۲۲ نظر

همواره می شنویم که بسیاری برخی ترکیبات و به خصوص مایعات سمی را با مرگ موش مقایسه می کنند یا حتی شنیده ایم که از مرگ موش به عنوان یکی از روش های ساده برای خودکشی استفاده می شود. اما شاید شما نیز تا حالا از خود پرسیده باشید که مرگ موش دارای چه ترکیباتی است و آیا این ترکیب می تواند برای انسان مرگبار باشد یا خیر. عموماً اغلب انواع مرگ موش ها از مواد شیمیایی رقیق کننده خون تشکیل شده است. بدین ترتیب مصرف مرگ موش در انسان شبیه آن است که مقدار زیادی داروی رقیق کننده خون توسط شخص مصرف شود. به عنوان یک ترکیب رقیق کننده خون، مرگ موش در تماس فیزیکی برای افراد ایجاد مشکل و مسمومیت نمی کند اما در صورت بلعیده شدن بسیار خطرناک خواهد بود. برای مثال در ایالات متحده، مرگ موش دهمین عامل مسمومیت در میان جامعه بوده و به دلیل استفاده گسترده از آن برای مبارزه با جوندگان، سالانه ۴۰.۰۰۰ نفر مسمومیت شدید پیدا کرده و به بیمارستان منتقل می شوند.

شاید شما نیز تا حالا از خود پرسیده باشید که مرگ موش دارای چه ترکیباتی است و آیا این ترکیب می تواند برای انسان مرگبار باشد یا خیر.

مرگ موش چگونه عمل می کند؟

برای دهه های طولانی، معمول ترین ماده رقیق کننده خون که در مرگ موش به کار می رفت، وارفارین (warfarin) بود. با این وجود، از آنجا که موش ها و به طور کلی جوندگان نسبت به وارفارین مقاوم  شدند، در مرگ موش های امروزی از ترکیبات فعال بسیار قوی تر و موثرترین مانند برودیفاکوم (Brodifacoum) که از آن با عنوان سوپر وارفارین نیز یاد می شود استفاده می گردد. این گونه رقیق کننده ها نیز مکانیزم مشابهی دارند اما غلظت بسیار بیشتر و اثرات بسیار بادوام تر و طولانی تری دارند. روش کار رقیق کننده هایی مانند برودیفاکوم، اینگونه است که آن ها سطح ویتامین K را در بدن کاهش می دهند که در ادامه توانایی بدن در انعقاد و لخته کردن خون را کاهش می دهد.

شاید شما نیز تا حالا از خود پرسیده باشید که مرگ موش دارای چه ترکیباتی است و آیا این ترکیب می تواند برای انسان مرگبار باشد یا خیر.

در مقادیر کم، این ترکیبات برای افرادی که در خطر لخته شدن خون قرار دارند مفید هستند اما در صورتی که توانایی بدن در لخته کردن خون به مقدار زیادی کاهش یابد، فرد با خونریزی داخلی و مرگ مواجه خواهد شد. البته دیگر انواع مواد شیمیایی که می توانند در ساخت مرگ موش به کار روند نیز وجود دارد. فسفین روی که هنوز هم در برخی ترکیبات مرگ موش یافت می شود می تواند باعث سنگینی سینه، سرفه، التهاب و آماس ریه، اختلالات عضلانی قلب و مشکلات بسیار جدی دیگر شود.

شاید شما نیز تا حالا از خود پرسیده باشید که مرگ موش دارای چه ترکیباتی است و آیا این ترکیب می تواند برای انسان مرگبار باشد یا خیر.

