۸ تصور اشتباهی که درباره پیری و افزایش سن وجود دارد

۸ تصور اشتباهی که درباره پیری و افزایش سن وجود دارد

پیری و افزایش سن بخشی از روند طبیعی زندگی است. شکی نیست با بالا رفتن سن، بدن و مغز ما دچار تغییراتی طبیعی می شود اما حقیقت آن است بسیاری از ما تصورات نادرستی درمورد این مقوله داریم و پیری و افزایش سن را مساوی با از دست رفتن همه ی توانایی های جسمی و ذهنی خود می دانیم. در ادامه به ۸ تصور اشتباهی می پردازیم که درباره ی پیری و افزایش سن وجود دارد.

۱- درد مفاصل اجتناب ناپذیر است

تصورات اشتباهی که درباره پیری و افزایش سن وجود دارد

در حقیقت، ورزش نکردن است که درد مفاصل را اجتناب نانپذیر می کند. محققان استرالیایی با تحقیق بر روی زنان ۴۰ تا ۶۷ ساله پی بردند زنانی که حداقل هر دو هفته یک بار به مدت ۲۰ دقیقه یا بیشتر ورش می کردند غضروف بیشتری در ناحیه ی زانوهایشان داشتند. این مسأله نشان می دهد فعالیت بدنی احتمال بروز آرتروز در آن ها را کمتر کرده بود.

۲- استخوان ها شکننده و بدن خمیده می شود

بدون شک بیماری پوکی استخوان در افراد مسن شایع تر است اما این مسأله هم قابل پیشگیری است. طی تحقیقی بر روی زنان بالای ۱۰۰ سال مشاهده شد تنها ۵۶ درصد از آن ها مبتلا به پوکی استخوان بودند و متوسط سنی تشخیص این بیماری در آن ها ۸۷ سال بود. با توجه به اینکه این زنان در دورانی پرورش یافته بودند که مردم در مورد فواید رژیم غذایی مناسب و ورزش برای استخوان ها آگاهی نداشتند، باز هم آمار چندان بدی نیست.

۳- افزایش سن میل جنسی را از بین می برد

ناتوانی جنسی و کاهش میل جنسی ناشی از بیماری های قابل پیشگیری ای مثل فشار خون بالا، بیماری قلبی، دیابت و افسردگی هستند. راه حل این مسأله حفظ وزن مناسب بدن است. با انجام ورزش به راحتی می توانید زندگی جنسی خود را بهبود بخشید. با افزایش سن میل جنسی اندکی کاهش می یابد اما این اتفاق معمولا تا قبل از ۷۵ سالگی رخ نمی دهد.

۴- ژنتیک بیشترین نقش را در نحوه ی پیر شدن ما دارد

این تصور کاملا اشتباه است. حتی اگر با سالم ترین ژن ها هم متولد شده باشید، شیوه ی زندگی شما تعیین کننده رفتار ژن هایتان در طول دوران زندگی شما هستند. غذایی که می خورید، تحرک بدنی ای که دارید و حتی قرارگیری شما در معرض مواد شیمیایی، همگی می توانند ژن های شما را دچار تغییر کنند.

۵- با افزایش سن، خلاقیت کاهش پیدا می کند

خیر لزوما اینطور نیست. خلاقیت در حقیقت مزیت های بسیار زیادی برای افراد مسن دارد. تحقیقی در امریکا نشان داد افراد سالخورده ای که در یک گروه کُر شرکت داشتند، در مقایسه با گروه مشابهی که در این برنامه شرکت نداشتند، از سلامت بهتری برخوردار بودند، داروی کمتری مصرف می کردند و بعد از یک سال کمتر زمین می خوردند. این افراد بیان کردند که کمتر احساس تنهایی می کردند، دید بهتری نسبت به زندگی داشتند و در فعالیت های بیشتری شرکت داشتند. اما گروه دیگر که در برنامه ی کُر شرکت نداشتند در طول یک سال، در فعالیت های کمتری شرکت داشتند.

۶- بعد از سه سالگی، رشد مغز متوقف می شود

این تصور نادرست در دهه ی ۱۹۹۰ شکل گرفت و از آن زمان دیگر محققان مغز افراد مسن را مورد بررسی قرار ندادند. اما بعضی تحقیقات نشان می دهد مغز در تمام طول زندگی به ایجاد ارتباطات عصبی جدید و تقویت ارتباطات عصبی فعلی در درون خود ادامه می دهد، البته تا زمانی که مغزتان را به چالش بکشید.

۷- با افزایش سن، مغز کوچک می شود

این تصور نادرست در سال ۲۰۰۲ و در نتیجه ی تحقیقاتی شکل گرفت که بیان می کرد ناحیه ی هیپوکامپوس (بخشی از مغز که وظیفه ی آن کنترل حافظه است) در افراد مسن به میزان قابل توجهی کوچک تر از جوان ها است. اما بعضی از محققان این مسأله را قبول ندارند و معتقندند اضطراب مزمن باعث کوچک شدن هیپوکامپوس می شود. در اواخر دهه ی ۱۹۹۰ تحقیقاتی صورت گرفته بود که طی آن پژوهشگران با بررسی اسکن مغزی ۱۷۷ شخص ۱۸ تا ۸۵ ساله مشاهده کردند بخش هیپوکامپوس مغز ۲۵ درصد از افراد ۱۸ تا ۲۴ ساله به اندازه ی هیپوکامپوس افراد ۶۰ تا ۷۵ ساله کوچک بود.

۸- افراد مسن همیشه بدخلق و غمگین هستند

خیر کاملا اینطور نیست. محققان آلمانی در مصاحبه با ۴۰ انسان ۱۰۰ ساله پی بردند علیرغم وجود مشکلات قابل توجه فیزیکی و ذهنی، ۷۱ درصد این افراد بیان کردند احساس شادی می کنند و بیش از نیمی از آن ها اظهار کردند به اندازه ی دوران جوانی شان شاد هستند. به علاوه، وقتی محققان آن ها را با گروهی از افراد میانسال مقایسه کردند، متوجه شدند که هر دو گروه احساس شادی می کنند. حدود ۷۰ درصد از این افراد ۱۰۰ ساله بیان کردند که اغلب اوقات می خندند. این به معنای آن است که هیچ تعریف جهان شمولی از پیری وجود ندارد و خودتان تعیین کننده ی نحوه ی پیر شدن تان هستید.

منبع: rd
مطالب مرتبط
دیجیاتو
بدون نظر

ورود