۱۰ اشتباه رایجی که منجر به اضطراب در سفر می شود

۱۰ اشتباه رایجی که منجر به اضطراب در سفر می شود

سفر کردن یکی از مفیدترین کارهایی است که می توانیم برای بدن و روح خود انجام دهیم. در حقیقت سفر علاوه بر آنکه تجربه های جدیدی در اختیار ما می گذرد، فرصتی برای استراحت جسم و روح هم هست. اما گاهی در زمان سفر مرتکب اشتباهاتی می شویم که باعث مضطرب شدن ما می شود و سفر را به کام مان تلخ می کند، در نتیجه در پایان سفر احساس می کنیم آنطور که باید استراحت نکرده ایم و لذت سفر را نبرده ایم. از این اشتباهات پرهیز کنید تا سفری بدون اضطراب را تجربه کنید.

۱- از قبل تحقیق نمی کنید

اشتباهات رایجی که باعث اضطراب در سفر می شود

اوج لذت یک سفر در حقیقت قبل از شروع آن اتفاق می افتد. با مطالعه ی کتاب های راهنمای مسافران و کتاب هایی درباره ی تاریخ و فرهنگ مقصد سفرتان می توانید از قبل برای سفر خود برنامه ریزی کنید. این کار سفرتان را وارد جریان زندگی عادی تان می کند. قبل از شروع سفر، هر چه بیشتر بدانید بهتر است. سعی کنید تا جایی که می توانید درمورد مقصد سفرتان تحقیق کنید و به دنبال رستوران های پیشنهادی، وسایل حمل و نقل عمومی، منظره ها و تفریحات و سرگرمی ها باشید. وقتی از قبل برای سفر خود برنامه ریزی داشته باشید، آمادگی بیشتری پیدا می کنید و افسوس نمی خورید که چرا بهترین رستوران محلی یا فرصت شنا در دریاچه ی زیبایی را از دست دادید.

۲- بارتان بیش از اندازه زیاد است

چمدان تان را سبک ببندید تا خود را گرفتار دردسرهای بار سنگین و اضافی در فرودگاه و هتل و غیره نکنید. برای کم کردن بارتان می توانید یک فهرست تهیه کنید و طبق آن وسایل تان را جمع کنید. وسایل غیر ضروری مثل سشوار و کفش های نامناسب را فراموش کنید. به جای آن، کفش های مناسبی را انتخاب کنید که در هر زمانی از روز قابل استفاده باشند. به علاوه لباس هایتان هم باید راحت و قابل شستشو باشند.

۳- برنامه ی سفرتان بیش از اندازه دقیق و فشرده است

برنامه ریزی برای هر ساعت از تمام روزهای سفر کار طاقت فرسا و اضطراب آوری است. اتفاقات پیش بینی نشده مثل تأخیر در پرواز یا لغو تورهای گردشگری بخشی از واقعیت سفر هستند. اگر در برنامه ی سفرتان فکر این اتفاقات را نکرده باشید و از این فرصت ها برای استراحت و گشت زدن در اطراف استفاده نکنید، دچار ناامیدی، ترس و اضطراب خواهید شد. از برنامه ریزی دقیق و فشرده برای سفرتان پرهیز کنید تا سعی نکنید در یک زمان کوتاه کارهای زیادی را انجام دهید.

۴- خود را به دست اتفاقات نمی سپارید

وقتی از اتفاقات ناخوشایندی مثل جا ماندن از پرواز دچار وحشت می شوید، اضطرابی را وارد جریان سفرتان می کنید که ضرورتی ندارد. به این اتفاقات ناخوشایند و غیر منتظره به دید یک ماجراجویی نگاه کنید چون اغلب این پیشامدها بعدها از نظرتان چیزی جز یک اتفاق خنده دار نخواهند بود یا تبدیل به بهترین خاطره ی سفرتان خواهند شد. بنابراین اجازه ندهید موقعیت پیش آمده شما را تحت کنترل خود درآورد، خود را رها کنید و خونسرد باشید. چند نفس عمیق بکشید، آگاهانه رفتار کنید و در کافه ی فرودگاه یک نوشیدنی آرامش بخش بنوشید.

۵- توقع تان بیش از اندازه بالا است

نباید با این دید به مسافرت بروید که این بهترین سفر ممکن خواهد بود. اگر توقع زیادی از سفرتان داشته باشید، دچار ناامیدی خواهید شد. با یک دید باز نسبت به ماجراجویی ها و تجربه هایی که انتظارتان را می کشد به سفر بروید تا مسافرت بدون اضطرابی داشته باشید.

۶- با همسفرهایتان هماهنگ نیستید

لازم است که با همسفرهای خود درباره ی خواسته هایتان از این سفر گفتگو کنید. شاید شما بخواهید برای شنا به دریا بروید اما دوست تان بخواهد با تله کابین منظره های ارتفاعات را تماشا کند. صحبت درباره ی اهداف سفرتان به شما کمک می کند تا هنگامی که متوجه تفاوت در خواسته هایتان می شوید از به وجود آمدن موقعیت های ناخوشایند و اضطراب آور جلوگیری کنید.

۷- نمی دانید چطور استراحت کنید

اگر شما از دست افرادی نیستید که دوست دارند در زمان مسافرت در هتل استراحت کنند و فعالیت چندانی نداشته باشند، باید به دنبال روش های فعالانه تری باشید تا بتوانید خود را از مشغله های معمول ذهنی رها کنید. بعضی سفرها با فعالیت های ورزشی و چالش برانگیز همراه هستند و شما را کاملا مشغول خود می کنند. این مسأله به شما کمک می کند تا بعد از پایان سفر، حقیقتا احساس طراوت و تازگی کنید. بنابراین می توانید تمام روز خود را در موزه ها و بناهای تاریخی سپری کنید یا آموزش قایق سواری را تجربه کنید؛ اگر این کارها باعث می شود گذشت زمان را احساس نکنید نشانه ی خوبی است که در حال استراحت هستید.

۸- از عادت های معمول تان دست می کشید

اگر به طور منظم ورزش می کنید، برنامه ی ورزش تان را در زمان سفر هم ادامه دهید. این به معنای آن نیست که در سفر هم باید هر روز به باشگاه بروید. اما لازم است راهی پیدا کنید تا در این مدت هم فعال بمانید، مثلا می توانید به پیاده روی بروید. یکی از بهترین راه ها برای سیاحت در یک مکان جدید، دویدن در آنجا است.

۹- هنوز درگیر وظایف شغلی یا کار با وسایل الکترونیکی هستید

سفر به این معنا نیست که وظایف شغلی تان را از راه دور و یک مکان خوش آب و هوا انجام دهید. در زمان سفر لازم است که به طور کامل ارتباط خود را مسائل شغلی تان قطع کنید تا بتوانید سفری حقیقتا بدون اضطراب و طراوت بخش داشته باشد. اما بعضی افراد هستند که حتی اندک جدایی از وظایف شغلی شان به آن ها اضطراب بیشتری می دهد. در اینصورت باید زمانی را برای کار با وسایل الکترونیکی و ارتباط با محیط کاری خود مشخص کنید. اگر مجبور هستید، تنها یک بار در روز این کار را انجام دهید. مثلا با خود قرار بگذارید که تنها ۱۵ دقیقه از روز را صرف شغل تان کنید و بعد از آن، وسایل الکترونیکی تان را در هتل بگذارید یا تلفن همراه تان را در حالت سایلنت قرار دهید و به این ترتیب آن ها را از خود دور نگه دارید.

۱۰- بدون هیچ فاصله ای، از کار به سفر و از سفر به کار می روید

یکی از رمز و رازهای پنهان کسب آرامش و شادی در سفر، ایجاد فاصله قبل و بعد از سفر است. مثلا می توانید یک روز قبل از سفر و یک روز بعد از آن را مرخصی بگیرید تا فشاری که وجود دارد را از بین ببرید. با این کار قادر خواهید بود تا از حس انتظار برای سفر لذت ببرید. به علاوه، وقتی دور شدن از کار و زندگی عادی و برگشت به آن ها تدریجا صورت بگیرد اضطراب هم کاهش پیدا می کند.

منبع: rd
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود