شماری از درگذشتگان معروف سال ۹۶

از «مریم میرزاخانی» تا «دهقان فداکار»

شماری از درگذشتگان معروف سال ۹۶

شماری از درگذشتگان سال ۹۶ را در گفتار امروز مرور میکنیم.

پروفسور  خدا دوست

 پروفسور علی اصغر خدادوست ، ساعت چهار بامداد امروز ۱۹ اسفند به علت ایست قلبی در یکی از بیمارستان‌های کلمبیا درگذشت. علی اصغر خدادوست بهترین جراح پیوند قرنیه جهان در سال ۱۳۱۴ در شیراز زاده شد. خدا دوست در سال ۱۳۵۹ عازم آمریکا شد و به عنوان استاد در بخش چشم دانشگاه جانز هاپکینز مشغول به کار شد .

وی به عنوان اولین و تنها دستیار خارجی در بخش چشم پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز در سال ۱۳۴۱ پذیرفته شد و در دوران سه ساله دستیاری را به عنوان بهترین دستیار مرکز چشم پزشکی ویلمر شناخته شد. وی توسط شخصیت‌های برجسته چشم پزشکی آمریکا به عنوان بهترین جراح پیوند قرنیه در دنیا معرفی شد تا آنجا در پیوند‌های قرنیه روی مکانیسم دفع پیوند به نام وی نامگذاری شده است.

این چشم پزشک توانمند از سال ۱۳۵۹ به طور مکرر به وطن خود بازگشته و در فعالیت های بالینی و آموزشی در بیمارستان های مختلف تهران و شیراز شرکت می کند. نخستین پیوند موفقیت آمیز قرنیه در ایران در کارنامه این چشم پزشک مشهور جهان به ثبت رسیده است.

مریم  میرزاخانی: نابغه ریاضی جهان 

شوک علمی کشور، از دست دادن مریم میرزا خانی، نابغه ریاضیات ایران و جهان بود که در سن  ۴۰ سالگی در آمریکا چشم از جهان فروبست. او استاد دانشگاه استنفورد آمریکا بود پس از ماه ها بیماری بر اثر ابتلا به سرطان جان باخت.این ریاضیدان ایرانی متولد سال ۱۳۵۶ بود و در سال ۱۳۹۳ جایزه معتبر فیلدز را به دست آورده بود. وی در سال ۱۳۷۶ از سانحه تصادف اتوبوس حامل دانشجویان شرکت کننده در مسابقات ریاضی دانشجویی جان به در برده بود. در آن حادثه شماری از دانشجویان و استادان ریاضی ایران کشته شدند.

تدریس پیچیده ترین مسائل ریاضیات توسط پروفسور مریم میرزاخانی در دانشگاه استنفورد آمریکا

مریم میرزاخانی در کنار کاروان اعزامی ایران به رقابتهای المپیاد جهانی ریاضی

تقدیر مرحوم اکبر هاشمی رفسنجانی در زمان تصدی ریاست جمهوری اسلامی ایران از اسطوره ریاضیات ایران- مریم میرزاخانی

مریم میرزاخانی نخستین زن و نخستین ایرانی برنده جایزه فیلدز بود. او کار خود در دانشگاه استنفورد را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده بود.حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران پس از درگذشت مریم میرزا خانی از او به عنوان «نابغه نامدار ریاضی» و «فرزند فرهیخته ایران» نام برد.

ابراهیم یزدی

ابراهیم یزدی، دبیرکل نهضت آزادی ایران و وزیر امور خارجه دولت موقت ایران پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ شمسی روز شش شهریور گذشته در سن ۸۶ سالگی درگذشت. او که عضو شورای انقلاب و معاون مهدی بازرگان، نخست وزیر دولت موقت بود، در شهر ازمیر ترکیه چشم از جهان فرو بست. ابراهیم یزدی برای معالجه بیماری سرطان لوزالمعده خود به ازمیر رفته بود.

دکتر ابراهیم یزدی در کنار مرحوم هاشمی رفسنجانی

دکتر ابراهیم یزدی در کنار دکتر چمران و مهندس مهدی بارزگان

عطاءالله بهمنش

عطاءالله بهمنش، روزنامه نگار و گزارشگر ورزشی روز ۱۱ تیر سال ۱۳۹۶ در سن ۹۴ سالگی در تهران درگذشت. او را پر  سابقه ترین گزارشگر  ورزشی رسانه ها می دانند. او از خرداد ماه ۹۶ در پی سکته مغزی در بیمارستان بستری شده بود. عطاءالله بهمنش فعالیت رادیویی خود را در سال ۱۳۳۷ در رادیو ایران آغاز کرده بود. وی یکی از قدیمی ترین گزارشگران و مفسران ورزشی در ایران بود.

