آنچه متقاضیان تحصیل در رشته های هنری باید بدانند

توصیه هایی برای متقاضیان تحصیل هنر در خارج از کشور

آنچه متقاضیان تحصیل در رشته های هنری باید بدانند
۱۴۶ نظر

هنر اگر نبود، واقعیت ما را می کشت. این جمله معروف یکی از اندیشمندان نامدار تاریخ معاصر جهان است و تا حدی  اهمیت مفهومی به نام هنر را نشان میدهد. برای هنرمند شدن، الزاما تحصیل در رشته هنر نیاز نیست و چه بسا برخی از هنرمندان نامدار عصر ما از نقاشان و خطاطان و فیلمسازان گرفته تا طراحان لباس و غیره، حتی یک ساعت هم تحصیل آکادمیک هنر نکرده و در زمینه هنر در دانشگاه ها و موسسات آموزشی و هنرهای زیبا، تحصیل نکرده اند. هنر بیش از تحصیلات، به پشتکار و استعداد و از همه مهم تر، عشق نیاز دارد. شاید در رشته های فنی و مهندسی و پزشکی و علوم  انسانی شما نتوانید بدون مدرک دانشگاهی اعتبار دهی شده، کار خاصی انجام دهید. اما در هنر، میتوان بدون طی کردن دوره های اکادمیک، کارهای شگرف و ژرفی انجام داد که تئوریسین ها و آکادمیسین ها و اساتید هنر را از سینما تا هنرهای  تجسمی، سورپرایز کند.

همه مدارک موردنیاز  برای اپلای رشته های هنری در دانشگاه های خارج از کشور

دانشجویان هنر متقاضی تحصیل در خارج از کشور، در کارگاه ها و دوره های هنری کوتاه مدت در خارج شرکت کنند

اما به هر حال، شمار زیادی از مشتاقان تحصیل در دانشگاه ها به خصوص علاقمندان تحصیل در خارج از کشور را دانشجویان رشته های هنری تشکیل می دهند که طیف گسترده ای از رشته ها فرا روی انهاست. در سلسله گفتارهایی که به معرفی فرصت های تحصیلی و بورسیه خارج از کشور در روزیاتو در چند سال اخیر پرداختیم، رشته های هنری و بورسیه  های هنری کم تر پرداخته شده  است که در این گفتار، توجه مشتاقان تحصیل در این حوزه را به نکاتی جلب می کنیم. با ما همراه باشید.

گالری گردی در کشورهای مختلف از جمله ایران، برای افزایش هوش هنری شما مهم است

زبان تحصیل در رشته های  هنری

برای تحصیل در رشته های هنری، اول کشور مقصد را تعیین کنید. مثلا اگر در رشته مجسمه سازی کار میکنید، دانشگاه  هنر فلورانس گزینه خوبی برای شما خواهد بود. اگر فارغ التحصیل رشته کارشناسی موسیقی هستید، قطعا دانشگاه وین می تواند یک گزینه قابل تامل برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا باشد. اگر دانش آموخته کارشناسی  کارگردانی سینما هستید، حتما فرانسه یکی از گزینه های پیش رو خواهد بود. اگر دانش اموخته بازیگری یا کارگردانی تئاتر  هستید، اسپانیا و ایتالیا را توصیه می کنیم.

کنسرواتوار باشکوه وین، پایتخت موسیقی اروپا.

اگر به دنبال تحصیل در مقطع ارشد و دکترا فلسفه هنر هستید، آلمان و انگلیس و سوئد به شما پیشنهاد می شود که دانشگاه هایی زیر نظر تئوریسین های فعال و شناخته شده فلسفه هنر اروپا دارند. به هر حال، برای ادامه تحصیل در رشته هنر، اول کشور را تعیین کنید. بعضی از کشورهای اروپایی و آسیایی، در زمینه برخی از شاخه های هنر، خیلی فعال و شاخص هستند. مثل ایتالیا و فرانسه. این موضوع تاثیر زیادی روی انتخاب دانشگاه تحصیل خواهد داشت و تکلیف شما را برای تقویت زبان روشن می کند.

اگر خواستار تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا هنر در کشورهایی هستید که دانشگاه هایی به زبان انگلیسی دارند، آیلتس ۶ تا ۶.۵ آکادمیک یا تافل ۷تا ۸۵ اینترنتی مورد نیاز است. بعضا دانشگاه ها برای دانشجویانی که نمره زبان پایین تر دارند، پذیرش مشروط صادر می کنند. اما توجه کنید که با داشتن پذیرش مشروط، احتمال دریافت روادید دانشجویی  شما به شدت کاهش می یابد. پس سعی کنید حداقل های گفته شده را رعایت کنید. برای تحصیل در کشورهای آلمانی زبان،‌ مدرک B1 نیاز است. در کشورهای فرانسوی زبان مثل سوییس، داشتن مدرکی که مورد تایید سفارت فرانسه در تهران باشد الزامی خواهد بود. پس، برای موفقیت در رشته های هنری در خارج از کشور، زبان خود را در سطح  قابل قبول  برسانید.

دانشکده هنر دانشگاه میلان ایتالیا یکی از مقصدهای تحصیلی خوب برای علاقمندان به تحصیل در رشته های هنری در اروپا است. به : http://www.unimi.it بروید.

تعامل با اساتید دانشکده های هنر

فرض کنید شما دانش اموخته رشته کارشناسی نقاشی هستید. قصد ادامه تحصیل در رشته کارشناسی ارشد نقاشی در  ایتالیا دارید. دانشگاه میلان و فلورانس را برای ادامه تحصیل انتخاب کردید. اما نمیدانید که اساتید دانشکده هنر این دانشگاه ها، علاقمند به همکاری با شما هستند یا خیر. شما می توانید فایل نقاشی های انجام شده، مقالات نگارش شده به  انگلیسی را به صورت یک ای میل به استاد مربوطه ارسال و نظر ایشان را دریافت کنید. البته این رویه برای اخذ پذیرش  در رشته های دکترا هنر بیشتر متداول است تا کارشناسی ارشد.

بنابراین، حفظ تعامل و رایزنی گسترده با اساتید هنر دانشگاه های جهان، یکی از مهم ترین کارهایی است که دانشجوی هنر باید انجام دهد. چرا که آنچه اهمیت دارد، سابقه کار و توانایی او در رشته ای است که قصد اپلای دارد و این موضوع برای دانشجوی هنر حیاتی است. این موضوع را جدی بگیرید. اساتید دانشکده های هنر، اکثرا هنرمند و صاحب اثر و صاحب سبک هستند. فرقی بین تئاتر و نقاشی و موسیقی نیست. با آثار خود با آن ها حرف بزنید.

کالج بین المللی هنر پاریس یکی از مقصدهای تحصیلی ارزشمند برای مشتاقان تحصیل هنر در پایتخت عشاق اروپا است:‌https://www.paris.edu

پاریس، میلان و لندن

پاریس، میلان و لندن،‌ پایتخت مد و لباس  اروپا است. این سه شهر تاریخی و دیدنی و توریستی قاره سبز، مملو از مدرسه ها و دانشکده ها و دانشگاه های هنری معروف بوده که بعضا تراز جهانی دارند. اگر قصد تحصیل پولی در اروپا دارید، اول دانشگاه های این سه شهر را بررسی کنید. مخصوصا اگه قصد تحصیل در رشته های معماری، طراحی پارچه و لباس و مقولاتی در این حوزه را زیر نظر دارید، دانشگاه های پاریس و میلان و لندن و دانشگاه های حومه، گزینه ای عالی به شمار می رود. نگران اقامت هم نباشید. میتوانید از خوابگاه های خارج از مرکز یا خوابگاه های دانشگاه ها استفاده کنید تا پول کمتری برای اجاره محل اقامت پرداخت کنید. خوبی کار اینجاست که شما را با برترین گالری ها و موزه ها و موسسات و مدرسه های هنری مطرح جهان متصل می کند.

کنفرانس  های هنری

در طول سال، صدها کنفرانس در حوزه  های هنری در ۲۰۰ کشور جهان برگزار می شود که فهرست آن ها را میتوانید از سایت های مرجع معرفی برنامه های کنفرانس مثل کنفرانس آلرت پیدا کنید. شرکت در کنفرانس های هنری به صورت ارائه مقاله، ارائه پوستر، شنونده صرف، سبب می شود تا شما با جدید ترین فعالیت های هنری در حوزه مورد نظر آشنا شده و بتوانید با کارها و طرح ها و پروژه ها و تئوریسین های مختلف از کشورهای گوناگون آشنا شوید.

مساله ای که باید به آن توجه شود آن است که بسیاری از کارشناسانی که در کنفرانس های هنری بین المللی حضور  پیدا می کنند، گالری دار،  مجموعه دار،  اساتید هیات علمی دانشکده  های هنر، شرکت ها و موسسات فعال در این عرصه ها و فعالان این حوزه هستند که شما را به شبکه ای از  فعالان و علاقمندان حرفه ای هنر مرتبط می کند که ظرفیتی عالی برای کسب ادمیشن و بورسیه و حتی توصیه نامه می باشد.

پس شرکت در کنفرانس های هنری را جدی بگیرید. مخصوصا اگر رشته کارشناسی ارشد مورد علاقه شما ارتباط زیادی  با رشته کارشناسی ندارد. مثلا کارشناسی معماری دارید و قصد دارید در رشته فلسفه هنر شرکت  کنید. شرکت در کنفرانس های معتبر بین المللی هنری و ارسال مقاله  (حتی مرور مقاله حرفه ای) می تواند رزومه آکادمیک شما را برای دریافت بورس و ادمیشن تقویت کند.

دوره های کوتاه مدت و مدرسه های تابستانی

تابستان نزدیک است. برخی از مدرسه های به نام اروپا و آسیا، دوره های ۲ هفته ای تا ۶ هفته ای در زمینه های مختلف  برای علاقمندان در سطح عادی تا پیشرفته برگزار می کنند که فرصت خوبی برای شما برای گردش و تفریحی و آشنایی با روش ها و سبک ها و تجارب در  رشته های مختلف هنری مورد نظر است.

مخصوصا که با اساتید و هم چنین طراحان و هنرمندان کشورهای مختلف اشنا شده و فرصت تعامل بیشتر با دانشگاه های شهر مورد نظر در کشور مقصد را نیز پیدا می کنید. بسیاری از دانشکده های هنری اروپا و آسیا از کوالالامپور گرفته تا وین و ورشو و پاریس و استکهلم و حتی کپنهاگ و اسلو نروژ، دوره های هنری کوتاه مدت دارند که به راحتی می توانید در ان ها شرکت کرده و برای خود فرصت آفرینی کنید. دریافت روادید برای شرکت در دوره های کوتاه مدت هنری، اگر با دعوتنامه رسمی همراه شود، امکان پذیر است. فقط باید ۲ ماه قبل از دوره برای دریافت رواید اقدام کنید. وضعیت  سوئد و آلمان و فرانسه همیشه شلوغ است.

اگر قصد اپلای رشته های هنری در عرصه های مد و لباس و معماری و نقاشی و موسیقی و مجسمه سازی و فیلمسازی و تئاتر دارید، درخواست خود را با شرح رزومه کامل کامنت کنید تا بررسی شود و مجموعه ای از فرصت ها برای شما معرفی شود.

مطلب برای شما مفید بود؟

به مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازها 3.6 / 5. تعداد رای: 7

تاکنون رأی داده نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می‌دهد.

دیجیاتو
۱۴۶ نظر

ورود

 • نکیسا مرداد 15, 1398

  سلام وقتتون بخیر

  برای دکترا گرافیک کدوم کشور یا دانشگاه ها رو پیشنهاد میکنید؟

  • علی زمانی مرداد 15, 1398

   سلام
   به زبان تحصیلی شما و اینکه قصددارید با پول خود یا بورس دانشگاه درس بخوانید بستگی دارد. معمولا ایتالیا و فرانسه ، گزینه های خوبی است اما تحصیل فقط در نروژ به انگلیسی رایگان است. توصیه میکنم دانشکده هنر برخی از دانشگاه های اروپایی را بررسی کنید و admission’s requirement های pHd بررسی شود. سوال شما خیلی کلی است و پاسخ قطعی ندارم

   • M آذر 8, 1398

    دانشگاههای المانم رایگانه تا جایی که میدونم… مقطع دکتری خیلی دانشگاهها رایگان و حتی هزینه میدن درسته؟

   • مریم خرداد 5, 1399

    سلام من اگر ارشد پژوهش هنر از پیام نور بگیرم میتونم دکترا اپلای کنم برای گرافیک ؟

    • علی زمانی خرداد 5, 1399

     اگر لیسانس شما گرافیک باشد و GRE با نمره خوب هم داشته باشی

  • م مرداد 17, 1398

   نکیسای عزیز منم میخوام برای دکتری اقدام کنم ولی واقعا بلد نیستم

 • Sara مرداد 21, 1398

  سلام
  من دیپلم تجربی دارم ولی علاقه ام به موسیقیه ومدرک آیلتس۷هم دارم
  میخوام دیپلم هنر بگیرم و بااستفاده ازاون و همچنین هزینه خودم در یک کشور دیگه دانشگاه موسیقی گرایش آهنگسازی برم
  میخواستم بپرسم چه دانشگاهایی دردنیا هستن که در این رشته خوب هستن و من میتونم اونجا پذیرش بگیرم برای مدرک کارشناسی؟ منظورم از دنیا به آمریکا،اروپا،آسیاواسترالیا هستش!

 • سارا شهریور 27, 1398

  سلام
  فوق لیسانس ادبیات انگلیسی دارم
  به نطرتون از کارشناسی شروع کنم یا ارشد؟ واینکه کجاخوبه؟وکدوم دانشگاه

 • حانی محودی مهر 6, 1398

  سلام من ۱۸ سالمه . دیپلم سینما دارم و دانشجوی رشته سینمای دانشگاه سوره ام. ایتلس ۷ دارم و سطح زبان فرانسوی ام هم B1 هست . یک سری رزومه هم در حوزه سینما و هنرهای دیگه دارم . میخواستم بدونم کدوم کشور امکان اینکه بتونم بورسیه یا تحصیل با هزینه کم برای لیسانس سینما بگیرم بهتر است؟

 • المیرا مهر 9, 1398

  سلام وقت بخیر
  من لیسانس صنایع دستی از دانشگاه هنر تهران دارم
  علاقه مند به شرکت در دوره های طراحی و ساخت جواهرات یا گوهرشناسی هستم
  کدوم کشور و دانشگاه پیشنهاد میشه؟ و اینکه چه رزومه ای لازم هست؟ اسکچ و طراحی دستی یا نمونه کار
  ممنون

 • Qazal مهر 21, 1398

  سلام من کارشناسی ریاضی دارم اما قصد تغییر رشته به طراحی لباس دارم, ۱- میتونم ارشدش رو شرکت کنم با اینکه غیر مرتبط هست؟ ۲-در این زمینه دانشگاه های ایتالیا بهتر هستند یا انگلیس؟ ۳_بورسیه ای برای این رشته هست؟

 • تیرا آبان 15, 1398

  سلام خوب هستید
  من ۱۷ سالمه امسال قراره کنکور تجربی بدم اما به نقاشی و هنر علاقه ی زیادی دارم
  سیاه قلم و رنگ روغن کار میکنم که همه از کارام رازین
  میخواستم بدونم اگه مدرک زبان حل بشه برای بورسیه شدن مدرکی وجود داره که مثلا یه استاد خوب با دیدن کارام بهم مدرکی بده که بورسیه بشم یا به دانشگاه های خوب معرفیم کنه؟؟

 • سمیه آذر 20, 1398

  سلام. وقت بخیر
  همسر من فیلمساز است، با مدرک تحصیلی لیسانس عکاسی

  افتخارات و تالیفاتی هم دارد از جمله:

  مبدع ساخت فیلم با لنز آنامورفیک در ایران
  برنده جایزه ویژه جشنواره فیلم کوئنز نیویورک برای فیلم داستان جنگ
  برنده جایزه بهترین فیلم جشنواره نیویورک
  برنده جایزه ویژه استعداد جوان جشنواره کبستنی – فرانسه
  برگزیده بیش از ۲۰ جشنواره بین المللی
  بنیانگذار یک جشنواره

  دو کتاب تخصصی در حوزه عکاسی و فیلم سازی
  – و مهارت هایی مثل تمام نرم افزارهای تدوین، فتوشاپ، افترافکت، گرافیک و…… در سطح استادی
  و ساخت بیش از ۳۰ مستند و ۱۵ هزار دقیقه برنامه تلویزیونی روتین

  اگر راهنمایی بفرمایید ممنون میشم

 • Armi دی 8, 1398

  سلام من مدرک بازیگری دارم چندتا تاتر حرفه ایم انجام دادم چجوری باید درخواست بورسیه بدم و به کدوم کشورا؟

 • میسو دی 14, 1398

  وقتتون بخیر من دیپلم گرافیک دستی دارم و در حال حاضر دارم برای دانشگاه kart کره گرایش رقص باله اپلای میکنم
  ولی میخوام گزینه های دیگه ای هم داشته باشم
  رقص باله رو به صورت حرفه ای کار میکنم
  ایلتس ۷ دارم
  میشه راهنماییم کنین که کدوم دانشگاه ها مناسبه که اقدام بکنم؟. برای مقطع لیسانس

 • یزدان دی 17, 1398

  سلام خسته نباشید❤️مطالب سایتتون خیلی مفید بود مچکرم ،
  من دانشجوی رشته بازیگری دانشگاه تهران هستم ،
  میخوام برای کارشناسی ارسد بورسیه تحصیلی بگیرم به خارج از کشور ، کشور مورد نظرم رو انتخاب نکردم ، استعداد خوبی در یادگیری زبان دارم ، با زبان های فرانسه و انگلیسی اشنایی دارم ، اما نمیدونم کجارو باید انتخاب کنم ؟ گفته بودید ایتالیا کشور خوبی برای تحصیل تو رشته بازیگریه ، شرایط تحصیلش چجوریه ؟ و اینکه شرایطم به بورسیه به چه کشور های میخوره ؟ نظرتون راجع به تحصیل رشته بازیگری توی فرانسه یا حتی آمریکا چیه ؟

  ممنونم از وقتکی میزارید ❤️

  • علی زمانی دی 18, 1398

   سلام
   ممنون. مثل شما تا کنون ده ها هزار دانشجوی رشته هنری این مطلب ما را مطالعه کرده و صدها سوال مطرح کردند. پاسخ به سوال شما ارزش جلسه مشاوره چند صد هزار تومنی داره 🙂 ما دیگر قصد پاسخگویی به سوالات کاربران را نداریم. از دانشجویان همین رشته سوال کنید

 • emadi دی 28, 1398

  سلام، ممنون از سایت خوب و توضیحاتتون
  من فارغ التحصیل مهندسی برق هستم اما به دلیل علاقه شخصی به نقاشی، به این هنر روی اوردم. در طی ده سال گذشته نمایشگاه های انفرادی و گروهی زیدی در تهران برگزار کردن و مدت ۶ سالی آموزشگاه نقاشی دارم. متد نقاشی بنده رنگ روغن و سیاه قلم و سبک رئال می باشد. و زیر نظر استاد بزرگوار جناب آقای ایمان ملکی دوره دیده ام.
  علاقه به گرفتن بورسیه هنر دارم ولی کشور خاصی مدنظرم نیست. خواستم ازتون بپرسم اصلا شانسی برای گرفتن بورسیه دارم؟؟ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  • علی زمانی دی 28, 1398

   با سلام و تشکر از نظر لطف شما به روزیاتو
   معمولا کارشناسی ارشد هنر، بورسیه ندارد. چون شما مقطع کارشناسی مرتبط ندارید، اخذ ادمیشن برای ارشد هنر، ساده نیست. توصیه میکنیم که با هماهنگ کننده برنامه (program coordinator) رشته نقاشی در یکی از دانشگاه های اروپا یا مسئول پذیرش (admission office) تعامل کرده و رزومه خود را بخاطر توانایی فوق العاده، جهت بررسی بیشتر و نظر دهی توسط ان ها، ارسال کنید.

 • پروانه دی 29, 1398

  سلام من ۳۵ سالمه و ب انیمیشن علاقه دارم ، گرفتن بورسیه شرط سنی هم داره؟ برای انیمیشن چ کشوری و دانشگاهی رو پیشنهاد میدین؟ غیر از دانشگاه میشه بورسیه کمپانیهای انیمیشن هم شد؟ ممنون از راهنماییتون

  • علی زمانی دی 29, 1398

   توضیحات بسیار است. لطفا ای میل بزنید

   • Mahyapainter دی 30, 1398

    سلام و وقت بخیر
    من در رشته نقاشی در مقطع ارشد در دانشگاه سیستان و بلوچستان مشغول به تحصیل هستم،از لحاظ رزومه کاری و درسی هم قوی هستم تقریبا،سابقه برگزاری نمایشگاه انفرادی و گروهی رو دارم،سابقه تدریس در دانشگاه سیستان و سازمان فرهنگی شهرداری اصفهان رو هم دارم،اگر بخوام در رشته نقاشی ارشد اپلای کنم برای یک سال اینده به چه صورت هستش البته مدرک زبان فعلا ندارم
    مقصد مورد نظرم‌هم ایتالیا هستش
    پیشاپیش مچکرم از پاسگوییتون

 • نیل اسفند 11, 1398

  سلام
  من ۲۷ سالمه و رشته ی معماری خوندم و الان میخوام برای رشته ی هنر درمانی اقدام کنم، میشه راهنماییم کنید؟

 • ریحانه فروردین 4, 1399

  سلام من ۲۳ سالمه کارشناسی طراحی لباس دارم. برای تحصیل خارج از ایران در مقطع ارشد چه مجموعه هایی پیشنهاد میکنید

 • سارا خرداد 1, 1399

  با سلام، من کارشناسی مهندسی پزشکی خوندم پذیرش رشته خودم خیلی سخته ، اما توی طراحی چهره مهارت دارم ، میتونم برای همچین چیزی پذیرش بگیرم از دانشگاه ؟

 • عليرضا تیر 20, 1399

  با سلام. من دانش آموخته ی یکی از بهترین موسسه های آموزشی بازیگری در ایران هستم. و تجربه نزدیک به ده کار صحنه ای(تئاتر) ۵فیلم کوتاه ، یک فیلم مستند داستانی، و یک سریال پخش شده از تلویزیون را دارم. برای اپلای گرفتن چه کاری میتونم انجام بدم؟

 • Y مرداد 20, 1399

  سلام. من لیسانس طراحی پارچه با معدل قابل قبولی دارمو می‌خواستم بپرسم از نظر شما کدوم کشور ممکنه راحت‌تر پذیرش بده که از نظر اقتصادی هم هزینه‌ی کمتری داشته باشه مخارج اون کشور؟

 • Nazi شهریور 18, 1399

  سلام من دانشجوی بازیگری دانشگاه تهران در مقطع کاردانی هستم اگر بخوام برای ادامه همین رشته بورس رایگان بگیرم باید چه اقداماتیو انجام بدم و دانشگاه کدوم کشور رو پیشنهاد میکنید؟؟

 • زهرا مهر 10, 1399

  سلام من قصد اپلای گرفتن تو رشته انیمیشن دارم، لطف میکنید بگید چه کشور و دانشگاهی پیشنهاد میشه؟ که معتبرم هست؟

 • nazanin مهر 13, 1399

  سلام من سال اخر رشته نقاشی هستم و درحال خوندن ایلتس چجوری میتونم تو دوره های کوتاه ثبت نام کنم یا برای لیسانس بورسیه بشم
  چون من شرایط اینو ندارم ک هزینه کنم
  بنظرتون برای رشته نقاشی کدوم کشور عالیه هم از لهاز کار و تحصیل
  ممنون میشم پاسخگو باشین

 • مهرنوش آبان 14, 1399

  سلام من دیپلم هنرهای تجسمی دارم کدوم کشور میتونم اقدام کنم

 • کوثر آذر 6, 1399

  سلام وقتتون بخیر من میخوام برای مقطع دکترای نقاشی پذیرش بگیرم خودم کارشناسی و ارشدم نقاشی هستش، توی این مقطع کدوم کشورها علاوه بر کار تحقیقاتی و پژوهشی کار عملی هم انجام میدن در دانشگاههاشون؟ و اینکه چطور میشه بعد از مقطع دکترا اقامت اون کشور رو گرفت؟

 • H.art بهمن 20, 1399

  سلام برای تحصیل در رشته طراحی لباس در ترکیه با بورس ممکنه اگر ممکن هست کدوم دانشگاه و اینکه باید مدرک زبان داشته باشم یا فقط تومر کافی هست