۸ نظر

رحم اجاره ای مثل خرید و فروش کلیه و کبد مثل خرید و فروش تخمک و اسپرم مردان خوش تیپ و سلبریتی ها، بخشی از کسب و کار پر سود بازار مکاره در ایران است که میلیون ها مخاطب دارد. خرید و فروش نوزادان و مشروبات الکلی و سلاح گرم مثل استخدام مدل قد بلند، بخش جدایی ناپذیر از هشتگ های معروف در اینستاگرام ایرانیان است که این روزها رد پایش در کانال های تلگرامی هم دیده می شود.

در این بازار مکاره، همه چیز یافت می شود. اوضاع اقتصادی به گونه ای شده است که بعضی ها برای سیر کردن شکم خود، نوزاد را خرید و فروش می کنند، رحم اجاره ای می دهند و بابت ۹ ماه بارداری، ده ها میلیون تومان طلب می کنند. پزشکان به زنان مجرد توصیه می کنند که در صورتی که خواهان بارداری در سنین بالا هستند، نسبت به فریز تخمک خود اقدام کنند.

در خبرها آمده بود که دختر ۱۴ ساله ای در شهر مشهد، باردار شده و رحم خود را اجاره داده است. عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر مشهد گفته بود که افزایش فقر در استان سبب شده که دختر ۱۴ ساله زباله گرد در مشهد، مجبور به بارداری و اجاره رحم خود شود تا نوزادی که به دنیا می آورد را ۳۰ میلیون تومان بفروشد. گسترش حاشیه نشینی و افزایش فقر و کودکان کار که نیمی از آن ها قربانیان تجاوز جنسی هستند، سبب روی آوردن آن ها با این مسائل می شود.

رئیس سازمان پزشکی قانونی در ۱۴ آبان ۱۳۹۸ به خبرگزاری ایرنا گفته بود که هیچ قانون مصوبی درباره رحم اجاره ای دختران در ایران نداریم. ناباروری در ایران روند صعودی دارد. تعداد زوج های نابارور در ایران سال به سال در حال افزایش است و همین امر، بازار مکاره رحم اجاره ای را رونق می بخشد. رحم اجاره ای چالش های حقوقی و اجتماعی و عاطفی دارد که آینده ایران را تهدید می کند.

در رحم اجاره ای، نطفه مرد و تخمک زن در خارج از رحم پرورش داده می شود و به دلیل ناتوانایی زن در بارداری ، پس از تلقیح در رحم زن دیگری تزریق می شود تا ۹ ماه دیگر فرزند آن ها متولد شود وفرزند سوم نیز به ازای این عمل، درآمد زایی می کند. رحم اجاره ای به صورت شرعی، مورد تایید است.

رحم اجاره ای

گزارش ایسنا از خرید و فروش رحم اجاره ای در شهرهای ایران از ۲۵ تا ۴۰ میلیون تومان در سال ۱۳۹۷

رحم اجاره ای و اهدای تخمک دارای صفحات بسیاری در اینستاگرام است و تبلیغات دختران جوانی دیده می شود که رحم خود را اجاره می دهند یا حاضر به فروش نوزاد هستند!

برده گی نوین در عصر پسا مدرن را می توان در هشتگ رحم اجاره ای و خرید و فروش نوزادان در اینستاگرام شاهد بود. گذران زندگی به گونه ای شده است که در عصر دلار ۲۷۰۰۰ تومانی، بعضی ها برای امرار معاش، مجبور به فروش اعضا بدن و اجاره بخشی از بدن به دیگران هستند!

یک مساله مهم

ما فعلا در ایران قانونی برای این عمل نداریم؛ این جمله را افشین عبدالله‌نژاد، وکیل دادگستری می‌گوید: «چون قانونی نداریم این مسأله به معضل تبدیل شده است. از نظر قانونی طفل متعلق به کسی است که از صلب (از اسپرم او به وجود آمده) او متولد شده باشد؛ یعنی طفل متعلق به پدر و مادری است که از اسپرم و تخمک او جنین به وجود آمده است.»

او درباره شرایط ثبت کودک در این مراحل می‌گوید: «بیمارستان‌ها معمولا گواهی ولادت را به کسی می‌دهند که جنین از بطن آن مادر متولد شده باشد. این‌جا تعارض به وجود می‌آید، جنین از فردی به دنیا می‌آید که تخمک به او و اسپرم به شوهر او تعلق ندارد؛ هر دو بیگانه هستند. وقتی قانونی نباشد پس ممنوعیتی نیز وجود نخواهد داشت.

پس هیچ نظارتی بر این عمل مانند دفعاتی که خانم باردار می‌تواند جنین فرد دیگری را در شکم خود نگه دارد، نیست؛ اما ممکن است دکترها با توجه به سن و سلامت فرد این موضوع را محدود کنند چون قانونی در این‌باره وجود ندارد، مساله‌ای پزشکی است.»

بحث ناباروری، افزایش طلاق های زیر یک سال، بیکاری فزاینده، پشت بام نشینی و مافیای کنکور، بخشی از چالش های ایران در آستانه ورود به عصر ایران ۱۴۰۰ است که باید برای رهایی از آن، فکر اساسی کرد.

مطلب برای شما مفید بود؟

به مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازها 2.2 / 5. تعداد رای: 5

تاکنون رأی داده نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می‌دهد.

۸ نظر

ورود

 • اکبر شهریور 29, 1399

  سلام
  برای رهایی از این معضلات بایستی اقتصاد کشورمان را ببریم بالا چطور این عمل میتواند حاکم باشد
  جلوگیری از سرمایه گذاری های رانتی مثلا ارز و مسکن و طلا و خودرو که باعث گران شدن امکانات مردمی شده
  و دوم انتقال ثروت بطرف بنگاههای اقتصادی تاسیس و
  افزایش نهاد های اقتصادی کارخانجات و تولیدات داخلی و حتی افزایش بخش کشاورزی و قطع نمودن واردات و افزایش صادرات از تولید داخلی
  و بریدن دستهای اختلاس و و تعویض مدیریت نالایق
  و برنامه شوراهای شهری برای اجرا و طرح گسترشی اجتماعی
  و ممنون از جنابعالی که در این مورد خبرنگاری و نویسندگی فرمودیید

 • الی آبان 17, 1399

  سلام

  نیازمند رحم اجاره در مشهد خانمی زیر ۳۳ سال ساکن مشهد با داشتن حداقل یک زایمان طبیعی .

  ۰۹۰۳۷۷۷۰۴۶۴بااین شماره تماس بگیرید

 • سارا بابایی آذر 11, 1399

  ۲۶ ساله ام پسر ۹ سالشه برای اهدا تخمک و اجاره رحم اما ده ام همسرم هم مشکلی نداره ساکن تهران هستم قیمت هم ۴۰

 • لاله فروردین 31, 1400

  به یک خانم سالم و دارای فرزند سالم برای اینکه رحم جایگزین بشن از شهر اصفهان نیاز دارم جنینهام آماده انتقال هستند ۰۹۳۷۵۳۷۴۰۵۴

 • بهاری اردیبهشت 18, 1400

  به خانمی برای اجاره رحم نیازمندم با شرایط زیر :
  زیر ۲۷ سال، متاهل، دارای سلامت کامل، دارای حداقل یک فرزند سالم و رضایت همسر
  از تهران، کرج ، اسلامشهر، شهریار یا ( حوالیه تهران و کرج) باشند خودم تهرانم…
  ۰۹۳۰۹۰۷۱۶۵۲