عطاءالله بهمنش کار روزنامه نگاری ورزشی را در سال ۱۳۳۰ آغاز کرده بود. وی متولد سال ۱۳۰۲ در کرمانشاه بود. او علاوه بر گزارشگری به ورزش های دو و میدانی و فوتبال نیز می پرداخت. عطاءالله بهمنش سابقه دبیری و نایب رئیسی فدراسیون کشتی ایران را در کارنامه داشت.

عارف  لرستانی

عارف لرستانی (زادهٔ ۱۵ بهمن ۱۳۵۰، کرمانشاه – درگذشتهٔ ۲۶ فروردین ۱۳۹۶، تهران) بازیگر تئاتر و تلویزیون ایران بود. با مجموعهٔ جنگ ۷۷ به کارگردانی مهران مدیری پا به عرصهٔ بازیگری گذاشت و پس از آن در چندین مجموعهٔ دیگر ازجمله قهوه تلخ با او همکاری کرد. او روز شنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۶ بر اثر ایست قلبی درگذشت.

داوود احمدی نژاد

داوود احمدی نژاد، سیاستمدار ایرانی و برادر رئیس جمهوری سابق در روز ۱۲ مهر سال ۱۳۹۶ در سن ۶۷ سالگی در تهران درگذشت. علت مرگ او بیماری قلبی اعلام شد. وی در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد برای مدتی ریاست بازرسی نهاد ریاست جمهوری را برعهده داشت. داوود احمدی نژاد در سال ۱۳۹۳ برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد اما پیش از اعلام اسامی نامزدهای مورد تائید شورای نگهبان از عرصه رقابت انتخاباتی کناره گیری کرد.

علی اکبر معین فر

علی اکبر معین فر، اولین وزیر نفت ایران پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ در روز ۱۲ دی سال ۱۳۹۶ درگذشت. او پیش از وزارت در دولت موقت وزیر مشاور و سرپرست سازمان برنامه و بودجه بود. وی که متولد سال ۱۳۰۷ در تهران بود به دلیل نارسایی کلیوی چشم از جهان فرو بست. علی اکبر معین فر یکی از نمایندگان اولین دوره مجلس پس از انقلاب بود.

نادر گلچین

نادر گلچین، خواننده پیشکسوت موسیقی ایران بود که در روز ۳۱ شهریور سال ۱۳۹۶ در سن ۸۱ سالگی درگذشت. او متولد سال ۱۳۱۵ در شهر رشت بود و بر اثر ابتلا به بیماری ریوی چشم از جهان فرو بست. از جمله آثار این خواننده می توان به اجرای «مرغ سحر»، «یوسف گم‌گشته»، «ناوک مژگان»، «قصه شهر عشق»، «بوی بهار» و انتشار آلبوم‌های «گریز»، «نفس باد صبا» و «زلف بنفشه» اشاره کرد. نادر گلچین فعالیت رادیویی خود را در سال ۱۳۵۰ آغاز کرد. اشتغال وی در رادیو تا سال ۱۳۶۲ ادامه یافت.

ریزعلی خواجوی

ریزعلی خواجوی معروف به «دهقان فداکار» در روز ۱۱ آذر سال ۱۳۹۶ در سن ۸۷ سالگی درگذشت. او متولد شهرستان میانه در استان آذربایجان شرقی بود. ریزعلی خواجوی در بیمارستانی در تبریز درگذشت. او در آذرماه سال ۱۳۴۱ با آتش زدن لباس خود و نصب آن بر روی یک چوبدست توانسته بود راننده قطاری را از ریزش کوه مطلع کند. ریزعلی خواجوی به این ترتیب جان صدها نفر را نجات داد.

ماجرای این حادثه در کتاب فارسی سال سوم دبستان ایران درج شد و دانش آموزان ایرانی از کودکی با ریزعلی خواجوی آشنا شدند. ماجرای «دهقان فداکار» اکنون از کتاب فارسی دبستان حذف شده است. ریز علی خواجوی به دلیل نارسایی کلیوی و ریوی چشم از جهان فروبست.

به امید سالی مملو از بهروزی و خبرهای خوب و خوش برای ملت  عزیز ایران.  

دیجیاتو
۳ نظر

ورود