بدون نظر

همان طور که می دانید، برای ورود به دانشگاه ها و موسسات آموزشی خارج از کشور، نخستین مدرکی که از داوطلبان بین المللی درخواست میشود، مدرک زبان است تا سطح دانش زبان انگلیسی (LANGUAGE PROFICIENCY) ان ها بر اساس نیازمندی های پذیرش (ADMISSION REQUIREMENT) بررسی شود تا حداقل ظرفیت های علمی زبانی را برای ورود به مقاطع مختلف تحصیلی در اختیار داشته باشند. معمولا داشتن مدرک آیلتس-تافل اینترنتی و PTE مورد نیاز است.

در داخل کشور هم سال هاست که آزمون زبان انگلیسی تخصصی و عمومی برای ورود به دانشگاه های پزشکی و غیر پزشکی توسط ارگان های مختلف برگزار می شود تا داوطلبان ایرانی متقاضی وورد به دوره های تحصیلات تکمیلی، در این آزمون ها شرکت کنند. مثلا آزمون زبان انگلیسی تخصصی MHLE توسط وزارت بهداشت برگزار می شود و داوطلبان ورود به دوره دکترای تخصصی می بایست در آن شرکت کنند. یا آزمون MSRT و TOLIMO توسط وزات علوم، تحقیقات و فناوری برگزار می شود و داوطلبان ورود به مقطع دکترا، می بایست حد نصاب لازم در این آزمون ها را کسب کنند.

علاوه بر این آزمون ها، آزمون دیگری هم هست که منحصرا توسط دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شده و داوطلبان ورود به مقطع تحصیلات تکمیلی، توصیه می شود در آن شرکت کنند. در این گفتار شما را با آزمون زبان انگلیسی EPT آشنا میکنیم.

با ما همراه باشید.

درباره EPT

این آزمون توسط دانشگاه آزاد برگزار می شود و دانشجویان مقطع دکترا، همچنین اعضای هیات علمی دانشگاه های آزاد سراسر کشور و دانشجویانی که قصد ورود به مقطع دکترا جهت مصاحبه دارند باید در ان شرکت کنند. آزمونی برای ارزیابی مهارت دانشجویان و اعضای هیات علمی در عرصه زبان انگلیسی است. معمولا به مرکزیت دانشگاه علوم تحقیقات و در برخی از واحدهای دانشگاه برگزار می شود.

این آزمون نیر نمره منفی ندارد و نمره حد نصاب قبولی، ۵۰ است. ۱۰۰ سوال در آزمون مطرح می شود که ۳۰ سوال به درک مطلب، ۳۵ سوال به لغات و ۳۵ سوال به گرامر اختصاص دارد.

این آزمون ۱۰ بار در طول سال برگزار می شود و داوطلبانی که موفق به کسب نمره قبولی نشوند، می باید در آزمون بعدی شرکت کنند. هیچ محدویتی برای تعدد شرکت و مکان شرکت در آزمون برای داوطلبان وجود ندارد. اعتبار مدرک کسب شده نیز ۲ سال است.

نکته مهم:  مدرک EPT منحصرا برای ورود به رشته های مقطع دکترا دانشگاه آزاد اسلامی اعتبار ندارد و برای ورود به دورههای دکترای دانشگاه های دولتی، می بایست در آزمون MSRT/TOLIMO شرکت کرد.

محل ثبت نام و برگزاری آزمون

اگر قصد ثبت نام در آزمون دارید به سامانه آزمون مراجعه کنید. کد کاربری و رمز عبور دریافت کنید و ثبت نام اولیه انجام و پروفایل ایجاد کنید. داوطلبان با کلیک بر روی دکمه ثبت نام وارد صفحه ورود اطلاعات شده و پس از تمیل فرم به صورت اینترنتی برای پرداخت هزینه ثبت نام اقدام کنند.

پس از پرداخت هزینه شرکت در آزمون، سیستم به داوطلبان کدی به نام شناسه پرداخت میدهد که این شناسه، نشانه موفقیت در ثبت نام است.

