چگونه در بخش writing آزمون آیلتس نمره خوب بگیریم؟

چگونه نمره ۷ به بالا بگیریم؟

چگونه در بخش writing آزمون آیلتس نمره خوب بگیریم؟

داوطلبانی که قصد تحصیل در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی خارج از کشور دارند، می بایست مدرکی دال بر تسلط آن ها به زبان انگلیسی ارائه کنند که معمولا مدرک آیلتس آکادمیک، انتخاب متقاضیان است. البته مدرک تافل اینترنتی نیز میتواند انتخاب خوبی برای اثبات LANGUAGEU PROFICIENCY (سواد زبان) در میان داوطلبان تحصیل در دوره های مختلف تحصیلی در آنسوی آب ها باشد.

اگر شما متقاضی شرکت در دوره های تخصصی دکترا (رشته های غیر پزشکی) در دانشگاه های کشور بوده و خواستار شرکت در آزمون دکترا باشید، داشتن مدرک آیلتس با نمره خوب، امتیاز خوبی را برایتان به ارمغان می اورد. بنابراین، در اختیار داشتن مدرک زبان آیلتس با نمره متوسط به بالا، گام اول برای دریافت ادمیشن و در نهایت بورس از مراکز تحصیلی داخل و خارج است.

یکی از مهارت های ۴ گانه ای که در آزمون آیلتس نیاز داریم، مهارت نوشتاری یا WIRITING است. مهارت نوشتاری، آخرین بخش آزمون کتبی در روز برگزاری آزمون در سنتر انتخابی شما است. چه در آزمون آیلتس اکادمیک شرکت کرده باشید چه آزمون جنرال، از شما انتظار می رود که به هر دو TASK آزمون نوشتاری، ظرف ۶۰ دقیقه پاسخ دهید.

در گفتار امروز، شما را با روش کسب نمره حداکثری و نکاتی که باید در این قسمت در نظر داشته باشید آشنا میکنیم. ا

با ما در نکات مهم در بخش رایتینگ آزمون آیلتس همراه باشید.

مقدمه ای بر بخش نوشتاری آزمون آیلتس

بخش نوشتاری آزمون آیلتس یکی از بخش هایی است بر خلاف تصور عموم، میتوان نمره خوبی از آن گرفت. چرا که همه چیز در اختیار شما است و قرار است نظر خود را درباره موضوعی که بیان می شود، مطرح و تحلیل خود را به زبان انگلیسی و در وقت مقرر ارائه کنید.

در آزمون آیلتس جنرال، ۲۰ دقیقه فرصت دارید تا درباره موضوعی که به شما گفته می شود در task1، نامه ای بنویسید. همچنین ۴۰ دقیقه فرصت دارید تا درباره موضوعی که شرح داده شده است، ظرف ۴۰ دقیقه تحلیل خود را ارائه کنید. در بخش اول، حداقل ۱۵۰ کلمه و در بخش دوم حداقل ۲۵۰ کلمه باید بنویسید. اگر کلمات شما کمتر از حد نصاب اعلامی باشد، به طور خودکار حداقل نیم نمره از شما کسر می شود.

در آزمون ایلتس آکادمیک، در بخش task1، به شما چارت و نمودارهایی داده می شود تا بر اساس داده های ارائه شده، به معرفی نمودار پرداخته و بر اساس اطلاعات مندرج در تصویر، توضیح متقن و شفافی ارائه کنید. معمولا در ۳ یا ۴ پاراگراف میتوانید آنچه در شکل می بینید را توضیح دهید. در بخش task2 نیز که شبیه این بخش در آزمون نوشتاری آیلتس جنرال است، می بایست تحلیل خود را درباره موضوع داده شده بنویسید.

توجه داشته باشید که در task2، آنچه اهمیت دارد، دانش زبان انگلیسی شما و مهارت پرداخت به موضوع و خلاقیت در بسط و توسعه نظر شما در قالب ساختارهای ۵ پاراگرافی شامل مقدمه و بلوپرینت و بسط موضوع و نتیجه گیری است. بنابراین، داانش و اطلاعات شما درباره موضوعی که مطرح شده است مورد ارزیابی قرار نمی گیرد. مثلا اهمیتی ندارد که شما در بحث عوامل آلاینده محیط زیست، مدرک و سواد بالایی داشته باشید و مستند و مستدل صحبت کنید. مهم آن است که تحلیل خود درباره موضوع: عوامل آلاینده محیط زیست، از جنبه های مختلف و با گرامر خوب و ساختار های جذاب انگلیسی و به صورت درست و شیوه صحبت کرده و نظرت خود را مطرح کنید.

همین موضوع در بخش گفتاری (speaking) هم وجود دارد. در آنجا نیز ممتحن برایش سواد شما در حوزه موضوعی که مطرح میکند اهمیتی ندارد. مهم آن است که شما بتوانید موضوع را به خوبی بفهمید و ظرف مدت کوتاهی، از جوانب مختلف به آن پرداخته و نظر خود را مطرح کنید. صحت یا سقم نظر شما، ارزشیابی و راستی آزمایی نمیشود.

یکی از مهم ترین روش های برای کسب نمره بالا در بخش نوشتاری آزمون آیلتس و کلا هر آزمون زبان انگلیسی (gre) مطالعه زیاد متون علمی و غیر علمی در حوزه های گوناگون و افزایش دایره واژگان و آشنایی با ساختارهای پیچیده جملات است که در درک شما در شیوه پرداخت به موضوع و ارائه تحلیل تاثیر گذار است.

هر اندازه بیشتر بخوانید و مقالات زیادی را مطالعه و تحلیل کنید، ذهن شما با ساختارهای جملات و لغات جدید و تکنیک ها و ترفندهای پرداخت به موضوع آشنا می شود و جملات زیبا تر و کلمات سنگین تر و مترادف های مختلف کلمات پر کاربرد در جملات و شیوه استفاده از آن ها را فرا خواهید گرفت.

برای مقاله نویس شدن، باید زیاد نوشت و مقالات نوشته شده را در اختیار ویراستاران حرفه ای قرار داد تا اشکالات شما را گام به گام به شما گوشزد کنند تا مقاله ای که روز اول می نوشتید، با مقاله شصتم متفاوت باشد و این تفاوت اساسی باشد.

نقطه گذاری صحیح در نوشتن متن های قسمت رایتنیگ آیلتس موضوعی است که خیلی از داوطلبان فراموش می کنند. شاید بخاطر استرس ناشی از  حضور در جلسه امتحان و تمرکز بر روی مدیریت وقت و صحیح نوشتن و امثالهم باشد. به هر حال، عدم نقطه گذاری صحیح، حداقل نیم نمره از نمره نهایی کم میکند.

معیارهای سنجش مقالات بخش رایتینگ

رایتینگ های شما در هر دو بخش آزمون ایلتس (چه جنرال و چه آکادمیک) بر اساس ۴ فاکتور ارزشیابی می شود که هر یک وزن ۲۵ درصد از نمره کل را در اختیار دارد:

 • GRAMMATICAL RANGE AND ACCURACY
 • LEXICAL RESOURCE
 • TASK RESPONSE
 • COHESION AND COHERENCE

برای اخذ نمره خوب در آزمون رایتینگ آیلتس به پرسش و پاسخ های ادامه داده شده توجه کنید.

آیا برای افزایش نمره، میتوان بیش از ۱۵۰ و ۲۵۰ کلمه بر هر دو تسک نوشت؟

پاسخ. بله. محدودیتی وجود ندارد. اما نوشتن زیاد در حالی که فاکتورهای ۴ گانه فوق الذکر در ان رعایت نشده باشد و نقطه گذاری و گرامر صحیح  و طیف گسترده ای از کلمات حرفه ای و جذب کننده نظر ممتحن استفاده نشده باشد، نمیتوان تضمین کننده نمره بالا در بخش رایتینگ باشد. تلاش کنید نهایت در ۲۷۰ کلمه، تحلیل جامع و جذاب خود را ارائه کرده و مدیریت زمان را هم فرا بگیرید. معمولا ۲-۳ دقیقه به خواندن و متوجه شدن متن سوال و شیوه پاسخ گویی به آن از ۴۰ دقیقه اختصاص دهید.

آیا فرصتی برای پاکنویس کردن هست؟

پاسخ. شما در بخش اول فقط ۲۰ دقیقه و در بخش دوم فقط ۴۰ دقیقه فرصت پاسخ گویی به سوالات بخش نوشتاری آیلتس را دارید. اگر بخواهید متن نوشته شده را پاکنویس کنید در برگه آزمون، حداقل ۵ دقیقه وقت شما اگر دست سریعی در نوشتن داشته باشید، تلف می شود. میتوانید این وقت را به ویراستاری و تصحیح متن نوشته شده اختصاص داده و در برگه آزمون، با مداد پر رنگ بنویسید که اگر اشکالی بود، با پاک کن تصحیح کنید.

از چه مسایلی باید در نوشتار آیلتس پرهیز کرد؟

پاسخ. در مقاله ای، اشتباهات رایجی که داوطلبان شرکت در آیلتس معمولا مرتکب می شوند و باعث کاهش نمره آن ها در بخش نوشتاری می شود ارائه شده است. در کل، رایتینگ را باید با ادبیات رسمی و آکادمیک نوشت. موارد مخفف مانند: wouldn’t  یا etc در رایتینگ کاربرد ندارد. جملاتی نظیر: I think, I wish, I hope‌و امثالهم، در ساختارهای زبانی توصیه شده برای کسب نمره خوب در آیلتس دیده نمی شود.

چگونه میتوانم در بخش نوشتاری آیلتس نمره ۷ از ۹ بگیرم؟

پاسخ. بسیاری از داوطلبان می توانند با رساندن مهارت زبانی خود به سطح intermediate، نمره ۶ تا ۶.۵ در بخش رایتینگ بگیرند. اما برای رساندن به سطح ۷، بایستی با جملات و کلمات ساده و معمولی و ابتدایی خداحافظی کرد. مثلا استفاده از جمله: most beautiful دیگر در این سطح معنی ندارد! بهترین روش ارتقا نمره در این قسمت، مطالعه مقالاتی است که موفق به کسب نمره ۷ در آزمون شده اند.

چگونه میتوان در بخش نوشتاری آیلتس، نمره بالا تر از ۷.۵ گرفت؟

پاسخ. باید با ساختارهای زمانی پیچیده جملات آشنا بود (مثل کاربرد مجهول در زمان آینده) و مقالات ژورنال های علمی دنیا را به خوبی مطالعه کرد و از ساختارهای زبانی که در انها به کار می رود و کلماتی که مرسوم است استفاده کرد. برای این سطح، تسلط به لغاتی که در آزمون GRE معمولا استفاده می شود، توصیه شده است.

توجه کنید که دو سوم نمره مربوط به تسک ۲ است. بنابراین روی این قسمت بیشتر وقت گذاشته و مطالعه بکنید.

برای اخذ نمره بالا، بهتر است کدام TASK ابتدا پاسخ داده شود؟

پاسخ: به مهارت شما و علاقه شما مرتبط بوده و تاثیری در نمره گرفتن ندارد.

فرق سوالات استدلالی با غیر استدلالی در بخش نوشتاری آیلتس چیست؟

پاسخ: سوالات غیر استدلالی یا DISCUSSION سوالاتی هستند که از شما میخواهد تا درباره یک موضوع به بحث و بررسی بپردازیم و از جنبه های مختلف به آن نگاه کنید. بنابراین با جواب بله یا خیر یا مواققم با موافق نیستم نمیتوان به سراغ پرداخت به موضوع رفت. در سوالات استدلالی (ARGUMENT) می بایست نظر خود را شفاف روشن و برای آن دلایلی ذکر کنید. برای تقویت مهارت های خود در هر دو بخش، از نمونه های رایتینگ عرضه شده توسط سایت رسمی آیلتس استفاده کنید.

ساختارهای ۵ گانه که قبلا اشاره کرده اید چیست؟

پاسخ: توصیه می شود که مقاله بخش تسک ۲ آزمون نوشتاری آیلتس، ۵ قسمتی باشد:

 • بخش اول مقدمه – INTRODUCTION
 • بخش دوم- بخش سوم- بخش چهارم (بدنه مقاله و تحلیل شما) BODY PARAGRAPHS
 • بخش پنجم: CONCLUSION

در بخش بادی پاراگراف می بایست ۳ مورد BLUEPRINT‌مشخص کنید و بر اساس آن، تحلیل خود را در ۳ پاراگراف ارائه کنید. یعنی در نهایت، در ۵ پاراگرف، مقاله ۲۵۰ کلمه ای خود را بنویسید. برای مهارت نوشتاری روی هر ۵ بخش، باید مقالات تسک ۲ نمره های بالای ۷ را به خوبی مطالعه کنید تا روی این قشمت اشراف اطلاعاتی بدست آورید.

بهتر است در بخشی از مقدمه و نتیجه گیری، صورت مساله به صورت PARAPHRISE شده مطرح شود تا مشخص شود که درباره چه چیزی مقدمه چینی و نتیجه گیری میکنید.

در تسک اول آزمون نوشتاری آیلتس جنرال، چگونه نامه شروع می شود و تمام می شود؟

Dear Sir/Madam,

I am pleased to . . . . It is my pleasure to . . . .

Sincerely Yours/Yours Faithfully

آیا به کاربردن کلمات سنگین در گرفتن نمره بالا در رایتنیگ تاثیر دارد؟

پاسخ. تنها در صورتی از کلمات حرفه ای مانند: State-of-the-art یا Transcendental و امثالهم در متن رایتینگ خود استفاده کنید که از ساختار زمانی جملات غیر ساده (پیچیده) استفاده کرده و گرامر و شیوه پرداخت به موضوع شما، در سطح Upper Intermediate باشد. شما اگر با گرامر اشتباه و عدم نقطه گذاری صحیح و عدم پرداخت درست به موضوع و رعایت اصول مقاله نویسی حرفه ای، از کلمات اصطلاحا قلمبه سلمبه استفاده کنید، تاثیری در نمره نهایی شما نخواهد گذاشت.

بررسی یک رایتینگ در سطح نمره ۸

در متن زیر سوال شده است که: همانطور که رایانه در حوزه آموزش در حال به کارگیری گسترده هستند، بزودی نقشی برای معلمان در کلاس های درس باقی نخواهد ماند.

شما باید در ۲۵۰ کلمه در عرض ۴۰ دقیقه به این سوال پاسخ دهید.

As computers are being used more and more in education, there will be soon no role for teachers in the classroom.

There is no doubt that education and the learning process has changed since the introduction of computers: The search for information has become easier and amusing, and connectivity has expedited the data availability. Though experts systems have made computers more intelligent, they have not yet become a substitute of the human interaction in the learning process. In my opinion what can be expected is a change of the teachers’ role, but not their disappearance from the classroom.

در پاراگراف بالا، داوطلب به بیان نقطه نظر عمومی خود درباره نقش رایانه در فرآیند یادگیری پرداخته و مقدمه ای درباب موضوع ارائه کرده است و سپس در ۳ پارگراف بادی، نظرات خود را بسط داده است و این نظر را مطرح کرده است که از دیدگاه وی، نقش معلمان در کلاس های درس تغییر کرده و نه اهمیت حضور انها.

Nobody can argue that the acquisition of knowledge is more fun and easier with computers. The mere activity of touching and exploring this device constitutes an enjoyable task for a child. This, accompanied by the relaxing attitude and software interactivity, usually contributes to a better grasping of new knowledge. At a higher educational level the availability of digital books, simulators and other academic materials provide the student with an ever accessible source of information, that otherwise would not be at hand.

But, besides the increasing complexity and behavior of intelligent software, which is usually embedded in the academic digital material, the need for human interaction in the learning process will always be present, at least in the foreseeable future. There is the necessity for a human being to be able to determine what the specifics needs of each individual are. The expertise of a teacher in how to explain and adapt complex concepts to different individuals can hardly be mimicked by a computer, no matter how sophisticated its software is.

As computers are becoming a common tool for teaching, teachers should be more aware of their role as guides in the acquisition of knowledge rather than transmitters of facts. They have to be open minded to the changes that are taking places, keep updated and serve as problem solvers in the learning process, thus allowing students to discover the fact for themselves.

در پاراگراف های ۳ گانه بالا که body را تشکیل می دهد، تحلیل داوطلب در بسط نظر خود درباره دیدگاه مطروحه با ۳ دلیل (از ۳ جنبه ) ارائه شده است.

To summarize, in my personal view, teachers play and will continue to play an important role in the classroom, especially at the primary level. No matter how complex computers become, there will be no replacement for the human interaction, but in the way haw thisinteraction takes place.

در پارگراف جمع بندی نیز، نظر نهایی وی در راستای تحلیل های ۳ گانه (در بخش بادی) ارائه شده است.

نقاط قوت و ضعف مقاله بالا

 • مقاله بالا در سطح نمره ۷.۵ تا ۸ است.
 • مقاله بالا ظرفیت نویسنده در پرداخت چند بعدی به موضوع و رعایت ۵ پاراگراف را در تحلیل سوال مقاله نشان می دهد.
 • ساختارهای تقریبا پیچیده در نگارش متنون زبان انگلیسی را تا حدی میتوان در این مقاله مشاهده کرد.
 • گرامر صحیح، نقطه گذاری عالی و همچنین support هایی که به شیوه های مختلف توسط نویسنده مطرح شده است را میتوان در متن مشاهده کرد.
 • یکی از نقاظ ضعف، نگارش بیش از ۳۵۰ کلمه است که خیلی بیشتر از حد مورد نیاز است و احتمالا فرصت ویراستاری خوب را که در نگارش اشتباه برخی از کلمات مشاهده می شود را سلب کرده است.
 • از برخی از کلمات مانند acquisition چند بار استفاده شده است.

برای دریافت نمره حداکثری در آزمون آیتس،  می بایست زیاد بنویسید و خوب بنویسید. برای خوب نوشتن، چاره ای جز خوب خواندن ندارید. آن هم در همه موضوعات. از زیست شناسی و هوا فضا گرفته تا سیاست و روانشناسی. این رویه، به  شما در کسب نمره حداکثری در بخش ریدینگ هم کمک می کند و راهکاری برای کسب BAND SCORE مورد نظر است. برای  پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه های خارج از کشور، کسب نمره ۶.۵ از ۹ الزامی است. برای دریافت بورس، رایتینگ ۷ از ۹ معمولا مد نظر بخش ادمیشن دانشگاه ها می باشد. اگر برای  شرکت در آیلتس و ادمیشن ، با سوالی روبرو شدید، سوالات خود را کامنت کنید تا بررسی شود.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۴ نظر

ورود

 • سینا فروردین ۲۶, ۱۳۹۷

  سلام. لطفاً مطالبی برای معرفی آموزشگاه‌های زبان هم منتشر کنید. مثلا من در حال حاضر بین دو آموزشگاه “ایران-استرالیا” و “تهران-آکسفورد” نمیدونم کدوم یکی و انتخاب کنم. بد نیست اگر در این زمینه هم مطالبی قرار بدین.

  • علی زمانی فروردین ۲۶, ۱۳۹۷

   موارد آموزشگاه های زبان چون کیفیت دوره ای دارند بهتر است از دانشجویان کسب اطلاع کنید

 • بی نام فروردین ۲۶, ۱۳۹۷

  ببخشید منی که شمال زندگی می کنم و محل زندگیم تهران نیست ایا موسسه هستش که به صورت انلاین بتونه خوب به اموزش زبان انگلیسی برای دریافت ایلتس بپردازه؟

  • علی زمانی فروردین ۲۷, ۱۳۹۷

   جنابعالی در هر نقطه ای از ایران که باشید موسسه آموزش زبان در مرکز استان هست. اتفاقا برخی از مراکز استان های ایران مثل مشهد و شیراز، متوسط سطح نمره آیلتس بهتری از تهرانی ها دارن. شما می توانید مهارت های چهار گانه را به صورت اینترنتی فرا گرفته و برای تصحیح مقالات خود و رفع اشکال، از فریلنسرها و ممتحن های آنلاین آیلتس استفاده کنید.