۲۰۵ نظر

مسابقه سیم آخر با مجری گری رضا رشید پور (مجری برنامه حالا خورشید)، روزهای ۵ شنبه و جمعه ساعت ۲۲:۳۰ روی آنتن شبکه ۳ سیما می رود. این اولین مسابقه تلویزیونی است که رضا رشیدپور مجری مطرح رسانه ملی، اجرای آن را بر عهده دارد. این برنامه تلویزیونی متفاوت قرار بود با نام بمب به آنتن پاییزی شبکه ۳ برسد که تغییر نام داد.

تهیه کننده مسابقه سیم آخر رضا رشیدپور، محمد رضا رضاییان است که گفته محتوای تفریحی و سرگرم کننده داشته و برنامه پر انرژی است. اولین قسمت از مسابقه سیم آخر رضا رشیدپور، ۵شنبه ۱۵ آبان ۹۹ روی آنتن رفت و دومین قسمت مسابقه سیم آخر روز جمعه ۱۶ آبان ۹۹ پخش می شود.

اینستاگرام مسابقه سیم آخر رضا رشیدپور در نشانی: @simeakhar3 قرار دارد که می توانید نظرات بینندگان، شرکت کنندگان و بخش هایی از برنامه سیم آخر را تماشا کنید. وب سایت مسابقه سیم آخر نیز در نشانی: bombtv3.com معرفی شده که شرایط شرکت در مسابقه سیم آخر را تشریح کرده است.

مسابقه سیم آخر که قرار بود با نام بمب روی آنتن شبکه ۳ بیاید، الهامی است از یکی از پربیننده ترین مسابقه های تلویزیونی در حال اجرای دنیا. در واقع این برنامه نیز مثل برنامه استعدادیابی عصر جدید احسان علیخانی که نمونه وطنی امریکا گات تلنت بود، الگو برداری شده از مسابقات تلویزیونی موفق جهان است که در ۲۰ کشور دنیا در فهرست پربیننده ترین مسابقات تلویزیونی قرار گرفته است.

مسابقه سیم آخر صرفا سرگرمی نیست و محتوای کاربردی دارد و برای ارتقا اگاهی عمومی نیز مفید اعلام شده است. حداکثر جایزه ای که به برنده مسابقه سیم آخر اعطا می شود ۶۰۰ میلیون ریال است.

مسابقه زوجی نو با اجرای بارید بابایی و مسابقه سیم آخر با اجرای رضا رشیدپور احتمالا در نیمه دوم سال ۹۹ در فهرست پربیننده ترین مسابقات تلویزیونی رسانه ملی باشند.

مسابقه سیم آخر

تصویر اینستاگرام مسابقه سیم آخر شبکه ۳ سیما با اجرای رضا رشیدپور

درباره مسابقه سیم آخر

مسابقه سیم آخر در واقع یک مسابقه اطلاعات عمومی است مثل مسابقه ای که محمد رضا گلزار در شبکه ۳ اجرا می کرد و در نهایت متوقف شد. در مسابقه سیم آخر ، یک تیم ۳ نفره باید تلاش کند که با پاسخ درست به سوالات، بمب هر مرحله را خنثی کرده و امتیاز و جایزه بیشتری را نصیب خود نماید.

در هر قسمت مسابقه سیم آخر ، چند تیم ۳ نفره به شکل جدا فعالیت دارند. رقیب هر تیم ۳ نفره در واقع ۷ بمب مسابقه بوده که باید تلاش شود در هر مرحله با پاسخ درست به سوال مربوطه به هر بمب، آن را خنثی کند. سوال هر بمب، به صورت چند گزینه ای بوده و فقط یکی از گزینه ها نادرست است. هر سوال، چند پاسخ صحیح داشته و فقط یک پاسخ نادرست دارد.

حداکثر مجموع امتیازها تا مرحله ۶، ۲۵۰۰۰ امتیاز و در مرحله هفتم مسابقه سیم آخر، مگا بمب هست که ۱۰۰ هزار امتیاز دارد. هر ۱۰۰۰ امتیاز در مسابقه سیم آخر معادل ۶ میلیون ریال است.

استایل رضا رشیدپور در تیزر مسابقه سیم آخر شبکه ۳ سیما

معرفی مسابقه سیم آخر در اینستاگرام رضا رشیدپور نیز صورت گرفته است. رضا رشیدپور از جمله مجریان رسانه ملی است که بیش از ۱ میلیون فالوئر دارد.

قوانین مسابقه سیم آخر

 • در هر قسمت چند تیم سه نفره به شکل جدا شرکت می کنند.
 • رقیب هر تیم سه نفره ،۷ بمب مسابقه است که باید سعی کنند در هرمرحله با پاسخ صحیح به سوال مربوط به هر بمب، آن ها را خنثی کنند.
 •  تیم سه نفره در جایگاهی قرار می گیرند که سه چراغشان سبز است. هر چراغ سبز برای یک عضو تیم است و به نشانه امکان شرکت در هر مرحله و پاسخ به سوال است. با پاسخ اشتباه این چراغ قرمز می شود
 • سوال هر بمب، به شکل چند گزینه ای است و فقط یکی از گزینه ها نادرست است. یعنی هر سوال این مسابقه چند پاسخ صحیح دارد و فقط یک پاسخ نادرست.
 • سوال های بمب از این حوزه ها انتخاب می شود: علوم اسلامی و قرآنی/زبان و ادبیات فارسی/ افتخارات ملی/جانورشناسی/ ریاضیات/ جغرافیا/ ورزش /تاریخ/ هنر/ شیمی/ فیزیک و…
 • هر گزینه پاسخ در نمایشگر با یک رنگ متفاوت مشخص شده است و به یک سیم با همان رنگ در بمب مرتبط است .
 • شرکت کننده ها باید در زمان مشخص، فقط سیم های گزینه های درست را قطع کنند و در پایان فقط سیم گزینه نادرست باقی مانده باشد. اگر سیم گزینه نادرست قطع شود، بمب منفجر می شود.
 • قبل از شروع هر مرحله، حوزه آن سوال روی نمایشگر اعلام می شود و تیم انتخاب می کند که کدام یک از اعضا برای پاسخ به سوال و خنثی کردن بمب این مرحله جلو برود و کنار بمب بایستد.
 •  ابتدا گزینه ها یک به یک روی نمایشگر ظاهر می شود و مجری از شرکت کننده می خواهد سوال این مرحله را حدس بزند )حدس درست یا نادرست تاثیری در روند مسابقه ندارد و فقط برای آماده شدن ذهنی شرکت کنندگان است(
 •  بعد از ظاهر شدن سوال، تایمر فعال می شود و به شکل معکوس تا پایان زمان آن مرحله شروع به شمارش می کند. ۱۱. شرکت کننده باید به سرعت گزینه های درست را یک به یک تشخیص بدهد و سیم مربوط به آن را قطع کند .
 • وقتی شرکت کننده یک سیم را قطع می کند، تایمر به طور موقت متوقف می شود و بعد از سه ثانیه، نتیجه درست یا نادرست روی نمایشگر ظاهر می شود)همزمان صدای شمارش معکوس و درست یا نادرست بودن پاسخ در استودیو شنیده می شود( .
 •  اگر سیم درست قطع شده باشد، تایمر دوباره شروع به کار می کند و شرکت کننده باید به سرعت بقیه سیم های درست را قطع کند .
 •  اگر شرکت کننده همه سیم های درست را در زمان مشخص شده قطع کند، بمب منفجر نمی شود و امتیاز آن مرحله به بانک امتیاز تیم اضافه می شود
 •  اگر شرکت کننده سیم نادرست را قطع کند یا قبل از قطع کردن همه سیم های درست، زمان تمام شود ،بمب منفجر می شود و محتوای رنگی داخل بمب به همه جای استودیو و شرکت کننده ها پخش می شود.
 • امتیاز این مرحله از دست می رود و شرکت کننده هم حذف می شود)چراغ سبز جایگاهش قرمز می شود( و دیگر تا مرحله هفتم امکان شرکت در مسابقه را ندارد.
 •  شرکت کننده ها و مجری از عینک محافظ استفاده می کنند و تماشاگران ردیف های جلو هم عینک و کاور محافظ روی لباس هایشان می پوشند.
 •  هر شرکت کننده تا قبل از مرحله هفتم حداقل باید برای پاسخ به سوال های یک مرحله و خنثی کردن یک بمب اقدام کند .
 •  اگر هر سه شرکت کننده تا قبل از پایان مرحله ششم، حذف شوند، تیم هیچ جایزه ای نمی گیرد و امتیازهایش در بانک از دست می رود.
 •  اگر بعد از مرحله ششم، یک شرکت کننده از تیم باقی مانده باشد، تیم باید تصمیم بگیرد که همین جا مسابقه را ترک کند و بر اساس مجموع امتیازهایش تا این مرحله جایزه بگیرد یا سوال هفتم را پاسخ بدهد و مگابمب را خنثی کند.
 •  مجری حوزه سوال هفتم را به شرکت کننده ها اعلام می کند تا بتوانند راحت تر برای ماندن یا رفتن تصمیم بگیرند.
 •  سوال مگابمب، ده گزینه دارد با ۷ پاسخ درست و سه پاسخ نادرست و ۹۱ ثانیه زمان پاسخگویی.
 • در این مرحله هر سه عضو تیم مشارکت می کنند) فارغ از اینکه قبلا حذف شده باشند یا نه( و هر سه کنار بمب می ایستند. یک نفر سیم ها را قطع می کند و دو نفر دیگر مشورت می دهند .
 • اگر تیم مگابمب را خنثی کند، معادل چهاربرابر مجموع امتیازهایشان تا این مرحله جایزه می گیرند. اگر بمب را خنثی نکنند، معادل نصف امتیازهایشان تا این مرحله را جایزه می گیرند.

شرایط شرکت کنندگان برای مسابقه سیم آخر

شرکت کنندگان برای حضور در مسابقه سیم آخر ، باید در مسابقه های انتخابی سیم آخر بر اساس ارائه های هفتگی شرکت کنند. هر هفته۵ ارائه آگاهی محور کوتاه در حوزه های مختلف از شبکه سوم و اپلیکیشن روبیکا پخش می شود .در این ارائه ها، یک چهره علمی فرهنگی دانشگاهی یکی از موضوعات مختلف دنیای علم و فرهنگ و هنر و … را به زبان ساده برای مخاطبان عمومی توضیح می دهد .

هر شب بر اساس این ارائه که فیلم آن قبلا پخش شده و در اختیار شرکت کنندگان است، یک مسابقه ۱۰سوالی در زمانی مشخص به شکل آنلاین برگزار می شود .

هر ده سوال سه گزینه ای از موضوع ارائه انتخاب می شوند ولی ممکن است پاسخ بعضی سوال ها لزوما در ارائه توضیح داده نشده باشد و بر اساس اطلاعات عمومی مرتبط با آن موضوع باشد. در صورت پاسخ اشتباه، شرکت کننده از دور مسابقه آن شب حذف می شود و فقط امتیاز تا آن سوال رامی گیرد.

کسانی که در پنج مسابقه هر هفته بیشترین امتیاز را کسب کرده باشند، وارد مرحله مصاحبه حضوری برای شرکت در مسابقه سیم آخر می شوند برای کسانی که هر هفته پیوسته در مسابقه انتخابی شرکت می کنند، در دوره هایی مشخص بر اساس امتیاز مجموع برای شرکت در مصاحبه حضوری دعوت می شود.

شرکت کنندگانی که مرحله مصاحبه حضوری را با موفقیت پشت سربگذارنند، برای حضور در مسابقه باید یک تیم سه نفره معرفی کنند)دو نفر علاوه بر خودشان

اعضای تیم باید این شرایط عمومی را داشته باشند:  سن همه اعضای تیم باید ۱۷ سال به بالا باشد . در صورت حضور آقایان و بانوان، حداقل یک محرم در تیم حضور داشته باشد.

جایزه مسابقه سیم  آخر

مبلغ جایزه به شکل کمک هزینه آموزشی تحصیلی اهدا می شود و باید صرف هزینه های آموزشی خود شخص یا اعضای درجه یک خانواده شود. هزینه های آموزشی تحصیلی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • شهریه مراکز آموزشی مثل مدارس، دانشگاه و…
 • شهریه دوره های آموزشی
 • خرید تجهیزات آموزشی مثل لپ تاپ، تبلت، مودم و…
 • مبلغ جایزه در اختیار بانک مرتبط با برنامه و شبکه سوم قرار می گیرد و برندگان با ارائه نامه معرفی از سمت شبکه و فاکتورهای مرتبط با هزینه های آموزشی، جایزه را دریافت می کنند.
 • مدت زمان استفاده از جایزه، یک سال پس از صدور نامه معرفی است و بعد از گذشت این زمان، جایزه مسترد می شود.

اسپانسر مسابقه سیم آخر، اپ روبیکا است که اسپانسر مسابقه عصرجدید احسان علیخانی نیز محسوب می شود. باید منتظر ماند تا ببینیم فرجام سیم آخر نیز فرجام «برنده باش» خواهد بود یا خیر.

مطلب برای شما مفید بود؟

به مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازها 3.4 / 5. تعداد رای: 146

تاکنون رأی داده نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می‌دهد.

۲۰۵ نظر

ورود

 • فرید فاضلیان اسفند 2, 1399

  جواب انگلیسی این است که آرزو میکنم بتوانم که خودم محاسبه بکنم (بسنجم)

 • faridfazlyan اسفند 2, 1399

  جواب ذهن خوانی ۱۳۹۹/۱۲/۲
  سلام و وقت بخیر تا اخر بخوانید
  ببینید اقای رشید پور کاری میکنه که حتما به اون اشیا یا هر چیزی برسد مثال ما از قبل قلب آبی رو نوشته بودیم ولی حالا از بین این سه تا ❤ 💙 💛 میگه دو تا رو انتخاب کنید شما میگید زرد و قرمز
  اقای رشید پور آبی رو از بازی خارج نمیکنه بلکه اون دو تا رو خارج میکنه که به جواب خودش برسه مثال اگه بگن آبی و قرمز آقای رشید پور آبی و قرمز رو خارج نمیکنه زرد رو خارج میکنه که جواب خودش میرسه و بعد از بین ❤ 💙 مثال من میگم آبی اون ابی رو میزاره ولی اگر بگم قرمز اون قرمز رو خارج میکنه بعد کاری میکنه که حتما به جواب خودش برسه
  ببخشید فقط چطور باید لایک کنیم

 • نادر اسفند 15, 1399

  سلام
  جواب ذهن خوانی
  اگرسه شنبه رو +۱آبان+خود عدد آبان که۹است بکنیم=۱۳آبان روز دانش آموز
  لطفاً لایک کنید

 • رضا سمیعی اسفند 15, 1399

  با سلام و خسته نباشید – جواب سوالی که آقای رشیدپور پرسیدن در مورد نهم آبانماه خواهد رسید: جوابش میشه که تا نهم آبانماه ۱۴۰۰ ان شاءا… تمام مردم عزیز ایران واکسیناسیون خواهند شد در برابر ویروس کوید ۱۹- با آرزوی سلامتی برای شما .

 • ali اسفند 15, 1399

  سلام جواب میشه:سیم آخر(برداشتن حروف اول کلمات)

  • mir@ اسفند 17, 1399

   سلام،رمز نهفته در جمله: (سیم آخر) با برداشتن حروف اول این کلمات ،به کلمه سیم آخر میرسیم

 • علی زحمتکش اسفند 15, 1399

  سلام،جواب سوال سه شنبه یکم ….
  با کنار هم گذاشتن اول هر کلمه«سیم آخر»درست میشود

 • وجیهه غفوریان اسفند 15, 1399

  سلام جواب سوال سه شنبه یکم…
  میشود«سیم آخر»با کنار هم قرار دادن حرف اول هر کلمه ساخته میشود

 • عاطفه اسفند 15, 1399

  سلام ،جواب ذهن خوانی :با کنار هم گذاشتن حروف اول جمله( سیم اخر )بدست می آید

 • م .جوان اسفند 16, 1399

  سلام. جواب سوال پنج شنبه شب سیم اخر است اول حروف هر کلمه رو کنار هم بگذاریم کلمه سیم اخر میشود

 • عباس جعفری اسفند 16, 1399

  جواب سوال سشنبه یک ابان خواهد رسید میشه سال ۱۴۰۳ یک ابان سشنبه خواهد رسید

 • حسن میری نژاد اسفند 16, 1399

  باسلام در دست آقای رشیدپور ۳ برگه هست یکی که خودش می نویسه وبه شرکت کننده میده یکی که شرکت کننده می نویسه که آقای رشیدپور با برگه سومی که از پیش روی اون ۶ شماره تلفن نوشته و جمعشم میدونه عوض میکنه.به همین راحتی

