بدون نظر

همان طور که می دانید، برای ورود به دانشگاه ها و موسسات آموزشی خارج از کشور، نخستین مدرکی که از داوطلبان بین المللی درخواست میشود، مدرک زبان است تا سطح دانش زبان انگلیسی (LANGUAGE PROFICIENCY) ان ها بر اساس نیازمندی های پذیرش (ADMISSION REQUIREMENT) بررسی شود تا حداقل ظرفیت های علمی زبانی را برای ورود به مقاطع مختلف تحصیلی در اختیار داشته باشند. معمولا داشتن مدرک آیلتس-تافل اینترنتی و PTE مورد نیاز است.

در داخل کشور هم سال هاست که آزمون زبان انگلیسی تخصصی و عمومی برای ورود به دانشگاه های پزشکی و غیر پزشکی توسط ارگان های مختلف برگزار می شود تا داوطلبان ایرانی متقاضی وورد به دوره های تحصیلات تکمیلی، در این آزمون ها شرکت کنند. مثلا آزمون زبان انگلیسی تخصصی MHLE توسط وزارت بهداشت برگزار می شود و داوطلبان ورود به دوره دکترای تخصصی می بایست در آن شرکت کنند. یا آزمون MSRT و TOLIMO توسط وزات علوم، تحقیقات و فناوری برگزار می شود و داوطلبان ورود به مقطع دکترا، می بایست حد نصاب لازم در این آزمون ها را کسب کنند.

علاوه بر این آزمون ها، آزمون دیگری هم هست که منحصرا توسط دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شده و داوطلبان ورود به مقطع تحصیلات تکمیلی، توصیه می شود در آن شرکت کنند. در این گفتار شما را با آزمون زبان انگلیسی EPT آشنا میکنیم.

با ما همراه باشید.

درباره EPT

این آزمون توسط دانشگاه آزاد برگزار می شود و دانشجویان مقطع دکترا، همچنین اعضای هیات علمی دانشگاه های آزاد سراسر کشور و دانشجویانی که قصد ورود به مقطع دکترا جهت مصاحبه دارند باید در ان شرکت کنند. آزمونی برای ارزیابی مهارت دانشجویان و اعضای هیات علمی در عرصه زبان انگلیسی است. معمولا به مرکزیت دانشگاه علوم تحقیقات و در برخی از واحدهای دانشگاه برگزار می شود.

این آزمون نیر نمره منفی ندارد و نمره حد نصاب قبولی، ۵۰ است. ۱۰۰ سوال در آزمون مطرح می شود که ۳۰ سوال به درک مطلب، ۳۵ سوال به لغات و ۳۵ سوال به گرامر اختصاص دارد.

این آزمون ۱۰ بار در طول سال برگزار می شود و داوطلبانی که موفق به کسب نمره قبولی نشوند، می باید در آزمون بعدی شرکت کنند. هیچ محدویتی برای تعدد شرکت و مکان شرکت در آزمون برای داوطلبان وجود ندارد. اعتبار مدرک کسب شده نیز ۲ سال است.

نکته مهم:  مدرک EPT منحصرا برای ورود به رشته های مقطع دکترا دانشگاه آزاد اسلامی اعتبار ندارد و برای ورود به دورههای دکترای دانشگاه های دولتی، می بایست در آزمون MSRT/TOLIMO شرکت کرد.

محل ثبت نام و برگزاری آزمون

اگر قصد ثبت نام در آزمون دارید به سامانه آزمون مراجعه کنید. کد کاربری و رمز عبور دریافت کنید و ثبت نام اولیه انجام و پروفایل ایجاد کنید. داوطلبان با کلیک بر روی دکمه ثبت نام وارد صفحه ورود اطلاعات شده و پس از تمیل فرم به صورت اینترنتی برای پرداخت هزینه ثبت نام اقدام کنند.

پس از پرداخت هزینه شرکت در آزمون، سیستم به داوطلبان کدی به نام شناسه پرداخت میدهد که این شناسه، نشانه موفقیت در ثبت نام است.

منابع آزمون

منابع آزمون به شرح زیر است:

– Longman Preparation for the TOEFL (The Paper – based)
۲– Barron’s Essential Words for TOEFL
۳۱۱۰۰ Words You Need to Know
۴۵۰۴ Essential Words
۵– TOEFL Reading Flash (۲۰۰۱)

نکات مهم

 • ثبت نام شما زمانی قطعی و تكميل خواهد شد كه پرداخت مالی صورت گرفته و تائيد نهايی پرداخت انجام شده باشد
  ۲- در وارد كردن اطلاعات خود دقت لازم را داشته باشيد، اين مركز هيچ مسئوليتی در قبال اطلاعات نادرست مندرج شما بر عهده نخواهد داشت.
  ۳- چنانچه مغايرتی در اطلاعات مندرج در سايت با مشخصات فردی شما وجود داشته باشد، از حضور شما در جلسه آزمون ممانعت به عمل مي آيد.
  ۴- در زمان حضور در جلسه آزمون ارائه كارت شناسايی معتبر مطابق با اطلاعات مندرج در سايت الزامي است.
  ۵- شروع آزمون ساعت ۹ صبح خواهد بود و درب حوزه امتحانی ۳۰ دقيقه قبل از زمان شروع آزمون بسته خواهد شد، لذا به داوطلبان اكيدا توصيه می شود يك ساعت قبل از شروع آزمون در محل حوزه امتحانی حاضر باشند.
  ۶- سوالات به صورت تستی است و نمره منفی ندارد.
  ۷- همراه داشتن هر گونه وسايل الكترونيكی در جلسه آزمون ممنوع است و با متخلف برخورد قانونی خواهد شد.

راهنمای کامل ثبت نام در آزمون زبان دانشگاه آزاد را اینجا دانلود کنید.

پرسش و پاسخ درباره سوالات آزمون PTE

۱-نمره قابل قبول EPT براي ارائه به دانشگاه هاي مختلف حين مصاحبه دكتري چقدر است؟

پاسخ: شركت كنندگان اين آزمون (فارغ از رشته تحصيلي و دانشگاه خود) مي بايست حداقل نمره ۵۰ را جهت ارائه مدرك EPT خود حين مصاحبه دكتري دانشگاه آزاد كسب كنند.

۲- آيا مي توان دو بار متوالي در اين آزمون شر كت كرد؟

پاسخ: تعدد شركت در اين آزمون، محدوديت خاصي ندارد و داوطلبين مي توانند تا زمان كسب نمره دلخواه در كليه آزمون ها شركت كنند.

۳- مدرك زبان MSRT (MCHE) چيست ؟ چه فرقي با EPT دارد؟

پاسخ: مدرك زبان MSRT (MCHE) ، مدرك زبان مورد تاييد وزارت علوم مي باشد و آزمون آن هر ماه به صورت منظم برگزار مي گردد. كليه دانشگاه هاي مورد تاييد وزارت علوم و همچنين دانشگاه آزاد اسلامي، اين مدرك را حين مصاحبه دكتري معتبر مي دانند. محتواي كلي آزمون با آزمون EPT تفاوت چنداني ندارد اما MSRT علاوه بر ساختار آزمون EPT كه شامل لغات، گرامر و درك مطلب است، مهارت شنيداري (listening) داوطلبان را نيز مورد سنجش قرار مي دهد و به همين دليل، معمولا سطح دشواري آزمون MSRT را بالاتر از EPT مي دانند. جهت دریافت اطلاعات بیشتر می توانید به لینک سوالات متداول MSRT در سایت مراجعه نمایید.

۴- كدام مدرك زبان براي ارائه به دانشگاه آزاد مناسب تر است؟

پاسخ: در صورتي كه داوطلب تصميم قاطع براي ادامه تحصيل در دانشگاه آزاد را دارد، بهتر است در آزمون EPT شركت كند. چرا كه آزمون EPT بدون آزمون شنيداري و نوشتاری برگزار مي گردد و علاوه بر آن، نمره قابل قبول EPT، ۵۰ مي باشد. در صورتي كه اگر داوطلب بخواهد مدرك MSRT را به دانشگاه آزاد ارائه كند، مي بايست حداقل نمره ۶۵ اين آزمون را كسب كرده باشد.

۵-درجه سختي اين آزمون چقدر است؟

پاسخ: مي توان آزمون EPT را با آزمون بين المللي TOEFL PBT مقايسه نمود. تنها تفاوت آن با آزمون TOEFLاين است كه بخش شنيداري و نگارش ندارد.

۶-برای موفقیت در آزمون EPT چه باید کرد؟

پاسخ: شما در این آزمون، با مهارت شنیداری و نوشتاری مواجه نیستند. بنابراین باید همه زمان خود را صرف افزایش دامنه لغات و تسلط به گرامر زبان انگلیسی بکنید. کتاب هایی که برای آمادگی آزمون آیلتس و تافل به غیر از بخش شنیداری و نوشتاری استفاده می شود، در این آزمون نیز کاربردی است.

اگر برای شرکت در آزمون های زبان داخل و خارج از کشور با پرسشی مواجه شدید، سوالات خود را کامنت کنید.

بدون نظر

ورود