۱۷ باغ جذاب و با صفا ایرانی برای تابستان گردها [قسمت اول]

۱۷ باغ جذاب و با صفا ایرانی برای تابستان گردها [قسمت اول]

باغ های ایرانی یکی از مصداق های فرهنگ و تمدن سرزمین بزرگ پارس است که در فهرست میراث یونسکو نیز ثبت شده است. بسیارند گردشگرانی که از کشورهای مختلف جهان رهسپار کهن دیار هزاران ساله میشوند تا قنات های یزد و آب انبارها و معماری باغ های قدیمی ایرانی را از پاسارگاد تا فین و نارنجستان شیرازی ها تماشا کنند.

باغ های ایرانی، مقصدهای گردشگری فوق العاده در ایران هستند که باید همچون نخلستان گردی و قنات گردی و روستاگردی، در فهرست ظرفیت های نمونه توریستی داخلی و خارجی قرار گیرد. در تهران، باغ ونک را میتوان یکی از باغ های دیدنی پایتخت دانست که البته باغ گیاه شناسی جاده کرج و باغ پرندگان، دو مقصد دیگر باغ گردی تهرانی ها را به خود اختصاص می دهد.

در گزارش اول و دوم سرویس گردشگری روزیاتو شما را با ۱۷ باغ با صفا که فرصت خوبی برای تابستان گردها فراهم میکند آشنا خواهیم کرد. اگر شما هم با باغ های دیدنی دیگر در استان محل سکونت خود آشنا هستید، مشخصات آن ها را از طریق کامنت یا کانال های روزیاتو در شبکه های اجتماعی در اختیار ما قرار دهید. با باغ گردی امروز ما در قسمت اول همراه باشید.

باغ های ایرانی
زیباترین باع تهران: باغ ایرانی ده ونک
باغ پرندگان تهران
باغ ملی تهران
باغ گیاه شناسی تهران

پارک ملت مشهد

یکی از بزرگ ترین بوستان های پایتخت گردشگری مذهبی ایران است. قدمت آن به بیش از نیم قرن پیش باز میگردد و طراحانش مهندسان انگلیسی بودند. بوستانی در غرب مشهد که پاتوق شبگردی مشهدی ها وتوریست های شهر به شمار می رود. ۷۲ هکتار وسعت دارد و انواع و اقسام وسایل تفریحی و مغازه و رستوران در اطراف آن در دسترس گردشگران است. دیدنی ترین پارک مشهد را میتوان یکی از باغ های با صفا شهر دانست. شهربازی پارک ملت مشهد برای خانواده ها گزینه خوبی برای گذران اوقات فراغت خواهد بود.

باغ ملی مشهد

باغ های ایرانی

باغ ملی مشهد در خیابان امام خمینی خیابان جنت قرار دارد. اولین پارک تفریحی مشهد است که از مهم ترین مکان های گردشگری مردم مشهد به شمار می رود. باغی با قدمت نیم قرن که توسط حاج حسین ملک وقف شد. اگر مسافر مشهد شدید از این باغ دیدنی بازدید کنید که پاییز و بهار شگفت انگیزی را در معرض دید گردشگران شهر قرار می دهد.

باغ گیاه شناسی مشهد

باغ گیاه شناسی مشهد از باغ های گیاه شناسی معروف ایران است. اولین باغ گیاه شناسی ایران در دانشگاه کشاورزی کرج تاسیسی شد. پس از آن در نوشهر و سپس باغ گیاه شناسی ملی ایران در سال ۱۳۴۸. باغ گیاه شناسی مشهد بیش از ۲۰ هکتار وسعت دارد و شما را با ۸۰ هزار درختچه و درخت و گل فصلی و دائمی آشنا میکند. محیطی عالی برای سلفی بازهای اینستاگرام. اگر به باغ گیاه شناسی مشهد رفتید، باغ رز را فراموش نکنید.

از دیگر جاهای معروف این باغ میتوان به موارد زیر اشاره کرد. آدرس باغ گیاه شناسی مشهد: بلوار جمهوری اسلامی، حد فاصل چهارراه مقدم و پل غدیر است.

 • باغ صخره‌ای و آبشار
 • گیاهان دارویی و معطر
 • سیستماتیک و آربراتوم
 • جشنواره تخصصی گلهای داوودی
 • بانک بذر و ژنوم گیاهی
 • باغ رز
 • آموزشی و نمایشی
 • ایران و توران
 • آسیای میانه
 • باغ میوه‌های بومی ایران
 • سوزنی برگان
 • گلخانه و نهالستان

توجه داشته باشید که اگر قصد مشهد گردی در پاییز دارید، بازدید از این باغ را در برنامه قرار دهید. یکی از معروف‌ ترین بخش‌ های این باغ، جشنواره گل‌ های داوودی است که در پاییز هر سال برگزار می‌شود. این جشنواره در فضایی یک هکتاری طراحی شده و بیش از هفتصد نمونه گل‌ های داوودی را نگه داشته و پرورش می‌دهد. بیش از دویست گونه مختلف داوودی در دنیا خصوصا در کشور چین وجود دارد که از آن برای درست کردن نوعی چای سنتی استفاده می‌کنند.

باغ خونی مشهد

باغ های ایرانی

باغ خونی مشهد نامی کمتر آشنا برای مشهد گردها. باغ خوبی مقصد گردشگری دیدنی و قدیمی شهر است که در فاصله ششصد متری حرم رضوی قرار دارد و بنایی متعلق به دوره قجر است. نمادی از باغ ایرانی است و چشمه ای در آن جاری است و همان جایی است که ارتش روس، از آنجا مسجد گوهرشاد را به توپ بست. در سال ۱۳۲۰ خرح رضوی به فرماهدهی سرکسی میکولوتوف گلوله باران شد و شماری از زائران رضوی به خاک و خون کشیده شدند. باغ خون شش هکتار است و ۹۰۰ متر عمارت دارد. بازدید از آن با هماهنگی قبلی رایگان است.

باغ پرندگان مشهد

نخستین باغ پرندگان در شرق کشور محسوب می شود که در منطقه تجاری سپاد بنا شد. بیش از هفتصد پرنده در این باغ نگهداری می شود. از انواع گونه های کمیاب گرفته تا پرندگان آسیایی و آفریقایی. زیبایی بصری فوق العاده ای این باغ برای عکاسی دارد. پل های چوبی و سنگ فرش خیابان ها و آبشارهای مصنوعی، یادآور باغ پرندگان تهران و باغ های پرندگان معروف در کشورهای مختلف جهان است. آدرس باغ پرندگان مشهد، میدان خیام-منطقه گردشگری سپاد-جنب مجتمع الماس شرق است.

باغ ائل گلی تبریز

عمارت ائل گلی تبریز از با صفا ترین مقصدهای گردشگری و از زیبا ترین مجموعه های دیار اولین های ایران به شمار می رود. جایی در جنوب شرقی شهر که در فاصله هفت کیلومتری مرکز بوده و به راحتی میتوان به آنجا رفت و از محیط فرح بخش آن استفاده کرد. نهر آبی که در این مکان احداث شده در کنار گل آرایی ، معماری منظر فوق العاده ای دارد. ائل گلی تبریزی ها از جمله منابع ذخیره آب جهت آبیاری مناطق شرقی تبریز نیز به شمار می آید.

باغ ارم شیراز

ارم شیراز از معروف ترین و دیدنی ترین مقصدهای گردشگری شیراز است. جایی نزدیک کوه های باباکوهی که همراه با هشت باغ دیگر ایرانی در فهرست یونسکو ثبت شده است. این مجموع تاریخی از دیدنی ترین ظرفیتهای گردشگری کشور  بوده و شما را با معماری Persian garden و سبک زندگی و فرهنگ شیرازی ها آشنا میکند.

منبع سرسبزی ارم شیراز، آب روان و زلال حوضخانه است و وارد جویی می شود و درختان را سیراب می کند. منبع دیگر و عمده آب این، قنات نهر اعظم است. علاوه بر این، دو حلقه چاه عمیق نیز در ارم شیراز حفر گردیده است و به وسیله پمپ وارد لوله ها می شود و برای آبیاری گل ها استفاده می شود.

باغ ایرانی
باغ ارم شیراز

برای آشامیدن نیز از آب لوله‎کشی شهری استفاده می شود. زمین ، مربع مستطیل است و در هر دوره تغییراتی در مساحت باغ ارم به وجود آمده است و وسعت امروزی آن حدود ۱۱۰۳۸۰ متر مربع است. جهت شیب زمین در باغ، از غرب به شرق می باشد و شیب زیاد زمین موجب شده تا معماران در قسمت هایی از گذرگاه های اصلی و فرعی باغ ارم شیراز پله‌هایی تعبیه کنند.

در قسمت های بعدی با شمار دیگری از باغ های دیدنی ایران آشنا می شویم.

مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود