قیمت های نجومی برای پرواز رفت و برگشت تهران-کیش و قشم در تعطیلات بهمن

بلیط دوطرفه تهران-کیش به حدود ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسید

قیمت های نجومی برای پرواز رفت و برگشت تهران-کیش و قشم در تعطیلات بهمن

شمارش معکوس برای برنامه ریزی سفر ایرانگردان و جهانگردان برای آخرین تعطیلات رسمی سال نود و هفت که در آستانه بیست ودوم بهمن است، آغاز شده است. حتما شما هم در این چند روز با طوفان پیامک های و پیام های تلگرامی و اینستاگرامی مواجه هستید که آفر های عجیب وغریبی به شما می دهند.

بلیط هواپیما
قیمت بلیط کیش به تهران در ۲۲ بهمن ماه ۹۷ که در آستانه پر شدن با قیمت های حدود ۸۰۰ هزار تومان است
کف قیمت بلیط تهران- کیش برای شنبه ۲۰ بهمن ماه ۹۷ که آخرین صندلی های خالی را در سیستم فروش اینترنتی بلیط نشان می دهد

پرواز نجومی به مشهد، قشم و کیش!

این روزها و با نزدیک شدن به ایام تعطیلات دهه فجر باز هم شاهد افزایش بی ‌رویه قیمت پروازها در برخی مسیرها هستیم؛ به گونه‌ای که نرخ بلیت پروازهای داخلی به شدت در حال افزایش است. این وضعیت برای مسیرهای پر تقاضا از جمله کیش، مشهد، قشم و … حادتر است. در حال حاضر قیمت بلیت رفت و برگشت تهران-کیش بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و بلیت پرواز تهران-مشهد-تهران به بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسیده است.

به‌ عنوان نمونه در حال حاضر نرخ بلیت پرواز رفت و برگشت تهران-کیش برای روز ۱۸ بهمن و ۲۲ بهمن یک میلیون و ۸۴۲ هزار تومان است. نرخ بلیت پرواز تهران-مشهد-تهران نیز به یک میلیون و ۴۲۸ هزار تومان و قیمت بلیت رفت و برگشت تهران-شیراز به یک میلیون و ۱۵۰هزار تومان رسیده است.

پرواز تهران-قشم-تهران به یک میلیون و ۹۱۰ هزار تومان و نرخ بلیت پرواز رفت و برگشت تهران-بندرعباس به یک میلیون و ۸۰۰هزار تومان افزایش یافته است. این در حالی است که طبق گزارش خبرگزاری تسنیم، چند روز قبل سازمان هواپیمایی کشوری با هشدار به متخلفان ارائه بلیت چارتری خارج از چارچوب از ابلاغ بخشنامه الزام شرکت‌های هواپیمایی به فروش بلیت هواپیما به صورت سیستمی از اول بهمن خبر داده بود.

وعده ای که دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی در شهریور ماه ۹۷ داده بود!

در این خصوص رضا جعفرزاده، مدیر روابط عمومی این سازمان گفته بود:‌ «شرکت‌های هواپیمایی، مجاز به فروش بلیت چارتری بدون لحاظ بسته سفر نیستند و ارائه بلیت هواپیما باید مشمول ابطال و تغییر باشد. در راستای اجرای سیاست‌ های ابلاغی مبنی بر فروش بلیت پروازهای چارتری به صورت سیستمی و با توجه به پایش بازار و بررسی‌های صورت گرفته پیش از این گاهی شاهد فروش بلیت پروازهای برنامه‌ای به صورت چارتری بوده‌ایم که این امر مغایر با بخشنامه‌های ابلاغی سازمان هواپیمایی کشوری است.

بر این اساس سازمان هواپیمایی کشوری در ابلاغی همه ایرلاین‌های داخلی را ملزم کرد از بهمن ماه جاری در همه مسیرها فروش خود را به صورت سیستمی عرضه کرده و مقررات تغییر و ابطال را اعمال و در هنگام فروش بلیت به مسافران اطلاع‌ رسانی لازم را انجام دهند. براساس این بخشنامه انجام پروازهای چارتری در قالب بسته‌های سفر و ترکیب هتل و پرواز منحصرا در مسیرهای گردشگری با رعایت مقررات، مستلزم اخذ مجوز پرواز چارتری از سازمان خواهد بود.

در صورت گزارش و مشاهده عدول از مقررات ابلاغ شده، این سازمان جهت جلوگیری از ایجاد بی‌ نظمی در فضای کسب و کار حمل و نقل هوایی و صیانت از حقوق مسافران در خصوص ارائه مجوزهای جدید یا تعدیل مجوز پرواز های قبلی شرکت‌ها تجدید نظر خواهد کرد و با متخلفان برخورد قانونی میکند». گفته‌های مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری در حالی است که بلیت‌هایی که قیمت آن‌ها ذکر شده همه چارتری هستند و شرکت‌های هواپیمایی داخلی بسیار علاقه‌مند به فروش این نوع از بلیت به مسافران خود هستند.

این قصه سر دراز دارد!

البته ماجرای افزایش قیمت پروازها تنها مختص به امروز نیست. بلکه در چند وقت گذشته چندین بار شاهد افزایش قیمت‌های نجومی بوده ایم. برای نمونه در مرداد سال جاری نیز با قیمت‌های نجومی در پروازهای تهران- شیراز مواجه بودیم. شرایط به‌گونه‌ای است که در حال حاضر و با قیمت‌هایی که پروازهای داخلی دارند، حمل و نقل هوایی دیگر برای بسیاری از اقشار جامعه مقرون به صرفه نیست.

اقدامات دولت در ماه‌های گذشته و درخواست از مردم برای کاهش سفرهای خارجی با افزایش عجیب عوارض خروج از کشور و حذف ارز مسافرتی تنها یک روی سکه بوده و با شرایطی که در حال حاضر به وضعیت صنعت حمل و نقل هوایی داخلی حاکم شده است، بسیاری از مردم باید سفرهای داخلی با هواپیما را نیز به حافظه درازمدت خود بسپارند و با آن خداحافظی کنند.این جوری، حتی  اگر وزارت گردشگری هم در سال ۹۸ تشکیل شود، اقتصاد گردشگری پایدار ایران، شکوفا نخواهد شد.

حتما بخوانید: راهنمای سفر به جزیره مرجانی کیش

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود