی کوچک تر، یک کاناپه ی دو نفره و یک جفت صندلی دسته دار انتخاب های مناسب تری هستند.

۱۱- به شکل اتاق توجه نمی کنید

اگر اتاق پذیرایی تان مستطیل شکل است، می توانید با استفاده از یک کتابخانه، بوفه یا کمد شکل آن را اصلاح کنید. اتاق های مربع شکل بهتر هستند و حفظ تعادل چیدمان در آن ها ساده تر است.

۱۲- روی نقطه ی کانونی اتاق تأکید ایجاد نمی کنید

اتاق پذیرایی به یک تأکید برجسته نیاز دارد. این تأکید می تواند یک شومینه، اثر هنری، آینه، کاغذ دیواری و هر چیزی باشد که توجه را جلب می کند. شما می توانید محل استراحت تان در اتاق پذیرایی را هم با استفاده از رنگ ها و طرح های متضاد یا ترکیب طیف های رنگی به نقطه ی کانونی اتاق تبدیل کنید.

۱۳- از گلدان های کوچک استفاده می کنید

استفاده از یک گلدان بزرگ بهتر از قرار دادن چندین گلدان کوچک در پای پنجره است. با این کار اتاق بزرگ تر و دنج تر به نظر می رسد.

۱۴- از روکش های از مد افتاده برای مبلمان استفاده می کنید

با عوض کردن روکش مبلمان، تمام اتاق تغییر می کند و چیدمان آن شیک و به روز می شود. می توانید با توجه به روحیه ی خود و فصول مختلف سال هم تغییراتی ایجاد کنید.

۱۵- تنها از یک سبک استفاده می کنید

اگر تنها یک سبک چیدمان را ترجیح می دهید و هیچ تفاوتی را نمی پذیرید، اتاق پذیرایی تان گرمای خود را از دست می دهد و تکراری می شود. سبک مورد علاقه تان را با سبک های دیگر ترکیب کنید.

۱۶- پرده ها باعث می شوند اتاق کوچک تر دیده شود

اگرچه این نکته بی اهمیت به نظر می رسد اما تأثیر زیادی در فضای اتاق دارد. پرده ها را می بایست در بالاترین نقطه و در عریض ترین حالت ممکن نصب کنید. به این ترتیب ارتفاع سقف بلندتر و فضای اتاق بزرگ تر به نظر می رسد. در زمان خرید پرده توجه داشته باشید رنگ پرده ها برجسته تر از بقیه ی پارچه های به کار رفته در چیدمان اتاق باشد.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
یک نظر

ورود