رونمایی دونالد ترامپ از «معامله قرن» با پایتختی بیت المقدس

رونمایی دونالد ترامپ از «معامله قرن» با پایتختی بیت المقدس

معامله قرن رونمایی شد. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا امشب در کنار نتانیاهو، نخست وزیر صهیونیست‌ها، از طرح موسوم به معامله قرن که مدتها درباره آن سخن گفته بود و مدعی شده بود که جزییاتش را افشا می کند، رونمایی کرد.

در این طرح، بیت المقدس به عنوان پایتخت جدید رژیم صهیونیستی اعلام شده است. این طرح، برنامه ترامپ برای پایان دادن به هفت دهه جنگ میان اسرائیل و فلسطینیان موسوم به طرح صلح خاورمیانه، یا آنطور که خودش می‌گوید، «معامله قرن» است.

ترامپ می‌گوید که انتظار دارد فلسطینی‌ها با وجود آنکه علنا این طرح را رد کرده‌اند، اما آماده باشند بی‌سر و صدا مذاکره دربارۀ آن را آغاز کنند. دونالد ترامپ این طرح را «معامله قرن» نامیده و بنیامین نتانیاهو نیز از آن به عنوان فرصتی برای «تاریخ سازی» و تعریف مرزهای اسرائیل یاد کرده است.

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در کنفرانس خبری با ترامپ گفت : «رئیس‌جمهور ترامپ، معامله قرن شما، فرصت قرن است… اطمینان داشته باشید که ما از این فرصت استفاده خواهیم کرد.» او در این مراسم از ترامپ به واسطه ایستادن در برابر ایران و ترور سردار قاسم سلیمانی تشکر کرد.

ظریف وزیر امور خارجه ایران، نخستین مقام رسمی کشور است که دیروز طی یک پیام توییتری، نسبت به طرح معامله قرن ترامپ واکنش نشان داد و آن را توهم ترامپ و اسراییل دانست. محمود عباس نیز امشب از دریافت متن طرح معامله قرن خودداری کرده بود. به هر حال، رونمایی ترامپ از طرح موسوم به معامله قرن، بازتاب گسترده ای در رسانه های جهان داشته است.

ترامپ امشب اعلام کرد که hین طرح، یک پیشنهاد برد-برد برای هر دو طرف است و این طرح برای رسیدن به منطقه‌ای آرامتر و مرفه‌تر، راهکارهای عملی ارائه می‌دهد. وی اضافه کرد که قدس پایتخت یکپارچه‌ای برای اسرائیل باقی خواهد ماند و قابل تقسیم نیست و ما برای تبدیل کردن رؤیا به یک طرح مشخص، کمیته مشترکی با اسرائیل تشکیل می‌دهیم.

معامله قرن

نقشه جدید فلسطین اسرائیل . فلسطین کشوری که تنها همسایه آن اسرائیل و در محاصره اسرائیل است

ترامپ امروز گفت که طرح معامله قرن او ۸۰ صفحه داشته و متفاوت با طرح های قبلی است و از اسراییل می خواهد که از امنیت خود دست نکشد. او گفته بود اسرائیل، دولت خواهان صلح است و امروز گامی بزرگ به سمت صلح خواهد بود. ترامپ گفت که دوست دارد تا معامله قرن برای فلسطینی ها مهم باشد.

تصویری از ترامپ در کنفرانس خبری با نتانیاهو جهت رونمایی از طرح معامله قرن

ترامپ چه گفت؟ 

 •  طرح پیشنهادی من «فرصتی فوق‌العاده» برای فلسطینی‌هاست تا کشوری برای خود داشته باشند.
 • طرح معامله قرن ، شرق قدس را به پایتختی فلسطین به رسمیت شناخته و آمریکا در این منطقه سفارت باز می‌کند.
 • با کمک کشورهای خارجی، ۵۰ میلیارد دلار در کشور فلسطین سرمایه‌گذاری شده و میزان تولید فرصت شغلی و رشد اقتصادی در فلسطین به میزان قابل توجهی افزایش یابد.
 • توقف فعالیت‌های حماس و جهاد اسلامی، توقف بیان شعارهای ضداسرائیلی و همچنین توقف پرداخت غرامت به خانواده‌های شهدای فلسطینی را خواستارم.
 • در حال حاضر کلیات نقشه مد نظر واشنگتن و تل‌آویو برای آینده «اسرائیل» و فلسطین مشخص شده، اما قرار است یک کمیته برای روشن کردن مرزهای دقیق، تشکیل شود.
 • فلسطینی‌ها به مدت ۴ سال برای حل و فصل اختلافات و رایزنی در این مورد با رژیم صهیونیستی، فرصت خواهند داشت و در این مدت وضعیت فعلی در اراضی فلسطینی‌نشین حفظ می‌شود.
 • از بحرین، امارات عربی متحده و عمان بابت کمک‌هایی که به پیشبرد این طرح انجام داده و اعزام سفرای خود به این مراسم، تشکر می‌کنم.
 • آینده تشکیل دولت فلسطین «به این بستگی دارد که آن‌ها قاطعانه تروریسم را رد کنند.»
 •  «اورشلیم (قدس) پایتخت تقسیم‌ناپذیر اسرائیل باقی می‌ماند.»
 •  ایالات متحده، حاکمیت اسرائیل بر این اراضی را به رسمیت شناخته است.

احتمالا جزییات بیش تری از طرح ۸۰ صفحه ای ترامپ موسوم به معامله قرن در روزهای آینده رونمایی خواهد شد و واکنش های رهبران منطقه و جهان به این طرح، می‌تواند فرجام آن را تا حدی مشخص کند.

دیجیاتو
یک نظر

ورود

 • حسین بهمن ۹, ۱۳۹۸

  به نظرم اگر منصفانه قضاوت کنیم این معامله بیش تر به سود اسراییلی هاست تا فلسطینی ها.متاسفانه هر دفعه که همچین پیشنهاد های صلح و مذاکره ای بین اسرایئیل و فلسطین میخواد رخ بده فلسطینی ها متحد نیستن و نمیتونن به نفع خودشون مذاکره کنن.یه عده افراطی که از ایران و حزب الله خط میگیرن هر دفعه میگن نه این چیه ما باید کل مناطق اشغال شده رو پس بگیریم و حتی یک وجب هم نباید دست اسراییلی ها باشه و……. ولی هرچقدر که زمان میگذره این توافق برای مرز بندی برای فلسطینی ها سخت تر و سخت تر میشه.اگر همینا و بعضی از اسرائیلی های افراطی به مرزبندی ۱۹۶۷ پایبند بودن الان هم فلسطین وسعت بیش تری داشت و هم اسرائیل از درگیری های ماهانه در امان بود.واقعیت اینه که اسرائیل هم خودش قویه و هم متحدان قدرتمندی مثل آمریکا و حتی روسیه و اروپا رو داره و با همینا داره توی معامله قرن برای خودش امتیاز میگیره.البته چه فلسطین و نیروهای پشتش قبول کنه و چه نکنه این طرح اجرایی میشه و اگرهم دوباره جنگی صورت بگیره و حتی یک درصد سارائیل پیروز اون باشه باز مثل جنگ های قبل فرصت برای سهم خواهی بیش تر اسرائیل فراهم میشه.به نظرم باید یه عده متوهم واقعیت رو قبول کنن نه اسرائیل نابود میشه و نه آمریکا و اروپا.