راهنمای مبتدیان: چطور وارد بورس شویم؟ چگونه سهام بخریم؟ چی بخریم؟

۱۲/۰۰۰/۰۰۰ ایرانی کد بورس دارند

راهنمای مبتدیان: چطور وارد بورس شویم؟ چگونه سهام بخریم؟ چی بخریم؟

شاخص کل بورس ایران که به نوعی دما سنج اقتصاد به شمار می رود،‌ از فروردین ۹۸ به طرز باورنکردنی، روند حرکتی خود را در یک کانال صعودی بلند مدت ادامه داد و وارد کانال ۳۰۰ هزار واحدی شده که در تاریخ ۵۵ ساله بورس ایران، بی سابقه بود. افزایش ورود پول هوشمند و تزریق نقدینگی به بازار بورس که از فروردین آغاز شده بود تا به امروز ادامه داشته و به نظر می رسد این روند، ادامه دار باشد.

اگر استقلال و پرسپولیس تا اسفند ۹۸ در بورس واگذار شوند و خرید و فروش برگه سهام عدالت آزاد شود، بیش از ۵۰ میلیون هموطن، صاحب کد بورس می شوند که باید منتظر انقلاب بورس و ظهور میلیونرهای زیر ۴۰ سال در ایران عصر ۱۴۰۰ باشیم.

یکی از مهم ترین دلایل افزایش شاخص کل بورس و سودآوری بسیاری از سهام در میان مدت برای سرمایه گذاران صبور بازار سرمایه، ثبات نرخ ارز، چشم انداز روشن سودآوری شرکت ها در نیمه دوم سال  ۹۸ ،‌ افزایش شمار شرکت های پذیرفته شده در بازار، استقبال گسترده مردم از عرضه اولیه ها (حضور ۶۵۰ هزار نفر در عرضه اولیه پتروشیمی نوری-غول آروماتیک جهان) و هم چنین عدم جذابیت سرمایه گذاری در بازار های موازی (ارز و سکه و طلا و زمین و مسکن و خودرو) است .

ناگفته نماند که قیمت سهام بسیاری از ۵۵۰ شرکت پذیرفته شده در بازار بورس ایران، بسیار جذاب و پایین تر از قیمت ذاتی است و آماده یک صعود بی نظیر تا سال ۱۴۰۰ هست.

امسال، بیش از ۱۰ برابر سال گذشته، شاهد ارزش معاملات روزانه در بورس ایران هستیم. اگر شهریور سال گذشته تنها ۲۰۰ میلیارد تومان سهام در طول روز معامله می شد، این رقم به بیش از ۲۲۰۰ میلیارد تومان در ۲۶ شهریور ۹۸ رسید. اگر سال گذشته کم تر از ۳۰۰ هزار نفر در عرضه اولیه سهام شرکت ها شرکت می کردند تا سود تضمین شده ۲۰ درصدی را ظرف ۴ روز شکار کنند، این رقم در نیمه دوم سال ۹۸ به بیش از ۶۵۰ هزار نفر رسید.

شمار دارندگان کد بورس به مرز ۱۲ میلیون نفر رسیده است و این نوید حضور فعال تر مردم در شفاف ترین بازار کشور می‌دهد. اگر چه خیلی ها معتقدند که شفافیت در بورس ایران بسیار ضعیف است اما به هر حال، به تناسب شرکت های پذیرفته شده در تالار اصلی و فرعی و فرابورس و پایه و حضور ناظر بازار و اهرم های نظارتی قوی، وضعیت شفافیت شرکت ها سال به سال بهتر می شود. اگر چه رنگی شدن بازار پایه فرابورس، داد خیلی ها را درآورده است. . . .

با توجه به روند سودآوری جذاب و شیرین بسیاری از سهام در بازار بورس ایران در نیمه نخست سال نود و هشت و علاقه برخی از هموطنان ریسک پذیر نسبت به حضور در بازار سرمایه ایران، مواردی در این گفتار برای تازه واردان ارائه می شود.

با ما همراه باشید.

۳۰  نکته برای ورود به ابزار 

 •  برای ورود به بورس، نیاز به کد بورس دارید.
 •  برای دریافت کد بورس،‌ بایستی به همراه شناسنامه و کارت ملی و رونوشت مدرک تحصیلی، به یکی از ۱۰۶ کارگزاری بورس در ۳۱ استان کشور مراجعه کنید و فرم های ثبت نام برای دریافت کد بورس و هم چنین فرم های دریافت کد دسترسی به سامانه معاملات آنلاین را دریافت کنید.
 •  بایستی در سامانه سجام ثبت نام کنید.

حتما ببینید: همه چیز درباره ثبت نام در سامانه سجام

 •  ظرف ۲۴ ساعت، کد بورس برای شما صادر می شود. از نوزاد ۱ روزه تا هموطنان ۱۰۰ ساله می توانند کد بورس بگیرند.
 •  والدین می توانند برای فرزندان خود کد بورس و کد دسترسی به سامانه معاملات آنلاین بگیرند.
 • حتما بایستی یک شماره موبایل و یک پست الکترونیک و یک شماره شبا به کارگزاری خود اعلام کنید.
 • کد کاربری و رمز عبور برای دسترسی به سامانه معاملات آنلاین، ظرف ۲۴ ساعت به نشانی پست الکترونیک شما ارسال می شود.
 •  با دسترسی به سامانه،‌ می توانید هر روز از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۲:۳۰ (روزهای غیر تعطیلی شنبه تا چهارشنبه) نسبت به خرید و فروش سهام مورد نظر اقدام کنید.

حتما بخوانید: پیش بینی شاخص کل بورس ایران تا مرز  ۵۰۰ هزار واحدی

بورس

تماشاچی اتفاقات جذاب سامانهtsetmc باشید و تکنیک های تابلوخوانی را یادبگیرید

 • خوب، گام های ابتدایی را برداشته اید. اکنون کد بورس دارید و به سامانه معاملات آنلاین دسترسی دارید.
 • گام بعدی این است که چند ماه، صرفا تماشاچی سامانه معاملات بورس در نشانی tsetmc.com باشید. هر روز ببینید که پربیننده ترین سهام، پر معامله ترین نماد ها،‌ نمادهای شاخص ساز مثبت و منفی کدام است.
 • هر سهمی در بازار بورس ایران، یک نماد دارد. مثلا نماد شرکت سایپا، خساپا است. در بورس، وقتی صحبت از شرکت سایپا می شود، همه از «خساپا» صبحت می کنند. یا غول صنایع دریایی ایران (صدرا) با نماد «خصدرا» نامیده می شود.
 • سعی کنید با نمادهای ۵۵۰ شرکت در گروه های مختلف از سیمانی تا دارویی آشنا شوید.
 • حداقل مبلغ مورد نیاز برای ورود به بازار سرمایه ایران، ۱ میلیون ریال است. سقفی ندارد.
 • شما به عنوان شخص حقیقی، کد حقیقی برای معاملات دارید.
 • چون تازه کار هستید، به سامانه معاملات مجازی بورس ایران در این لینک رفته و با کارکرد بازار به صورت رایگان آشنا شوید.
بورس

تالار آموزش رایگان بورس

 • اگر تحلیل صورت های مالی را بلد هستید و می توانید گزارش های مالی و حسابداری و حسابرسی قانونی شرکت ها را بررسی و ارزشیابی کنید،‌ به سامانه کدال در نشانی codal.ir‌ بروید. PDF هم اطلاعات مربوط به صورت های مالی شرکت ها و گزارش ۱۲ ماهه هیات مدیره، برگزاری مجامع، اگهی تقسیم سود و غیره، همه در سامانه جامع ناشران است. اگر بلد نیستید، کتاب های تحلیل بورسی را بخرید و مطالعه کنید.
 • بهتر است چند کتاب را از اینترنت دانلود کرده و مطالعه کنید. مثل اصول سرمایه گذاری در بورس. آشنایی با اصطلاحات بورس.  روانشناسی بورس. تحلیل های تکنیکال و فاندمنتال و غیره.
 •  هیچ نیازی نیست ظرف ۶ ماه، چندین کتاب مطالعه کنید. ظرف ۶ماه، فقط در عرضه اولیه ها شرکت کنید و تماشاچی بازار باشید تا با جو بازار آشنا شوید. وقت برای ورود به بورس همیشه هست. سعی کنید با اشراف خوب و آموزش خوب و مشورت خوب، وارد بازار شوید. سایت رسمی بورس در نشانی: tse.ir قرار دارد.

ارزش صبر در بورس

ارزش ثانیه ها را نایب قهرمان المپیک درک می کند. ارزش صبر در بازار بورس را هم سهامدارانی که شاهد ۵ تا ۵۰ برابر شدن سرمایه خود ظرف ۱ تا ۲ سال هستند، به نیکی درک می کنند.  یک اصل بزرگ در بورس را فراموش نکنید: مهم نیست چقدر پول دارید و چقدر درباره سهام می دانید. مهم آن است که چقدر صبر دارید!

 پول در بورس، از جاده صبر می گذرد. فراری ها از بازار، افراد عجول هستند و کم تحمل در زندگی!

ارزش صبر در این بازار را سهامدارانی که سود ۱۰۰۰ درصدی در عرض کم تر از ۱ سال کسب کردند، درک می کنند. (مثل سهم  «قاسم ایران»  که ظرف کم تر از ۱۲ ماه از ۴۲۰  تومان به ۴۸۰۰  تومان رسید). یادمان باشد که کسب ۱۰۰۰ درصد سود در سیستم بانکی معادل سپرده گذاری ۴۰ ساله است نه ۱ ساله! یادمان باشد که دلار آمریکا از سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۷، کم تر از ۷۰۰ درصد رشد کرد (حدود ۲۰۰۰ تومان به حدود ۱۴۰۰۰ تومان).

چه سهامی بخریم؟

همانطور که گفتیم، بیش از ۵۵۰ شرکت در ده ها گروه در بازار بورس ایران فعال است. برای تازه واردها که معمولا صبر زیادی ندارند و عجول و ریسک گریز هستند، سهام در گروه غذایی، دارویی، قندی و سیمانی پیشنهاد می شود. این ۴ گروه، گروه هایی با پتانسیل رشد قیمتی بالا در میان مدت بوده و ارزش سهامداری چند ساله را نیز دارا می باشند.

مثلا نماد سفارس، غول شرکت های سیمانی ایران است که در نیمه دوم سال ۹۸، شاهد رشد قیمتی آن خواهیم بود. هیچ تازه واردی نباید بر اساس دنباله روی از یک کانال، به دنبال سیگنال برای خرید و فروش سهام باشد. بایستی مدتی، تماشاگر و نظاره گر بازار باشد تا اطلاعات مقدماتی خوبی از بازار و روانشناسی و تابلوخوانی آن بدست آورد.

سهام گروه قند و شکر در بازار بورس ایران

فهرستی از نمادهای گروه سیمانی در بازار بورس ایران را در ۲۷ شهریور ۹۸ مشاهده می کنید

اگر زود تر اصول سرمایه گذاری در بازار را فرا نگیرید، روزگاری که باید فرابگیرید، هزینه بیش تری پرداخت خواهید کرد هم برای یادگیری و هم خرید سهام آس. امروز با ۲۰۰۰ ریال، چیز خاصی در اقتصاد ایران به شما نمی دهند. اما تقریبا چند سهم بانکی (صادرات یا تجارت) را میتوان با این قیمت خرید. آیا ۲۰۰۰ ریال، ریسک زیادی برای خرید چند سهم شرکت های غول بازار دارد؟ زود دیر میشه. . . .

توجه کنید که نمادهای معرفی شده در این گفتار، صرفا مثال است و سیگنال خرید یا فروش محسوب نمی شود.

حتما بخوانید: چرا «انرژی۳»  شگفت انگیز ترین سهم بورس ایران است؟

مطالب مرتبط
دیجیاتو
۸ نظر

ورود

 • امین شهریور ۲۹, ۱۳۹۸

  من با خوندن همین پست های شما در مورد بورس، کد بورس گرفتم!
  چه خوب که پست های آموزشی بورس ادامه دار باشه

  • علی زمانی شهریور ۲۹, ۱۳۹۸

   موفق باشید جناب ا مین و خوشحالیم که روزیاتو به عنوان سایت لایف استایل توانسته در حوزه بورس، برای طیف های مختلفی از کاربران، موثر باشد

 • Ali شهریور ۲۹, ۱۳۹۸

  داداش گلم، آقای زمانی
  آخه این چه پستیه داری میذاری. مرد حسابی با اطلاعات کم توی بورس بری، فقط سرمایتو از دست میدی. پول زندگیتو از دست میدی. فکر می کنی به همین راحتیه بری توش و پول در بیاری و تمام؟ عزیزه من، هرچیزی آموزش صحیح می خواد. با این کارت مردم رو نسبت به وبسایت همه شمای مجموعه فعال هم بدبین داری می کنی. بورس شوخی نداره با پولت، عاشق چم و ابروتم نیست بهت راحت سودو بده و تمام. که اگه اینطور بود، الان اکثر اونایی که توش بودن داشتن با پولش عشق می کردن! ۴-۵ ماهه بخاطر مسایل مختلف که خیلیاش غیر اصولیه توی یک بازار سالم سرمایه شاخص بازار سهام رونق گرفته. می دونی همینجوری با یه آموزش ساده یکی بره توش، کلی داراییش رو می تونه خیلی راحت بر باد بده؟ معامله توش آموزش کافی و صحیح می خواد که حداقل حداقل حداقل ۱ ت ۲ ماه طول می کشه. مگه میشه با یه مطلب ۵ دقیقه ای این کارو انجام داد؟! واقعا می شه؟
  نکن اینکارو حتی اگه ۹۰ درصد سایتای دیگه هم انجام بدن. چون خیلی ها ممکنه با همین مطلب شروع کنن و برن تو معامله کردن. فکر کن یکی از اونا بد خودت باشی و اتفاق ناجور هم بیفته.
  لطفا این مطالب رو فقط به شکل یک راهنما و لینک به جاهایی که آموزش اصولی و صحیح میدن بزارین.
  یا اگه مقدور نیست، فقط لینک صندوق های سرمایه گذاری معتبر رو بزارین!
  موفق باشید

  • علی زمانی شهریور ۲۹, ۱۳۹۸

   سلام بر مخاطب گرامی
   از نظرات شما سپاسگزاریم.
   اگر با حوصله و دقت این گفتار را مطالعه کرده باشید، حتما متوجه شدید که حقیر، ۲ پیشنهاد راهبردی به سهامداران تازه وارد کردم:
   ۱-تا چند ماه، بیخیال خرید و فروش سهام بشوند و فقط تماشاچی بازار سرمایه باشند.
   ۲-فقط تا چند ماه در عرضه اولیه های شیرین شرکت کنند. امیدوارم شما هم در این عرضه اولیه ها در ۵ ماه نخست سال شرکت کرده باشید.
   خوب، وقتی ما این قدر درک و شعور داریم که چنین پیشنهاداتی به تازه واردان عزیز میکنیم که حتی ۱ ریال هم وارد بازار نکنند، اعتراض شما به قول حقوقدان ها، محکمه پسند نیست.
   در ثانی، شما با بزرگ نمایی چیزهایی که شاید خیلی ربطی به گفتار نداشته باشه، نهیب هایی زدید و هشدارهایی دادید که در جای خود، محترم است.
   بعید میدونم عزیزان با خواندن یک گفتار مقدماتی، وارد بازار سرمایه شوند و سهام خرید و فروش کنند. بنده که در این ۱۰ سال ندیدم تازه واردی، بدون پیشنهاد و مشاوره، خرید و فروشی بکنه و لنگ تحلیل مقالات سایت ها هم نیست. ماشاله میلیون ها کاربر بورس باز ایران در تلگرام، نیازی به توصیه های بنده برای ورود یا عدم ورود به بورس ندارند.
   ما تبلیغ صندوق های سرمایه گذاری معتبر یا غیر معتبر نداریم. تبلیغ کارگزاری هم نداریم. توصیه همیشه هست و خواهد بود.
   ضمنا بعید میدونم کسی کل دارایی اش رو لنگ بورس کنه. 🙂 به نظرم شما کمی از exaggerate دست بردارید 🙂
   به هر حال سپاسگزارم و امیدوارم ملت ایران تا سال ۱۴۰۰، محروم از سودهای شیرین بورس در روزگار کسادی ارز و سکه و طلا و خودرو و ملک، نشوند.

   • Ali شهریور ۳۱, ۱۳۹۸

    حرفت درسته آقا علی
    اما اونقدر دوروبرم با کله وارد شدن و با همون کله زمین خوردن، که دیگه از حد استانداردی که بگم خب هرچیزی بالا پایین داره گذشته. واقعا دردم میاد می بینم همینجوری یه بازار پر زرق و برق دیده میشه بدون دیدن نقاط ضعف و گلوگاه هاش.
    حالا که زحمت کشیدی این پست رو راجب ورود به بازار سرمایه گذاشتی. یه محبت دیگم بکن یه پست راجب اشتباهات مرسوم و کشنده ای که مخصوصا روانی هم هست بزار تا ۴ نفر ضرر نکردن به خاطر پستت، کلی دعات کنن. راستی یکی دو تا کتابم معرفی کنی که عالی میشه.
    ببخشید پست اولم رو الان که می خونم خیلی تند بود.
    دوستان، اینجا شاید جاش نیست اما یه چیز همیشه یادتون باشه
    تو بورس، مهمترین اصل، از دست ندادن سرمایه است. در مرحله دوم سود! جای این دوتا رو عوض نکنین که خیلی خود من ضربه خوردم.
    آزموده را هم آزموندن خطاست!

    • علی زمانی شهریور ۳۱, ۱۳۹۸

     سلام
     ممنون از نظر شما
     همان طور که در جوابیه قبلی به پست حضرتعالی گفتم، مطلب آموزش بورس به مبتدیان، مطلقا سیگنال خرید یا فروش و حضور بدون مطالعه نبود. مصداقش، درخواست ما به تماشاچی بودن در بازار به مدت چند ماه بود. ما نه التماسی به کسی کردیم بابت ورود و خرید سهام نه خواستار خروجی از بورسیم. کلیاتی با لینک و اطلاعات ارائه شد. هیچ مسئولیتی هم روزیاتو نسبت به خرید و فروش سهام توسط خواننده این گفتار ندارد و این گفتار مثل هزاران مقاله ای که در روز در سایت ها منتشر میشه، جنبه راهنمایی دارد. این که ۴ نفر یا ۴ میلیون نفر سود یا ضرر کنند با خواندن این گفتار، مطلقا دخلی به این مقاله ساده و مقدماتی ندارد.
     موفق باشید.

  • مهدی شهریور ۳۰, ۱۳۹۸

   دقیقا حرفاتون درسته. برا همینه که تو کشورای غربی همیشه کارگذارها هستن که به صورت سبد بورسها رو ارایه میدن یا به صورت خالص. بعدم به صورت دقیق تمام بالا پایین رفتن سهام و قیمتهاشون رو از روز اول به صورت لحظه ایی ارایه میدن.

   • علی زمانی شهریور ۳۰, ۱۳۹۸

    الان هم نیاز به تحلیل کارگزار نیست. در سایت tse تشریف ببرید همه این امکانات هست. هر کارگزاری در ایران،اجازه تحلیل و مشاوره وارائه سیگنال و سبدگردانی نداره