منابع آزمون

منابع آزمون به شرح زیر است:

– Longman Preparation for the TOEFL (The Paper – based)
۲– Barron’s Essential Words for TOEFL
۳۱۱۰۰ Words You Need to Know
۴۵۰۴ Essential Words
۵– TOEFL Reading Flash (۲۰۰۱)

نکات مهم

 • ثبت نام شما زمانی قطعی و تکمیل خواهد شد که پرداخت مالی صورت گرفته و تائید نهایی پرداخت انجام شده باشد
  ۲- در وارد کردن اطلاعات خود دقت لازم را داشته باشید، این مرکز هیچ مسئولیتی در قبال اطلاعات نادرست مندرج شما بر عهده نخواهد داشت.
  ۳- چنانچه مغایرتی در اطلاعات مندرج در سایت با مشخصات فردی شما وجود داشته باشد، از حضور شما در جلسه آزمون ممانعت به عمل می آید.
  ۴- در زمان حضور در جلسه آزمون ارائه کارت شناسایی معتبر مطابق با اطلاعات مندرج در سایت الزامی است.
  ۵- شروع آزمون ساعت ۹ صبح خواهد بود و درب حوزه امتحانی ۳۰ دقیقه قبل از زمان شروع آزمون بسته خواهد شد، لذا به داوطلبان اکیدا توصیه می شود یک ساعت قبل از شروع آزمون در محل حوزه امتحانی حاضر باشند.
  ۶- سوالات به صورت تستی است و نمره منفی ندارد.
  ۷- همراه داشتن هر گونه وسایل الکترونیکی در جلسه آزمون ممنوع است و با متخلف برخورد قانونی خواهد شد.

راهنمای کامل ثبت نام در آزمون زبان دانشگاه آزاد را اینجا دانلود کنید.

پرسش و پاسخ درباره سوالات آزمون PTE

۱-نمره قابل قبول EPT برای ارائه به دانشگاه های مختلف حین مصاحبه دکتری چقدر است؟

پاسخ: شرکت کنندگان این آزمون (فارغ از رشته تحصیلی و دانشگاه خود) می بایست حداقل نمره ۵۰ را جهت ارائه مدرک EPT خود حین مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد کسب کنند.

۲- آیا می توان دو بار متوالی در این آزمون شر کت کرد؟

پاسخ: تعدد شرکت در این آزمون، محدودیت خاصی ندارد و داوطلبین می توانند تا زمان کسب نمره دلخواه در کلیه آزمون ها شرکت کنند.

۳- مدرک زبان MSRT (MCHE) چیست ؟ چه فرقی با EPT دارد؟

پاسخ: مدرک زبان MSRT (MCHE) ، مدرک زبان مورد تایید وزارت علوم می باشد و آزمون آن هر ماه به صورت منظم برگزار می گردد. کلیه دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم و همچنین دانشگاه آزاد اسلامی، این مدرک را حین مصاحبه دکتری معتبر می دانند. محتوای کلی آزمون با آزمون EPT تفاوت چندانی ندارد اما MSRT علاوه بر ساختار آزمون EPT که شامل لغات، گرامر و درک مطلب است، مهارت شنیداری (listening) داوطلبان را نیز مورد سنجش قرار می دهد و به همین دلیل، معمولا سطح دشواری آزمون MSRT را بالاتر از EPT می دانند. جهت دریافت اطلاعات بیشتر می توانید به لینک سوالات متداول MSRT در سایت مراجعه نمایید.

۴- کدام مدرک زبان برای ارائه به دانشگاه آزاد مناسب تر است؟

پاسخ: در صورتی که داوطلب تصمیم قاطع برای ادامه تحصیل در دانشگاه آزاد را دارد، بهتر است در آزمون EPT شرکت کند. چرا که آزمون EPT بدون آزمون شنیداری و نوشتاری برگزار می گردد و علاوه بر آن، نمره قابل قبول EPT، ۵۰ می باشد. در صورتی که اگر داوطلب بخواهد مدرک MSRT را به دانشگاه آزاد ارائه کند، می بایست حداقل نمره ۶۵ این آزمون را کسب کرده باشد.

۵-درجه سختی این آزمون چقدر است؟

پاسخ: می توان آزمون EPT را با آزمون بین المللی TOEFL PBT مقایسه نمود. تنها تفاوت آن با آزمون TOEFLاین است که بخش شنیداری و نگارش ندارد.

۶-برای موفقیت در آزمون EPT چه باید کرد؟

پاسخ: شما در این آزمون، با مهارت شنیداری و نوشتاری مواجه نیستند. بنابراین باید همه زمان خود را صرف افزایش دامنه لغات و تسلط به گرامر زبان انگلیسی بکنید. کتاب هایی که برای آمادگی آزمون آیلتس و تافل به غیر از بخش شنیداری و نوشتاری استفاده می شود، در این آزمون نیز کاربردی است.

اگر برای شرکت در آزمون های زبان داخل و خارج از کشور با پرسشی مواجه شدید، سوالات خود را کامنت کنید.

مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود