ویزای شنگن ۵ ساله صادر می‌شود؛ جدید ترین خبرها از شنگن ۲۰۲۰

ویزای شنگن ۵ ساله صادر می‌شود؛ جدید ترین خبرها از شنگن ۲۰۲۰

ویزا شنگن از ۲ فوریه ۲۰۲۰ میلادی با تغییراتی همراه شد. تغییر اول این است که هزینه درخواست ویزای شنگن از کلیه سفارت خانه های منطقه شنگن، از ۶۰ یورو به ۸۰ یورو تغییر کرده است.

پیش تر، امکان دریافت ویزای شنگن به مدت حداکثر ۹۰ روز در قالب TYPE C وجود داشت. اما طبق تغییرات جدید در صدور ویزای شنگن از سوی اتحادیه اروپا، متقاضیانی که سابقه خوب و مثبتی در دریافت ویزای شنگن داشته باشند و در مدت سفر به اروپا، سابقه منفی و تخلفی نداشته باشند، می توانند درخواست ویزای مولتی پل شنگن به مدت ۱ تا ۵ سال بدهند.

این به آن معنی است که به صورت پیش فرض، ویزا شنگن ۵ ساله مولتی پل برای متقاضیان صادر نمی شود و هر متقاضی بایستی مطابق با مدارک و شرایط و سوابق شنگن قبلی، درخواست ویزا مولتی پل چند ساله بدهد.

صدور ویزا شنگن مولتی پل چند ساله از ۲ فوریه ۲۰۲۰ میلادی، از وظایف و حقوق سفارت خانه های شنگن بوده و الزامی برای صدور ویزای شنگن ۵ ساله برای کلیه متقاضیان ویزا ندارند. تغییرات جدیدی که امروز در صدور ویزای شنگن از طریق سفارت خانه های کشورهای عضو این منطقه صدور میگیرد، ۲ تاثیر ویژه دارد.

یکی آنکه حجم مسافر با مقاصد تجاری، دیداری و گردشگری به منطقه شنگن را به صورت چشمگیری افزایش می دهد و عاملی در رونق اقتصاد منطقه در دهه سوم قرن بیست و یکم خواهد بود. دیگری، برای افرادی که سالانه، یکی دو بار عازم این منطقه می شدند و هر بار بایستی هزینه درخواست ویزا را پرداخت کرده و در صف انتظار (appointment time) قرار بگیرند تا یک بار ویزا با اعتبار۹۰ روزه یک بار ورود دریافت کنند، فرصت داده تا اگر خوش سابقه هستند، ویزایی با چند سال اعتبار بگیرند و به آسانی به منطقه شنگن سفر کنند.

ویزا شنگن
اطلاعات تکمیلی درباره قانون جدید ویزای شنگن را در سایت اتحادیه اروپا europa.eu مشاهده کنید

از امروز که روز خروج رسمی انگلیس از اتحادیه اروپا است، کلیه کنسول های کشورهای عضو پیمان محدوده شنگن طبق قانون جدید عمل می کنند. طبق این قانون، برای کودکان ۶ تا ۱۲ سال، هزینه دریافت ویزای شنگن، از ۳۵ یورو به ۴۰ یورو افزایش می یابد.

شما طبق قانون جدید مجاز هستید که ۶ ماه قبل از سفر به منطقه شنگن، درخواست ویزای خود را تقدیم سفارت خانه مربوطه کنید. پیش ازاین بایستی ۳ ماه پیش از سفر،‌درخواست خود را به سفارت خانه مورد نظر ارسال میکردید.

اگر خواهان دریافت ویزای شنگن از کشور لهستان هستید و زمانی این سفارت خانه در تهران تعطیل شود، طبق قوانین جدید، کلیه سفارت خانه های منطقه شنگن در تهران، موظف به بررسی مدارک شما برای صدور یا عدم صدور ویزای شنگن هستند.

اگر شنگن اولی هستید، برای دریافت ویزای شنگن از امروز، بایستی به یکی از کارگزاری های سفارت خانه های منطقه شنگن در تهران مراجعه کنید. کارگزاری بسیاری از کشورهای عضو منطقه شنگن در تهران، کارگزاری وی اف اس گلوبال است که فعالیت های برون سپاری برخی از سفارت خانه ها را در مرکز خرید هروی سنتر انجام می دهد.

کارگزاری سنگاپوری نیز در مرکز خرید گالریا تهران، خدمات برون سپاری ویزای ایتالیا را انجام می دهد. سفارت آلمان نیز از طریق کارگزاری ویزا متریک، خدمات اعطای ویزای گردشگری و دیداری و تجاری را انجام می دهد.

چند توصیه

  • برای ارتقا شانس دریافت ویزای شنگن در صورتی که سابقه دریافت این ویزا را ندارید، مدت زمان سفرخود را محدود کرده و تمکن مالی را حداکثر کنید.
  • داشتن دعوت نامه معتبر از شخص حقیقی یا حقوقی در منطقه شنگن، هیچ تضمینی مبنی بر صدور ویزا شنگن چند ساله چند بار ورود نیست.
  • سابقه بیمه و نامه اشتغال به کار ترجمه شده از کارفرما و ارائه دلایل موجه و مستند مبنی بر بازگشت شما به میهن اسلامی پس از سفر به منطقه شنگن، مهم ترین مدارک مورد نیاز کنسول برای بررسی اپلیکیشن شما خواهد بود.
  • توجه کنید که هیچ ویزا شنگن تضمینی و هیچ ویزا تضمینی مولتی پل کانادا، وجود خارجی ندارد.
  • برای دریافت ویزا کانادا، داشتن یک ویزا شنگن در ۳ سال اخیر (travel history) برای متقاضیان سفر به این کشور، توصیه می شود. البته نه شرط لازم است و نه شرط کافی.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود