باز هم اطلاعیه شبانه؛ قوانین بورس دوباره تغییر کرد

باز هم اطلاعیه شبانه؛ قوانین بورس دوباره تغییر کرد

چالش اطلاعیه های شبانه آخر هفته سازمان بورس که در هفته های اخیر، جنجالی به پا کرده بود و در یک مورد، با ورود رئیس کل بانک مرکزی و وزیر امور اقتصاد و دارایی، مساله کاهش دامنه نوسان از ۵ درصد به ۳ درصد، لغو شد، دوباره بازگشت. تغییرات جدید در مورد زمان اعلامی دامنه نوسان، بازگشایی ها، گره معاملاتی و بازارگردانی در فرابورس است.

این بار، سازمان بورس، قوانین جدیدی درباره گره معاملاتی و دامنه نوسان شرکت های بورسی و فرابورسی در بازگشایی ها، اعلام کرد. اگر چه این تغییرات در قوانین بورس، به قدری شدید نیست که با واکنش و اعتراض گسترده سهامداران همراه شود. اما همچنان، ایراد اطلاعیه های شبانه آخر هفته ای که فرصت بررسی و واکنش را از سهامداران خرد سلب می کند، بر رویه اطلاع رسانی سازمان بورس، وارد است.

اطلاع رسانی سازمان بورس در حوزه های مختلف، همچنان مناسب نیست. مثلا در موضوع فروش بلوک های صندوق ای تی اف، اطلاع رسانی اینترنتی و رادیو تلویزیونی خوبی صورت نگرفت و به همین خاطر، صرفا ۳ میلیون نفر در خرید بلوک ها مشارکت کردند که نیمی از آن ها، اصلا کد بورس نداشتند.

به نظر می رسد با رشد شاخص کل بورس و افزایش عمق بازار و هجوم نقدینگی به بازار، سازمان بورس و اوراق بهادار با ریاست دکتر قالیباف اصل، بایستی در رفتار سازمانی خود، تجدید نظر کرده و رویه های حرفه ای اطلاع رسانی و ارتباط با مخاطبان میلیونی خود را در دستور کار قرار دهد.

به امید آنکه شاهد تاسیس اتحادیه سهامداران خرد در بورس ایران باشیم. اما تغییر قوانین چه بود؟ این تغیرات، از ۳ خرداد ۹۹ اعمال می شود. تاثیر چندانی در روند شاخص کل بورس و معاملات نخواهد داشت و به مساله بازگشایی سهام پس از توقف و هم چنین گره معاملاتی اشاره دارد.

قوانین فرابورس

مباحث مربوط به معاملات در فرابورس ایران

قوانین فرابورس

مباحث مربوط به گره معاملاتی در بورس

قوانین فرابورس

مباحث مربوط به بازار گردانی سهام

خلاصه ای از اصلاحات دستورالعمل‌ها در بازارهای بورس، فرابورس و بازار پایه

 • در بازگشایی های با محدودیت دامنه نوسان در بازارهای بورس، فرابورس و بازار پایه، دامنه نوسان در دوره حراج پیوسته همان دامنه نوسان برگزاری حراج ناپیوسته است.
 • طبق قوانین تغییر یافته جدید بورس، از این به بعد، تعیین حداقل و حداکثر حجم سفارش و حداقل تغییر قیمت و تغییرات بعدی آن با تصویب هیات مدیره بورس امکان دارد و باید ۲ روز کاری قبل از اعمال تغییرات، مراتب اطلاع رسانی شود.
 • در بازگشایی های با محدودیت دامنه نوسان و بدون محدودیت دامنه نوسان در بازارهای بورس، فرابورس و بازار پایه همواره حجم مبنا اعمال می شود.
 • برای نمادهای معاملاتی که بر اساس اعلام بورس، مشمول گره معاملاتی می شوند، بازگشایی نماد حداکثر با ۲ برابر دامنه نوسان مجاز روزانه صورت می گیرد.
 • گره معاملاتی دربازار های اول و دوم و پایه، وضعیتی است که در آن، یک نماد معاملاتی به رغم بخمورداری از صف سفارش خرید یا فروش در پایان جلسه معاملاتی حداقل معادل ۱ برابر حجم مبنا برای شرکت هایی با ۳ میلیارد سهم و بیشتر و ۲ برابر حجم مبنا برای سایر شرکت ها، به علت عدم تقارن قیمت های درخواستی خرید و فروش، حداقل به مدت ۵ جلسه معاملاتی متوالی، داد و ستد نشود.
 • گره معاملاتی شامل نمادهایی است که کلیه معاملات آن نماد در ۵ جلسه معاملاتی متوالی در سقف/کف دامنه نوسان روزانه قیمت باشد به شرطی که متوسط حجم معاملات پنج جلسه معاملاتی متوالی کمتر از ۵ درصد حجم مبنا باشد.
 • برای نمادهای معاملاتی بازار بورس و فرابورس که مشمول گره معاملاتی می شوند، بازگشایی نماد در ششمین روز معاملاتی حداکثر با دو برابر دامنه نوسان مجاز روزانه صورت می پذیرد؛ برای نمادهای بازار پایه، دامنه نوسان در این شرایط حداکثر معادل ۵، ۴ و ۲ درصد به ترتیب در تابلوهای زرد، نارنجی و قرمز خواهد بود.

پیش از این برای نمادهای بازار پایه در صورت وجود صف خرید یا فروش در سه روز متوالی در یک جهت، در جلسه معاملاتی بعد دامنه نوسان در هر یک از تابلوهای زرد، نارنجی و قرمز به ترتیب ۵، ۴ و ۲ درصد می شد که در دستورالعمل جدید با توجه به لحاظ نمودن گره معاملاتی در بازار پایه، قانون افزایش دامنه نوسان در روز چهارم حذف شده است.

امیدواریم شاهد روزی باشیم که بورس ایران، بدون دامنه نوسان و حجم مبنا و گره معاملاتی، روند معاملاتی مبتنی بر عرضه و تقاضا و بدون دخالت های ناظر را تجربه کند. شاخص کل بورس در روند بلند مدت صعودی قرار داشته و آزادشدن ۳۰ درصد سهام عدالت ۴۹ میلیون هموطن از ۶ خرداد ۹۹، تاثیر چندانی در تداوم روند صعودی شاخص کل نخواهد داشت. در سال ۹۹، بیش از ۲۰ عرضه اولیه در دستور کار سازمان بورس خواهد بود. شرکت در کلیه عرضه اولیه ها و عدم فروش سهام تخصیصی تا بهار سال ۱۴۰۰ را توصیه می کنیم.

دیجیاتو
۱۲ نظر

ورود

 • khani320 خرداد ۲, ۱۳۹۹

  سلام
  ممنون از اطلاعات خوب شما
  عاشقتم

 • علی خرداد ۲, ۱۳۹۹

  سلام آقای زمانی ممنون از اطلاعات خوبی که در اختیارمون قرار میدید بنده یه سوال داشتم چطور از عرضه اولیه ها باخبر بشیم منبع اطلاع رسانی اگه معرفی کنید ممنون میشم

  • علی زمانی خرداد ۳, ۱۳۹۹

   سلام
   اطلاعیه های شرکت فرابورس ایران. در سایت این شرکت یا سایت seo.ir

 • میلاد خرداد ۳, ۱۳۹۹

  جناب زمانی امروزم که بورس با ۲۲ هزار واحد (تازه تا الان) مواجه شد، هنوزم فکر می‌کنید اینا اصلاح هست؟ روزی ۲۰ هزار واحد منفی خوردن به نظرتون اصلاحه؟ جو بازار به شدت منفی هست و به نظرم شاخص تا مرز ۷۵۰ الی ۸۰۰ هزار پایین خواهد اومد.

  • سمیرا خرداد ۳, ۱۳۹۹

   اگه دقت کنید ایشون موقع‌هایی که بازار منفی هست کلا پست نمیذاره و تحلیلی هم نمیکنه، هر موقع بازار مثبت باشه تحلیل می‌کنن که همه چیز خوب و گل و بلبل هست، ولی الان که بازار داره هر روز منفی میخوره هیچ تحلیلی نمی‌کنن.
   دوستان تازه وارد بورس خیلی هم طبق تعریف‌هایی که ازش میکنن گل و بلبل نیست، مخصوصا الان که خیلی خطری شده، فعلا سمتش نیاید که نقره داغتون میکنه!

   • علی زمانی خرداد ۳, ۱۳۹۹

    اگه وقت کنید، قبلا طبق تحلیل تکنیکال شاخص کل به شما عرض کردیم که بورس، طبق فاند، محکوم به صعود است. رشد شارپ اخیر شاخص در مرز مقاومت ۱ میلیون واحد، نیاز به اصلاح و استراحت دارد. بزودی بازار به رشد خود ادامه می دهد. از این فرصت برای میانگین کم کردن استفاده کنید.
    بورس، بازار پول مازاد و محفل افراد خیلی صبور است. قرار نیست هر روز سامانه tse را مرور کنیم. سرمایه گذاری کردیم.

  • علی زمانی خرداد ۳, ۱۳۹۹

   با سلام
   بله. همه اینها نشانه اصلاح است. ضمن خرابی شدید هسته معاملاتی هم اضافه کنید. شاخص صعودی است و این قضیه در تیر ماه به همگان اثبات می شود. ریزش شدید متصور نیستیم

 • سجاد خرداد ۹, ۱۳۹۹

  با سلام #آقای زمانی
  طوماری برای پیگیری “واریز سود مجامع بورس از طریق سامانه سجام” شکل گرفته و سهامداران درحال امضا هستند.

  تا به حال ۷۲۰۰۰ امضا و حمایت جمع شده

  یکی از دلایل تاسیس شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه سجام واریز سود مجامع به حساب سهامداران مشمول بوده، به همین علت شماره شبا نیز از سهامداران دریافت شده اما متاسفانه تنها چیزی که به آن توجه نشد همین مطلب بود.
  با توجه به اینکه هر کدام از شرکت های بورسی روش‌های خاصی جهت پرداخت سود انتخاب می‌کنند و اینکه بانک‌های متفاوتی جهت دریافت سود مجامع معرفی می‌نمایند، همچنین برخی از سودها آنقدر کم و بی‌ارزش است که سهامدار به بانک مراجعه نمی‌کند و سود مجامعی که باید به جیب سهامدار می‌رفت به جیب شرکت رفته و شرکت‌ها از همین سودهای ناچیز پول هنگفتی به جیب می‌زنند.
  با توجه به رسالت اصلی این شرکت جهت پرداخت سود مجامع درخواست رسیدگی هرچه سریع‌تر به این موضوع را از سازمان‌های مربوطه و همچنین مجلس شورای اسلامی درخواست داریم.

  لطفاً پوشش بدین بلکه فرجی حاصل بشه و سهامداران حمایت کنند و به خواسته چندین ساله برسند .

  • سجاد خرداد ۹, ۱۳۹۹

   آقای زمانی قراره این طومار بره مجلس شورای اسلامی

   • سجاد خرداد ۹, ۱۳۹۹

    خواهش میکنم خبر رو پوشش بدین .

    در این امر که سهامداران منفعت میبرند سهیم باشید .

 • رضا خرداد ۱۱, ۱۳۹۹

  این سهام عدالت لعنتی بر خلاف چیزی که گفتید گند اساسی به بورس زده .

  • علی زمانی خرداد ۱۲, ۱۳۹۹

   صبور باشید. نگاه بلند مدتی به بورس داشته باشید. سهام عدالت، تاثیر چندانی در روند صعودی بورس ندارد