گزارش روزیاتو از ورزش های هیجان انگیز در پایتخت؛ از «جامپینگ» تا «کارتینگ»

گزارش روزیاتو از ورزش های هیجان انگیز در پایتخت؛ از «جامپینگ» تا «کارتینگ»

تابستان زمان خوبی است که جاهای تفریحی تهران را تجربه کنید. اگر این روزها قصد گردشگری در پایتخت را دارید و می خواهید با مقصدهای گردشگری هیجانی و کمتر شناخته شده تهران و حوالی آن آشنا شوید، سرویس گردشگری روزیاتو شما را با ۸ ایستگاه هیجان انگیر تفریح بهار در پایتخت ۲۳۱ ساله ایران آشنا می کند که هنوز هم برای عاشقان پاساژنوردی و کافی شاپ گردها، فرصت های گردشگری شهری فراوان دارد.

با ما همراه باشید.

تفریحات هیجان انگیز در پایتخت

خیلی ها گمان می کنند که در پایتخت شلوغ دود آلود این روزها، هیجان، خیلی معنی و مفهومی ندارد و اگر وقتی برای تفریح در طول هفته به خصوص آخر هفته ها پیدا می شود، بایستی در رستوران ها و کافی شاپ های شمال و مرکز یا در مراکز هنری و سینمایی سپری کرد تا مدتی را با دوستان گذراند و غم ایام نخورد!

جاهای تفریحی تهران
جت اسکی سواری های محمد باقر قالیباف، شهردار تهران در دریاچه چیتگر

در حالی که، اگر کمی حس و حال انرژی مثبت ها را داشته باشید و عاشقان هیجان های خاطره انگیز ایمن باشید، توصیه می کنیم که برخی از تفریحات پر هیجانی که در گزارش امروز معرفی می کنیم را بررسی کرده و چند موردی را تا بهار ۹۶ در صورتی که در تهران حضور دارید، تجربه کنید.

تفریحات هیجان انگیز، با آدرنالین سر و کار دارد. کمی شجاعت و جسارت با طعم اراده می خواهد که شاید شروعش در روزهای اول سخت باشد. اما هیجان و شادی آن را که در صورت دیگر بازیگران این ورزش ها مشاهده خواهید کرد، انجامش را برای شما آسان می کند.

بانجی جامپینگ؛ آدرنالین در حد بی نهایت

جاهای تفریحی تهران
بانجی جامپینگ در توچال تهران

ترشح آدرنالین در غده ها، برای آمادگی بدن در انجام فعالیت های شدید است. هر وقت فعالیت های شدید ورزشی را در دستور کار داشته باشید، میزان ترشح آدرنالین در بدن شما افزایش خواهد یافت. وقتی که خیلی هیجان زده بشوید نیز غده های فوق کلیوی ناگهان مقدار زیادی آدرنالین در خون شما ترشح خواهند کرد. آدرنالین، افزایش شدت ضربان قلب را سبب می شود و رگ های متصل به ماهیچه ها را گشاد می کند و البته موجب افزایش غلظت قند در خون خواهد شد.

خلاصه یکی از ورزش هایی که به شدت با ترشج آدرنالین در بدن شما ارتباط مستقیم دارد، ورزش بانجی جامپینگ است. ورزشی که تجربه سقوط آزاد با سرعت بسیار بالا به شما می دهد که شاید در طول زندگی خود، تنها اگر کماندوی نظامی باشید. تجربه می کنید وگرنه هیچ گاه برای شما چنین موقعیتی پیش نخواهد آمد که ده ها متر به پایین پرت شوید و سالم بمانید!

جاهای تفریحی تهران
هیجان پیش از سقوط آزاد در بانجی جامپینگ توچال

همراهی با شتاب ۹.۸ متر بر مجذور ثانیه با سرعت ده ها کیلومتر در ساعت و جشنواره ای از هیجان و آدرنالین که کلا ۳۰ ثانیه به طول می انجامد، بخشی از جذابیت های بانجی جامپینگ است.

بانجی جامپینگ، دیدنش برای خیلی ها وحشت آور است، چه برسد که بخواهند آن را انجام بدهند و از ارتفاعی با وسایل ایمنی به پایین پرت شده و بین زمین و هوا، معلق شوند!

به هر حال، اگر عاشق این ورزش هیجانی هستید، ضمن تبریک به شجاعت شما، پیشنهاد می کنیم که اگر مرد و سن بالای ۱۴ سال دارید و وزن شما هم کم تر از ۱۰۰ کیلوگرم است، به منطقه بام تهران یا بوستان ولایت تشریف ببرید.

جاهای تفریحی تهران
شرکت کنندگان با حضور مربی، مقدمات پرش را فراهم می کنند

شما نباید برای انجام این ورزش،‌ مشکل قلبی، دیسک کمر، پلاتین یا عمل چشم داشته باشید و تقریبا از نظر بدنی می بایست بدون هر گونه مشکل باشید. حداکثر ارتفاع در این رشته، ۴۰ متر است. سقوط شما، تنها ۳ ثانیه طول می کشد، یعنی به یک چشم بر هم زدن.

 • آدرس شماره ۱: تهران- بزرگراه شهید چمران، انتهای خیابان ولنجک، مجموعه تله کابین توچال.
 • آدرس شماره ۲: انتهای اتوبان نواب، بوستان ولایت، درب ۴ شهر ورزش
 • هزینه: ۵۰ هزار تومان برای هر پرش

توجه کنید که بام تهران، در روزهای بهاری به خصوص تا قبل از نیمه دوم خرداد که آغاز ماه رمضان است، صبح ها و عصرها، با استقبال کوهنوردان و تله کابین سوارها و سورتمه سوارها همراه شده است و کافی شاپ ها و مغازه های متعددی هم از اواخر سال ۹۵ در این مرکز تفریحی شمال شهر راه اندازی شده که استفاده از آنها را برای هیجان گردهای تهرانی توصیه می کنیم.

اگر به بام تهران رفتید، زیپ لاین را هم فراموش نکنید که به نظر بعضی ها، یکی از هیجان انگیز ترین ایستگاه های گردشگری در تهران است.

کارتینگ: ورزش بچه پول دارها؟

بعضی ها فکر می کنند این ورزش جذاب و هیجانی، مخصوص بچه پول دارهاست عین ورزش اسب دوانی! اما در واقع این گونه نیست. هزینه هایی که خیلی ها برای پیتزا و اسپرسو و سیگار در هفته خرج می کنند، بیش تر از هزینه چند ساعت اسب سواری و کارتینگ در هفته خواهد بود!

جاهای تفریحی تهران

کارتینگ، یعنی تجربه هیجان و سرعت بدون مخاطره. گر چه هنوز مسابقات سرعت بین خودروهای لوکس بچه پولدار های شهرک غرب و سعادت آباد که در اینستاگرام پر مخاطب شده متداول است، اما به هر حال، مجموعه تفریحی ورزشی کارتینگ آزادی، جاییست که لذت هیجان را با کم ترین خطر برایتان به ارمغان می آورد.

این ویدئو جذاب را مشاهده کنید.

ورزش هیجان انگیز کارتینگ، سن و سال ندارد. برای هر کسی که ۱۰ سال به بالا دارد و قدش بیش از ۱۴۰ سانت بوده و توانایی کنترل دارد،  این ورزش، مفرح است.

طول مسیر کارتینگ مجموعه آزادی تهران، حدود ۸۰۰ متر بوده و هر روز از ساعت ۱۰ تا ۱۱ شب و در آخر هفته ها از ۱۰ صبح تا ۱۲ شب، پذیرای بازدید عاشقان هیجان در پایتخت است.

جاهای تفریحی تهران
کارتینگ قهرمانی کشور در مجموعه ورزشی آزادی

برای کارتینگ سواری، به ضلع شرقی استادیوم آزادی، جنب پارکینگ شماره ۱۳ مراجعه کنید. هزینه استفاده از این تجهیزات، حدود ۳۰ هزار تومان است.

هیجان در کارتینگ، می تواند شما را معتاد به این ورزش هیجان انگیز گروهی کند. مراقب باشید!

البته شما می توانید ماشین خود را خریداری کرده و در آنجا پارک کنید و آخر هفته ها از آن استفاده نمایید.

زیپ لاین

اگر خیلی آدرنالین باز نیستید و قصد ندارید که هیجان های کاذب این گونه ای به قلب عزیزتان وارد کنید و حوصله کارتینگ بازی های آزادی هم ندارید، زیپ لاین،‌ می تواند یک هیجان آرام برای یک آخر هفته هیجانی باشد.

جاهای تفریحی تهران
زیپ لاین توچال

در زیپ لاین که مدتی در سراسر کشور مد شده است، شما را به یک قرقره بزرگ می بندند و روی یک سیم بکسل که بالای یک دره قرار دارد، رها می کنند. شما از مبدا به سمت مقصد، ظرف کم تر از ۳۰ ثانیه حرکت خواهید کرد. مدل های کوچک این ابزار هیجانی، قبلا در برخی از پارک ها مانند بوستان نهج البلاغه تهران، راه اندازی شده بود.

اما اگر زیپ لاین کار حرفه ای هستید، مقصد شما در تهران، فقط بام تهران است که این روزها مخاطبان فراوانی دارد. مخصوصا که ماشین های الکترونیکی با ۱ هزار تومان ناقابل، شما را از ورودی به نزدیک زیپ لاین می برند و بر می گردانند.

زیپ لاین توچال، در جاده سلامتی قرار دارد و مسیر حرکتش نیز روی دره ولنجک است که از آنجا، همه شهر زیر پای شما خواهد بود.

جاهای تفریحی تهران
زیپ لاین توچال در پاییز

همه شرایطی که برای بانجی جامپینگ ذکر کردیم، در اینجا نیز حکمفرماست. اما به هر حال، چون شما به چفت و بستی متصل هستید، خیلی ترسناک نیست. به طور کل، برای انسان ها، سقوط یکی از ترسناک ترین اتفاقات در زندگی است. اما مستقیم حرکت کردن، خیلی ترسناک نیست.

مخصوصا که می توانید در وسط کار، چشمان خود را ببنیدید تا به مقصد برسید!

مدت زمان زیپ لاین، ۲۰ ثانیه است و طول مسیر نیز، ۱۷۰ متر. در روز های عادی، از ساعت ۵ تا ۱۱ شب و در جمعه ها از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰شب، مجموعه تله کابین توچال، پذیرای علاقمندان به هیجانات زیپ لاینی هستند.

هزینه هیجان زیپ لاینی، ۲۵ هزار تومان است.

جت اسکی: هیجان روی آب

هیجان روی آب اکنون در بزرگ ترین دریاچه مصنوعی خاورمیانه (شهدای خلیج فارس) در دسترس شما خواهد بود. جت اسکی، ورزش پر هیجان روی آب، هم فال است و هم تماشا. البته در این دریاچه، در روزهای سرد سال، چنین هیجانی در دسترس شما نیست.

جاهای تفریحی تهران
جت اسکی در منطقه فشافویه

اما نگران نباشید! برای جت اسکی سواری نیاز نیست، ترک پایتخت کرده و به سرزمین کیش یا شمال بروید. کمی از تهران که دور شوید، جایی همین نزدیکی ها در کویر جنوبی شهر، دریاچه مصنوعی فشافویه قرار دارد.

روزانه ده ها مراجعه کننده را شاهد خواهید بود که به فشافویه می آیند تا جت اسکی کرده و لذت ببرند. فشافویه، دریاچه های با امکانات جزایر امارات است و از دیدنش، شگفت زده می شوید.

نرسیده به فرودگاه امام، در کیلومتر ۱۸ اتوبان تهران قم، دریاچه ای هست که همه امکانات تفریحی سواحل کیش، قشم، ترکیه، امارات و خلاصه هر مقصد گردشگری دور از تهران را دارد.

جاهای تفریحی تهران
منطقه ورزش های آبی فشافویه در ۴ قاب

در مجموعه تفریحی ورزشی فشافویه، امکانات خوبی وجود دارد، از اسکی روی آب، جت اسکی، قایق سواری، کایاک سواری، تا ATV (موتورهای چهار چرخ)، پیست اتوموبیلرانی، پینت بال، سوارکاری و تفریحات ورزشی و مهیجی از این دسته.

در فشافویه، جت اسکی های قدرتمندی وجود دارد که ۱۵۰۰ سی سی بوده و قایق های شاتل و دونات و کایاک نیز در دسترس هستند. خلاصه همه چیز برای هیجان فوق العاده وجود دارد.

مدت زمان جت اسکی سواری شما حدود ۱ ساعت خواهد بود که قریب به ۱۵۰ هزار تومان نیز برای شما آب خواهد خورد. کیلومتر ۱۸ جاده تهران قم، دریاچه فشافویه، مقصد جدید هیجان بازهای عزیز تهرانی خواهد بود.

سورتمه سواری: هیجان شیک!

هیجان شیک اگر می خواهید، در فصول خاصی از سال به شمال تهران رفته و سورتمه سواری را تجربه کنید. سورتمه های ریلی تشکیل شده از یک کابین که روی یک ریل غیر مستقیم و پیچ در پیچ حرکت می کند. این وسیله، با خم و قوس ها، سربالایی و سر پایینی، هیجان را به اوج می رساند اما خوب، به اندازه بانجی جامپینگ، شما را با آدرنالین ضربتی مواجه نخواهد کرد!

جاهای تفریحی تهران

دیدنی مناظر زیبای تهران، بخشی ازهیجان سورتمه سواری است.

اگر بیش از ۱۲۰ کیلوگرم وزن دارید، امکان استفاده از آن را نخواهید داشت. نداشتن ناراحتی قبلی یا فشار خون نیز از الزامات سورتمه ریلی است.

مدت زمان استفاده ۳ دقیقه بوده و طول مسیر ۹۰۰ متر و ۱۴ هزار تومان هم هزینه در بر خواهد داشت. خیابان دربند، انتهای خایان اسدالهی، پارک گلابدره، سورتمه تهران در خدمت شما خواهد بود.

اسکیت U: هیجان پارکی!

جاهای تفریحی تهران

یکی دیگر از مقصدهای گردشگری هیجانی در تهران، دریاچه خلیج فارس در انتهای اتوبان همت غرب است که به نوعی، بزرگ ترین دریاچه مصنوعی خاورمیانه به شمار می رود. در این دریاچه می توان قایق سواری کرد و از ورزشهای متنوعی که برای قشرهای مختلف سنی تدارک دیده شده است، استفاده نمود.

همچنین در اطراف این دریاچه زیبا که ماهی های رنگارنگ نیز در آن دیده می شود، می توان عصرهای بهاری را در کنار فروشگاه ها و رستوران های آن سپری کرد و از چشم انداز شبانه دریاچه که همچون چشم انداز شبانه پل طبیعت تهران (گذرگاه رویایی پایتخت نشین ها)، جذاب و دیدنی است، استفاده نمود.

چشم اندازی از شب های تهران را بر فراز پل طبیعت تهران، در ویدیوی زیر تماشا کنید که هر شب تا ساعت ۲۳، پذیرای بازدید گردشگران تهرانی خواهد بود.

این وسیله هیجانی، از جمله وسایل جدید در دریاچه شهدای خلیج فارس است. شبیه ترن هوایی که در پارک های بازی استفاده کرده اید بوده و حرکت روی آن شبیه U است که ۳۰ درجه از U باز تر است. علاوه بر این ، خود کابین هم به صورت دایره ای در جا حرکت می کند. کابین از بالای یو حرکت می کند و ۵ تا ۶ بار، این مسیر را طی خواهد کرد.

جاهای تفریحی تهران

این ورزش گروهی و برای خیلی ها، اوج هیجان و شادی و جذابیت است. خانم باردار و افرادی که ناراحتی قلبی و فشار خون دارند، از این ورزش استفاده نکنند. ارتفاع ۲۰ متر و طول مسیر نیز ۵۰ متر خواهد بود.

هر روز از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب، در دریاچه شهدای خلیج فارس، میزبان هیجان بازهای تهرانی هاست.

هزینه هر بار استفاده، ۸ هزار  تومان است.

تیوب سواری

تیوب سواری را فقط در پیست های اسکی شمشک و دیزین نیاز نیست تجربه کنید! پیست پرواز در آسمان، فرصتی را برایتان مهیا می کند که در همه شرایط، بتوانید تیوب سواری کرده و این بار به جای پرت شدن بر روی برف، بر روی تشک بادی فرود بیایید.

جاهای تفریحی تهران

اگر قد بالای ۱۱۰ سانت دارید و وزن شما کم تر از ۱۳۰ کیلو است، این ورزش را برای یک بار هم که شده در تهران انجام دهید. حداکثر ارتفاعی که خواهید داشت ۱۴ متر و طول مسیر نیز ۳۰ متر است. بلیط استفاده نیز برای هر نفر، ۷ هزار تومان است.

در بوستان نهج البلاغه شهرک غرب تهران نیز، فرصت تیوب سواری را همچون دریاچه خلیج فارس در انتهای اتوبان همت خواهید داشت.

سرسره لوپ: هیجان آبی

دهکده آۤبی پارس، جاییست که شما می توانید تجربه سرسره سواری در نزدیک استخر را داشته باشید. این سرسره از یک اتاقک که توسط دریچه ای از پایین به یک سرسره طولانی متصل شده تشکیل شده است. هم تجربه سقوط در سرسره و هم انتظار برای باز شدن دریچه، هیجان را برایتان به وجود می آورد که البته تبلیغ آن را زیاد در رسانه ملی دیده ایم.

جاهای تفریحی تهران

سقوط آزاد ۱۱ متر بر ثانیه و قرار گیری در مسیر جذاب و هیجانی سرسره تا ورود به استخر، کلا ۱۰ ثانیه به طول می انجامد اما آدرنالین را به بی نهایت می کشاند!

دهکده آبی پارس یک پارک آبی سرپوشیده و چهارفصل است که آقایان و بانوان به طور مجزا می توانند از آن استفاده کنند. این پارک بزرگ ترین پارک آبی سرپوشیده در خاورمیانه است که با آخرین تکنولوژی روز دنیا و استاندارهای بین المللی در فضایی بالغ بر ۱۴هزار متر مربع احداث شده است.

جاهای تفریحی تهران
تصویری از سرسره هیجانی دهکده آبی پارس در گرمدره

از تاریخ ۲۴ اسفند ۸۹ پذیرای علاقه مندان است. این مجموعه ظرفیت پذیرش دوهزار نفر به طور همزمان را دارا بوده که این عدد در طول یک روز به حدود ۵ هزار نفر هم می رسد. دهکده آبی پارس دارای امکاناتی نظیر سرسره های مهیج، چاله فضایی، وسایل بازی ویژه کودکان، رودخانه وحشی، دریاچه مواج و… است.

ضمن اینکه فضاهای جانبی همانند رستوران، کافی شاپ و ایستگاه آبمیوه هم پذیرای علاقه مندان است.این مجموعه خدمات VIP شامل سونا، استخر، جکوزی و سالن های بدنسازی، ماساژ و حمام آفتاب را ارائه می نماید.

جاهای تفریحی تهران
نمایی از بالا که دهکده آبی پارس را نشان می دهد

لازم به ذکر است آبی که در این مجموعه استفاده می شود، به لحاظ ترکیبات، ترکیبی نزدیک به آب معدنی دارد و با تمهیدات اندیشده شده همواره زلالی ویژه ای دارد و به نوعی فضاسازی شده که فضایی همانند ساحل کیش را تداعی کند.

به منظور رفاه حال علاقه مندان پارکینگ مجزا در مجموعه احداث شده است. همچنین مرکز خریدی در مجاورت این مجموعه به بهره برداری رسیده است که پاسخگوی نیازهای مختلف عزیزان است.

جاهای تفریحی تهران
آشنایی با جدید ترین کتابهای منتشر شده در بازار نشر ایران را می توانید در شهر کتاب دهکده آبی پارس مشاهده کنید.

ارتفاع سرسره ۵ متر و طول مسیر حدود ۳۰ متر است. بانوان در روزهای فرد و آقایان نیز همه روزه از ساعت ۸ تا ۳ بامداد می توانند از این مجموعه آبی هیجانی استفاده کنند.

برای رفتن به دهکده آبی پارس، می بایست به کیلومتر  ۲۳ اتوبان تهران کرج بروید. به خروجی گرم دره که رسیدید، خیایان شهدا جاییست که شما را با این دهکده پر هیجان آشنا می کند. اگر دوست دارید به محیط زیست آسیب نرسانید، از خط مترو صادقیه به گلشهر کرج استفاده کرده و در ایستگاه گرمدره، از قطار پیاده شوید. با عبور از پل عابر پیاده، به دهکده آبی پارس خواهید رسید.

خدمات دهکده آبی پارس

پارک آبی: سرسره های «پیچشی، یو، سرعتی، مسابقه‌ای و سقوط آزادساده و لوپدار»، سیاه چال، چاله فضایی، رودخانه وحشی، دریاچه موج، محل بازی کودکان و مهدکودک «مخصوص بانوان»،

وی آی پی: استخر، سونای خشک و بخار، جکوزی و بدنسازی

خدمات شارژی: رستوران، کافی شاپ، آبمیوه فروشی، سفره خانه سنتی، سینما شش بعدی، قلعه وحشت، ماساژ، حمام ترکی، نقش حنا، فیش اسپا و عکاسی «مخصوص آقایان»

مرکز خرید: آیس پک «بستنی و آبمیوه»، تعطیلات «پوشاک»، شهربازی پارس«شهربازی»، مای لند اکسپرس«خشکشویی» و سیر و سفر« آژانس اتومبیل کرایه»

۱۴ مقصد هیجان انگیز تهرانی ها

اگر به جز موارد بالا، به دنبال مقصدهای هیجان انگیز فرهنگی و هنری تهران هستید، ۱۴ ایستگاه دیگر را در زیر در نظر داشته باشید:

 • باغ ایرانی، زیباترین باغ تهران در منطقه ده ونک.
 • باغ گیاه شناسی ایران که زیبا ترین باغ ایران در جاده کرج است.
 • موزه ملک، بزرگ ترین موزه وقفی ایران که جشنواره ای از سکه های تاریخی و کتاب های خطی است.
 • کاخ موزه گلستان، تنها اثر ثبت شده ایران در میراث جهانی یونسکو.
 • کاخ موزه نیاوران، لوکیشن تاریخی و جذاب فیلم ها و سریال های ایرانی که گالری های هنری متعدد دارد.
 • کاخ موزه سعد آباد که فضای جذابی برای عصرهای بهاری در تهران است.
 • لواسان و فشم گردی به خصوص در آخر هفته ها برای دیدار از افجه و غار موزه وزیری.
 • پارک ارم که شما را با بخشی از حیات وحش ایران آشنا می کند.
 • موزه هنرهای معاصر تهران که شما را با گران قیمت ترین تابلوهای نقاشی ایران و جهان آشنا می کند.
 • موزه عبرت ایران که شکنجه گاه ساواک در عصر پهلوی بود.
 • موزه جواهرات ملی ایران که یکی از ۴ موزه جواهرات سلطنتی گران قیمت جهان است.
 • موزه ایران باستان که موزه مادر ایران و از برترین موزه های تاریخی جهان است.
 • بوستان نهج البلاغه (شهرک غرب)، پارک دایناسورها و بوستان جوانمردان (انتهای اتوبان حکیم).
 • بازار گل تهران و دیدار از برج میلاد تهران و استفاده از دلفیناریوم و بزرگ ترین رستوران گردان جهان.

امیدواریم هشت ایستگاه هیجانی این گزارش، شما را با برخی از مقصدهای گردشگری هیجان انگیز پایتخت آشنا کرده باشد. اگر به هر یک از مقصدهای هیجان انگیز تهران رفتید، تصاویر خود را از از طریق کانال های ما در شبکه های اجتماعی ارسال کنید.

به نظر شما، هیجان انگیز ترین مکان در تهران کجاست؟

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۲ نظر

ورود

 • رامین رحمتی اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۶

  شبتون بخیر
  خیلی خوشم اومد از این گزارشتون. واقعا حالمو خوب کرد.
  من عاشق کارتینگ هستم. چقدر اطللاعات جالب. واقعا اینها رو خیلیا نمیدونند. عالی بود
  مهندس جان. دمت گرم

 • mostafa اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۶

  عالی بود بازم از این گزارش تفریحی بزارید
  ممنونم