آیا می دانستید هنگام از دست دادن وزن چه بر سر چربی های بدن می آید؟

آیا می دانستید هنگام از دست دادن وزن چه بر سر چربی های بدن می آید؟

جهان امروزی پر شده از رژیم های غذایی زودگذر که معمولاً برای کاهش وزن و کاهش بافت چربی به کار می روند اما کمتر کسی تاکنون به این فکر کرده که یک کیلوگرم چربی چگونه بعد از یک مدت رژیم غذایی محو می شود و پاسخی نیز برای این سوال مهم نیافته است. حتی در سوالی مشابه که به بیش از ۱۵۰ پزشک، متخصص تغذیه و مربی ورزشی ارایه شد هیچکدام نتوانستند پاسخ واضحی به این سوال بدهند و آن ها نیز متوجه بی اطلاعی از این موضوع در عین بالا بودن سطح دانش خود شدند. اغلب مردم بر این باورند که در طی پروسه کاهش وزن، بافت چربی به انرژی تبدیل می شود که باور کاملاً اشتباه و غیرواقعی است.

چربی

مشکل این تئوری این است که قانون حفظ و ثبات ماده را که در تمامی واکنش های شیمیایی پایدار می ماند زیر پا می گذارد. برخی نیز بر این باورند که چربی به عضله تبدیل می شود که البته چنین امری غیرممکن است و برخی دیگر نیز بر این باورند که چربی از طریق بخشی از روده بزرگ (کولون) دفع می شود. در مطالعات انجام گرفته تنها سه نفر به سوال فوق پاسخ درست دادند که نشان می دهد بیش از ۹۸ درصد فعالان در حوزه سلامتی و کاهش وزن هیچ تصور درستی از نحوه کاهش بافت چربی ندارند. پس اگر چربی به عضله و انرژی تبدیل نشده و از طریق روده نیز دفع نمی شود، چربی که با کاهش وزن محو می شود به کجا می رود؟

جواب درست و منطقی این است که چربی به دی اکسید کربن و آب تبدیل می شود. دی اکسید کربن تولید شده در اثر سوختن بافت چربی را هنگام تنفس بیرون داده و آب تولید شده در این فرایند نیز وارد جریان خون شده و در ادامه از طریق ادرار و عرق از بدن خارج می شود. اگر شخصی ۵ کیلوگرم از بافت چربی خود را از دست بدهد در حدود ۴ کیلوگرم آن از طریق ریه ها دفع می شود (دی اکسید کربن) و یک کیلوگرم باقیمانده نیز به آب تبدیل شده و در نهایت به شکل ادرار یا عرق از بدن دفع خواهد شد. در واقع تقریباً تمام بافت چربی از طریق تبدیل شدن به دی اکسید کربن و در فرآیند تنفس از بدن خارج می شود.

چربی

این موضوع بسیار باورنکردنی و هیجان انگیز است اما در واقع باید بدانید که هر چه ما می خوریم در نهایت از طریق ریه های ما بر می گردد. هر کربوهیدرات و تقریباً تمامی چربی هایی که در بدن هضم می شود به دی اکسید کربن و آب تبدیل می گردد. در مورد مشروبات الکلی نیز همین موضوع صحت دارد. پروتئین ها نیز سرنوشت مشابهی دارند و تنها بخش کمی از آن به اوره و دیگر ترکیبات جامد تبدیل می شود که از طریق ادرار از بدن خارج می شوند. تنها مواد غذایی که هضم نشده و دست نخورده به قسمت کولون روده بزرگ می رسند فیبرها هستند. غیر از فیبر، هر چیزی که می خورید در جریان خون و ارگان های بدن جذب شده و جایی نمی رود تا این که از طریق تنفس، عرق یا ادرار از بدن خارج شوند.

کیلوهای ورودی در برابر کیلوهای خروجی

چربی

همه ما می دانیم که میزان انرژی که وارد بدن می شود با مقدار انرژی که توسط بدن مصرف می شود مساوی خواهد بود. اما انرژی ترکیب بسیار پیچیده ای است. دلیل این که دچار اضافه وزن یا کاهش وزن می شوید را می توان با پایش دقیق کیلوگرم هایی که وارد بدن می شوند یا از آن خارج می شوند نیز متوجه شد و نیاز نیست تنها به بررسی کیلوژول ها و کالری های مبهم روی بیاوریم. برای مثال بر اساس مطالعات انجام گرفته در ایالات متحده، هر شهروند آمریکایی به طور متوسط روزانه ۳.۵۵ کیلوگرم غذا و نوشیدنی وارد بدن خود می کند. از این مقدار ۴۳۰ گرم مواد مغذی بزرگ جامد، ۱۷ گرم فیبر و ۳.۱۱ کیلوگرم آب است.

