عادت های ساده ای که شما را گرفتار افسردگی می کند

عادت های ساده ای که شما را گرفتار افسردگی می کند

افسردگی به یکی از مشکلات اصلی بشر امروز تبدیل شده است. عوامل مختلفی در ابتلا به این بیماری نقش دارند که یکی از مهم ترین آن ها سبک زندگی است. تحقیقات علمی نشان می دهد بسیاری از عادت های به ظاهر ساده ی افراد آن ها را در معرض افسردگی قرار می دهد. این عادت ها را بشناسید و با تغییراتی کوچک، از سلامت روحی خود مراقبت کنید.

۱- مصرف مواد غذایی فرآوری شده

خوردن گاه و بیگاه تنقلاتی مثل چیپس مشکل ساز نیست، اما مصرف بیش از اندازه ی این مواد غذایی می تواند باعث افسردگی شود. طی تحقیقی در سال ۲۰۰۹، پژوهشگران با بررسی عادت های غذایی بیش از ۳ هزار نفر پی بردند کسانی که بیش از بقیه مواد غذایی فرآوری شده مصرف می کردند، احتمال ابتلا به افسردگی در آن ها بیشتر بود. در مقابل، کسانی که بیشتر از بقیه میوه و سبزیجات مصرف می کردند احتمال بروز افسردگی در آن ها به کمترین میزان بود.

۲- تنهایی زیاد

تنهایی های گاه و بیگاه می تواند مزایای زیادی برای سلامت روانی شما داشته باشد چون به شما کمک می کند تفکر عمیق تری داشته باشید، مسائل را بهتر حل کنید و کارهای خود را با تمرکز بیشتری انجام دهید. با این حال، روانشناسان هشدار می دهند تنهایی بیش از اندازه می تواند تأثیرات معکوسی داشته باشد و خطر ابتلا به افسردگی را بالا می برد. برای جلوگیری از این مسأله، روابط دوستانه و عاطفی مستحکمی با دیگران برقرار کنید. این کار یکی از بهترین روش ها برای غلبه بر افسردگی است. هر بار که با دیگران ارتباط برقرار می کنیم، فرصتی برای تبادل احساسات مثبت به وجود می آید.

۳- استفاده ی همزمان از وسایل الکترونیکی

گوشی هوشمند، لپ تاپ، تبلت و تلویزیون، همگی این ابزارها هر روز و هر ساعت حواس ما را به خود پرت می کنند و اغلب اوقات همزمان از چند تای آن ها استفاده می کنیم. در حقیقت، طبق برآوردها مدت زمان استفاده ی همزمان از این ابزارها به طور متوسط، به میزان ۱۱۹ درصد نسبت به دهه ی قبل افزایش یافته. اگرچه این روزها چک کردن گوشی در حین تماشای تلویزیون به یک عادت تبدیل شده، تحقیقات نشان می دهد استفاده ی همزمان از چندین ابزار الکترونیکی می تواند برای مغز مضر باشد. تحقیقی در سال ۲۰۱۳ بر روی ۳۱۸ نفر نشان داد کسانی که همزمان از چند وسیله ی الکترونیکی استفاده می کردند، علائم افسردگی و اضطراب اجتماعی  در آن ها بیشتر به وجود می آمد. برای مقابله با این مشکل، سعی کنید در هر زمان تنها از یک ابزار استفاده کنید و مدت زمان کار با گجت ها را محدود کنید.

۴- معاشرت با افراد انرژی منفی

تأثیر نظرات انتقادی و منفی دوستان، رئیس یا افراد مهم زندگی تان بر روی شما بیشتر از یک رنجش موقتی خواهد بود. وقتی با این حجم از انرژی منفی احاطه می شوید، این مسأله می تواند خطر بروز افسردگی را بالا ببرد. هیچ کسی دوست ندارد با او با تشر یا به تندی صحبت کنند. ارتباط با کسانی که انرژی منفی ایجاد می کنند، روحیه ی شما را بد می کند. در عوض، با کسانی ارتباط برقرار کنید که برخورد مثبتی با کارهای شما دارند و دائماً از تصمیمات شما ایرادهای بیجا نمی گیرند. این کار به شما کمک می کند دید مثبتی به زندگی داشته باشید، در نتیجه احتمال ابتلا به افسردگی کاهش پیدا می کند.

۵- مصرف سیگار

مضرات سیگار برای ریه ها و دستگاه تنفسی بدن بر کسی پوشیده نیست، اما تحقیقات جدید نشان می دهد مصرف سیگار می تواند خطر بروز اضطراب و افسردگی را بالا ببرد. طی تحقیقی در سال ۲۰۱۵ بر روی حدود ۶۵۰۰ فرد بالای ۴۰ سال مشاهده شد، علائم افسردگی و اضطراب در ۱۸ درصد از سیگاری ها وجود داشت، در حالی که تنها ۱۰ درصد از غیر سیگاری ها چنین علائمی را داشتند. به علاوه، این تحقیق نشان داد کسانی که یک سال بود سیگار را ترک کرده بودند و کسانی که هرگز سیگاری نبودند، میزان اضطراب و افسردگی در آن ها به یک اندازه بود. این مسأله نشان می دهد این مشکلات با ترک سیگار می تواند کاهش پیدا کند.

۶- دوری از طبیعت

زندگی در شهر مزایای زیادی دارد اما وقتی بیش از اندازه در فضاهای شهری باشیم، این مسأله می تواند تأثیر منفی ای در روحیه ی ما داشته باشد. طبق تحقیقی در سال ۲۰۱۱ معلوم شد زندگی در شهرهای بزرگ نقش زیادی در افزایش اضطراب و بروز بیماری های روانی به ویژه افسردگی دارد. برای جلوگیری از این مسأله، سعی کنید گردش کوتاهی در پارک ها یا مناطق روستایی داشته باشید تا خود را در معرض طبیعت قرار دهید و کمی از فشارهای زندگی شهری دور شوید. اگر برایتان مقدور نیست گهگاه سفر بروید، از گل ها و گیاهان در محل زندگی خود استفاده کنید تا روحیه ی خود را تقویت کنید. گیاهان و چیزهای طبیعی از خود انرژی مثبت ساطع می کنند.

۷- دیر خوابیدن

طی تحقیقی در سال ۲۰۱۴ مشاهده شد افرادی که دیرتر می خوابیدند در طول روز بیشتر گرفتار افکار منفی مزمن خود می شدند، مسأله ای که در بروز افسردگی نقش دارد. در مقابل، کسانی که زودتر می خوابیدند کمتر درگیر افکار منفی می شدند.  زمان مناسب برای خواب درمورد هر شخصی متفاوت است و این مسأله به میزان زیادی به سن بستگی دارد، اما بعضی محققان بهترین زمان خواب برای بزرگسالان را در میانه ی ساعات ۸ تا ۱۲ شب می دانند.

۸- سبک زندگی تن پرورانه

اگر تمام روز را جلوی تلویزیون سپری کنیم، همین مسأله می تواند تأثیر بدی روی سلامت روانی ما داشته باشد. فعالیت های ذهنی و جسمی مانند ورزش کردن یا انجام کارهای مهم روحیه را تقویت کرده و خطر بروز افسردگی را کم می کند. وقتی فعالیت فیزیکی داشته باشید، مواد شیمیایی ای مثل اندورفین ها و اندوکانابینوئیدها در مغز شما تولید می شوند که حال خوبی ایجاد می کنند و احساس افسردگی را کاهش می دهند. اما فعالیت ذهنی به شیوه ی دیگری روحیه را بهبود می بخشد. مردم به کارهایی نیاز دارند که به آن ها یک هدف بدهد و به این ترتیب حال آن ها را خوب کند. بی هدف بودن شما را در برابر افسردگی آسیب پذیر می کند. وقتی پروژه ای در دست داشته باشید یا شور و شوق کاری را داشته باشید (مثل اهداف بلند مدت یا کارهای داوطلبانه) این مسأله به شما کاری برای انجام می دهد و شما را هیجان زده می کند، درنتیجه ی روحیه ی شما تقویت می شود.

۹- روش های هورمونی جلوگیری از بارداری

بخش قابل توجهی از زنان از روش های هورمونی برای جلوگیری از بارداری استفاده می کنند، مثل قرص ها، آی یو دی یا آمپول. اما این روش های هورمونی می توانند خطر ابتلا به افسردگی را بالا ببرند. محققان با تحقیق بر روی زنان ۱۵ تا ۳۴ ساله طی یک بازه ی ۱۳ ساله متوجه شدند تمامی روش های هورمونی پیشگیری از بارداری در افزایش خطر بروز افسردگی نقش دارند. اگر علائم افسردگی مخل روال عادی زندگی تان شده اند، بهتر است با پزشک خود درباره ی استفاده از روش های غیر هورمونی برای جلوگیری از بارداری مشورت کنید.

منبع: rd
بدون نظر

ورود