چند حقیقت جالب که روی دیگری از تاریخ را نشان می دهد

چند حقیقت جالب که روی دیگری از تاریخ را نشان می دهد

تاریخ نویسان همواره در حال کشف نکات جدید و عجیبی درباره ی گذشته هستند. ما اغلب با زاویه ی خاصی از زندگی چهره های مشهور تاریخ و وقایع مهم تاریخی آشنا می شویم در حالی که جزئیات جالب توجهی هم وجود دارد که به ندرت به آن ها پرداخته می شود. در ادامه به چند حقیقت جالب می پردازیم که روی دیگری از تاریخ را نشان می دهند.

۱- سازمان اطلاعاتی آمریکا نسخه های مختلفی از چهره های مبدل احتمالی هیتلر تهیه کرد

حقایق تاریخی جالب

در جریان جنگ جهانی دوم، مقامات آمریکایی نگران بودند آدولف هیتلر از آلمان بگریزد. اداره خدمات راهبردی آمریکا یک میکاپ آرتیست نیویورکی به نام ادی سنز را به کار گرفت تا او بر اساس یکی از پرتره های واقعی هیتلر، چهره های مبدل مختلفی که احتمال داشت هیتلر با آن ها فرار کند را به تصویر کشد. گرچه هرگز نیازی به استفاده از این پرتره ها نشد، اما این تصاویر در دهه ی ۱۹۹۰ میلادی در نشریه ی آلمانی Der Spiegel منتشر شدند. سازمان بایگانی و اسناد ملی آمریکا در واشنگتن دی. سی. هم بعدها نسخه های با کیفیت تر این تصاویر را منتشر کرد.

۲- بازی های المپیک در گذشته یک بخش هنری هم داشت

از ۱۹۱۲ تا ۱۹۴۸، یک بخش هنرهای زیبا هم در بازی های المپیک وجود داشت که در رشته های ادبیات، معماری، مجسمه سازی، نقاشی و موسیقی برگزار می شد. همه ی آثار هنری باید موضوعی مرتبط با المپیک می داشتند، مثل نقاشی ای که تصویر آن را می بینید و مربوط به ورزش راگبی می شود. اینطور که گفته می شود هدف از برگزاری این بخش در بازی های المپیک، گرامی داشت ارادتی بود که یونانیان باستان نسبت به هنر داشتند.

۳- ناپلئون بناپارت یک بار مورد حمله ی خرگوش ها قرار گرفت

ناپلئون شاید دشمنان زیادی در زندگی اش داشته، اما می توانید خرگوش های پشمالو را هم جزء دشمنان امپراتور بزرگ فرانسه تصور کنید؟ ماجرا از این قرار است که یک بار ناپلئون به نفراتش دستور می دهد برای شکار، ۳ هزار عدد خرگوش جمع آوری کنند، اما به جای آن، این ناپلئون و نفراتش بودند که مورد حمله ی خرگوش ها قرار گرفتند. اگر منصفانه نگاه کنیم، این کار خرگوش ها چیزی جز دفاع از خود نبوده.

۴- در مورد زیبایی کلئوپاترا زیاد از حد اغراق شده

از کلئوپاترا اغلب به عنوان یکی از زیباترین زنان تاریخ یاد می شود، اما بعضی از تاریخ نویسان معتقدند این تصور در واقع از جوسازی های رومی ها با این هدف نشأت گرفته که از او تصویر یک زن اغواگر یا حتی جادوگر را بسازند. سکه های منقش به تصویر کلئوپاترا او را با بینی ای خمیده نشان می دهد و پلوتارک، نویسنده ی عهده باستان هم مدعی بود کلئوپاترا زیبایی خاصی نداشت، بلکه این صدا و هوشش بود که او را جذاب کرده بود.

۵- چنگیز خان یکی از اولین سیستم های پستی تاریخ را به وجود آورد

یکی از اولین دستورات چنگیز خان بعد از به قدرت رسیدن، ایجاد یک سرویس پیام رسانی با اسب بود؛ قاصدهای او روزانه نزدیک به ۳۲۲ کیلومتر را با اسب طی می کردند. این روش بعدها توسط بازرگانان و اشخاص عالیرتبه ی دیگری مثل مارکوپولو هم مورد استفاده قرار گرفت.

۶- یک بار کلید شهر دیترویت آمریکا را به صدام حسین اهدا کردند

بعد از آنکه صدام حسین صدها هزار دلار به کلیسای شهر دیترویت آمریکا اهدا کرد، به پاس این کار، کلید شهر دیترویت به او اعطا شد. آنطور که گفته می شود، در سال ۱۹۷۹، یکی از رهبران این کلیسا، منصوب شدن صدام حسین به ریاست جمهوری عراق را به او تبریک گفته بود که همین مسأله زمینه ساز اهدای پول به کلیسای دیترویت توسط صدام حسین شد.

۷- اینشتین پیشنهاد ریاست جمهوری اسرائیل را رد کرد

گرچه اینشتین شهروند اسرائیل نبود اما در سال ۱۹۵۲ ریاست جمهوری اسرائیل به او پیشنهاد شد. او این پیشنهاد را رد کرد چون احساس می کرد تجربه ی مورد نیاز برای این منصب را ندارد.

۸- دست کم سه مورد از پاپ های انتخاب شده فقط حدود ۲۰ سال داشتند

از قرار معلوم در گذشته فقط مردان پا به سن گذاشته به عنوان پاپ انتخاب نمی شدند. پاپ بندیکت نهم و پاپ جان یازدهم هر دو احتمالاً در سن ۲۰ سالگی به عنوان پاپ انتخاب شدند؛ حتی برخی منابع سن آن ها را در زمان انتخاب شدن شان کمتر هم عنوان کرده اند. پاپ جورج پنجم هم در سن ۲۴ سالگی انتخاب شد. اینطور که گفته می شود، از آنجایی که اطلاعاتی درمورد تاریخ تولد بیشتر پاپ ها وجود ندارد، نمی توان گفت کمترین سنی که یک پاپ هنگام انتخاب شدنش داشته چقدر بوده.

۹- هیتلر و موسلینی، هر دو نامزد دریافت جایزه صلح نوبل شدند

اگر فکر می کنید در زندگی تان حتماً باید عنوان یا جایزه ای دریافت کنید، به خاطر داشته باشید که همه ی کسانی که در زندگی شان از آن ها تقدیر شده، نقش مثبتی در تاریخ نداشته اند. یکی از اعضای پارلمان سوئد به نام ای. جی. سی. براندت، در سال ۱۹۳۹، آدولف هیتلر را نامزد دریافت جایزه ی صلح نوبل کرد، گرچه این بدان معنی نیست که ممکن بود این نامزدی جدی گرفته شود. بنیتو موسلینی هم در سال ۱۹۳۵ توسط اساتیدی از آلمان و فرانسه، نامزد دریافت جایزه صلح نوبل شد، گرچه حالا دیگر معلوم نیست دلیل آن ها برای این انتخاب چه بوده.

۱۰- فرعون های مصر باستان خدمتکاران شان را مجبور می کردند بدن خود را آغشته به عسل کنند

انسان ها در طول تاریخ از روش های مختلفی برای دور کردن حشرات از خود استفاده کرده اند. فرعون های مصر خدمتکاران برهنه ی خود را مجبور می کردند بدن خود را با عسل بپوشانند به این امید که مگس ها به جای خودشان جذب خدمتکاران شان شوند.

۱۱- کریستوف کلمب ادعا می کرد پری های دریایی را دیده بود

در سال ۱۴۹۳، کریستوف کلمب در نوشته هایش ادعا کرد در سفرهای خود پری های دریایی را در آب دیده بود. او به ویژه اظهار کرده بود که این پری های دریایی به زیبایی ای که مردم ادعا می کردند نبودند و چهره هایی مردانه داشتند. تاریخ نویسان معتقدند آنچه کلمب دیده بود در واقع گاو دریایی بوده.

۱۲- گلادیاتورها هم مدل آگهی های تبلیغاتی می شدند

تبدیل شدن ورزشکارها به چهره هایی مشهور و ظاهر شدن آن ها در تبلیغات اتفاق جدیدی محسوب نمی شود. در روم باستان، آگهی های تبلیغاتی ای بر دیوارهای عمومی به نمایش درمی آمد که نقاشی از گلادیاتورها را در خود داشتند. حتی کودکان با اسباب بازی هایی شبیه به جنگجوهای محبوب آن زمان بازی می کردند. زنان هم خون و عرق گلادیاتورها را به عنوان لوازم آرایشی خریداری می کردند.

۱۳- در مسابقه ی بیشترین شباهت به چارلی چاپلین، خود چاپلین بازنده شد

چاپلین یک بار در مسابقه ی بیشترین شباهت به چارلی چاپلین شرکت می کند اما رتبه ی بیستم این رقابت را کسب می کند. البته او در تصمیمی ناگهانی وارد مسابقه شده بود و به خاطر آنکه لباس مورد نظر را به تن نداشت امتیازی به او تعلق نگرفته بود، چون از شرکت کنندگان مسابقه خواسته شده بود مثل نقش معروف او یعنی «ترمپ کوچک» لباس بپوشند.

منبع: brightside
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۶ نظر

ورود

 • DiNo شهریور ۸, ۱۳۹۸

  کریستف کلمب در ١٩۴٣!!!!!!!!…این ور تاریخ رو ولش کنین همون اصلشو به ملت بگین ههههههه

 • علیرضا شهریور ۱۰, ۱۳۹۸

  درباره چنگیز خان میگن هرچندکه کارش خیلی بد بود با ایران اما باعث زنده شدن فرهنگ و تمدن ایرانی شد
  مثلا تمدن ایرانی رو در قابل گورکانیان تا هند توسعه داددن. الانم نیاز به یه چنگیز هستیم که بیاد ما رو از خواب بیدار کنه و کسایی که بیدار نمیشن رو بکشه بلکه کسایی که بعدش بیدار میشن دوباره باعث زنده موندن تمدنمون بشن

 • سعید شهریور ۱۳, ۱۳۹۸

  کی گفته چنگیز وحشی پست اخترع کرد یک نگاه به تاریخ ایران بنداز چاپارهای ایرانی دوره ساسانیان

 • بابک شهریور ۱۳, ۱۳۹۸

  دوست عزیزی که این متن رو نوشته مشخصه تاریخ کشور خودش رو خوب نمی دونه اولین سیستم پست رو داریوش بزرگ راه انداخت که مسیرهای طولانی رو با اسپ به سرعت طی‌می‌کردن و نامه های شاهنشاه رو به همه نقاط تحت حاکمیت ایران می رساندن

  • Ali شهریور ۱۴, ۱۳۹۸

   اگر متن رو بخونی متوجه میشی که نوشته شده مورد استفاده قرار گرفته و حرفی در مورد اختراع زده شده !