 • کرمی اسفند 16, 1399

  با سلام و خسته نباشید
  یعنی اگر قرار باشه بلایی سرت نازل بشه هر چقدر هم که ازش فرار کنی بازهم گرفتارش میشی همانطور که سلطان خواب دید و تو اون تاریخ معین شبان سلطان شدو سلطان شبان و خوار و ذلیل

 • نرگس لطفی اسفند 16, 1399

  پاسخ به سوال سیم آخر
  سه شنبه یکم ابان ماه خواهد رسید
  پاسخ این میشه که فقط حروف اول کلمات رو کنار هم
  بزاریم سیم آخر به وجود می آید.

 • نرگس لطفی اسفند 16, 1399

  پاسخ ذهن خوآنی
  سه شنبه یکم ابان ماه خوهد رسید
  اگر حروف اول این کلمات رو کنار هم بگذاریم
  کلمه سیم آخر به وجود می اید

 • نرگس لطفی اسفند 16, 1399

  پاسخ ذهن خوانی
  سه شنبه یکم ابان ماه خواهد رسید .
  پاسخ اگر حروف اول کلمات رو کنار هم بگذاریم
  کلمه سیم آخر به وجود می آید.

 • حمیده صانعی اسفند 16, 1399

  جواب ذهن خوانی ۱۶ اسفند
  سلام آقای رشید پور ۶ شماره در برگه ای دیگه نوشته بودند و ۴ رقم اخر رو جمع زدند و جواب رو میدونستند ..برگه ای که شرکت کنندگان ۶ عدد شماره نوشتند رو داخل برگه ای خودشون کردند …برگه ای رو آقای رشید پور به کسی که جواب ها رو جمع میزد دادند که خوشون نوشته بودند و جمع زده بودند ..برای همین جواب رو آقای رشید پور درست نوشته بودند ….
  این ایت جواب ذهن خوانی ۱۶ اسفند

 • مهدی نصیری اسفند 16, 1399

  جواب ذهن خوانی ۱۶ اسفند
  سلام آقای رشید پور ۶ شماره در برگه ای دیگه نوشته بودند و ۴ رقم اخر رو جمع زدند و جواب رو میدونستند ..برگه ای که شرکت کنندگان ۶ عدد شماره نوشتند رو داخل برگه ای خودشون کردند …برگه ای رو آقای رشید پور به کسی که جواب ها رو جمع میزد دادند که خوشون نوشته بودند و جمع زده بودند ..برای همین جواب رو آقای رشید پور درست نوشته بودند ….
  این ایت جواب ذهن خوانی ۱۶ اسفند

 • علی اصغر نصیری اسفند 16, 1399

  جواب ذهن خوانی ۱۶ اسفند
  سلام آقای رشید پور ۶ شماره در برگه ای دیگه نوشته بودند و ۴ رقم اخر رو جمع زدند و جواب رو میدونستند ..برگه ای که شرکت کنندگان ۶ عدد شماره نوشتند رو داخل برگه ای خودشون کردند …برگه ای رو آقای رشید پور به کسی که جواب ها رو جمع میزد دادند که خوشون نوشته بودند و جمع زده بودند ..برای همین جواب رو آقای رشید پور درست نوشته بودند ….
  این ایت جواب ذهن خوانی ۱۶ اسفند

 • ابولفضل غضنفری اسفند 16, 1399

  جواب سوال سه شنبه ابان خواهد رسید
  یعنی رسول خدا

 • Y.MAKHDOMI اسفند 16, 1399

  آقای رشید پور چرا به شرکت کننده ها کمک نمی کنید ؟

 • Mohammad Alizadeh اسفند 17, 1399

  سلام خدمت آقای رشید پور مجری پر توان.
  جواب:سه شنبه یکم ماه آبان خواهد رسید.
  اگر حرف اول کلمات این جمله را کنار هم بگذاریم کلمه سیم آخر درست میشود.
  وهمین طور اگر ۱را با شماره ماه آبان که هشتمین ماه سال است سه شنبه که چهار رمین روز هفته است جمع کنیم برابر ۱۳ آبان ماه روز دانش آموز می شود.۱+۸+۴=۱۳