گشتی دیدنی در ایستگاه های رنگارنگ مترو پایتخت سوئد

گالری گردی در پایتخت اسکاندیناوی

گشتی دیدنی در ایستگاه های رنگارنگ مترو پایتخت سوئد

سوئد، پاتوق دانشجویان و محققان ایرانی در سرزمین های سرد شمال اروپا، دهه ها مقصد تحصیلی صدها هزار دانشجوی ایرانی مشتاق به تحصیل رایگان در خارج از کشور بود و امروزه تنها دانشجویان واجد شرایط مقطع دکترا قادر هستند که با بورس تحصیلی سخاوت مندانه دانشگاه های سوئدی، لذت تحصیل رایگان در برترین دانشگاه های قاره سبز را را تجربه کنند و کرون بالای ۱۳۰۰ تومانی، دیگر فرصت تحصیل ارزان قیمت را به دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد نمی دهد. استکهلم که از آن به عنوان پایتخت اسکاندیناوی یاد میکنند، یکی از پایتخت های سبز جهان است که شاهد حضور ده ها هزار شهروند ایرانی بوده که جمعیت خارجی قابل ملاحظه ای را در این شهر به خود اختصاص داده اند.

اگر چه مدتهاست ایران دارای رایزنی فرهنگی و سفارت خانه در استکهلم است، اما به نظر می رسد با توجه به ظرفیت های گسترده فرهنگی و علمی ایران و سوئد که بیش از ۲ قرن سابقه دارد، هنوز حضور هنر فاخر ایران در خیابان و گالری ها و موزه و کتابخانه های استکهلم و سایر شهرهای سوئد، چشمگیر و قابل ملاحظه نیست و بستر برای این فعالیت نیز بسیار است. توصیه میکنیم که نقاشان و طراحان شهری ایرانی از طریق انجمن های مشترک هنری ایران و سوئد، به منظور معرفی هنر فاخر ایرانیان، از فرصت های گالری گردی و نقاشی دیواری این شهر استفاده کنند.

راهنمای تحصیل مجانی در سوئد و نروژ

دانشکده زبان های ایرانی دانشگاه اوپسالا که سالهاست به تربیت متخصصان زبان و ادب پارسی مشغول است، یکی از قطب های فعال در امر معرفی ایران به جامعه اروپا است که ارتباطات خوبی هم با مراکز تحقیقاتی داخل کشور دارد. سوئد اگر چه مقصد گردشگری قابل ملاحظه ای نیست، اما شهرداری استکهلم تلاش کرده تا چهره شهر را هم برای سوئدی ها و هم  برای گردشگران کمی متفاوت تر از قبل کند. اگر شما فکر میکنید که سوئد، نصف سال همه جا شب و نصف سال همه جا روز و دمای اکثر شهرها نیز زیر منفی ۱۰ درجه در همه ایام سال است، باید در نظر خود تجدید نظر کنید و اگر فرصتی برای گردشگری در قاره سبز دارید، از این کشور خوشنام برای ایرانیان دیدن فرمایید.

نگاهی به ۱۲ ایستگاه مترو زیبا در مسکو

ایستگاه های مترو استکهلم که نقاط مختلف این جزیره بزرگ زیبا را به هم وصل می کند، به اندازه ایستگاه های مترو مسکو، زیبا و بزرگ و جذاب نیست. اما شهرداری تلاش کرده تا با رنگ آمیزی خلاقانه آن، حس و حال جالبی به آن دهد.  ایستگاه‌های زیبا با دیوارهای رنگارنگ به مسافران خسته و دلزده‌ی مترو انگیزه می‌دهند؛ به همین خاطر شاهدیم که روز به‌ روز ایستگاه‌های مترو جذاب‌ تر و چشم‌ نوازتر می‌شوند. در این شهر حدود ۱۰۰ ایستگاه مترو وجود دارد.

گالری گردی در ایستگاه های مترو استکهلم سوئد
نقش و نگارهایی روی دیوار بالای آسانسور یکی از ایستگاه های مترو استکهلم

تصویر زیر متعلق به ایستگاهی به نام (T-Centralen–Per Olof Ultvedt) در قلب شهر استکهلم، پایتخت کشور سوئد است. این ایستگاه سالها پیش ساخته شد و کهن‌ ترین ایستگاه شهر محسوب می‌شود. همین ایستگاه بود که آغازی برای هنرنمایی هنرمندان در ایستگاه‌های این دیار شد. برای زیباسازی این ایستگاه از عنصر برگ و گیاه و رنگ آبی استفاده کردند تا حس آرامش به مسافران القا شود.

ایستگاه مترو استکهلم
تصویر یکی از ایستگاه های مترو در شهر استکهلم
T-Centralen Station On The Blue Line. تابلوهای راهنمای دیجیتالی در ایستگاه های مترو، لحظه ورود قطار به ایستگاه را به صورت دقیقه ای نشان می دهند

اگر به تصویر زیر نگاه کنید، متوجه خواهید شد که همه جا با کاشی‌های مربع شکل تزیین شده‌اند و رنگ اصلی این کاشی‌ها سفید است؛ اما اگر با دقت بیشتری توجه کنید، می‌بینید که برخی از کاشی‌ها رنگی هستند و علائمی را نشان می‌دهند. این علائم، نمادهای راهنمایی و رانندگی هستند. حتما شما هم تابلوهای راهنمای رانندگی را در کنار جاده‌ها دیده‌اید اما وجود آنها در ایستگاه مترو امر عجیبی‌ است. هدف از وجود این تابلوها بر روی دیوارهای ایستگاه مترو در استکهلم علاوه بر زیبایی آموزش به عابران است.

آموزش در ایستگاه های مترو استکهلم

ایستگاه (Högdalen metro station) شبیه به باغی سرسبز در زیرزمین تزیین شده است. این ایستگاه از سال ۱۹۷۷ همچون یک باغ نقاشی شد تا منعکس‌کننده‌ی فضای سبز اطراف شهر باشد. برای زیباسازی این ایستگاه از کاخ ماکالوس (Makalös) ایده گرفتند، این کاخ در قرن هفدهم از مشهورترین مکان‌های دیدنی سوئد محسوب می‌شد. متاسفانه کاخ ماکالوس در سال ۱۸۲۵ بر اثر آتش‌سوزی از بین رفت.

ایستگاه مترو هوگدالن استکهلم
گالری در مترو پایتخت اسکاندیناوی

در سال ۱۹۷۰ چندین ایستگاه مترو در استکهلم ساخته شد که یکی از جالب‌ترین آنها ایستگاه (Kungsträdgården) بود. با ورود به این ایستگاه مترو گویا وارد تونلی طویل شدید. هیچ نقاشی یا طرحی روی دیوارها وجود ندارد و همه‌چیز همچون غاری ، دکوراسیون داخلی خیره  کننده ای دارد.

Kungsträdgården metro station stockholm

یکی دیگر از ایستگاه‌های جالب در شهر استکهلم (Rådhuset) نام دارد. ایده‌ی زیباسازی این مکان نیز بسیار جالب است، طراح اینجا را به‌گونه‌ای ساخت که با ورود به آن گویا به محوطه‌ی باستان‌شناسی قدم گذاشته‌اید. دیوارها همه به رنگ خاک هستند و با موج‌ها و پستی بلندی‌هایشان چشمان هر کسی را به خود خیره می‌کنند.

Rådhuset metro station stockholm

در عکس زیر، تصویر نقشه مترو استکهلم را مشاهده می کنید.

نقشه مترو استکهلم
درب های شیشه ای دیجیتالی در گیت های مترو استکهلم که امکان رد شدن بدون بلیط مسافران را کاهش میدهد

قابل ذکر است، خرید یک عدد بلیط مترو استکهلم، ۳۱ کرون معادل ۴۰ هزار تومان بوده و دارنده آن می تواند ظرف ۷۵ دقیقه  به دفعات از خدمات مترو استفاده کند. اگر مسافری بدون بلیط یا با بلیط fake واردمترو شود، ۱۵۰۰ کرون معادل ۲ میلیون و پانصد هزار تومان جریمه می شود. سایت tradera.se معروف ترین سایت خرید و فروش سوئد، محفلی برای به اشتراک گذاشتن بلیط های تاریخ مصرف دار اتوبوس و مترو استکهلم از سوی فروشندگان به قیمت پایین تر است. اگر کارت های اعتباری مترو استکهلم قیمت مقرون به صرفه تری برای مسافران به ارمغان می آورد.

SL.SE

حتما بخوانید: راهنمای دریافت وقت اینترنتی سفارت سوئد در تهران

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود