۱۲ چیزی که نور خورشید را برای پوست ما خطرناک تر می کنند

۱۲ چیزی که نور خورشید را برای پوست ما خطرناک تر می کنند

با فرا رسیدن روزهای گرم سال، شدت گرفتن نور خورشید تبدیل به خطری بزرگ برای سلامتی ما می شود. اما استفاده نکردن از کرم ضد آفتاب تنها چیزی نیست که ما در معرض خطر آفتاب سوختگی قرار می دهد و بسیاری از عادت های ساده ی ما حتی خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهند.

در ادامه به مواردی می پردازیم که پوست را در برابر نور خورشید آسیب پذیرتر می کنند.

۱- محصولات مراقبت از پوست

بسیاری از محصولات بهداشتی ضد پیری و درمان جوش ها لایه ی بیرونی پوست را نازک و یا تولید ماده ی ملانین در بدن را تحت کنترل خود در می آورند. ملانین نوعی رنگدانه ی طبیعی است که مانند یک محافظ در برابر نور خورشید عمل می کند. به اطلاعات روی بسته بندی این محصولات بهداشتی توجه داشته باشید. اگر محصولی حاوی ماده ی رتینول یا ویتامین آ، گلیکولیک یا سالیسیک اسید، و یا هیدروکینون باشد، استفاده از چنین محصولاتی پوست تان را در برابر صدمات نور خورشید آسیب پذیرتر می کند. بنابراین در فضاهای آزاد همیشه به دنبال سایه باشید، از کرم های ضدآفتاب استفاده کنید و کلاه و لباس های مخصوص محافظ بپوشید.

۲- عطرها

بعضی عطرها می توانند پوست را در برابر نور خورشید آسیب پذیرتر کنند. عطرهایی که در آن ها از رایحه ی اسطوخودوس، چوب سدر، رزماری، روغن ترنج و چوب صندل استفاده شده اغلب حاوی مواد شیمیایی ای هستند که پوست را نفوذپذیر می کنند. وقتی این رایحه ها در معرض نور خورشید قرار می گیرند، می توانند باعث حساسیت پوست و تغییرات رنگدانه ای التهابی آن شوند.

۳- داروها

بعضی از داروهای خوراکی مخصوص درمان جوش ها مثل ایزوترتینوئین، می توانند خطر آفتاب سوختگی را تا میزان زیادی افزایش دهند. علاوه بر این، بعضی از داروهای ضد افسردگی، آنتی هیستامین ها، آنتی بیوتیک ها، ضد قارچ ها و ضد التهاب ها هم باعث افزایش حساسیت به نور می شوند. از پزشک خود بپرسید که آیا با توجه به داروهایی که مصرفی می کنید لازم است اقداماتی پیشگیرانه هم در خصوص نور خورشید انجام دهید.

۴- خودرو

تنها زمان گرفتن حمام آفتاب نیست که پرتوهای نور خورشید به شما صدمه می زنند. پرتوهای فرابنفش دو دسته هستند: اشعه ی فرابنفش A و اشعه ی فرابنفش B. پنجره های شیشه ای می توانند جلوی پرتوهای فرابنفش B را بگیرند اما پرتوهای فرابنفش A می توانند از شیشه عبور و به لایه های عمیق تر پوست نفوذ کنند. اگر زمان زیادی را در ماشین سپری می کنید یا در محل کارتان کنار پنجره می نشینید، استفاده ی روزانه از کرم های ضد آفتاب بسیار ضروری است.

۵- رژیم غذایی

کمبود ماده ی نیاسین (ویتامین بی ۳) با افزایش حساسیت به نور خورشید مرتبط است. گوشت قرمز، قارچ ها، بادام زمینی و دانه های مقوی، حاوی مقدار زیادی از این ماده هستند. از طرفی دیگر، مواد غذایی ای مثل لیموترش، کرفس و جعفری حاوی موادی هستند که نسبت به نور حساسیت ایجاد می کنند و می توانند منجر به آفتاب سوختگی شوند.

۶- ضعف سیستم ایمنی بدن

بیماری ها یا شیوه های درمانی ای که سیستم ایمنی بدن را سرکوب می کنند، خطر ابتلا به سرطان پوست و آسیب ناشی از نور خورشید را افزایش می دهند. برای مثال، شیوه ی درمانی سرکوب کننده ی سیستم ایمنی برای بیماری های لوپوس شدید، پسوریازیس یا بیماری های مربوط به رماتیسم، شیمی درمانی یا بیماری اچ آی وی که به طور کامل تحت کنترل نباشد.

۷- تصور نادرست درمورد شرایط آب و هوایی

در روزهای سرد یا حتی ابری هم امکان آفتاب سوختگی وجود دارد. اغلب مردم در روزهای ابری از کرم های ضد آفتاب استفاده نمی کنند، اما تا ۸۰ درصد از پرتوهای فرابنفش نور می تواند از میان ابرها عبور کند. فارغ از آنکه دمای هوا چگونه است، در ساعاتی از روز که پرتوهای نور خورشید بیشترین شدت را دارند (از ۱۱ صبح تا ۳ بعد از ظهر) از خورشید دوری و هر روز از کرم ضد آفتاب استفاده کنید، حتی زمانی که هوا ابری است.

۸- تجدید نکردن کرم ضد آفتاب

بعد از شنا یا تعریق بدن و تقریبا هر دو ساعت باید کرم ضد آفتاب تان را تجدید کنید. از کرم ضد آفتابی با اس پی افِ ۳۰ یا بیشتر استفاده کنید و آن را به مقداری بزنید که تمام پوست تان را بپوشاند.

۹- دیر زدن کرم ضد آفتاب

برای آنکه بیشترین بهره مندی را از کرم ضد آفتاب تان داشته باشید، باید بدانید که تنظیم زمان استفاده از آن نکته ی کلیدی این مسأله است. کرم ضد آفتاب تان را دست کم ۳۰ دقیقه قبل از رفتن به فضای باز بزنید تا زمان کافی وجود داشته باشد که کرم به درون پوست نفوذ کند. علاوه بر این، برای حفاظت بیشتر می توانید از لباس های مخصوصی استفاده کنید که برای محافظت از پوست در برابر نور خورشید طراحی شده اند.

۱۰- استفاده نکردن از عینک آفتابی

چشم های ما هم در معرض آسیب نور خورشید قرار دارند، به ویژه زمانی که به استخر یا لب ساحل می رویم. تلالو نور درخشان خورشید در آب، چشم ها را بیشتر در معرض نور خورشید قرار می دهد.

۱۱- غفلت از لب ها

پوست نازک لب ها می توانند به راحتی دچار آفتاب سوختگی شوند و محافظت از آن به ویژه برای جلوگیری از به وجود آمدن خطوط و چین و چروک لب ها اهمیت زیادی دارد. از نرم کننده های لبی استفاده کنید که دارای اس پی اف هستند.

۱۲- لایه برداری پوست در صبح ها

لایه برداری پوست، سلول های مرده ی آن را از بین می برد و مانعی محافظ برای لایه های آسیب پذیرتر زیرین پوست در برابر نور خورشید به وجود می آورد. اگر قصد دارید پوست خود را لایه برداری کنید، این کار را شب ها انجام دهید و صبح روز بعد حتما از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

منبع: rd
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود