سکه بهار آزادی: ۷/۲۰۰/۰۰۰ و دلار: ۱۷/۲۰۰ تومان؛ سقوط بورس در پیش است؟

سکه بهار آزادی: ۷/۲۰۰/۰۰۰ و دلار: ۱۷/۲۰۰ تومان؛ سقوط بورس در پیش است؟

بورس و سکه هر دو در سال ۹۹ صعودی است. شک نکنید! قیمت هر سکه بهار آزادی در بازار امروز تهران به حدود ۷۲ میلیون ریال رسید و قیمت دلار آمریکا نیز از مرز ۱۷۰۰۰ تومان عبور کرد. تکنیکال دلار و سکه، از صعود بلند مدت حکایت دارد. در روز صعود ارز و طلا، شاخص کل بورس ایران بیش از ۲۷ هزار واحد سقوط کرد اما امروز، نشانه های بازگشت از پولبک ۱ میلیون واحدی، دیده می شود. اما این نشان از سقوط بورس است؟

دکتر همتی، رئیس کل بانک مرکزی نیز در پی ورود دلار آمریکا به کانال ۱۷۰۰۰ تومان با انتشار پستی در اینستاگرام خود، نسبت به ریسک سرمایه گذاری در دلار، هشدار داد و اظهار امیدواری کرد که با تداوم صادرات غیرنفتی، شاهد بازگشت دلار به قیمت های قبلی باشیم. موضوعی که از نظر کارشناسان، با حال و روز این روزها اقتصاد ایران و تحریم های بین المللی، احتمالا به سال ۲۰۲۰ میلادی، مجال ندهد.

دیروز ارزش معاملات خرد بورس به عدد ۲۴۰۰۰ میلیارد تومان رسید که یک رکورد جدید برای بورس محسوب میشود. بورسی که رقیب دلالان دلار و خودرو شده است.

این روزها در تاکسی و قصابی، در بقالی و کلینیک و سلمانی و صف نانوایی سنگکی و میان دانش آموزان و دانشجویان و گروه های  تلگرامی بانوان خانه دار و بچه های فامیل و غیره، سخن از بورس و بورس بازی و سهام و سیگنال خریدن و بررسی اوضاع بورس است.

در این بازار، هستند کسانی که حتی کد بورس ندارند و ۱ ثانیه هم سابقه معامله گری در بازار سرمایه ندارند اما بر طبل حباب می کوبند!

بورسی که بیش از ۵۰ سال سابقه در ایران دارد و در این ۵۰ سال، سودهای باورنکردنی به سهامداران صبور داده است اما میلیون ها نفر، تا پیش از بهار ۱۳۹۹، آن را قمار می دانستند و ورود به آن را بسیار پر ریسک و خطرناک! از زمان آزادسازی سهام عدالت و افزایش عرضه اولیه ها در بورس، با عزم دولت و حاکمیت برای حمایت از بازار سرمایه در سال کرونایی جهش تولید، شاهد افزایش شمار متقاضیان دریافت کد بورس هستیم.

به تازگی افرادی که فرق بورس خریدن و سهم خریدن را نمی دانستند، به سامانه سجام می روند تا کد رهگیری ۱۰ رقمی گرفته و سپس برای دریافت کد بورس، به مراکز پیشخوان رفته و متقاضی کد معاملات آنلاین شوند. ظرف بورس بزرگ شده است. در بهار سال ۹۸، روزانه ۱۰۰ میلیارد تومان سهام در بورس معامله می شد که در بهار ۱۳۹۹ به بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

یعنی حدود ۲ میلیارد دلار در روز! رقم بزرگ و شگفت انگیزی برای بازار سرمایه نوپای ایران است. بازاری که قدمت زیاد داشته اما اکثریت ملت ایران، از آن وحشت داشتند. هنوز هم عده ای، آگاهانه یا ناآگاهانه از بورس و سهامداری و سهام بازی، وحشت دارند و فرار را بر قرار، ترجیح می دهند.

آن ها هنوز هم تصورمی کنند که سرمایه گذاری در ملک و ارز و طلا و قایم کردن دلار زیر بالش و صندوق های امانت و گاوصندوق های خانه ای، سود بیشتری از سهام پر ریسک دارد. بازی کمی فرق کرده است.

سود سپرده های بانکی که روزگاری بین ۲۴ تا ۳۶ درصد در سال بود، امروزه به زیر ۱۵ درصد کاهش یافته است. هیچ عقل سلیمی در روزگار کرونایی تورمی ایران، سرمایه خود را تبدیل به ریال نمی کند تا در بانک بگذارد و هر سال شاهد آب رفتن آن باشد. اقتصاد بانک پایه فساد خیز ایران، در حال گذار به سمت اقتصاد دانش بنیان سرمایه پایه است و بورس، موتور محرک آن خواهد بود. بورس، بازاری عالی برای تامین مالی شرکت های تولیدی و خدماتی است.

امکان سرمایه گذاری جمعی را به منظور رونق تولید و افزایش اشتغال فراهم کرده و بازاری شفاف و تحلیل پذیر است. بر خلاف تصور عموم که معتقد هستند که بورس امروز، برای جبران کسری بودجه دولت تدبیر و امید در روزگار تحریم و بی پولی است و بزودی سقوط می کند، بازاری تحلیل پذیر و شفاف تر از آن چیزی است که گمان می رود.

صورت های مالی شرکت ها در کدال در دسترس است. از طریق ابزار تکنیکال می توان گذشته و حال را بررسی و آینده سهام را پیش بینی کرد. تکنیکال، یک علم است. خبری از فال تاروت و احضار ارواح و طلسم نیست. صحبت از تحلیل علمی است. تحلیل مستند و مستدل. طبق اصل تکنیکال، تاریخ در بورس تکرار می شود و همه چیز در قیمت لحاظ شده است.

کاربرد این ۲ اصل در علم تکنیکال نشان می دهد که می توان هر سهم را بررسی و روند قیمتی آن را پیش بینی کرد. بورس ایران، تورم محور است. افزایش قیمت دلار، افزایش کالا و خدمات را در پی دارد که باعث افزایش قیمتی سهام می شود. از سال ۱۳۷۱ هر وقت دلار صعودی شد، شاخص کل هم صعودی شد. الان دلار به سمت سقف قبلی ۱۹ هزار تومان که شهریور ۱۳۹۷ به آن رسید، درحال حرکت است. این یعنی سیگنال رشد مجدد شاخص بورس ایران که اردیبهشت ۹۹ حوالی ۱ میلیون دلار بود.

بورس و سکه

قیمت هر سکه بهار آزادی در بازار تهران در ۳ شنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۹ به حدود ۷۲ میلیون ریال رسید. قیمت سکه در روند صعودی بلند مدت قرار دارد.

اندر حسرت وحشت کنندگان!

پس تعجب نکنید که با افزایش قیمت دلار و سکه و موج جدید تورم در اقتصاد کرونا زده ایران با چک های برگشتی فراوان در نیمه اول سال، شاخص کل بورس، عقب نشینی کرد و با اصلاحات سنگین چند صد هزاری همراه شود. فکر اصلاح سنگین شاخص کل بورس ایران و عقب نشینی قیمت ها به سطح زمستان ۱۳۹۸ را از ذهن دور کنید.

ذهن فریبکار خود را با داده های درست و افزایش تجربه و مشورت از اهل فن، اصلاح کنید. بررسی تکنیکالی شاخص کل نشان می دهد که با نوسانات مقطعی و اصلاحات ریز مثل آنچه در ۳ شنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۹ رخ داد، شاخص کل با پول بک به سمت کانال ۱ میلیون واحدی رویایی، انرژی لازم برای تداوم رشد شارپ در کانال بلند مدتی را کسب می کند و باید منتظر رکوردهای جدید باشیم. شاخص کل بورس ایران تا اسفند ۱۳۹۹ انشاله بالای کانال ۳ میلیون واحدی تثبیت می شود.

یعنی تا پایان امسال، قیمت های بسیاری از سهام در بورس ایران حداقل با ۱۰۰ درصد افزایش قیمت همراه می شود. این افزایش قیمت شاید برای برخی از سهام، حباب گونه به نظر برسد.

اما برای کلیت بازار، حبابی ندارد. اینکه عده ای، افزایش قیمت های سرسام آور در خودرو، ملک، طلا، ارز و دیگر بازارهای مالی را واقعی و افزایش قیمت ها در سهام را حبابی تصور می کنند، از خطای دید و ضعف تحلیل آن ها در بازار بورس ایران حکایت دارد. منتظر ریزش شدید شاخص کل و قیمت سهام در بورس ۱۳۹۹ نباشیم.

روند بازار، صعودی است، اصلاحات موقت در پیش است اما چون کانال ۱ میلیون واحدی با قدرت شکسته شده است، شاخص به سمت فتح کانال های ۸ میلیونی، ۱۰ میلیونی، ۴۸ میلیونی و رقم های بیشتر در نیمه دوم دهه نخست سده چهاردهم هجری شمسی حرکت خواهد کرد. اگر امروز در اقتصاد ایران، می توان سهم زیر ۱۰۰۰ تومان پیدا کرد، حتما چند سال آینده نمی توانید.

سرمایه گذاری روی بورس ایران در بازه ۵ ساله، سودهای شگفت انگیز نصیب سرمایه گذاران خواهد کرد که نمونه اش را در سال های قبل، به دفعات مشاهده کردیم. تاریخ در بورس، تکرار می شود.

بورس، بازار پول های مازاد است و بهشت افراد صبور که عاشق سرمایه گذاری بلند مدت هستند. بورس، جهنم افرادی است که به منظور نوسان گیری ۱ هفته ای و ۱ ماهه آماده اند. اصول سرمایه گذاری و طراحی پرتفو خوب از سهام عالی را یاد بگیریم و خود را از سودهای شیرین در دهه اول ایران ۱۴۰۰، محروم نکنیم. شمار دارندگان کد بورس در سال ۱۴۰۰ از مرز ۶۰ میلیون نفر گذر خواهد کرد. صدای پای انقلاب بوس، از هم اکنون قابل شنیدن است.

مطالب مرتبط
دیجیاتو
۱۶ نظر

ورود

 • فرشاد اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۹

  دیروز که ریزش کرد خیلی ترسیدم، میخواستم بفروشم و فقط منتظر مقاله شما بودم که ببینم نظرتون چیه و الان با صحبت‌های شما نظرم نسبت به فروش تغییر کرد و می‌خوام سهام‌داری کنم.
  ممنونم از تحلیل علمی و خوبتون.

  • علی زمانی اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۹

   آفرین به شما
   ثروت در قرن ۲۱، محصول صبر و تحلیل است

 • مرتضی اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۹

  با تشکر از شما
  من موندم با این حجم نقدینگی در بورس چرا هیچ عرضه اولیه ای ، عرضه نمیشه !!!!!!!
  سال قبل خیلی بهتر بود.

  • فرشاد اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۹

   آره برای منم عجیبه که چرا عرضه اولیه انجام نمیشه دیگه، بازار با عرضه اولیه جون میگیره، دولت داره چیکار میکنه!

  • علی زمانی اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۹

   از خرداد شروع میشه

 • مرتضی اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۹

  سلام دوباره
  آقای زمان میخوایم سود بیشتری کنیم عرضه اولیه سود آوری بیشتری داره یا خرید سهام ؟
  تمرکزمون اگه بودجه کمی داریم رو کدوم باشه که در دراز مدت سود آوری بیشتر داشته باشیم ؟

  • علی زمانی اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۹

   سودآوری عرضه اولیه به صورت تضمینی ظرف ۲ هفته است.
   اما خرید سهام با استراتژی، نیاز به صبر بلند مدت دارد
   چون تازه کار هستید، صرفا عرضه اولیه تا پایان سال ۹۹ خرید کنید

 • fereshteh اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۹

  مثل همیشه تحلیل های بورسی تون بینظیر و امیدوارکننده است ممنون استاد زمانی

 • Mehran اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۹

  سلام . شما در زمینه فارکس هم هستید؟

 • M اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۹

  صدای پای انقلاب بوس، از هم اکنون قابل شنیدن است. ما هم میشنویم.

 • نامجو اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۹

  ۶۰ میلیون نفر؟ یعنی از هر ۴ ایرانی ۳ نفر کد بورس بگیرن؟ این یعنی ۷۵ درصد کل جامعه. این در حالیکه این آمار در امریکا ۵۲ درصده که عدد خیلی بزرگی در دنیا محسوب میشه.
  آقای زمانی من مقالات شما رو دوست دارم ولی اقتصاد ایران اگر چیزی رو ثابت کرده اینه که نمیشه در مورد ۱ سال دیگه بازار نظر داد چه برسه به دهه های آینده. رشد عجیب غریب پارسال و امسال بازار بورس رو جدا از وضع کلی اقتصاد مملکت میسنجی. رشد امروز بورس به خاطر نا امیدی مردم از بازارهای دیگه هست نه عشق و علاقه ناگهانی مردم به تزریق سرمایه به اقتصاد کشور یا باز شدن درهای بازارهای خارجی به روی شرکت های ایرانی. شخصا اعتقاد ندارم که بازار سرمایه کشور حباب داره ولی واقعا باید خودمون رو برای هر اتفاق ناگواری آماده کنیم.
  شخصا وقتی میخوام ۱ میلیون تومن سرمایه گذاری کنم کمتر از دویست هزار تومن رو میزارم در بازار بورس (در صورت وجود ترجیح میدم عرضه اولیه میگیرم) و بقیه رو طلا و ارز میخرم چون حتی اگر در خرید طلا و دلار و یورو و فرانک ضرر کنم اما همیشه در هر کجای دنیا کسی هست که حاضر بشه اینا رو ازم بخره ولی اگر نتونم سامم رو به هر دلیل بفروشم به معنای واقعی ارزشش از کاغذ پاره کمتره.

  • علی زمانی اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۹

   ممنونم جناب نامجو
   بله. پیش از اعطای ۴۹ میلیون کد بورسی (تا خرداد ۹۹) به دارندگان سهام عدالت، ۱۲ میلیون نفر کد بورس داشتند که با این حساب، بزودی بیش از ۶۰ میلیون هموطن، صاحب کد بورس می شوند و حداقل یک بار در عمر خود، با بورس و سهامداری (حتی زوری هم که شده ) آشنا می شوند. یعنی حدود ۷۵ درصد ایرانیان.
   با عرض شرمندگی، با نظر شما مخالفم چون علم تکنیکال، با نظر شما مخالف است. اصل اول تکنیکالیست ها این است که همه چیز در قیمت لحاظ شده است و هم چنین، تاریخ در بورس تکرار می شود. نمودار مس سرچشمه، کرمان و بسیاری از سهام را نگاه کنید، میبینید بر اساس رفتارشناسی روندها، شاهد تکرار الگوهای مختلف در رشد قیمتی سهم در بازه های زمانی گوناگون در چارت های لگاریتمی هستیم. پس، از امروز میشود رشد شاخص کل بورس را در سال ۱۴۱۰ هجری شمسی دید و بر اساس آن برنامه ریزی کرد. از امروز می توان سهامی که با دلار ۲۰۰۰ تومانی در حال معامله شدن هستند را دید و آن ها را بز خری کرد. مثلا شاوان 🙂 این هم برای عزیزانی که دنبال سهم مفت هستند و ای میل بنده را بمباران نکنند برای معرفی سهم 🙂
   در بورس، همیشه ، خریدار سهام شما وجود دارد. همیشه. قیمت مشخص میکند که شما چه قیمتی حاصر به فروش هستید. من سهمی را ۳ سال پیش خریدم، ۲۰ برابر شده است و بر اساس استراتژی تا ۲۰۰ برابر نشه فروشنده نیستم. در بورس، مهم تر از پول شما، تحلیل و صبر شما درست است.
   ما در بورس، خود را برای اتفاق ناگوار آماده نمیکنیم. خود را برای تحلیل مبتنی بر صبر آماده میکنیم. بورس، خودش یک اتفاق ناگوار است 🙂

 • جود خرداد ۳, ۱۳۹۹

  آقای زمانی سلام
  برای امسال کدام گروه را برای سهام داری پیشنهاد می کنید؟ غذایی ، فلزات ، …؟

  • علی زمانی خرداد ۳, ۱۳۹۹

   غذایی، کانه ها. دارویی و فلزات اساسی در کنار پترو-پالایشی ها از گروه های خوب در سال ۹۹ هستند.