چیزی که در این میان سخنی از آن گفته نمی شود این است که هر شخص به طور روزانه ۶۶۰ گرم نیز اکسیژن وارد بدن خود می نماید که در کاهش یا افزایش وزن یا بافت چربی نیز مهم است. اگر ۳.۵۵ کیلوگرم غذا و آب را وارد بدن خود کنید و ۶۶۰ گرم اکسیژن نیز به آن اضافه نمایید، پس باید در پایان روز  ۴.۲ کیلوگرم ماده نیز از بدن شما خارج شود تا تعادل ورودی و خروجی برقرار بماند در غیر این صورت دچار اضافه وزن خواهید شد. اگر بخواهید کاهش وزن و کاهش بافت چربی را تجربه کنید باید بیش از ۴.۱ کیلوگرم از این مواد مصرفی را در طول روز از بدن خود خارج کنید. هر شهروند آمریکایی، برای مثال، روزانه ۴۳۰ گرم کربوهیدرات، چربی، پروتئین و مشروبات الکلی مصرف می کند دقیقاً تولید ۷۷۰ گرم دی اکسید کربن و ۲۹۰ گرم آب و در حدود ۳۱ گرم اوره و دیگر ترکیبات جامد را در بر دارد که از بدن خارج می شوند.

چربی

باقیمانده تراز متابولیک شخص در حالت استراحت نیز ۵۹۰ گرم دی اکسید کربن در طول روز تولید خواهد کرد. هیچ غذا یا دارویی نمی تواند این میزان از مصرف انرژی در حالت استراحت را تغییر دهد هرچند ادعاهای کذب زیادی در این زمینه صورت می گیرد. خبر خوب این است که در حالت خواب شبانه نیز هر شخص ۲۰۰ گرم دی اکسید کربن را از طریق تنفس بیرون خواهد داد. از این رو حتی قبل از این که از رختخواب خارج شوید نیز یک چهارم از انرژی که باید از طریق خارج کردن دی اکسید کربن از بدن دفع شود را از دست می دهید.

کمتر بخورید و بیشتر دی اکسید کربن بیرون بدهید

چربی

پس اگر چربی به دی اکسید کربن تبدیل می شود آیا تنفس بیشتر می تواند راهی ساده برای کاهش وزن و کاهش بافت چربی بدن باشد؟ جواب این سوال متاسفانه منفی است. تنفس بیش از حد ارادی و عمدی باعث می شود که سطح دی اکسید کربن در خون از مقدار عادی پایین تر بیاید و باعث سرگیجه و گاهی بیهوش شدن می گردد. تنها راه موثری که می توانید با استفاده از آن به طور ارادی اما موثر و طبیعی میزان دی اکسید کربن تولیدی بدن خود را افزایش دهید به کار انداختن عضلات است. اما خبر خوبی نیز در این زمینه داریم و آن این که سرپا ایستادن میزان متابولیسم بدن شما را تا دو برابر افزایش خواهد داد.

برای مثال اگر در طول روز هنگام لباس پوشیدن یا لباس درآوردن سر پا بایستید در عرض ۲۴ ساعت بیش از ۱.۲ کیلوگرم دی اکسید کربن از طریق تنفس از بدن خود خارج خواهید کرد. پیاده روی کردن این میزان متابولیسم را سه برابر خواهد کرد و همین مقدار در مورد آشپزی کردن، جارو کردن و انجام کارهای خانه نیز صحت دارد. برای متابولیسم ۳۱۰ گرم چربی، به ۹۹۰ گرم اکسیژن نیاز داشته و ۸۷۰ گرم دی اکسید کربن همراه با ۳۴۰ گرم آب تولید خواهد کرد. غذایی که می خورید نمی تواند هیچگونه تغییری در این ارقام ایجاد کند.

چربی

از این رو برای از دست دادن ۳۱۰ گرم چربی باید ۸۷۰ گرم دی اکسید کربن از طریق تنفس از بدن خارج کنید بدون در نظر گرفتن مقدار آب مواد غذایی که از طریق عرق و ادرار از بدن شما خارج می شود و این مقادیر در مورد هر نوع غذایی که می خورید ثابت باقی خواهد ماند. بدین ترتیب هر رژیم غذایی که «سوخت» کمتری نسبت به آن چه که می سوزانید را تولید می کند می تواند در کاهش باقت چربی موثر باشد.

آیا قرار گرفتن در معرض سرما برای کاهش وزن بدن مفید است؟

کاهش وزن با ۱۰ تکنیک ساده برای افرادی که ورزش نمی کنند

چه عواملی باعث افزایش وزن در محل کار می شود؟

با رعایت دو اصل ساده می توانید بدون رژیم و ورزش، وزن کم کنید

منبع: cnn
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۳ نظر

ورود

 • سیامک فروردین ۱۵, ۱۳۹۷

  خیلی جالب و مفید بود

 • kook فروردین ۲۲, ۱۳۹۷

  chert bud
  tozih nemide ke asan chera badan in charbio tolid mikone

 • مریم مرداد ۱۴, ۱۴۰۰

  خوب و مفید بود.سپاس