استریکنین (Strychnine) یکی دیگر از ترکیبات سمی و بدنامی است که در گذشته در مرگ موش به کار می رفت اما به دلیل اینکه باعث تشنج در انسان می شود باید توسط متخصص و با احتیاط کامل مصرف شود. با این وجود، اغلب انواع مرگ موش که برای استفاده در مکان های مسکونی بلامانع هستند از رقیق کننده های خونی مانند برودیفاکوم و دیگر مشتقات وارفارین تشکیل شده اند. نسل جدیدی از مرگ موش ها نیز وجود دارد که سمی تر از نمونه های معمول هستند و از ترکیباتی مانند برومادیولون یا دیفناکوم در آن ها استفاده می شود.

بیشتر بخوانید: آیا می دانستید مسمومیت غذایی شما به خاطر آخرین وعده ای که خورده اید نیست؟

شاید شما نیز تا حالا از خود پرسیده باشید که مرگ موش دارای چه ترکیباتی است و آیا این ترکیب می تواند برای انسان مرگبار باشد یا خیر.

نشانه های مسمومیت با مرگ موش

بسته به توده بدنی و مقدار مرگ موشی که به شکل بلعیدن وارد بدن شما شده و البته قدرت این مرگ موش، نشانه های مسمومیت می تواند بین چند ساعت تا چند روز پس از خوردن آن آغاز شود. بدین ترتیب بسیار مهم است که پیش از شروع نشانه های مسمومیت، از طریق ظرف حاوی سم از موضوع آگاه شوید. برای مثال با مشاهده ظرف حاوی سم در آشپزخانه که آسیب دیده و محتویات آن پراکنده شده می توانید به این نتیجه برسید که ممکن است غذای شما به این ماده آغشته شده باشد. یا متوجه شدید که فرزندتان وسایلی که ظرف حاوی سم را پشت یا داخل آن ها نگه می داشتید جابجا کرده است. مشاهداتی اینچنینی می تواند مقدار قابل توجهی برای شما زمان خریده و به شما کمک نماید که حتی قبل از شروع نشانه ها و عوارض مسمومیت دست به کار شوید. با این وجود، در صورت وجود نداشتن این نشانه ها یا متوجه نشدن شما، عوارض و نشانه های مسمومیت با مرگ موش به شکل زیر خواهند بود:

 • تنگی نفس
 • خونریزی بینی علیرغم وارد نشدن هیچگونه آسیب فیزیکی به بینی
 • وجود خون در ادرار
 • خونریزی لثه بدون هیچگونه آسیب فیزیکی در دهان
 • اسهال خونی
 • خستگی شدید که در مراحل آخر مسمومیت رخ می دهد
 • نشانه ها و عوارض گسترده ای که نشان می دهد مسمومیت شما وارد مراحل پایانی و بسیار خطرناک خود شده است مانند تشنج، حمله قلبی، مشکل جدی در تنفس، از کار افتادن کبد، شوک، خونریزی داخلی و اغما

شاید شما نیز تا حالا از خود پرسیده باشید که مرگ موش دارای چه ترکیباتی است و آیا این ترکیب می تواند برای انسان مرگبار باشد یا خیر.

درمان مسمومیت با مرگ موش

در صورت مسمومیت با مرگ موش تنها کاری که می توانید بکنید این است که هر چه سریعتر به پزشک مراجعه نمایید زیرا هیچ روش درمانی یا پادزهری در خارج از مراکز درمانی برای آن وجود ندارد. با این وجود برخی کارها را می توان شخصاً و قبل از مراجعه به پزشک انجام داد که از آن میان می توان به مصرف قرص ویتامین K برای کاهش اثرات رقیق کنندگی خون مرگ موش اشاره کرد. زغال فعال شده یا شربت های قی آور نیز می توانند مفید واقع شوند. درمانی که پزشک برای شما در نظر خواهد گرفته بسته به نوع دقیق مرگ موشی که وارد بدن شما شده و ماهیت آسیبی که به بدن شما وارد شده متفاوت خواهد بود.

بیشتر بخوانید: نکاتی جالب و باورنکردنی در مورد موش ها که شاید نمی دانستید

مطلب برای شما مفید بود؟

به مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازها 3.2 / 5. تعداد رای: 44

تاکنون رأی داده نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می‌دهد.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۲۲ نظر

ورود

 • Amir آبان 2, 1399

  سلام ببخشید مرگ موش باعث مرگ میشه؟ علائم مرگ با مرگ موش خشک شدن بدن وجود خالهای خاکستری رنگ در سینه و خون در لب میشود

 • S آذر 14, 1399

  متأسفانه خیلی از افراد بخصوص نوجوانان تصور میکنن که با خوردن مرگ موش و تظاهر به خودکشی بعد از مراجعه به بیمارستان درمان میشن ولی مرگ موش آنزیم هایی رو در بدن از کار میندازه که فرد فقط چند ساعت زنده مونده و حتی کاری از دست دکتر ها هم بر نمیاد… چه بسا افرادی بودن که پس از مصرف به دکتر التماس میکردن که آیا زنده میمونن ولی متاسفانه فوت میشن…

  • مهسا آذر 18, 1399

   سلام.مردن با مرگ.موش خیلی طول میکشه????

   • عطاری اسفند 29, 1399

    کسی نمیدونه چقد طول میکشه؟

    • سمیه فروردین 14, 1400

     منم ی جوون نا امید و خسته، احتمالا به زودی مصرف کنم… وقتی دکتری قبول شدم فکر میکردم روزهای خوبی در راهه.. اما نبود.. زندگیم بدتر شد و داره بدتر هم میشه، من دانشجوی دکتری هستم و درآمد خوبی دارم اما خانواده م منو دوست ندارن، خیلی تنهام خیلی. ظاهر خوبی هم دارم اما چشام داد میزنه که خسته م از زندگی، هیچ ثروتی، هیچ شخصی، هیچ عشقی و هیچ چیزی منو نمیتونه خوشحال کنه… فکر میکنم فقط و فقط با مردن هست که از این وضعیت فلاکت بار رها میشم. و چقد خوب میشد که شهامتش رو داشتم تا خودمو از این لجن زار نجات بدم

     • عباس فروردین 24, 1400

      بیخیال زندگی میتونه خیلی بدتر از اینها باشه،منم که این پست رو میخونم مثل تو دارم به خودکشی فکر میکنم،آدم موفقی هستم تو جامعه از لحاظ جایگاه اجتماعی و اقتصادی خوبم، اشتباها با زنی ازدواج کردم که چشم به اموالم داره و بهم خیانت کرده، مهریه شو اجرا گذاشته و هرروز دعوا راه میندازه، اما میگم بازم باید بجنگم و شرایط و درست کنم.

     • م فروردین 28, 1400

      وَلَا تَتَمَنَّوْا مَا فَضَّلَ اللَّهُ بِهِ بَعْضَکُمْ عَلَىٰ بَعْضٍ ۚ لِلرِّجَالِ نَصِیبٌ مِمَّا اکْتَسَبُوا ۖ وَلِلنِّسَاءِ نَصِیبٌ مِمَّا اکْتَسَبْنَ ۚ وَاسْأَلُوا اللَّهَ مِنْ فَضْلِهِ ۗ إِنَّ اللَّهَ کَانَ بِکُلِّ شَیْءٍ عَلِیمًا

  • ینی بعد خوردن مرگ موش حتما فرد فوت می‌کنه ؟ دی 28, 1399

   ینی بعد خوردن مرگ موش حتما فرد فوت می‌کنه ؟؟

  • سارا اسفند 17, 1399

   چقدره طول میکشه تا ادام بمیره😞 و کجا میشه تهیه کرده

 • امیدوارم طول نکشه و بدون درد باشه دی 21, 1399

  امیدوارم طول نکشه و بدون درد باشه

 • او دی 30, 1399

  باور کن همه چیز درست میشه ،میدونم الان همه چیز سخت میگذره و تحت فشاری و دلت آرامش و پایان میخواد… اما باور کن با یکم صبر همه ی این سختی ها تموم میشه ، سختی های زندگی میان و میرن ،کمو زیاد میشن …. نوبت تو هم میشه که لبخند بزنی و زندگی کنی ، فقط صبر کن و خودتو بزن به بیخیالی … یجایی خوندم وقتی ناراحتی الکی بخند … الکی جنبو جوش کن الکی زندگی کن، همین الکی و فیک بودنا کم کم به واقعیت تبدیل میشه…باور کن روز توام میرسه…. هرچقدر غمگین و ناامید هم باشی بالاخره تموم میشه غمات، به جونم قسم میخورم که تموم میشه‌‌‌‌….اگه فکر میکنی کسی رو نداری ،بدون که هیچکدوممون جزو خودمون هیچکسیو نداریم ؛ تو خودتو داری ، هرچقدرم شکسته باشی فقط صبر کن ببین چطوری میتونی ستون خودت باشی و خودتو بکشونی بالا….اگه الان تنهایی و هوا تاریکه و ساعت از دوازده گذشته …. گوشیو کنار بزار چشماتو ببند و بخواب و به فکر کردن ادامه نده …. اگه میخوای خالی بشی و کسی رو نداری باهاش حرف بزنی ،وارد یادداشت های گوشیت شو یا توی دفترخاطراتت شروع کن به نوشتن همه ی غمات و هرچیزی که داره اذیتت میکنه …. هرچیزی تو ذهنت داره سنگینی میکنه رو بنویس و گریه کن و اصلا با خودت تعارف نکن ؛اینقدر گریه کن تا خالی بشی …. بدونکه من دوسِت دارم؛ هرکسی باشی هرجوری باشی قبولت دارم و اگه الان پیشت بودم بغلت میکردم و میزاشتم یه دل سیر گریه کنی…. من خوده تو میشم… خودت خودتو بغل کن و خودتو نجات بده ♡

  • bitch بهمن 30, 1399

   گمشید بابا عوضیای خوش باور اسکوول

  • سحر اسفند 8, 1399

   حرفات قشنگه اما فقط حرفه

  • SAHAR اسفند 8, 1399

   حرفات قشنگه اما فقط حرفه

 • ... بهمن 25, 1399

  از کجا میشه تهیه کرد؟ اگ کسی میدونه میشه بگه

 • امید اسفند 24, 1399

  فقط یکی به من بگه گناه ما چی بوده تو این کشور افریده شدیم هیچ دلخوشی برامون دیگه نیست تو این کشور خدا نبخشتون پدر و مادرایی که ما رو به این دنیا اوردید من مرگ موشم تهیه کردم احتمالابه زودی بخورم خداحافظ ارزوها و جونی که مفت از دستمون رفت

 • مجتبی فروردین 7, 1400

  خانواده ی من۵ساله ازهم جداشدن منم ازاون موقع ول کردن تنها زندگی میکنم یک سال و نیم رفتم ترکیه اونجا عاشق ینفرشدم ک ایران زندگی میکرد بخاطرش دوباره برگشتم ایران چون وضع مالی خوبی نداشتم ولم کرد چندروزه که نامزدشده تنهاامیدم ب زندگی اون بود خلاصه انسان ک نمیتونه بدون کسی ک دوسش داره تاآخرعمر زندگی کنه.منم تصمیموکرفتم بخاطر همینم اومدم اینجاتحقیق کنم ببینم چقدر طول می کشه تا با مرگ موش تموم بشم

  • سانی فروردین 9, 1400

   زنده ایی؟ منم دلم میخواد بمیرم

  • هستی فروردین 27, 1400

   میشه کمکم کنی منم بیام ترکیه ۱۳ سالمه

 • شیوا فروردین 11, 1400

  چقدطول میکشه بمیرم؟خیلی درد داره؟

 • ارغوان فروردین 18, 1400

  من قرص برنج رو برای مردن ترجیح میدم که اونم متاسفانه هیچ جا پیدا نمیشه