نگاهی به شغل اول چهره های مشهور و موفق دنیا؛ از ترامپ قوطی جمع کن تا پاپ دربان!

نگاهی به شغل اول چهره های مشهور و موفق دنیا؛ از ترامپ قوطی جمع کن تا پاپ دربان!

چهره های مشهور و موفقی که هر روز نام آن ها را می شنویم از ابتدا مشهور و موفق نبودند. بسیاری از آن ها مثل اغلب مردم عادی کار خود را با یک شغل معمولی شروع کردند تا بتوانند درآمدی برای خود داشته باشند. از دونالد ترامپ گرفته تا پاپ فرانسیس، این چهره های مشهور ثابت کرده اند لازم نیست راه رسیدن به موفقیت مستقیم باشد.

جف بزوس، پایه گذار و مدیرعامل آمازون

شغل اول چهره های مشهور و موفق دنیا

جف بزوس، مؤسس و مدیرعامل شرکت آمازون، کارش را از رستوران مک دونالد شروع کرد. بزوس وقتی نوجوان بود تابستان ها در یکی از فست فودهای مک دونالد با دستگاه گریل کار می کرد.

بزوس در اینباره گفته: «سخت ترین بخش کار این بود که در ساعت های شلوغی همه چیز با سرعت درست انجام شود. مدیر مک دونالدی که در آن کار می کردم مرد فوق العاده ای بود. نوجوان های زیادی برایش کار می کردند.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا

رئیس جمهور آمریکا در ثروت بزرگ شد، اما پدرش می خواست او از همان ابتدا ارزش پول را درک کند.

وقتی دونالد ترامپ کوچک بود، پدرش او را با خود به محل ساختمان های در حال ساخت می برد و او و برادرش را مجبور می کرد قوطی نوشابه های خالی را جمع آوری کنند تا در ازایش پول بگیرند. دونالد ترامپ گفته پول زیادی درنمی آورد اما این کار به او یاد داد برای به دست آوردن پول باید کار کند.

الن دی جنرس، مجری و کمدین مشهور

الن دی جنرس، قبل از آنکه تاک شوی خودش را داشته باشد، شغل های مختلفی را تجربه کرده بود. او مدتی به عنوان پیشخدمت، متصدی بار، فروشنده ی جارو برقی و حتی صدف بازکن کار کرده بود.

باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا

باراک اوباما، رئیس جمهور سابق ایالات متحده آمریکا، وقتی نوجوان بود پشت پیشخوان یک بستنی فروشی در شهر هونولولوی ایالت هاوایی کار می کرد و به مردم بستنی می داد.

ایلان ماسک، هم‌مؤسس و مدیرعامل تسلا و اسپیس ایکس

ایلان ماسک، کارآفرین متولد آفریقای جنوبی که ۳۴ میلیارد دلار ثروت دارد، قبل از آنکه شرکت های تسلا و اسپیس ایکس را تأسیس کند، اول در مزرعه ی پسرعمویش و بعدتر در یک کارخانه ی چوب بری کار می کرد. برای ساعتی ۱۸ دلار ماسک باید یک لباس محافظ به تن می کرد و اتاق بخار کارخانه را تمیز می کرد.

ماسک گفته ۳۰ نفر دیگر هم به همراه او این کار را شروع کرده بودند اما تا پایان هفته ی اول فقط ماسک و ۲ نفر دیگر باقی مانده بودند.

ریچارد برانسون، مؤسس گروه ورجین

ریچارد برانسون، مؤسس میلیاردر گروه ورجین، از همان اول برای خودش کار کرده.

برانسون ۱۱ ساله بود که او و صمیمی ترین دوستش شروع به جوجه کشی از طوطی های دم دراز کردند تا آن ها را به عنوان حیوان خانگی به همکلاسی هایشان بفروشند. سرعت تکثیر این پرنده ها بیشتر از سرعت به فروش رفتن شان بود به همین دلیل برانسون و دوستش شانس خود را در بازار دیگری امتحان کردند.

با نزدیک شدن کریسمس، آن ها تعدادی درخت صنوبر کوچک خریدند و امیدوار بودند وقتی درخت ها بزرگ شدند از فروش آن ها سود کنند، اما قبل از اینکه درخت ها بزرگ شوند خرگوش ها تخریب شان کردند.

اپرا وینفری، مجری مشهور

امپراتوری رسانه ای وینفری او را به اولین زن سیاهپوست میلیاردر تاریخ تبدیل کرد. ثروت خالص او ۳ میلیارد دلار تخمین زده می شود. اما وینفری قبل از اینکه به این جایگاه برسد، کودکی سخت و فقیرانه ای داشت.

اپرا وقتی دختری نوجوان بود و با پدرش زندگی می کرد، در یک فروشگاه مواد غذایی کار می کرد که در کنار آرایشگاه پدرش بود.

پاپ فرانسیس، رهبر دینی کاتولیک های جهان

خورخه ماریو برگولیو قبل از آنکه به عنوان یک کشیش به کلیسای انجمن عیسی بپیوندد، اسقف اعظم بوینس آیرس، پایتخت کشور آرژانتین و بعد کاردینال (مقام رسمی کلیسایی و بالاترین مقام کاتولیک‌ها بعد از پاپ)  شود و در نهایت به پاپ فرانسیس، رهبر دینی کاتولیک های جهان تبدیل شود، چند شغل معمولی را تجربه کرده بود.

پاپ فرانسیس وقتی جوان بود در یک آزمایشگاه شیمی کار می کرد، به عنوان سرایدار، زمین را جارو می کرد و دربانی می کرد.

هیلاری کلینتون، بانوی اول و وزیر امور خارجه سابق آمریکا

کلینتون در کتاب خودزندگی نامه اش به نام «انتخاب های سخت» (Hard Choices) نوشته اولین شغلش، به غیر از پرستاری بچه، نگهبانی یک پارک کوچک در چند کیلومتری خانه اش در یکی از شهرک های اطراف شیکاگو بود. کلینتون در آن زمان ۱۳ سال داشت.

وزیر امور خارجه و سناتور سابق ایالات متحده آمریکا گفته آن تابستان او مجبور ۳ روز در هفته یک گاری پر از توپ، راکت و طناب را ببرد و بیاورد.

به گفته ی کلینتون، پدر و مادرش به خوداتکایی و سختکوشی اعتقاد داشتند و مطمئن شدند که فرزندان شان ارزش یک دلار را یاد گرفتند و اهمیت انجام درست یک کار را درک کردند.

وارن بافت، سرمایه گذار مشهور

بافت از کودکی به پول درآوردن و پس انداز کردن علاقه داشته. ثروت خالص او ۶۱/۲ میلیارد دلار تخمین زده شده، مسأله ای که او را به یکی از ثروتمندترین افراد دنیا تبدیل کرده.

بافت وقتی ۱۳ سال داشت صبح های خود را به رساندن روزنامه ی واشنگتن پست به در خانه های مردم سپری می کرد. همان سال او ۱،۲۰۰ دلاری که پس انداز کرده بود را در یک زمین کشاورزی ۱۶۲ هزار متر مربعی سرمایه گذاری کرد.

مایکل دل، مؤسس و مدیرعامل شرکت دل

میکل دل، پایه گذار و مدیرعامل شرکت دل، در دوران شکوفایی کامپیوترهای شخصی، توانست به موفقیت زیادی دست پیدا کند. ثروت خالص دل ۱۸/۷ میلیارد دلار تخمین زده می شود.

او قبل از اینکه به رواج کامپیوترهای شخصی در دنیا کمک کند، اولین شغلش را در سن ۱۲ سالگی تجربه کرده بود. او در یک رستوران چینی ظرف می شست.

مادلین آلبرایت، وزیر امور خارجه سابق آمریکا

آلبرایت اولین وزیر امور خارجه ی زن ایالات متحده آمریکا بود. او در دوران ریاست جمهوری بیل کلینتون این سمت را داشت. آلبرایت به عنوان یک پناهنده ی سیاسی از چکسلواکی به آمریکا مهاجرت کرده بود. خانواده ی او از مخالفان حزب کمونیست شوروی بودند و جان شان در خطر بود.

اولین شغل او فروش سینه بند زنانه در یکی از فروشگاه های شهر دنور آمریکا بود. به گفته ی آلبرایت، او درآمد بسیار کمی از این شغل داشت اما طرز رفتار با آدم ها در موقعیت های سخت را یاد گرفت.

منبع: businessinsider
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود