جدید ترین جزییات طرح «جریمه ریالی مشمولان غایب سربازی» و پاسخ به سوالات متداول

۳۰۰ هزار غایب سربازی، کارت معافیت دائم گرفتند

جدید ترین جزییات طرح «جریمه ریالی مشمولان غایب سربازی» و پاسخ به سوالات متداول

جریمه سربازی مشمولانی که از زمان اعزام آن ها گذشته است و این غیبت، موجه نیست، مدتی است که با پرداخت پول آغاز شده و اخیرا نیز جانشین رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا از توقف طرح «جریمه ریالی مشمولان غایب سربازی» در سال ۹۸ خبر داده است. مشمولانی که دارای ۸ سال یا بیشتر غیبت از سربازی هستند، می بایست نسبت به پرداخت جریم ریالی اقدام تا کارت معافیت برای آن ها صادر شود. از زمان اجرای این طرح تا کنون بیش از ۳۰۰ هزار نفر با پرداخت جریمه ریالی از انجام خدمت سربازی معاف شده‌اند. برای آشنایی علاقمندان به جزییات طرح جریمه ریالی خدمت سربازی، گفتار امروز سرویس دانستنی های روزیاتو شما را با اطلاعات جدیدی در این باره آشنا می کند.

توجه داشته باشید که مشمولین غایب بیش از ۸ سال که در شمول مقررات پرداخت جریمه مشمولین غایب قانون بودجه سال ۱۳۹۶ می باشد ، ضمن بهره بندی ازتسهیلات ورود و خروج از کشور صرفاً تا پایان سال جاری می توانند تردد نمایند لذا در این مدت باید نسبت به تعیین تکلیف خدمت سربازی با پرداخت جریمه یا انجام خدمت دوره ضرورت اقدام نمایند.

با ما همراه باشید.

آنچه سربازان غایب در سال ۱۳۹۷ باید بدانند

  • از ابتدای سال ۹۸ طرح جریمه ریالی مشمولان غایب سربازی قطعا متوقف شده و دیگر اجرا نخواهد شد.
  • آن دسته از مشمولانی که تا پایان سال ۹۷ ، هشت سال غیبت یا بیشتر از آن داشته باشند می‌توانند با مراجعه به دفاتر پلیس+۱۰ ثبت نام کرده و نسبت به بهره‌مندی این طرح اقدام کنند.
  • اگر غیبت غیر موجه سربازی دارید و جریمه ریالی را در سال ۹۷ پرداخت نکنید، می بایست از سال آینده به سربازی اعزام شوید.
  • شرط بهره‌مندی از این معافیت این است که حتما تا پایان سال ۹۷ یعنی امسال مبلغ جریمه به طور کامل پرداخت شده و تسویه صورت بگیرد.
  • آن دسته از افرادی که می‌خواهند از این طرح بهره‌مند شوند بهتر است هر چه زودتر به دفاتر پلیس+۱۰ مراجعه کرده و وضعیت خود را مشخص کرده، چرا که موکول کردن آن به روزهای پایانی سال ممکن است باعث شود که موفق به بهره‌مندی از این نوع معافیت نشوید.

آیا میتوان جریمه ریالی مشمولان غیبت سربازی را به صورت قسطی پرداخت کرد؟

افرادی که می‌خواهند از این معافیت بهره‌مند شوند باید توجه داشته باشند که هر چه زودتر باید اقدام کنند، چرا که اقساط جریمه باید تا پایان امسال به طور کامل پرداخت شده و همانطور که در بالا گفته شد، تسویه صورت بگیرد. بنابراین بهتر است تا فرصت باقی است برای پرداخت اقساطی اقدام شود. با ثبت درخواست، سازمان وظیفه عمومی ناجا اقدام به راستی آزمایی کرده و سپس برای واجدین شرایط که جریمه ریالی خود را پرداخت کرده‌اند کارت معافیت از خدمت صادر خواهد کرد.

کدامیک از مشمولان واجد شرایط طرح جریمه می باشند؟

افراد ذکور ایرانی که تا کنون موفق به اتمام خدمت دوره ضرورت نشده باشند و تا پایان سال۱۳۹۶ دارای بیش از هشت سال غیبت بوده باشند، می توانند از مزایای این قانون بهره مند شوند.

متقاضیان با چه مدارکی برای ثبت درخواست به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +۱۰)مراجعه نمایند؟

  • اصل و کپی شناسنامه مشمول
  •  اصل و کپی کارت ملی مشمول
  • اصل و کپی آخرین مدرک تحصیلی
  • اصل و کپی شناسنامه همسروفرزندان
  •  یک قطعه عکس۴*۳ زمینه سفید رنگی

آیا مشمولین پس از ثبت اولیه می توانند ازدرخواست خود انصراف دهند ؟

بله- مشمولین می توانند در صورت انصراف ، درخواست خود را پس از اعلام زمان انصراف از سوی سازمان وظیفه عمومی به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی ( پلیس +۱۰) ارائه و سپس اقدام به ثبت درخواست اعزام به خدمت می نمایند.

آیا مشمولی که تا پایان سال ۹۶ مدت غیبت وی به هشت سال می رسد می تواند دراین طرح ثبت نام نماید؟

بله ، فردی که در حال حاضر دارای بیش از ۷ سال غیبت میباشد و تا پایان سال ۹۶ غیبت وی به بیش از هشت سال می رسد، می تواند درخواست خود را ثبت و پس از تصویب قطعی مبلغ با پرداخت جریمه ازسربازی معاف شود.

اقدام این طرح برای مشمولان خارج به چه صورت می باشد؟

مشمولان خارج از کشور می بایست به سفارتخانه ها ،کنسولگری ها و یا دفاتر حافظ منافع کشورمان مراجعه و درخواست خود را ثبت نمایند و راه دیگر این است که والدین و بستگان درجه یک و یا وکیل افراد می توانند این درخواست را در کشور ثبت نمایند.

 این طرح شامل سربازان فراری می شود؟

سربازان فراری که آخرین تاریخ ترک خدمت آنان حداکثر تا پایان سال ۱۳۸۶ باشد،می توانند در طرح پیش ثبت نام شرکت نمایند لیکن لازم است سریعا وضعیت آنان در دادسرای نظامی رسیدگی شود و پس از اشتغال به خدمت می توانند اقدام نمایند.

در صورتی که مشمول پس از ثبت نام در این مطرح در شمول معافیت دیگری قرار بگیرد ، چه اقدامی باید انجام دهد؟

مشمول بعداز ثبت نام درخواست در صورت اینکه پس از بررسی شرایط یکی از معافیت ها را داشته باشد (مثال :دارای فرزندمعلول و یا معافیت پزشکی ) درخواست وی ابطال و جهت ثبت درخواست معافیت مورد نظر در دفاتر اقدام می نماید و پس از بررسی مدارک از معافیت بهره مند می شود .

پس از ابلاغ این طرح توسط ستاد کل نیروهای مسلح متقاضیان چگونه می توانند از وضعیت خود اطلاع پیدا نمایند؟

پس از ثبت درخواست خود در دفاتر خدمات الکترونیک (پلیس +۱۰) مشمولان ازمراجعه به دفاتر و یا سازمان وظیفه عمومی خود داری نمایند. و برای کسب اطلاعات بیشتر به پایگاه اطلاع رسانی سازمان وظیفه عمومی ناجا مراجعه نمایند و همچنین فراخوان اولیه از طریق پیامک اطلاع رسانی خواهد شد و در مرحله دوم، امکان ویرایش اطلاعات و یا انصراف درخواست طی فراخوانی به متقاضیان اعلام می گردد.

 مشمولانی که دارای غیبت می باشد و توان پرداخت جریمه را ندارند تکلیفشان چیست؟

افرادی که دارای غیبت هستند وبه دلیل نداشتن شرایط نمی توانند با پرداخت جریمه از انجام خدمت سربازی معاف شوند در صورتی که تا ۲۲ بهمن ماه سال جاری درخواست اعزام به خدمت را در دفاتر خدمات الکترونیک (پلیس+۱۰ ) ثبت نمایند در سال ۹۶ مدت خدمت آنها ۲۱ ماه میباشد و نیز اضافه خدمت آنها بخشیده می شود.

سربازی

هر گونه سوالی درباره کسری خدمت و بخشودگی روزهای غیبت سربازان مشمول را می توانید از سایت Vazifeh.ir جویا شوید. راهنمای جامع قوانین معافیت از سربازی و هم چنین جزییات خواندنی درباره امریه سربازی و تحصیل در حین سربازی، سربازان عزیز مشمول را در این مسیر یاری می کند.

بدون نظر

ورود